جستجو
Tooth Decay
بروزرسانی: ۱۳۹۹/۰۸/۲۱ نویسنده : رکسانا سروش

همه چیز درباره نحوه تشخیص پوسیدگی دندان

|1222 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

تشخیص پوسیدگی دندان

با توجه به اینکه یکی از مشکلات و شکایات شایع مراجعه کننده گان به کلینیک دندانپزشکی پوسیدگی دندان ها است، در این مقاله تلاش میکنیم درباره شیوه های تشخیص پوسیدگی دنـدان اطلاعاتی را به شما کاربران و مراجعان عزیز کلینیک فوق تخصصی ایده آل ارائه دهیم.

پوسیدگی دندان چیست؟

پوسیدگی دندان به سایش و تحلیل مینای دندان گفته میشود. مینا سطحی و سفت و سخت ترین لایه دندان است که رنگ سفیدی نیز دارد. زمانی که به بهداشت دهان و دندان خود رسیدگی نکنید کلونی ها و تجمعات بیشمار باکتری های داخل دهان با مصرف مواد غذایی که شما میخورید باعث تشکیل پلاک روی سطح دندان ها میشوند. پلاک اگر به موقع با مسواک زدن و استفاده از نخ دندان از بین نرود سفت و سخت شده و تبدیل به ساختار بدتری به نام تارتار میشود.

تاثیر پلاک و تارتار دندان روی فرآیند پوسیدگی دندان

پلاک و تارتار به مرور زمان باعث از بین رفتن و تحلیل مینای دندان شما میشوند. اگر مینا از بین برود ممکن است حفرات و سوراخ هایی داخل دندان شما شکل بگیرید. ماه ها تا سال ها طول میشکد تا این حفرات ایجاد شوند. اگر به موقع به تشخیص پوسیدگی و حفره دندان اقدام نشود. احتمال از دست رفتن دندان و مشکلات شدیدی مثل بیماری لثه و عفونت استخوان بالا میرود. شما باید به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید. تا این مشکل خیلی زود تشخیص داده شده و اقدامات ترمیمی یا درمانی روی آن صورت بگیرید.

تشخیص پوسیدگی دندان برعهده دندانپزشک است

هرچند که خودمان میتوانیم با شناسایی برخی علائم متوجه پوسیدگی دندان و یا ایجاد حفره دندان شویم، اما ما تنها میتوانیم آسیب سطحی را دیده و تشخیص دهیم. ما به هیچ عنوان قادر به تشخیص پوسیدگی عمقی دندان و سوراخ داخل دندان نخواهیم بود. کار تشخیص پوسیدگی دنـدان و تعییین میزان و عمق آسیب به دندان و ریشه دندان تنها از عهده دندانپزشک بر خواهد آمد.

انواع روش تشخیص پوسیدگی دندان

برای اینکار و به جهت اینکه بفهمیم پوسیدگی ما تا چه حد پیش رفته است. باید به یک کلینیک دندانپزشکی خوب مراجعه کنیم. دندانپزشکان با کمک روش های تشخیصی زیر میزان آسیب وارده به دندان را تشخیص میدهند.

معاینه فیزیکی و ارزیابی حضوری

ساده ترین راه برای اینکه بتوانیم میزان پوسیدگی و شدت آن را مشخص کنیم مراجعه به یک کلینیک دندانپزشکی است. معمولا یک دندانپزشک عمومی قادر است که این قبیل مشکلات را مدیریت کند. دندانپزشک در اولین قدم اقدام به بررسی فیزیکی داخل دهان و دندان شما خواهد کرد. اگر روی دندان هایتان لکه های زرد یا قهوه ای دارید. دندان شما دچار خوردگی شده و یا اینکه دندان درد دارید میتوانید به دندانپزشک مراجعه کنید.

معاینه لمسی و تاکتایل

علاوه بر معاینه فیزیکی و مشاهده ساختارهای داخل دهان، دندانپزشکان با لمس دندان ها، آن ها را از جهت وجود یا عدم وجود حفره ها و پوسیدگی لمس میکنند. وجود حفرات و پوسیدگی های سطحی معمولا با این روش به راحتی قابل تشخیص است. برای اینکه بتوانیم شدت و عمق حفره را بفهمیم در حین اقدامات تشخیص پوسیدگی از پروب هایی نیز استفاده میشود. این پروب ها مدرج هستند و قابلیت اندازه گیری حفرات عمیق را دارند. اگر دندان شما هنوز در مراحل اولیه پوسیدگی باشد، دندانپزشکان با کمک فلوراید اقدام به شستشوی دندان کرده و توصیه های لازم جهت درمان و از بین بردن پوسیدگی را به شما ارائه میدهند.

نکته: فلوراید درمانی در هر صورت اقدام خوبی در برخورد و درمان پوسیدگی دنـدان باشد. به این شکل که اگر حفره دندان سطحی باشد فلوراید به تقویت مینای دندان کم میکند. و اگر حفره عمیق باشد طوری که باکتری ها به آن نفوذ کرده باشند، با کمک فلوراید اقدام به از بین بردن باکتری ها و سپس ترمیم حفره میشود.

پرتونگاری با کمک X-Rays

استفاده از پروب ها و خط کش های دندانپزشکی برای تعیین عمق حفره و پوسیدگی همیشه نمیتواند به ما اطلاعات دقیق بدهد. زیرا گاهی عمق حرفه و سوراخ دندان آنقدر زیاد است که نمیتوان بدون کمک گرفتن از تصاویر رادیولوژی چیزی را دید یا تشخیص داد. برای اینکار ما از اشعه ایکس کمک میگیریم. تصویربرداری با کمک این اشعه قادر است علاوه بر ساختارهای نرم، استخوان هاف ریشه دندان و عروق اطراف دندان را به ما نشان دهد. اشعه ایکس از بهترین روش های تشخیص پوسیدگی و آسیب وارد شده به ریشه دندان است.

تصویربرداری 3 بعدی دندان

گاهی اواقت لازم است که در همان ابتدا از تصویر برداری 3 بعدی دندانپزشکی استفاده کنیم. زمانی که بیمار درد زیادی تجربه میکند و صد البته اگر مطبی از این دستگاه ها داشته باشد مستقیما میتواند بدون عوارض و با بهترین کیفیت از این تصاویر جهت تشخیص پوسیدگی دندان و میزان آسیب وارد شده به دندان بهره ببرد.

بیشتر بخوانید : علت اصلی پوسیدگی دندان چیست؟

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای همه چیز درباره نحوه تشخیص پوسیدگی دندان ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل