جستجو
فرق جرمگیری لثه با جرمگیری دندان
بروزرسانی: ۱۴۰۲/۰۴/۱۳ نویسنده : رکسانا سروش

فرق جرمگیری لثه با جرمگیری دندان چیست؟

|471 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

فرق جرمگیری لثه با جرمگیری دندان چیست؟

در سایت دندانپزشکان ایران فرق جرمگیری لثه با جرمگیری دندان را به صورت کامل توضیح خواهیم داد و مشخص خواهیم کرد که چه افرادی به کدام درمان برای دندان و لثه خود احتیاج دارند.

هدف و استفاده از درمان جرمگیری لثه و دندان چیست؟

جرمگیری لثه و جرمگیری دندان هر دو فرآیند مراقبتی مهم برای بهبود بهداشت دهان و دندان هستند. هدف اصلی جرمگیری لثه (همچنین شناخته شده به عنوان جرمگیری جیب لثه) حذف زمینه‌ های فرم دهنده پلاک باکتریایی و سایر آلودگی‌ ها در داخل جیب لثه است. جرمگیری دندان بهترین عملیات برای حذف جمع‌ آوری پلاک و زمینه‌ های فرم دهنده آن در سطح دندان می‌ باشد.

دلایل جرم گرفتن دندان و لثه

جرم گرفتن دندان و لثه می‌تواند به دلایل متعددی اتفاق بیفتد. در زیر، برخی از اصلی‌ترین دلایل جرم گرفتن دندان و لثه را ذکر می‌کنیم:

 1. تراکم بالای لکه‌ های غذایی: در صورتی که لکه‌های غذایی در نقاط مختلف دندان و لثه تجمع پیدا کنند، با گذشت زمان می‌توانند باکتری‌های زیادی را جذب کرده و عفونت‌های لثه را تشدید کنند.
 2. بی‌اهمیتی به بهداشت دهانی: عدم مراقبت مناسب از دندان‌ها و لثه می‌تواند باعث تجمع پلاک دندانی و تشکیل سنگ آهن شود. این سنگ آهن باعث تهیه منافذ کوچکی برای باکتری‌ها در اطراف دندان و لثه می‌شود.
 3. آسیب دیدگی لثه: لثه‌هایی که آسیب دیده و ضعیف هستند ممکن است به راحتی عفونت بگیرند و جرم بگیرند.
 4. عوامل خطرزا: عواملی مانند سیگار کشیدن، استفاده مکرر از مواد ترش کننده، گرفتگی دستکش یا شوک های مکرر به دندان‌ها نیز می‌توانند عوامل خطرزا برای جرم گرفتن دندان و لثه باشند.
 5. برخی عوارض دارویی: برخی داروها ممکن است باعث کاهش تولید ترشحات لعابی شده و سبب خشکی دهان شوند. این موضوع می‌تواند به جمع‌آوری لکه‌های غذایی و جرم گرفتن دندان و لثه منجر شود.

مهم است توجه کنید که جرم گرفتن دندان و لثه نیاز به مراجعه به دندانپزشک دارد و او می‌تواند تشخیص صحیح و درمان مناسب را ارائه دهد.

ابزارها و تکنیک‌ ها از بین بردن جرم دندان و لثه

همانطور که در این مطلب تا اینجا خواندید تا حدودی فرق جرمگیری لثه با جرمگیری دندان متوجه شده اید، برای این دو درمان نیز از ابزار و تکنیک های مخلفی استفاده می شد.

در جرمگیری لثه ابزار های خاصی مانند سکسون، کیورت و اسکیلر برای حذف پلاک و زمینه‌ های فرم دهنده در جیب لثه استفاده می‌شود. اما در جرمگیری دندان، برس دندان و مخلوط‌ های ضد پلاک و ضد میکروبی برای تمیز کردن سطح دندان استفاده می‌شوند.

مزایا و معایب جرمگیری لثه

همان طور که گفتیم جرمگیری لثه یا همان پریودنتال کلین قسمتی از بهداشت دهان و دندان است که برای پاکسازی و حفظ سلامت لثه‌ ها و بافت‌ های اطراف آن‌ها انجام می‌شود. این روش بر اساس مزایا و معایب زیر بررسی می‌شود:

مزایا جرمگیری لثه

 1. حمایت از سلامت لثه: جرمگیری لثه به پاکسازی عمیق پاکت‌ های لثه و از بین بردن رسوبات و زهکشی میان دندانی کمک می‌کند. این کار باعث بهبود سلامت لثه و کاهش خطر بروز عفونت‌ها، عفونت‌ های دورگه و خونریزی لثه می‌شود.
 2. کنترل التهابات: جرمگیری لثه به کنترل التهابات و التهاب لثه کمک می‌کند. این فرآیند با از بین بردن زهکشی‌ها و تمیز کردن شیارهای لثه، به بهبود خونریزی و التهابات لثه کمک می‌کند.
 3. حفظ دندان‌ها: برای حفظ دندان‌ها و جلوگیری از عوارض مرتبط با بیماری‌ های لثه، جرمگیری لثه اهمیت دارد. این روش از قاچاق برویدها و تمیز کردن صدای دندانی جلوگیری می‌کند و کمک می‌کند دندان‌ها برای مدت طولانی‌تری سالم باقی بمانند.

معایب جرمگیری لثه

 1. خونریزی و احتمال عفونت: در برخی از موارد، جرمگیری لثه ممکن است منجر به خونریزی موقت و احتمال عفونت لثه شود. اما این عوارض معمولاً طی چند روز بهبود می‌یابند و با توجه به بهره‌های بهداشتی بزرگتر، اغلب پذیرفته می‌شوند.
 2. حساسیت لثه: بعد از انجام جرمگیری لثه، برخی از افراد ممکن است حساسیت یا تحریک لثه تجربه کنند. این حساسیت پس از مدتی کاهش می‌یابد، اما در برخی از موارد ممکن است برای مدت زمان بیشتری ادامه داشته باشد.
 3. هزینه: ممکن است هزینه جرمگیری لثه در برخی مناطق یا به دلیل نیازهای خاص بیمار افزایش یابد. قبل از شروع درمان، بهتر است با دندانپزشک خود در مورد هزینه ها و تأمین مالی صحبت کنید.

با این حال، با توجه به تأثیرات مثبت جرمگیری لثه بر سلامت دهان و دندان، این روش به‌طور کلی در بهبود و حفظ سلامت لثه و دندان‌ها موثر است. بهتر است از دندانپزشکان شیراز سایت ما در مورد نیازهای شخصی خود و پیشنهادهای وی برای جرمگیری لثه مشاوره آنلاین و رایگان دریافت نمایید.

فرق جرمگیری لثه با جرمگیری دندان

مزایا و معایب جرمگیری دندان

جرمگیری دندان نیز یکی از تکنیک‌ های حفظ بهداشت دهان و دندان است که برای پاکسازی و از بین بردن توده‌ های زیستی مانند پلاک، قسمتی از باکتری‌ ها و ذرات مواد زاید استفاده می‌شود. این فرایند میتواند مزایا و معایب زیر را داشته باشد:

مزایا جرمگیری دندان

 1. پاکسازی عمیق: جرمگیری دندان میتواند باعث پاکسازی عمیق و کامل توده‌ های زیستی در فضاهای سخت‌ دتر به دست بیاید که با مسواک زدن عادی قابل دسترسی نیستند.
 2. کاهش خطر بیماری‌ های دهان و دندان: با پاکسازی پلاک و باکتری‌ها، میزان ریسک ابتلا به بیماری‌های دهان و دندان مثل تسویه خون، پیاوری، التهاب لثه و تسکین التهابات کاهش می‌یابد.
 3. بهبود ظاهر دندان: با از بین بردن توده‌های زیستی، رنگ دندان‌ها و ظاهر آنها بهبود می‌یابد.

معایب جرمگیری دندان

 1. حساسیت: استفاده از جرمگیری دندان ممکن است به دندان‌ها، لثه و بافت همجوار آسیب برساند و باعث حساسیت شود.
 2. خونریزی: در برخی از موارد، جرمگیری دندان می‌تواند باعث خونریزی لثه شود.
 3. آسیب به سطح دندان: استفاده نادرست یا اشتباه از جرمگیری دندان ممکن است باعث آسیب شدید به سطح دندان شود.

اهمیت استفاده از جرمگیری دندان بستگی به نیازهای هر فرد و وضعیت دهان و دندان او دارد. اگر در شهر تهران زندگی می کنید بهتر است دندانپزشکان تهران سایت ما مشاوره آنلاین دریافت نمایید.

برای جلوگیری از جرم لثه و دندان چه کارهایی می توان کرد؟

برای از بین بردن جرم دندان و لثه می‌توانید از روش‌ها و تکنیک‌های زیر استفاده کنید:

 1. مسواک‌زدن منظم: هر روز دو بار در مدت حدود دو دقیقه دندان‌ها را مسواک بزنید. از مسواک با سر نرم و شیارها و تاج‌های مکانیکی استفاده کنید.
 2. نخ دندان: از نخ دندان برای تمیز کردن بین دندان‌ها و لثه استفاده کنید. نخ را به آرامی و بدون خراش دادن به لثه عقب و جلو ببرید.
 3. خمیر دندان: از خمیر دندان به مدت حداقل دو دقیقه برای تمیز کردن دندان‌ها استفاده کنید. خمیر دندانی که عامل ضدعفونی کننده دارد می‌تواند به بهبود وضعیت لثه‌ها کمک کند.
 4. آب دهان: برای افزایش رطوبت دهان و کنترل بوی بد می‌توانید از آب دهان استفاده کنید. البته باید مطمئن شوید که شامل الکل نباشد.
 5. مراجعه به دندانپزشک: حتماً برای انجام تمیزی دوره‌ای و بررسی‌های پیشگیرانه، بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید. او می‌تواند پروفیل و تمیزی‌های عمیق تری را انجام دهد و در صورت لزوم درمانی را پیشنهاد دهد.

هر گونه کپی برداری از محتوای فوق بدون درج منبع سایت پیگرد قانونی خواهد داشت.

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای فرق جرمگیری لثه با جرمگیری دندان چیست؟ ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل