جستجو
مراقبت های بعد از کشیدن دندان
بروزرسانی: ۱۴۰۲/۰۹/۳۰ نویسنده : امین روغنیان

مراقبت های بعد از کشیدن دندان

|268 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

آیا به تازگی دندانتان را کشیده اید و نمی دانید باید برای زودتر خوب شدن آن چکار کنید؟ در این مقاله از سایت دندانپزشکان ایران بایدها و نبایدها و بهترین روش های مراقبت بعد از کشیدن دندان را مرور می کنیم.

مراقبت های بعد از کشیدن دندان

بهترین راه پیشگیری از بروز مشکلات بعد از کشیدن دندان، استراحت و پیروی از توصیه های دندانپزشک است. بعد از کشیدن دندان، لازم است که برای مدتی استراحت کنید. از آن جهت که ورزش، برداشتن جسم سنگین و حتی خم شدن ناگهانی باعث می شوند خون بیشتری به سر برسد، ممکن است در ناحیه عمل خونریزی صورت گیرد. به زخم و دهانتان اجازه دهید بطور طبیعی بهبود یابد و از گذاشتن فشار اضافی روی بدن پرهیز کنید.

توجه!

قبل از اینکه باید ها و نبایدهای مراقبت بعد از کشیدن دندان را بخوانید اگر دردی که در جای خالی دندان حس می کنید بعد از گذشت 7 روز هنوز به صورت غیر عادی ادامه دارد بهتر است با یکی از دندانپزشکان خوب در شیراز سایت ما به صورت آنلاین مشورت کنید تا در صورت بروز مشکل به دندانپزشی بروید.

بایدها و نبایدهای بعد از کشیدن دندان

با این که همه ما چندین بار دندان کشیدن را تجربه کرده ایم، گاهی خونریزی و درد تا مدت ها ادامه پیدا می کند. با رعایت باید ها و نبایدها سلامت خود را در کوتاهترین زمان بدست آورید.

بایدها بعد از کشیدن دندان

  • هنگام استراحت و خواب، بالشتک های بیشتری زیر سرتان قرار دهید تا سر در وضعیت بالاتری قرار بگیرد. این کار موجب جلوگیری از اعمال فشار اضافی روی فک می شود.
  • در ۴۸ ساعت اول کشیدن دندان غذاهای نرم یا مایع میل کنید. این کار از عفونت زخم و ناحیه عمل جلوگیری می کند.
  • دهان و ناحیه درمانی را به آرامی با دهانشویه ضد باکتری دو تا سه بار در روز بشویید. این کار از عفونت پیشگیری می کند.
  • از مسواک و نخ دندان استفاده کنید اما مراقب اطراف ناحیه ای که دندان را کشیده اید باشید و دقت کنید که خود زخم را لمس نکنید.
  • از کمپرس سرد و گرم استفاده کنید. برای کاهش ورم لثه در محل دندان کشیده شده، می توانید از کیسه یخ یا کمپرس سرد استفاده کنید. اگر ورمی در ناحیه وجود ندارد ولی هنوز درد یا سفتی حس می کنید، از کمپرس گرم استفاده کنید.

مراقبت های بعد از کشیدن دندان

نبایدها بعد از کشیدن دندان

  • در ۲۴ ساعت اول بعد از کشیدن دندان، از غرغره کردن و شستشوی دهان خودداری کنید. این برای جلوگیری از کنده شدن لخته خونی است که در محل دندان کشیده شده ایجاد شده است. کنده شدن اتفاقی لخته خون، منجر به طولانی شدن زمان بهبود، خونریزی بیشتر، و حالتی بدتر، یعنی ایجاد حفره خشک شود.
  • به هیچ عنوان از نی برای نوشیدن استفاده نکنید مکش ناشی از استفاده از نی ممکن است منجر به جدا شدن لخته خون شود.
  • نوشیدنی های داغ مصرف نکنید. مایعات داغ باعث می شوند ورم بیشتر شود.
  • از نوشیدن الکل پرهیز کنید. مصرف الکل منجر به کاهش سرعت روند بهبود می شود.
  • از مصرف سیگار پرهیز کنید. بخاطر عوامل متعددی مانند دود، هوای داغ و ایجاد مکش در دهان، سیگار کشیدن باعث می شود لخته ایجاد شده از بین برود. این موارد می توانند منجر به ایجاد حفره خشک و درد زیاد بعد از کشیدن دندان شوند.

در صورتی که بعد از کشیدن دندان، هنوز نگرانی و مشکلاتی دارید که برطرف نشده اند، می توانید با دندانپزشک خود صحبت کنید تا راهکارهای لازم را به شما معرفی کند.

منبع: مقالات دندانپزشکی کلینیک Puresmile.co.uk

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای مراقبت های بعد از کشیدن دندان ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل