جستجو
ترند و سوژه های خطرناک دندانپزشکی شبکه اجتماعی تیک تاک
بروزرسانی: ۱۴۰۲/۰۹/۳۰ نویسنده : امین روغنیان

ترند و سوژه های عجیب دندانپزشکی شبکه اجتماعی تیک تاک

|405 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

همه ما ویدیوهایی در شبکه های اجتماعی میبینیم که درباره آموزش همه مسائل تا درمان خانگی بیماری و حتی دندانپزشکی صحبت می کنند. یک دسته از این ویدیو ها که هر از مدتی در تیک تاک ترند می شوند مربوط به دندانپزشکی خانگی هستند. با این مقاله دندانپزشکان ایران همراه باشید تا تاثیرگذاری این روش ها را بررسی کنیم.

درمان های عجیب دندانپزشکی در تیک تاک

اینترنت پر از اطلاعات آموزنده، مفید و البته گاهی غلط و گمراه کننده است. این موضوع شامل ویدیوها و مطالب شبکه های اجتماعی که اکنون بخش جدایی ناپذیر زندگی ما هستند نیز می شود. افراد زیادی در اینترنت توصیه هایی درباره انجام خانگی همه کار از آشپزی تا ساخت وسایل و مکانیک ماشین ارائه می دهند. البته این موضوع زمانی خطرناک می شود که این توصیه های خطرناک وارد حیطه سلامت، پزشکی، زیبایی و حتی دندانپزشکی می شوند.

ترند های خطرناک دندانپزشکی که نباید انجام دهید

یکی از شبکه های اجتماعی که در سال های اخیر و به خصوص در میان نوجوانان محبوب و فراگیر شده است، تیک تاک است. توصیه های دندانپزشکی که در این شبکه اجتماعی وجود دارند نه تنها خطرناک بلکه گاهی وحشتناک هستند. لازم به ذکر است که تیک تاک می تواند منبع اطلاعات مفید و علمی باشد. اما همچنین ممکن است برای انتشار روش هایی ناامنی در مورد سفید کردن و ارتودنسی خانگی – با هدف فرار از دندانپزشک – استفاده شود. در ادامه تعدادی از این ترند های خطرناک که به تازگی وایرال و به دفعات بازدید شده اند را بررسی می کنیم.

سوهان زدن دندان ها

ویدیو های دندانپزشکی خانگی تیک تاک و ترند های عجیب آن توجه خیلی ها را به خود جلب می کند. در یک سری از این ویدیوها، افراد جوانی را میبینیم که با سوهان ناخن سعی می کنند دندان هایشان را صاف کنند یا صیقل دهند. دندانپزشکان هشدار می دهند سوهان دندان باعث آسیب به مینای دندان و ایجاد پوسیدگی می شود. همچنین این کار ممکن است منجر به حساسیت دندان، شکستگی و حتی عفونت شود. آسیب به مینای دندان ریشه و عصب دندان را در معرض عوامل محیطی قرار می دهد. در نتیجه جدا از درد زیاد، بیمار به ترمیم های پرهزینه مانند تاج یا پر کردن نیاز پیدا می کند.

ترند و سوژه های خطرناک دندانپزشکی شبکه اجتماعی تیک تاک

ارتودنسی خانگی

ویدیویی که به تازگی میلیون ها بار دیده شده است زن جوانی را نشان می دهد که تعدادی کش مو دور دندان های جلو خود می بندد. هدف او از انجام این مورد خطرناک تنظیم فاصله بین دندان هایش – طی مدت 3 روز – بود. او همچنین پس از این ترند ویدیویی از خودش در تیک تاک منتشر کرده تا نتایجی که ادعا می کند به دست آورده را به نمایش بگذارد. دندانپزشکان توضیح دادند که این کار از آن جهت که باعث قطع جریان خون و تغذیه دندان می شود خطرناک است. اگر خون کافی به دندان نرسد ممکن است رنگ دندان تغییر کند، لق شود و یا حتی بیفتد. در ضمن کش های پلاستیکی بهداشتی نیستند و احتمال التهاب لثه و عفونت نیز بوجود می آید.

با این که این ویدیوها قدیمی نیستند این روش ها از گذشته در اینترنت وجود داشتند و قربانی می گرفتند. پیشتر از این ارتودنسی خانگی در سال 2015 در یوتیوب بحث برانگیز شده بود.

توجه!

برای دریافت مشاوره و اخذ نوبت رایگان و آنلاین می توانید به لیست دندانپزشک ارتودنسی دندان در شیراز سایت ما سر بزنید.

پروتز یا دندان مصنوعی

ترند دیگر تیک تاک استفاده جوانان از وسایل خانگی و هنر دستی برای ساخت پروتز دندان است. یکی از موادی که برای این کار بکار می رود PCL (پلی کپرولاکتون یا InstaMorph) است که یک پلی استر سبک است. اینستا مورف زمانی که گرم شود مانند خمیر نرم است و زمانی که خنک شود به یک پلاستیک محکم تبدیل می شود. افراد با این ماده شکل های مختلفی می سازند و وسایل متفاوت را ترمیم یا جایگزین می کنند. البته باید دقت کرد که این ماده ممکن است باعث انسداد مسیر تنفسی و خفگی شود.

ترند و سوژه های خطرناک دندانپزشکی شبکه اجتماعی تیک تاک

سفید کردن دندان (بلیچینگ خانگی)

چندین ویدیو در فضای مجازی و تیک تاک وجود دارد که در آن افراد از آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) که یک مایع شوینده قوی است برای سفیدی دندان استفاده می کنند. لازم به ذکر است با این که از آب اکسیژنه در نخ دندان های سفید کننده استفاده می شود، غلظت این ماده تنها باید توسط دندانپزشک مشخص شود. مصرف خودسرانه و بدون آگاهی این ماده می تواند در مواردی باعث آسیب به لثه و حساسیت و درد دائمی شود.

در ترند دیگر دندانپزشکی تیک تاک، برخی از کاربران نیز از ترکیبی از مواد شوینده خانگی که به شدت اسیدی هستند استفاده می کنند. این مواد به راحتی مینای دندان را از بین می برند یا باعث خرابی و ایجاد لکه های تیره روی دندان می شوند.

سخن پایانی دندانپزشکان ایران

این ویدیو ها بدلیل ادعایشان مبنی صرفه جویی زیادی که در هزینه دندانپزشکی دارند وسوسه برانگیز بنظر می رسند. اما با توجه به خطرات سلامتی و هزینه دو چندانی که برای ترمیم و درمان ایجاد می کنند نباید انجام شوند. بنابراین برای جلوگیری از صدمه دائمی به خود و اطرافیانتان برای ارتودنسی، سفیدی دندان و ترمیم های زیبایی فقط و فقط به دندانپزشک مجرب مراجعه کنید. اگر این ویدیوها کنجکاوی شما را تحریک می کنند بهتر است قبل از انجام آن ها با دندانپزشک خود مشورت کنید.

توجه!

برای داشتن دندان های زیبا می توانید به لیست دندانپزشک متخصص زیبایی در شیراز سایت ما بروید و به صورت رایگان درباره روش های سفید کردن دندان مشاوره دریافت نمایید.

منبع: مقالات دندانپزشکی زیبایی Malouf Dental

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای ترند و سوژه های عجیب دندانپزشکی شبکه اجتماعی تیک تاک ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل