جستجو
چطور مانع دندان قروچه در خواب شویم؟
بروزرسانی: ۱۴۰۲/۱۰/۱۴ نویسنده : امین روغنیان

چطور مانع دندان قروچه در خواب شویم؟

|165 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

یکی از مسایلی که بسیاری از افراد بطور غیرارادی با آن درگیر هستند و باعث آسیب به سلامت دندان می شود، دندان قروچه کردن (براکسیسم) است. وضعیت وقتی بدتر می شود که زمانی که این کار را انجام دهیم که خواب هستیم و متوجه آن نشویم. در این مقاله از دندانپزشکان ایران راه هایی برای کنترل یا جلوگیری از دندان قروچه در خواب معرفی می کنیم.

چطور مانع دندان قروچه در خواب شویم؟

چطور از دندان قروچه در خواب جلوگیری کنیم؟

کسی منکر استرس و اضطراب ناشی از دنیایی از اخبار بد نیست. به همین دلیل آمار مراجعه به دندانپزشک به علت دندان قروچه (Bruxism) افزایش چشمگیری داشته است. اگر مشکل دندان قروچه در خواب دارید، در این مقاله به روش هایی برای توقف این اختلال قبل از اینکه شرایط بدتر شود، می پردازیم.

بررسی نشانه ها موقع بیدار شدن

برخی از نشانه های متداول دندان قروچه در خواب، فک درد، سردرد، حساسیت دندان، التهاب لثه و درد داخل لپ در اثر گاز گرفتن اتفاقی در خواب هستند.

ابتدا مطمئن شوید در خواب دندان قروچه می کنید

از نزدیکان خود بپرسید آیا متوجه دندان قروچه شما در خواب شده اند یا اگر این موضوع باعث بیدار شدن آنها می شود. اگر تنها می خوابید، ممکن است لازم باشد صداهایی که در خواب ایجاد می کنید را ضبط کنید تا از وجود این مشکل مطمئن شوید و برای رفع آن تلاش کنید.

مدیریت سطح استرس و اضطراب

یکی از عوامل اصلی دندان قروچه، استرس زیاد است. اگر در زندگی خود احساس استرس می کنید و می توانید عامل آنرا مشخص و برطرف کنید، پس براحتی میتوانید از مشکلات مرتبط با دندان قروچه جلوگیری کنید.

کنترل استرس و اضطراف نسبت به سایر عواملی که در ادامه ذکر می شوند دشوارتر خواهد بود، چراکه برخی از عوامل بیرونی که باعث ناراحتی ما می شود خارج از کنترل ما است، بنابرین اگر فکر می کنید علت اصلی دندان قروچه شما این موضوع است می توانید از بهترین دندانپزشک در شیراز ما مشاوره آنلاین و رایگان دریافت نمایید و در صورت نیاز برای ساخت نایت گارد به مطب مراجعه نمایید.

پرهیز از مصرف الکل

با اینکه الکل کمک می کند سریعتر بخوابید، مصرف آن باعث بی قراری و نا آرامی خواب می شود. بنابراین، احتمالا مشکل دندان قروچه شما در خواب با مصرف الکل شدیدتر می شود.

پرهیز از مصرف کافئین قبل از خواب

کافئین نقش محرک دارد و در نتیجه باعث می شود عضلات فک نتوانند هنگام خواب به خوبی استراحت کنند. با پرهیز از مصرف قهوه، نوشیدنیهای گازدار، شیرینی و شکلات، مخصوصا ساعات قبل خواب، می توانید از بروز این مشکل پیشگیری کنید.

یکی از عوارض دندان قروچه شدید یا طولانی، ایجاد کریزلاین است. اما کریزلاین یا ترک مویی دندان چیست و آیا خطرناک است؟

رعایت بهداشت ساعت خواب

از چند ساعت قبل خواب، از دستگاههایی که باعث اختلال در خواب می شوند مثل تلویزیون، گوشی همراه و دیگر گجتها فاصله بگیرید. این دسته از دستگاهها باعث تحریک مغز می شوند و مانع داشتن خوابی آرام و کامل می شوند.

اگر نگران دندان قروچه در خواب هستید و حس می کنید این موضوع در سلامت عمومی و دهان شما تاثیر گذاشته، همین حالا می توانید با دندانپزشک تماس بگیرید و برای مراجعه به متخصص دندان نوبت بگیرید.

 

منبع: مقالات دندانپزشکی کلینیک دندانپزشکی Puresmile.co.uk

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای چطور مانع دندان قروچه در خواب شویم؟ ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل