جستجو
اهمیت بهداشت دهان و دندان مخصوصا برای سالمندان چیست؟
بروزرسانی: ۱۴۰۲/۱۰/۰۲ نویسنده : امین روغنیان

اهمیت بهداشت دهان و دندان مخصوصا برای سالمندان چیست؟

|211 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

رعایت بهداشت دهان و دندان تاثیر مستقیمی بر سلامت عمومی و رضایت افراد از زندگی شان می گذارد؛ این موضوع برای همه مهم است، به خصوص برای سالمندان و خانواده آن ها. به همین دلیل توصیه می کنیم سالمندان یا اعضای خانواده آن ها، مراجعه منظم برای چک آپ دوره ای به دندانپزشک را جدی بگیرند. با ما در این مقاله اختصاصی دندانپزشکان ایران همراه باشید تا 10 دلیل برای مراقبت از دهان و دندان و عوارض رعایت نکردن بهداشت دهان را به شما معرفی کنیم.

اهمیت بهداشت دهان و دندان مخصوصا برای سالمندان چیست؟

چرا مراقبت از دندان برای سالمندان اهمیت ویژه دارد؟

با افزایش سن، بدن ما دچار تغییرات بعضا ناخوشایندی می شود و سلامت دهان و دندان ما نیز از این قاعده مستثنی نیست. بنابراین علاوه بر بیماری های مزمن قلبی عروقی و دیابت، ما باید بیشتر مراقب ابتلا به بیماری های لثه، از دست دادن دندان و سایر مشکلات سلامت دهان و دندان هستیم. این موضوع باعث می شود سلامت ما در سنین بالاتر به خطر بیفتد.

در دندانپزشکان ایران ما 10 دلیل برای این که اهمیت بهداشت دهان و دندان را باید جدی بگیرید مخصوصا اگر سالمند هستید معرفی می کنیم:

۱. پیشگیری از افتادن دندان در سنین بالا

اصلی ترین عامل افتادن دندان بزرگسالان بیماری لثه است. از آن جا که سالمندان در خطر بیشتر ابتلا به بیماری های لثه و متعاقبا افتادن دندان هستند، اهمیت رعایت بهداشت دهان و دندان برای آن ها چند برابر است. با رعایت بهداشت دهان می توانید از بیماری لثه پیشگیری کنید و دندان هایی سالم داشته باشید که لازم نیست نگران از دست دادن آن ها باشید.

۲. مراقبت از دهان و دندان و کاهش خطر عفونت و آبسه دندان

لازم است بدانید که عفونت و باکتری های دهان ممکن است از طریق خون به سایر نواحی بدن منتقل شوند و باعث سرایت عفونت در اعضای دیگر شوند. سالمندان به دلیل ضعف سیستم ایمنی، بیشتر در معرض عفونت شدید مانند ذات الریه (سینه پهلو) و بیماری قلبی هستند. رعایت بهداشت دهان و دندان به سالمندان کمک می کند از بروز این دسته از بیماری های خطرناک جلوگیری کنند.

۳. بهبود سلامت عمومی در گرو بهداشت دهان است

بهداشت دهان و دندان بخاطر نقشی که در تغذیه، گوارش و زیبایی ما دارد، تاثیر زیادی بر سلامت عمومی بدن می گذارد. به همین علت سالمندانی که بهداشت دهان و دندان را رعایت می کنند اغلب از نظر قلب، ریه و گوارش سلامت بهتری نسبت به همسالان خود دارند. دانشمندان همچنین ثابت کردند که این افراد کمتر به بیماری های مزمن مانند آلزایمر مبتلا می شوند.

اگر تا خواندن این قسمت از مقاله حس کرده اید که نیاز به معاینه دندانپزشک دارید همین حالا وارد لیست بهترین دندانپزشک در شیراز سایت ما شوید و از دندانپزشک مورد نظر خود به صورت آنلاین و رایگان نوبت خود را رزرو نمایید.

اهمیت بهداشت دهان و دندان مخصوصا برای سالمندان چیست؟

۴. بهداشت دهان طول عمر را زیاد می کند

محققان معتقدند افرادی که بطور کلی دندان های سالم دارند و بهداشت دهان را رعایت می کنند بیشتر از افراد دیگر عمر می کنند. پس از همین امروز زمان بیشتری برای مسواک، نخ دندان و مراجعه به دندانپزشکی بگذارید تا ضمن طول عمر بیشتر، سلامت و رضایت بیشتری از زندگی خود بدست بیاورید.

۵. بهبود اشتها، تغذیه و گوارش سالمند با مراقبت از دهان

زمانی که دندان شما بیفتد یا درد کند، برای جویدن و انتخاب غذا (مانند ته دیگ) دچار مشکل می شوید. اهمیت این موضوع برای سالمندان که ممکن است بیماری های دیگر که آن ها را از مصرف غذاهای خاصی منع کند بسیار بالاتر است. برای حفظ سلامتی و جذب مواد غذایی ضروری، ما نیازمند تغذیه مناسب و به میزان کافی هستیم.

۶. پیشگیری از دندان درد

خرابی دندان و بیماری لثه ضمن هزینه زیاد، باعث درد شدید نیز می شوند. دندان درد تاثیر مستقیمی روی اشتها، کیفیت خواب و میزان لذت از زندگی دارد. در نتیجه مهم است که از سنین جوانی به دندان هایمان بیشتر اهمیت بدهیم تا نگران وضعیت آن ها در سالمندی نباشیم.

۷. افزایش اعتماد بنفس با لبخندی زیبا

زمانی که لبخند می زنید اولین چیزی که به چشم مخاطب شما می خورد، وضعیت دندان های شماست. بنابراین اگر دندان های نامنظم یا خرابی لثه داشته باشید ممکن است اعتماد بنفس خود را از دست بدهید و همیشه نگران لبخند خود باشید. برای همین رعایت

۸. ادامه بهداشت مناسب دهان و دندان از جوانی و میانسالانی تا سالمندی

هزینه پیشگیری، از درمان دندانپزشکی بسیار کمتر است. اولویت ما در دندانپزشکان ایران سلامت و رضایت مراجعین است. بنابراین ما سعی می کنیم تا حد ممکن در هزینه و زمان شما صرف جویی کنیم. درمان های دندانپزشکی مرتبط با عفونت لثه یا خرابی دندان ضمن تهدید سلامتی عمومی شما هزینه زیادی نیز دارند. با رعایت بهداشت دهان مخصوصا از سن کم می توانید از این قبیل مشکلات جلوگیری کنید.

اهمیت بهداشت دهان و دندان مخصوصا برای سالمندان چیست؟

۹. مراقبت از دندان زندگی را برای سالمند و خانواده آسان می کند

سالمندانی که وضعیت سلامت فیزیکی و دندان بهتری دارند برای انجام کارهای روزمره خود به دیگران نیاز چندانی ندارند. توانایی انجام اموری مانند غذا خوردن، لباس پوشیدن و استحمام ضمن افزایش عزت نفس، آرامش و حس خوبی به خود فرد و کسانی که مراقب او هستند می دهد. این دسته از سالمندان سطح بالایی از کنترل، استقلال و رضایت از زندگی خواهند داشت.

۱۰. سلامت دندان و لبخندی زیبا حق طبیعی هر فرد است.

همه ما، فارغ از سن، به زیبایی ظاهری اهمیت می دهیم و دوست داریم بی نقص بنظر برسیم. اما این موضوع با دندان های پوسیده و نامرتب امکان پذیر نیست.

اگر در تهران زندگی می کنید شما می توانید از طریق سایت ما از دندانپزشکی های تهران نیز نوبت خود را به صورت انلاین رزرو نمایید.

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان چه عوارض دارد؟

رعایت بهداشت دهان زمان و انرژی چندانی نمی گیرد اما آیا ارزش عوارض خطرناک زیر را دارد؟

خرابی و پوسیدگی دندان:

باکتری های باعث ایجاد پلاک روی دندان می شوند که این پلاک دندان به نوبه خود باعث پوسیدگی دندان می شود. خشکی دهان که در سنین سالمندی شایع تر است نیز به تشکیل پلاک دندان کمک می کند. بزاق دهان عاملی طبیعی است که باکتری ها را از بین می برد. اما بدن سالمندان به علت مصرف داروهای مختلف و اثرات جانبی آن ها بزاق کمتری ترشح می کند.

بیماری لثه:

حدود ۶۶٪ از افراد بالای 65سال – یعنی دو نفر از هر سه نفر – بیماری لثه دارند. بیماری شدید لثه باعث درد و خونریزی لثه می شود. علاوه بر این ممکن است دندان تان بیفتد یا برای غذا خوردن دچار مشکل شوید.

هر چه سن بیشتر می شود خطر افتادن دندان نیز افزایش می یابد بطوری که این مشکل برای سالمندان نسبتا شایع محسوب می شود. خطر بزرگتری که در پی دندان افتاده یا از دست رفته ایجاد می شود مشکلات تغذیه مانند سوء تغذیه ناشی از عدم مصرف غذاهای تازه، میوه و سبزیجات است.

بیماری های مزمن

بیماری قلبی:

عفونت یا التهاب لثه خطر بیماری قلبی را به شدت افزایش می دهد. همچنین پزشکان معتقدند بیماری لثه سبب تشدید اختلالات قلبی عروقی و احتمال سکته می شوند.

دیابت:

افرادی دیابتی همچنین بیشتر به التهاب و بیماری های لثه و دندان دچار می شوند. بنابراین ضروری است این افراد مراقبت مناسب و سطح بالاتری از بهداشت دهان و دندان را رعایت کنند. این از آن جهت است که وجود قند گلوکز (بخاطر دیابت) در آب دهان باعث رشد سریع باکتری های دهان می شود.

سرطان دهان:

سرطان دهان در افراد میانسال و سالمند شایع تر است. لطفا توجه کنید که افرادی که به هر نحوی تنباکو، سیگار یا دخانیات مصرف می کنند (جویدن یا استنشاق دود) در خطر بیشتری قرار دارند. پس این دسته از سالمندان باید در فواصل کوتاه به دندانپزشک مراجعه کنند و مورد معاینه قرار گیرند.

اهمیت بهداشت دهان و دندان مخصوصا برای سالمندان چیست؟

شما می توانید برای چکاپ توسط چند متخصص نیز از کلینیک دندانپزشکی در شیراز و یا کلینیک دندانپزشکی در تهران سایت ما نوبت بگیرید.

روش های رعایت بهداشت دهان و دندان بویژه برای سالمندان:

دندانپزشکان توصیه می کنند همه افراد و مخصوصا میانسالان و سالمندان موارد زیر را رعایت کنند:

  • دو بار در روز و حداقل دو دقیقه مسواک بزنید. از مسواک نرم و خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید.
  • حداقل روزی یک بار نخ دندان بزنید. نخ دندان کمک می کند باکتری و پلاک از بین دندان تمیز شود.
  • بطور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید. همه افراد فارغ از سنشان باید بطور دوره ای برای معاینه و چک آپ به دندانپزشک مراجعه کنند. اما بطور معمول دندانپزشکان توصیه می کنند سالمندان یا افرادی که ریسک بالاتر بیماری دارند در فواصل زمانی کوتاهتری (۶ ماه یک بار) چک آپ شوند.
  • دریافت فلوراید کافی برای سلامت دندان: فلوراید دندان های شما را قوی و سفیدتر می کند و از ایجاد پوسیدگی نیز جلوگیری می کند.
  • رعایت رژیم غذایی سالم یکی از اصول بهداشت دهان و دندان و حفظ سلامت لثه است.
  • ترک سیگار یکی دیگر از موارد مهمی است که از آسیب بیشتر به لثه و رنگ دندان پیشگیری می کند.
  • از واتر فلاسر و واتر جت دندان استفاده کنید: ممکن است به علت حساسیت (یا خونریزی) لثه، فرد سالمند نتواند نخ دندان بکشد. به همین دلیل برای تمیزی فاصله بین دندان ها، واتر فلاسر یا واتر جت دندان گزینه های بهتری هستند.
  • توجه یا کمک به وضعیت دندان سالمندان. گاهی سالمندان برای مسائل بهداشتی مانند مسواک و نخ دندان به کمک دیگران نیاز دارند. بنابراین مراقب اطرافیان سالمند خود باشید یا اگر سالمند هستید بدون تعارف از دوستان و آشنایان درخواست کمک کنید.

توصیه دندانپزشکان ایران

رعایت بهداشت و سلامت دهان و دندان برای همه افراد ضروری است اما اهمیت این موضوع برای سالمندان بسیار بیشتر است. گاهی عدم رعایت بهداشت دهان توسط سالمند به این علت است که او نیاز به کمک در امور روزمره دارد. بنابراین با آن ها صحبت کنید و ببینید که چطور می توانید به آن ها کمک کنید یا آن ها را به مطب دندانپزشک ببرید. شما با این کار نه تنها به وضعیت روحی، بلکه به تغذیه، سلامت و اعتماد بنفس آن ها نیز کمک می کنید.

منبع: مقالات دندانپزشکی Malouf Dental Clinic

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای اهمیت بهداشت دهان و دندان مخصوصا برای سالمندان چیست؟ ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل