جستجو
درمان روکش دندان
بروزرسانی: ۱۴۰۲/۰۷/۲۴ نویسنده : نسیم امیری

چه زمان به درمان روکش دندان نیاز خواهیم داشت

|166 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

در سایت دندنان پزشکان ایران به این سوال جواب خواهیم داد که چه زمان به درمان روکش دندان نیاز خواهیم داشت؟ و استفاده از روکش دندان را برای سنین مختلف بررسی خواهیم کرد همراه ما باشید.

درمان روکش دندان یک  روش ترمیمی است که میتواند به بازیابی دندان کمک کند اینکه چه کسانی میتوانند از درمان روکش دندان استفاده کنند، شرایط خاصی دارد که باید توسط پزشک بررسی شود. در این مقاله قصد داریم درباره اینکه روکش دندان چه زمانی نیاز است صحبت کنیم.

چه زمان به درمان روکش دندان نیاز خواهیم داشت

مواردی که از درمان روکش دندان استفاده می شود به 7 مورد تقسیم می شود  که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

1. استفاده از روکش دندان پس از عصب کشی دندان

درمان ریشه یا عصب کشی، درمانی است که در آن پالپ و بخش های التهابی دندان پاکسازی شده و دندان برای ترمیم آماده میشود. بسیاری از مواقع دندانپزشکان تاج دندان یا همان روکش دندان را برای ترمیم بعد از عصب کشی روی آن قرار میدهند.

درمان روکش دندان در این حالت برای دندان های جلو و عقب متفاوت است. دندان‌هایی که در پشت دهان قرار دارند، مانند دندان‌های پرمولر و آسیاب، بیشتر برای جویدن استفاده می شود. بنابراین بهتر است از روکش های دندان محکم استفاده می شود تا برای جویدن و تحمل فشار آماده باشند. اما دندان های جلو می تواند متحمل روکش های ظریف تری باشد.

همانطور که گفته شد بعد از ترمیم و درمان ریشه، یکی از راه های بازیابی دندان استفاده از درمان روکش دندان است و از آنجایی که دندان عصب کشی شده  معمولا به صورت وسیعی پر شده است یا در اثر پوسیدگی بسیار ضعیف شده. از روکش برای محافظت از بخش های آسیب دیده استفاده میکنند. از این طریق میتوانند به دندان قدرت بخشیده  و آن را به عملکرد طبیعی باز می گردانند. اگر بعد از پر کردن دندان در نهادن روکش روی آن اهمال کنید، ممکن است دندان درمان نشده و احتیاج به جراحی مجدد پیدا کند. با این حال اینکه بعد از عصب کشی نیاز به درمان روکش دندان هست یا نه به تشخیص پزشک انجام می شود.

2. روکش دندان برای دندان‌ های ترک خورده یا شکسته شده

اگر بر اثر حادثه یا پوسیدگی، دندان شما ترک خورده یا شکسته شده باشد، یکی از بهترین روش ها انجام درمان روکش دندان است. البته بسته به ترک تراشه یا شکستگی احتمالا پس از درمان دندان شکسته و ترک خورده یکی از روکش های موجود در بازار به شما توصیه میشود . امروزه روکش های دندان به گونه ای ساخته میشود که شباهت زیادی به دندان داشته باشد و بتواند زیبایی دندان های شما را نیز فراهم آورد.

 3.روکش دندان برای لک یا تغییر رنگ دندان

همانطور که گفته شد روکش های دندانی بسیار شبیه دندان اصلی بوده و در برخی مواقع جایگزین مناسبی برای دندان است. بسیار از افراد به دلایل مختلف دچار زرد شدن یا لک شدن دندان خود شده اند که با استفاده از مواد های شیمیایی هم نتوانسته اند رنگ دندان را برگردانند. در این مواقع، استفاده روشهای مناسب می تواند به ازبین بردن ظاهر زیبای دندان کمک کرده و زیبایی لبخند شما را بازیابی کند. همچنین سفید کردن در مطب با ونیرها می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

4.استفاده از روکش برای شکاف و فاصله بین دندان‌ 

برخی از افراد به طور ژنتیکی دندان هایی دارند که با فاصله از هم روی لثه قرار دارد و این چهره غیر زیبایی را به لبخند شما می بخشد. برای رفع این مشکل یکی از روش ها درمان روکش دندان است. این روش می تواند این فاصله را از بین برده و زیبایی دندان را بازیابی کند. البته تشخیص اینکه درمان روکش بهتر است یا باندینگ به عهده دندانپزشک است.

5. روکش دندان برای دندان ها به شدت پوسیده 

پوسیدگی دندان مقوله ایست که در معمولی ترین حالت با گذشت زمان و بالا رفتن سن و در مواقعی بر اثر ضربه دندان قروچه یا تحمل فشار از بین میرود. به طور مثال اگر فردی دندان‌های خود را به طور مکرر به هم فشار دهد یا ساییده شود، نوک دندان‌ها به مرور زمان صاف و کدر می‌شوند. ناهمواری که بر اثر این اتفاق به وجود می آید، می تواند برای دندان آسیب زا باشد همچنین در مواقعی که دندان پرکرده دوبار ترک بخورد نیز می توان برای محافظت از آن از درمان روکش دندان استفاده کرد.

معمولا دندانپزشک ها برای بیمارانی که دندان‌هایشان به شدت فرسوده شده است، روکش‌های سرامیکی را توصیه میکنند. همچنین ونیرها می‌توانند ظاهر دندان‌ها را بازگردانند و ثبات بیشتری را برای جویدن غذا فراهم کنند.

 6.استفاده از روکش برای دندان‌ های نامرتب، ناهموار یا نامنظم

هرچند برای دندان هایی که مرتبی زیادی دارند استفاده از روش روکش های دندانی توصیه نمی شود. ولی در برخی مواقع که نامرتبی دندان ها جزئی باشد به وسیله روکش میتوان ظاهری همواره تر به آنها داده و به اصطلاح آن ها را ردیف کرد.

7. روکش برای درمان دندان‌ ها با مینای آسیب دیده

اسید ناشی از رفلاکس معده، استفاده از غذاهای ناسالم، پرخوری عصبی و دندان قروچه از جمله مواردی است که میتواند به مینای دندان آسیب وارد کند.  همچنین خراب شدن مینای دندان نیز می تواند باعث آسیب و عفونت دهان و دندان شده و به پوسیدگی دندان کمک کند. در این مواقع استفاده از روش درمان روکش دندان میتواند یکی از موثر ترین راه ها باشد.

با توجه به آنچه گفته شد چنانچه در شیراز زندگی میکنید و نیاز به ترمیم دندان به وسیله انواع روکش ها دارید و یا در نظر دارید در این زمینه با یک متخصص به صورت آنلاین مشورت کنید میتوانید از طریق لیست بهترین متخصصین روکش دندان در شیراز پزشک مورد نظر خود را پیدا کنید. همچنین میتوانید از طریق لیست بهترین متخصصین روکش دندان در شریعتی تهران به دنبال پزشک مورد نظر خود در شهر تهران باشید.

درمان روکش دندان

 مناسب ترین زمان برای روکش دندان

مهمترین اثر روکش های دندان محافظت از ساییده شدن و از بین رفتن دندان ها است. اما روش درمان روکش بسته به اینکه برای چه نوع دندانی مورد استفاده قرار گیرد، می تواند متفاوت باشد. به طور مثال دندان های عقب به دلیل اینکه فشار زیادی را برای جویدن تحمل میکند باید از روکش های قوی فلزی استفاده کند. اما در دندان های جلو که زیبایی اهمیت بیشتری دارد معمولا از نوع سرامیکی آن استفاده می کند. اما در برخی موارد وقتی پوسیدگی دندان و و عصب کشی اتفاق می افتد نیازی به روکش نیست و به راحتی می توان با مواد همرنگ دندان بازسیاری انجام داد. البته این موضوع بستگی به سطح پوسیدگی دندان دارد.

همچنین اگر ترک دندان به ریشه نرسیده و به اصطلاح عمیق نباشد. غالبا از روش درمان روکش باری ترمیم استفاده نمیکنند. و از همه مهمتر اینکه اگر بخش مرکزی دندان شما دچار عفونت شده باشد ابتدا باید این عفونت با روش های مختلف از بین رفته و بع د زا آن یمتوان از روش درمان روشک ندان استفاده کرد.

سن مناسب برای روکش دندان

مطمئنا استفاده از روش درمان روکش دندان، باید فرد به سن خاصی برسد. چرا که رشد دندان میتواند در درمان روکش تاثیر گذار باشد. بنابراین باید صبر کنیم تا لثه و دندان تمام تغییرات لازم را انجام دهد.  چون در غیر این صورت میتوان روکش ها و لثه  از هم فاصله پیدا کنند . طبق پژوهش ها استخوان فک خانم ها تا سن بالای 17 سالگی نیز متوقف نمیشود. همچنین این شرایط برای آقایان تا اوایل 20 سالگی نیز ادامه دارد. بنابراین روش روکش دندان باید زمانی اتفاق بیافتد که استخوان فک به طور کامل رشد کرده و دیگر تغییر نکند. با توجه به آنچه گفته شد، اکثر دندانپزشکان توصیه می‌کنند زنان حداقل تا 16 سالگی و مردان تا 18 سالگی منتظر بمانند. بسیاری از جوانان این راه حل ساده و عمدتا دائمی را برای مسائل زیبایی دندان خود انتخاب می‌کنند.

اگر میخواهید درباره روکش دندان اطلاعات بیشتری کسب کنید به مقاله روکش دندان چیست مراجعه کنید

نتیجه

بنابر آنچه گفته شد روکش های پوسته های نازکی هستند که اغلب از پرسلن ساخته شده و برای  پوشاندن آسیب یا سایر مسائل زیبایی به خصوص برای دندان های جلو ، روی دندان نصب می شود . این روش درمانی برای دندانهای ترک خورده خرد شده ولک دار و دندان هایی که تغییر رنگ داده اند مورد استفاده قرار میگیرد. دوام این روش درمانی بالاست و عملکرد دندان را می تواند تا حد زیادی بهبود ببخشد. در برخی از موارد زا این روش درمانی برای پوشاندن فاصله بین دندان ها یا نامنظمی جزئی دندان نیز استفاده می کنند. بنابراین به وسیله این روش ارزان و بهینه میتواند لبخند را زیباتر کرد.

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای چه زمان به درمان روکش دندان نیاز خواهیم داشت ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل