جستجو
مراقبت بعد از افتادن دندان شیری
بروزرسانی: ۱۴۰۲/۰۸/۰۸ نویسنده : نسیم امیری

مراقبت های لازم بعد از افتادن دندان شیری

|272 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

در این مقاله از سایت دندانپزشکان ایران قصد داریم پیرامون مراقبت های لازم بعد از افتادن دندان شیری صحبت کنیم، اگر به تازگی دندان فرزندتان افتاده این مقاله می تواند راهنمای خوبی برای مراقبت و کمک به رعایت بهداشت دهان و دندان فرزندانتان باشد.

اولین تجربه انسان در رشد دندان، دندان های شیری است که به صورت موقت رشد کرده و بعد از سن معین جای خود را به دندان دائمی خواهد داد. نگهداری و مراقبت از این دندان هم به اندازه دندان دائمی از اهمیت زیادی برخوردار است. اما اگر زمانی کودک شما مجبور به کشیدن دندان شیری شد یا دندان زودتر از موعد از دهان کودک خارج شد، نکاتی را بعد از بیان مسئله باید رعایت کنید. در این مقاله قصد داریم پیرامون این موضوع با شما صحبت کنیم.

مراقبت های لازم بعد از افتادن دندان شیری

برای اینکه بتوانیم بعد از افتادن دندان شیری مراقبت های لازم را داشته باشیم ابتدا باید نکاتی را در نظر بگیریم . اینکه بدانیم دندان شیری چه زمانی از دندان خارج می شود و چه زمانی نیاز دارد تا به وسیله دندانپزشک کشیده شود. این موارد مهمترین نکات در این زمینه است. براساس نوع خارج شدن دندان شیری از دهان مرافبت های هرکدام متفاوت از هم میباشد.

دندان شیری چه زمانی از دهان کودک خارج می شود؟

دندانپزشکان به چند دلیل که در ادامه مطرح میکنیم پیشنهاد به خارج کردن دندان شیری میکند:

 1. پوسیدگی دندان وسیع باشد.
 2. دندان بر اثر صدمه آسیب دیده باشد.
 3. دندان شیری در زمان مناسب خود نیفتد.
 4. خارج کردن دندان باعث رشد بهتر دندان طبیعی شود.
 5. دندان ها نامنظم باشند.
 6. دندان نهفته یا غایب در لثه وجود داشته باشد.

مراقبت های لازم بعد از کشیدن دندان شیری کودکان

 • به طور طبیعی بعد از کشیدن دندان شیری کودک کمی خونریزی خواهد داشت که با کمک گاز استریل این مشکلات برطرف میشود. در این شرایط دندان پزشک به کودک شما توصیه خواهد کرد که تا 24 ساعت بعد آب نمک قرقره کند چرا که این عمل به لخته شدن سریع خون در لثه کمک خواهد کرد.
 • کودک بعد از کشید دندان باید تا چند ساعت از غذاهای خنک و مایعات استفاده کند. زیرا غذای سفت و جامد میتواند باعث خونریزی دوباره لثه ها شود.
 • از کودک خود بخواهید بعد از کشیدن دندان، تحت هیچ شرایطی آب دهان خود را خارج نکند. بلکه آن را قورت دهد. حتی اگر کمی خون آبه هم مشاهده شد، باز نباید آب دهان به بیرون تخلیه شود.
 • در صورت مسواک زدن از کودک خود بخواهید برس، روی جای خالی دندان نکشد و هنگام خارج کردن آب شستشو، آن را به آرامی از دهان خارج کند.
 • برای اینکه کودک شما از عفونت فضای خالی دور باشد، پس از خارج شدن دندان از او بخواهید به خوبی بهداشت دهان و دندان را رعایت کند. به کودک خود اجازه دستکاری جای خالی دندان را ندهید.

روند کشیدن دندان های شیری کودک

ضرورت کشیدن دندان شیری باید توسط دندانپزشک مورد بررسی قرار گیرد. برای این کار ابتدا دندان مورد نظر توسط رادیوگرافی بررسی شده و اگر کشیدن دندان تایید شد مرحله بعد صورت میگیرد . ابتدا بخش مورد نظر بی حس شده سپس باید جایگاه دندان دائمی که در استخوان فک قرار گرفته است، کمی گشاد شده و ریشه دندان را که به آن متصل است را جدا کرد. در نهایت عمل کشیدن دندان اتفاق می افتد.

مراقبت بعد از افتادن دندان شیری مراقبت بعد از افتادن دندان شیری

چنانچه در شهر شیراز زندگی میکنید و نیاز به مشاوره آنلاین یا گرفتن نوبت انیترنتی هستید میتوانید به لیست دندانپزشک کودک در شیراز مراجعه کنید. همچنین اگر نیاز به دندانپزشک کودک دارید و در تهران زندگی می کنید، میتوانید با مراجعه به برترین دندانپزشک اطفال در تهران پزشک مناسب خود را پیدا کنید.

عوارض کشیدن دندان شیری

متاسفانه در صورتی که دندان شیری زودتر از موعد کشیده شود عوارض برای کودک به وجود می آورد. از جمله این عوارض می شود به کاهش توانایی کودک در جویدن، از دست رفتن فضای مورد نیاز برای رویش دندان دائمی و برهم خوردن نظم رویش دندان دایم اشاره کرد. بنابراین  بسیاری از دندان پزشکان تمام تلاش خود را انجام میدهند تا بتوانند دندان شیری را تا قبل از افتادن، در دهان حفظ کنند. با این وجود در برخی موارد پوسیدگی دندان چنان وسیع است که چاره ای جز کشیدن دندان شیری نیست.

مراقبت های بعد از دست دندان شیری

یکی دیگر از موارد از دست دادن دندان شیری افتادن آن بر اثر عوامل مختلف است. اقدامات ضروری در صورت افتادن دندان شیری از فک به شرح زیر است:

 1. هنگام افتادن دندان شیری مطمئن شوید که دندان وارد مجرای تنفسی کودک نشده باشد. چرا که در برخی مواقع رفلاکس معده باعث میشود تا کودک دندان را ببلعد و راه گلوی او بسته شود.
 2. هنگام افتادن دندان کودک مطمئن شوید دندان  دائمی کودک کامل درآمده است. در غیر این صورت با دندانپزشک متخصص مشورت کنید.
 3. اگر قسمتی از دندان نزدیک ریشه شکسته باشد با  مراجعه به دندانپزشک و بررسی امکان نجات آن را چند برابر کنید.
 4. در برخی مواقع دندان پزشک میتواند آن را با آتل مخصوص به دندان کناری خود بچسباند تا زمان لازم برای ترمیم در محل خود ثابت بماند.
 5.  بعد از افتادن دندان ممکن است کمی باکتری وارد بدن کودک شده باشد. بنابراین میتوانید با مصرف کمی آنتی بیوتیک از این نظر مطمئن شوید.

در این مقاله میتوانید درباره اهمیت نگهداری دندان شیری اطلاعات کسب کنید.

چگونه دندان‌ های شیری می‌افتند؟

اصول افتادن دندان شیری این است که بعد از رویش دندان دائمی لق شده و کنده شود. این روند چند روز یا حتی چند هفته طول می کشد در این صورت می توانید با درست کردن غذاهای نرم یا لقمه های کوچک مشکل جویدن غذا را برای کودکان برطرف کنید.

همچنین می‌توانید غذاهای نرم تری مانند کیوی، توت فرنگی و سبزیجات پخته به کودک خود بدهید. سعی نکنید تا دندان لق شده را قبل از افتادن کامل از لثه جدا کنید.

بنابراین اجازه دهید دندان شیری مسیر خود را  تا کامل شدن طی کند . در ازای آن به کودک یاد اوری کنید در مسواک زدن خود وسواس بیشتری به خرج دهد.  چرا که مسواک زدن منظم باعث بیرون آمدن آسان دندان بدون در و خونریزی خواهد شد. همچنین بعد از افتادن دندان از کودک خود بخواهید کمی آب و نمک قرقره کند تا فضای دهان ضد عفونی شود. مسواک زدن دو بار در روز را به کودک خود یادآوری کنید. یادتان باشد این باور که دندان شیری باید زودتر از بین برود تا دندان طبیعی روند بهتری طی کند کاملا غلط است و این دو مقوله هیچ ارتباطی به هم ندارد. در واقع اگر فضای اضافه‌ای در فک وجود داشته باشد به طور طبیعی بعد از افتادن دندان شیری، دندان دائمی تغییر موضع داده و رشد میکند.

نتیجه

همانطور که گفته شد دندان های شیری نیز مانند دندا ن های دائمی از اهمیت زیادی برخوردار است و آسیب رسیدن به آنها میتواند در روند رویش دندان دائمی نیز تاثیر بگذارد . همچنین همانطور که در حفظ و نگهداری این نوع دندان ها  در زمان بودنشان باید تلاش کنیم ، بعد از افتادن دندان هم باید نکاتی را در نظر گرفتهو رعایت کنیم.  زیرا در این صورت میتوانیم به رشد صحیح دندان های دائمی نیز کمک زیادی کنیم. بنابراین بهتر است هنگام افتادن یا لق شدن دندان شیری حتما مسئله را با دندانپزشک خود مطرح کنید تا نکات لازم رعایت شود.

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای مراقبت های لازم بعد از افتادن دندان شیری ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل