جستجو
ایمپلنت پانچ
بروزرسانی: ۱۴۰۲/۰۸/۲۲ نویسنده : نسیم امیری

ایمپلنت پانچ چیست؟

|162 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

در این مقاله از سایت دندانپزشکان ایران قصد داریم درباره ایمپلنت پانچ به شما اطلاعات دهیم، اگر قصد انجام ایمپلنت دندان را دارید این مطلب می تواند به شما کمک زیادی کند.

ایمپلنت پانچ یک نوع ایمپلنت بدون جراحی است که در کوتاه ترین زمان مراحل خود را طی میکند. این روش یکی از جدیدترین روش های کاشت دندان است که نسبت به روش های قبلی راحت تر انجام میشود. هرچند معایبی نیز خواهد داشت. در ادامه به بررسی روش ایمپلنت پانچ می پردازیم

ایمپلنت پانچ چیست؟

در روش ایمپلنت پانچ ابتدا پایه فلزی داخل استخوان فک قرار گرفته سپس روکش به آن میچسبد. برخلاف روش های قدیمی تر که در آن جراح ابتدا باید لثه را بشکافد و به استخوان فک دسترسی پیدا کند. در این روش نیازی به شکافتن لثه نیست. همچنین در این روش زمان کاشت کوتاه تر بوده و استخوان فک به سرعت ترمیم میشود. روش پانچ نیاز به بخیه نیست و کل جراحی حدود یک ساعت طول میکشد.

در واقع زمان انجام کاشت در روش پانچ کوتاه است؛ اما باز هم مراحل آماده‌سازی 2 تا 4 هفته طول می‌کشد.

ایمپلنت به روش پانچ برای چه افرادی مناسب است؟

از آنجا که ایمپلنت به روش پانچ در کمترین دوران ترمیم میشود. افرادی که دچار اختلالات انعقادی هستند میتوانند به راحتی از این روش استفاده کنند. همچنین اگر تمام دندان خود را از دست دادید و نمی خواهید از پروتز دندان مصنوعی استفاده کنید، این روش میتوان یک روش مناسب برای شما باشد؛ زیرا تورم و درد را به حداقل رسانده و در سریع‌ترین زمان تکمیل می‌شود.

ایمپلنت پانچ چگونه انجام می شود؟

به نقل از marmarisdentalcenter در رابطه‌ با انتخاب ایمپلنت پانچ: برای ایمپلنت دندان، روش پانچ سریع‌ترین و موثرترین سیستم است. با این تکنیک ساخت ایمپلنت برای بیمار سریع‌تر و راحت‌تر است. بعد از کاشت درد بسیار کم بوده و در عرض 24 ساعت و بدون ناراحتی یا زخم می‌توان به زندگی عادی بازگشت. مزیت بزرگ ایمپلنت فوری این است که تنها 2٪ از ایمپلنت‌ها پس زده می‌شوند. در این روش استفاده به وسیله تصاویر سه بعدی رادیو گرافی ساختار استخوان استحکام فک و محل دقیق ایمپلنت مشخص میشود. سپس منطقه مورد نظر توسط پزشک بی حس میشود. بعد از 10 دقیقه بدون بریدن لثه ایمپلنت در جای مناسب قرار می‌گیرد. با این روش می‌توان در کمتر از یک ساعت یک یا چند ایمپلنت را به‌جای دندان طبیعی قرار داد.

دو تا سه ما بعد ایمپلنت به استخوان فک پیوند خورده و نوبت به نصب روکش است. بعد از آنکه روکش در لابراتوار بر اساس انتخاب و تناسب بیمار ساخته شد، روی پایه نصب می شود.

ایمپلنت پانچ

چنانچه در شیراز زندگی میکنید و میخواهید از مشاوره و نوبت دهنی آنلاین استفاده کنید میتوانید با مراجعه به لیست برترین متخصص ایمپلنت در شیراز مراجعه فرمایید. همچنین اگر به دنبال درمان ایمپلنت بوده و در غرب تهران زندگی میکنید،میتوانید به لیست برترین متخصص ایمپلنت در تهران مراجعه کرده و بهترین انتخاب را داشته باشید.

مزایای ایمپلنت به روش پانچ

این روش دارای مزایایی است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد:

 • کاهش زمان مورد نیاز برای کاشت دندان
 • نسبت به سایر روش های ایمپلنت درد کمتری دارد
 • خونریزی در این روش کمتر از روش های دیگر است
 • تورم و کبودی نیز در این روش نسبت به روش های دیگر کمتر است.
 • بعد از کاشت تورم و کبودی کم است.
 • احتمال عفونت لثه در این روش بسیار کم است.
 • سرعت انجام کار حین پانچ کردن و نصب بالاست.
 • نیاز به بخیه ندارد.

عوارض احتمالی ایمپلنت

ایمپلنت به روش پانچ عوارضی نیز دارد. در ادامه به بررسی این عوارض می پردازیم:

 • چنانچه اشتباهی در تشخیص مکان صحیح اتفاق بیفتد ممکن است باعث عوارضی می مانند آسیب به فک تحتانی و بی حسی طولانی مدت شود.
 • سوراخ شدن سینوس فک بالا و گاهی اوقات کف بینی شما است.
 • اگر اندازه ورود ایمپلنت بیش از چهار میلی متر باشد میتواند آسیب زا باشد
 • اگرچه برخی از محققان بر این باورند که عدم وجود بافت کراتین لثه در موفقیت کاشت ایمپلنت در طولانی مدت تاثیر نمی گذارد، اما در حال حاضر خلاف این موضوع به اثبات رسیده است. ایمپلنت پانچ میتواند به این بافت آسیب بزند

مراقبت های پس از انجام کاشت ایمپلنت پانچ

بعد از ایمپلنت پانچ مواردی وجود دارد که با رعایت کردن آن میتوانید درصد موفقیت را به میزان زیادی افزایش دهید:

 • بعد از کاشت ایمپلنت پانچ از غذاهای نرم استفاده کنید
 • بعد از ایکپلنت از مایعات دمای متوسط استفاده کنید
 •  قبل از جوش خوردن آدامس نجوید.
 • از ایمپلنت دندان مانند سایر دندان های دیگر محافظت کنید.
 • از نخ دندان و دهان شویه برای ضد عفونی کردن دهان و دندان ایمپلنت استفاده کنید

آیا پس از پانچ ایمپلنت به روکش موقت نیاز است؟

اگر ایمپلنت در ناحیه جلو دهان باشد برای اینکه ظاهر خوب پیدا کند، دندانپزشک بعد از از عمل پانچ کردن ایمپلنت روکش موقتی را بر روی ناحیه مورد نظر قرار می دهد.

روکش موقت قبل از جوش خوردن پایه به استخوان فک قرار میگیرد. این روکش موقت به نحوی است که فشار کمی را قادر است تحمل کند. بنابراین لازم است تا هنگام نصب روکش دائم از این دندان موقت به اندازه کافی مراقبت کنید.

میزان موفقیت ایمپلنت ها به طور کلی چقدر است؟

چنانچه ایمپلنت به صورت اصولی و توسط متخصص انجام شود درصد موفقیت این روش بالاست 95 درصد خواهد بود البته این به شرطی است که بعد از کاشت دندان مراقبت های لازم را انجام دهید.درصورت ناموفق بودن و پس زدن بعد از چند ما میتوان دوباره از این روش استفاده کرد.

همچنین میتوانید درباره عوراض پس زدن ایمپلنت اطلاعات کسب کنید.

نتیجه

یکی از بهترین روش های جایگزین دندان ایمپلنت پانچ است. نکته مهم درباره این روش تنها تخصص دندانپزشک است. این عمل چنانچه با دقت انجام نشود میتواند آسیب زا  و دردسر ساز باشد.

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای ایمپلنت پانچ چیست؟ ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل