جستجو
بازسازی تاج دندان
بروزرسانی: ۱۴۰۲/۰۹/۱۴ نویسنده : نسیم امیری

بازسازی تاج دندان

|110 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه
در این مقاله از سایت دندانپزشکان ایران در نظر داریم پیرامون روش های بازسازی تاج دندان صحبت کنیم.
همانطور که میدانید دندان ها از دو بخش ریشه و تاج تشکیل شده. ریشه دندان داخل لثه قرار دارد و انتخاب بیرونی دندان زیر پوشش مینا تاج دندان قرار گرفته. این بخش از دندان جز بخش های آسیب پذیر دندان به حساب می آید که می تواند بر اثر تاثیرات بیرون تغییر رنگ دهد. بپوسد یا دچار شکستگی شود.  در این حالت متخصصین براساس نیاز متقاضی روش های مختلفی را برای بازسازی کردن تاج دندان استفاده میکنند. در ادامه به برخی از این روش های درمانی اشاره خواهیم کرد.

روش های بازسازی تاج دندان در دندانپزشکی ترمیمی

یکی از روش های بازسازی تاج دندان روش ترمیمی است که بسته به نوع پوسیدگی و شماره دندان به بازسازی تاج دندان قرار می گیرد. این روش های ترمیم خود به دو بخش روکش دندان و بیلداپ تقسیم می شوند. در ادامه به بررسی این دو روش میپردازیم.

چه زمانی نیاز به بیلداپ دندان داریم؟

 زمانی که تاج دندان آسیب زیادی دیده و ریشه آن درمان شده باشد این روش می تواند به بازسازی تاج کمک زیادی کند.
در واقع  دندان پزشکان معتقدند زمان بیلداپ دندان وقتی است که دندان به دلیل پوسیدگی یا شکستگی در حال از دست دادن نسوج است. در این حالت ابتدا ریشه درمان شده و بعد از آن به بازسازی تاج درمان می پردازند. از این طریق می توان از باقیمانده بخش سالم دندان استفاده کرده و آنها را در دهان نگه داشت.

چه زمانی به روکش دندان نیاز داریم؟

روکش دندان کلاهک ثابتی است که شباهت زیادی به دندان طبیعی داشته و روی بخش تراشیده، شکسته و کوتاه شده دندان قرار میگیرد و دندان را ترمیم میکند. این روش معمولا بعد از عصب کشی روی دندان قرار گرفته و ظاهری کاملا شبیه به دندان طبیعی دارد. چرا که دندان های عصب کشی شده بسیار آسیب پذیر بوده و نیاز دارند تا با پروتزی روی این بخش پوشیده شود تا از شکستن و از بین رفتن آن بتوان جلوگیری کرد.
 همچنین این دندان‌ها علاوه بر اینکه در مقابل عوامل بیرونی (مانند فشار، ضربه، سرما و گرما) حساس ترند، ظاهر خوبی نیز ندارند. در چنین شرایطی روکش دندان میتواند با قرار گرفتن روی این بخش از آن محافظت گرده و علاوه بر برگرداندن حالت طبیعی دندان عمر مفید بقایای دندان را بالا ببرد.

تفاوت بین روکش دندان و بیلداپ دندان در بازسازی تاج دندان

دو روش ذکر شده در بالا اگرچه هر دو از روش های ترمیم تاج دندان هستند، تفاوت هایی نیز دارد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم:
برای قرار دادن روکش دندان را تراش میدهند در حالی که در بیلداپ نسج حفظ شده و دیواره های ضعیف شده با مواد ترمیمی محکم و پوشش داده می شود.
دندان روکش شده پوسیده را نمیتوان درمان کرد در حالی که این موضوع در معاینات و عکس های رادیوگرافی از بیلداپ دندان مشخص می شود.
روکش دندان نیازمند مراجعه مکرر تا ۴ جلسه است در حالی که بیلداپ در یک جلسه انجام می شود
ترمیم کردن تاج دندان با کامپوزیت یا روش باندینگ رزین
 در برخی مواقع تاج دندان آسیبی در حد لب پر شدن دارد که برای ترمیم آن نیاز به روش ساده لازم است. در این حالت متخصصین بخصوص برای دندان جلویی از روش  باندینگ رزین استفاده میکنند.در این روش  متخصص با اسید خراشی سطح دندان را برای قرار دادن ماده رزین کامپوزیت که همرنگ دندان است، آماده می کند و بعد  مواد مورد نظر را برای باندینگ روی دندان قرار می دهد. سپس به وسیله تابیدن  موج نور به بازسازی تاج دندان می پردازند.
بازسازی تاج دندان
بازسازی تاج دندان

نکات مهم در بازسازی تاج دندان

تاج دندان علاوه بر زیبا کردن دهان عمل مهم جویدن را نیز انجام میدهد. بنابراین نیاز است که در صورت بروز مشکل با روش های مختلف ترمیم و بازسازی شود.
 استفاده از روش های مختلف ترمیم تاج دندان براساس درصد آسیب دیدگی تجویز می شود. ترمیم و بازسازی تاج دندان چند مرحله دارد:
 1.   آماده سازی دندان از طریق تراشیدن و تغییر شکل دادن آن
 2. قرار دادن تاج دندان موقت تا زمان آماده شدن تاج دائم.
 3. توجه داشته باشید که تا زمان آماده شدن دندان دائم از دندان موقت به خوبی محافظت کنید.
 4. جایگذاری تاج دندان دائمی به جای نمونه موقت آن
 5. استفاده از پست و کور در بازسازی تاج دندان
در برخی مواقع متخصص برای بازسازی دندان از دست رفته بعد از درمان ریشه اقدام به قالبگیری حفره داخل ریشه میکند. این قالب برای ساخت پست و کور که  قطعه ای فلزی است به لابراتوار ارسال می شود. هنگام قرار دادن این قطعه روی ریشه از چسب های مخصوصی  استفاده می شود و در نهایت از شکل کنونی دندان که ترکیبی از ریشه و پست و کور است، قالبگیری شده تا روکش مناسب برای بازسازی تاج دندان تهیه شود.
در این بخش میتوانید درباره جرم گیری دندان  اطلاعات کسب کنید.

مواد مورد استفاده برای بازسازی تاج دندان

تاج های دندان ترمیم از موارد مختلفی انجام می شوند که از نظر کیفیت و قیمت با یکدیگر متفاوت هستند در ادامه به بررسی این مواد می پردازیم:

 تاج دندان استیل ضد زنگ

مواد نقره ای رنگی است که به دلیل تفاوت رنگشان کاملا محسوس هستند استفاده از این مواد کمک می کند. در زمان افتادن دندان شیری فضا برای دندان های دائمی وجود داشته باشد. جنس آلیاژ های این مواد می تواند طلا نقره و پلاتین باشد و معمولا از آن در ترمیم دندان های آسیا استفاده میکنند.
 از جمله مزیت های این نوع مواد عبارتست از:
 • عدم مراجعه مکرر به دندان پزشکی
 • مقرون به صرفه
 • مناسب برای دندان های فاقد تاج
 • مقاومت بالا در برابر ساییدگی یا شکستگی
 • عمر طولانی
 • تاج دندان ترکیب لمینت و فلز:
مهمترین ویژگی این نوع از دندان ها همرنگ بودن آن با دندان طبیعی است. هرچند که در برابر ساییدگی آسیب پذیر تر از نوع فلزی آن است. از جمله مهمترین ویژگی های آن عبارتست از:
 • شباهت بیشتر به دندان های اصلی
 • مناسب برای بریج های طولانی
 • استحکام بیشتر تاج دندان

تاج دندان تمام رزین:

این نوع از دندان ها از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه هستند. اما عیب بزرگ آن حساسیت و استعدادشان در شکستن است و عمر مفید کمتری نیز دارد.

  تاج دندان کامپوزیت یا لمینت:

چنانچه نسبت به فلزات آلرژی داشته باشید یا زیبا دندان برایتان از اهمیت زیادی برخوردار است، میتوانید از این روش برای ترمیم تاج دندان استفاده کنید. از این جنس برای دندان های جلویی استفاده می‌شود هرچند برای دندان‌های پشتی نیز قابلیت استفاده دارد.

چنانچه در شیراز زندگی میکند و نیاز به نوبت گیری یا مشاوره آنلاین در زمینه روکش دندان هستید میتوانید  به لیست برترین متخصص روکش دندان در شیراز مراجعه کنید همچنین چنانچه ساکن شمال تهران هستید میتوانید به لیست برترین متخصص روکش در قلهک مراجعه کنید

سخن آخر

تاج دندان به اندازه ریشه آن از اهمیت زیادی برخوردار است و علاوه بر زیبا کردن دهان میتواند در درست جویدن و سلامت گوارش نیز تاثیر زیادی داشته باشد . بنابراین بعد از فرسودگی ، شکستگی و پوسیدگی تاج دندان بهتر است به سرعت برای ترمیم  بازسازی آن با روش های مناسب که توسط متخصص تشخیص داده میشود انجام شود.

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای بازسازی تاج دندان ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل