جستجو
لمینت دوران بارداری
بروزرسانی: ۱۴۰۲/۱۱/۰۴ نویسنده : نسیم امیری

لمینت دوران بارداری

|128 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

در این مقاله از سایت دندانپزشکان ایران قصد داریم پیرمون ممنوعیت های لمینت دوران باردار با شما صحبت کنیم.

لمینت دندان روکش نازکی است که همرنگ دندان بوده و که روی مینای دندان قرار گرفته و زیبایی دندان را دو چندان میکند . این روش مزایای زیادی دارد که از جمله آن می توان له بالا بردن مقاومت و قدرت مینای دندان را بالا ببرد . با هم تراز کردن دندان عیوب آن را از بین ببرد.

به طور کلی میتوان گفت یک از بهترین راه ها برای بین بردن عیوب دندان و اصلاح طرح لبخند استفاده از روش لمینت است. این روش عوارض کمی داشته و معمولا محدودیتی نیز ندارد اما در موارد خاص مانند دوران بارداری متخصصین اجازه این روش را به بیمار نمی دهند. چرا که ممکن است عوارض جدی باری بیمار و مادر داشته باشد در ادامه  پیرامون این عوارض صحبت خواهیم کرد.

آیا لمینت بارداری امکان پذیر است؟

بدون شک دوران حساس بارداری بر بسیاری از بخش های بدن تاثیر می گذارد. از جمله این اعضا دهان و دندان است که از این قاعده مستثنی نیست. مشکلاتی مثل التهاب لثه، پوسیدگی دندان و تحلیل مینای دندان از جمله مواردی است که ممکن است در دوران بارداری به وجود آید. در این شرایط پزشکان توصیه میکنند که از انجام لمینت دوران بارداری خودداری کنید. در ادامه به چند دلیل در این زمینه می پردازیم:

1.عوارض بارداری

تورم و التهاب لثه، تحلیل مینای دندان، و کاهش کلسیم در بدن مادر از جمله تاثیراتی است که بر اثر بارداری در بدن مادر ایجاد میشود. از طرفی این تغییرات می تواند در موفقیت آمیز بودن لمینت نیز تاثیر گذار باشد. از همین رو پزشکان مراجعه بیمار را به بعد از دوران بارداری موکول میکنند. چرا که این نوع مشکلات در بارداری می‌تواند علت افتادن لمینت دندان باشد. در این صورت ممکن است ماندگاری لمینت دندان کم شود.

2.مراحل مضر برای جنین

برای این که دندان‌ها لمینت شوند، باید مراحلی را طی کنید و کارهایی را انجام دهید. که این کار ها ممکن است برای مادر باردار مضر باشد مانند:

  • عکسبرداری از دندان

قبل از انجام روش لمینت لازم است که از دندان به وسیله اشعه ایکس عکسبرداری شود این عمل میتواند برای بیمار و کودک مضر باشد

اگر چه برای عکسبرداری از میزان ضعیف آن استفاده می‌شود. با این حال این اشعه می‌تواند برای جنین مضر باشد. بدون عکسبرداری هم نمی‌توان این کار را انجام دهد.

  • خوابیدن در طولانی مدت

آنچه مسلم این است که زنان باردار نباید برای مدتی طولانی به پشت بخوابند. از طرفی برای انجام خدمات دندان‌پزشکی لازم است که فرد برای مدت طولانی به پشت بخوابد که این وضعیت می‌تواند سخت و آزاردهنده باشد. در واقع پزشکان به زنان باردار توصیه میکنند که در زمان دراز کشیدن بیشتر به پهلو بخوابند تا جنین فشار وارد شده و خون رسانی جفت مسدود نشود.حال آنکه برای  انجام روش لمینت،  نیاز است که فرد مدت های زیادی به پشت بخوابد.از این رو انجام این روش در دوران بارداری توصیه نمی شود.

3.کاهش کلسیم در بدن مادر

همانطور که میدانید جنین بار ی رشد و نمو خود نیاز دارد تا از مواد مغذی بدن مادر استفاده کند یکی از این مواد کلسیم است. کاهش میزان کلسیم در بدن مادر باعث تحلیل دندان و استخوان خواهد شد. بر اساس آنچه گفته شد انجام لمینیت در دوران بارداری باعث کاهش کلسیم بدن مادر می‌شود. عوارض آن هم تحلیل‌رفتن دندان‌های مادر خواهد بود.

4.تحلیل مینای دندان

در دوران بارداری علاوه مشکلات لثه مینای دندان نیز می توان تحلیل برود. البته این موضوع برای همه صدق نمیکند و در برخی موارد این اتفاق نیز می افتند از طرفی برای انجام لمینت دندانپزشک باید بخشی از مینای دندان را بتراشد، این یعنی میزان آسیب‌دیدگی مینای دندان در دوران حاملگی بیشتر است.

5.پوسیدگی دندان در دوران بارداری

تغییرات هورمونی در بدن خانم‌ها در حاملگی مشکلات و دردسرهای زیادی ایجاد می‌کند. علائم آن نیز بیشتر از همه در دهان و دندان نمایان می‌شود. در برخی مواقع این تغییرات باعث به وجود آمدن عوارض جدی در بدن و حتی پوسیدگی دندان میشود که این مسئله می تواند در موفقیت آمیز بودن روش لمینت نیز تاثیر گذار باشد.

لمینت دوران بارداری
لمینت دوران بارداری

چنانچه ساکن شیراز بوده و نیاز به وقت دهی و مشاوره آنلاین در زمینه لمینت دندان دارید می توانید با مراجعه به لیست برترین متخصص لمینت در شیراز از خدمات آنلاین برخوردار شوید. همچنین چنانچه در جنوب تهران زندگی میکنید میتوانید با مراجعه به برترین متخصص لمینت در انقلاب تهران از خدمات این سایت بهرمند شوید.

 

بررسی روش لمینت در زمان دوران های مختلف بارداری

با توجه به آنچه گفته شد انجام لمینت در دوران بارداری می تواند به شدت برای جنین و مادر مضر باشد اما این ضرر های در دوران مختلف بارداری متفاوت است:

لمینت در سه ماهه اول بارداری

با توجه به آنچه گفته شد انام لمینت در دوران بارداری توصیه نمی شود. به طور مثال در سه ماه اول بارداری به دلیل تشکیل شدن بافت جنین انجام عمل لمینت هرگز توصیه نمیشود. چرا که در این جراحی نیاز به استفاده از مواد شیمیایی است که می تواند باعث ایجاد مشکلات و حساسیت شود.

به‌علاوه اینکه علائم بارداری مثل حالت تهوع، بی‌اشتهایی و استفراغ در سه ماه اول فرایند درمان را سخت‌تر و طولانی‌تر می‌کند. سرگیجه و معده درد از علائم بارداری است که این مشکلات را افزایش می‌دهند.

لمینت دندان در سه ماهه دوم بارداری

سه ماهه دوم بارداری بهترین زمان برای درمان‌های ترمیمی دندانپزشکی است. اما زمان این درمان نباید طولانی باشد دراین صورت بودن بهتر است طی ۲ جلسه انجام شود تا به مادر فشار نیاید. همانطور که گفته ش خوابیدن به پشت در طولانی مدت برای مادر و جنین مضر است. با این وجود اگر در درمان روش های ترمیم خود نیاز به استفاده از اشعه ایکس دارید و یا رفتارهای مضر برای جنین لازم است بهتر است از انجام آن خودداری کنید.

لمینت دندان در سه ماهه سوم بارداری

این دوران نیز یکی از حساس ترین دوران بارداری محسوب می شود که دراز کشیدن در طولانی مدت میتواند به جنین آسیب جدی وارد کند و خونرسانی به جفت را مختل کند. بنابراین در این مرحله نیز انجام عمل لمینت توصیه نمی شود.

لمینت در دوران شیردهی

در دوران شیردهی برخلاف دوران بارداری محدودیتی برای انجام روش لمینت وجود ندارد. در واقع می توان گفت مصرف داروهای ضددرد، بی‌حسی‌ها، آنتی‌بیوتیک و ضدالتهاب‌ها در دوران شیردهی عوارضی برای نوزاد ندارد. بنابراین، انجام لمینت در دوران شیردهی هیچ محدودیتی نخواهد داشت. از این رو مادران شیرده می‌توانند به راحتی برای انجام خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی مراجعه کنند. اگرچه توصیه میشود حتی در این دوران هم قبل از استفاده از روش لمینت دندان غیر از دندانپزشک خود با یک متخصص زنان نیز مشورت کنند.

در این مقاله نیز میتوانید درباره افراد مناسب برای لمینت اطلاعات کسب کنید.

سخن آخر

با توجه به آنچه گفته شد لمینت دندان در بارداری به طور کلی خطرناک نیست اما مواردی مانند استفاده از اشعه ایکس برای عکس برداری، تشدید تورم و التهاب لثه، تحلیل مینای دندان و کاهش کلسیم بدن مادر از جمله عوارض احتمالی است که میتواند روی موفقیت لمینت تاثیر گذار باشد. از طرفی تغییرات جسمی در دوران بارداری نیز می تواند این روش را تحت شعاع قرار دهد. به طور مثال به پشت خوابیدن در طولانی مدت میتواند برای جنین و مادر خطرناک باشد. از آنجا که در روند درمان لمینت نیاز است که به مدت زیادی بیمار به پشت بخوابد این مسئله نیز میتواند مشکل ساز شود. بنابراین بهتر است که این روش بعد از دوران بارداری  انجام شود.

مقالات پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای لمینت دوران بارداری ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل