جستجو
ارتودنسی سرامیک
بروزرسانی: ۱۴۰۲/۱۰/۱۱ نویسنده : نسیم امیری

ارتودنسی سرامیک

|121 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

در این مقاله از سایت دندانپزشکان ایران در نظر داریم درباره ارتودنسی سرامیک با شما صحبت کنیم.

ارتودنسی یکی از درمان های مشهور برای از بین بردن ناهمگونی دندان و یا اصلاح فرم فک است. این درمان به دو صورت فلزی و سرامیک انجام می شود. ارتودنسی سرامیکی شباهت زیادی به نوع فلزی آن دارد. با این تفاوت که در انجام آن از براکت های شفاف یا همرنگ دندان به جای براکت ها و سیم های نقره ای خاکستری یا فلزی استفاده می شود. ارتودنسی سرامیک دقیقاً مانند ارتودنسی ثابت معمولی به دندان‌ها چسبیده و نمی‌توان همانند ارتودنسی متحرک آن‌ را از دهان خارج نمود.

نکته مهم درباره ارتودنسی شیشه ای این است که چون تنظیم این براکت ها تخصصی تر است و نسبت به ارتودنسی فلزی سخت تر است. بر همین اساس طول دوره درمان با ارتودنسی سرامیکی نیز به نسبت ارتودنسی ثابت فلزی بیشتر خواهد بود.

براکت سرامیک برای چه کسانی مناسب است؟

از ارتودنسی سرامیک بیشتر برای افراد بزرگسال استفاده می شود. به طور کلی افرادی متقاضی این نوع ارتودنسی هستند که به دلیلی شرایطی کاری یا کاملا شخصی تمایل ندارند که ارتودنسی آن ها به خوبی دیده شود. بازیگران، افرادی که زیاد در جمع هستند، گویندگان، خوانندگان و دانشجویان از جمله افرادی هستند که ارتودنسی سرامیکی را ترجیح می دهند.

چه افرادی گزینه مناسبی برای ارتودنسی سرامیک نیستند؟

برخلاف ارتودنسی فلزی که برای تمامی افراد گزینه مناسبی است، افرادی هستند که بهتر است از این روش برای درمان استفاده کنند. در ادامه به بررسی این افراد می پردازیم:

 • افرادی که بیش از اندازه از نیکوتین استفاده کرده و سیگار میکشند میتوانند از این روش استفاده کنند. چرا که دخانیات باعث تغییر رنگ براکت های سرامیکی می شود.
 •  اگر آناتومی فک و دندان فرد مناسب با ساختار ارتودنسی سرامیکی نباشد بهتر است از این روش استفاده نکند.
 • اگر ناهنجاری و بی نظمی دندان فرد بسیار شدید باشد، کاندید مناسبی برای ارتودنسی سرامیکی نیست.
 • براکت های نامرئی از استحکام کمتری برخوردار است و تنها زمانی می توان از آن استافده کرد که تمامی دندانهای دائمی رشد کرده باشد. در غیر اینصورت فشار ناشی از رویش دندان ها می تواند باعث شکسته شدن براکت سرامیکی شود. بر همین اساس استفاده از این نوع ارتودنسی برای کودکان توصیه نمی شود.

مزایای ارتودنسی سرامیکی

استفاده از این روش مزیت های گوناگونی دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

  براکت ها همرنگ دندان است:

بارزترین خصوصیت این نوع ارتودنسی همرنگ بودن و شفاف بودن آن است که باعث میشود نسبت به ارتودنسی های فلزی جلوه کمتری داشته باشد.

 هنگام عکس برداری از دهان با تصاویر رادیولوژی و ام‌آرآی تداخل ندارد:

براکت های فلزی میتواند در تصاویر رادیولوژی اختلال ایجاد کند و عکسبرداری از آن دشوار باشد. این مسئله برای براکت های سرامیکی صدق نمی کند

از دیگر مزایای ارتودنسی سرامیکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دندان ها را به نسبت پلاک شفاف ارتودنسی می شود.
 • می توانید به براکت های نامرئی رنگ هم بدهید .

معایب ارتودنسی با براکت سرامیک

برخلاف مزایایی که این نوع ارتودنسی ها دارند . معایبی نیز وجود دارد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم:

نسبت به نوع فلزی استحکام کمتری دارد:

استحکام و ماندگاری ارتودنسی سرامیکی نسبت به نوع فلزی آن کمتر است. برآوردها نشان می‌دهد که براکت‌های سرامیکی 2 برابر بیشتر از براکت‌های فلزی احتمال شکستگی دارند. از طرفی جدا کردن آنی بارکت ها می تواند به مینای دندان نیز آسیب بزند.

طول درمان آن نسبت به ارتودنسی فلزی بیشتر است:

تنظیم براکت‌های سرامیکی نسبت به براکت‌های فلزی کمی از پیچیدگی زیادی برخوردار است. برهمین اساس مسیر درمان طولانی تری را پشت سر میگذارد.

الاستیک ها تغییر رنگ میدهد:

علیرغم اینکه خود براکت ها اگر به طور صحیح مراقبت شود تا آخر می تواند شفاف بماند اما الاستیک‌ها و کش‌های ارتودنسی متصل به براکت‌ها، می‌تواند به مرورِ زمان تغییر رنگ داشته باشند.

هزینه این روش نسبت به نوع فلزی آن  نسبتاً بیشتری:

به دلیل دشواری نصب و مواد ویژه ای که برای ساخت این نوع ارتودنسی انجام می شود. هزینه آن نسبت به ارتودنسی معمولی بالاتر است.

از دیگر معایب ارتودنسی سرامیکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  گرانتر از ارتودنسی ثابت معمولی هستند.
 • ممکن است باعث حساسیت لثه شوند.
 • روند مسواک به دلیل بزرگتر بودن براکت ها نسبت به براکت های فلزی دشوار تر است.
 • دوام و ماندگاری آن ها کمتر از براکت های فلزی است. براکت فلزی 2 برابر ارتودنسی سرامیکی دوام دارد.
 • طول درمان آن بیشتر است.
 • امکان لکه شدن آن ها وجود دارد.
 • هزینه جایگزینی یا تعمیر آن ها زیاد بوده و طول دوره درمان را نیز بیشتر کند.
ارتودنسی سرامیک
ارتودنسی سرامیک

قبل از اینکه با مهمترین سوالات در زمینه ارتودنسی نامرئی آشنا شوید می توانید با کلیک بر روی لیست دندانپزشکان متخصص ارتودنسی دندان شیراز یا دندانپزشکان متخصص ارتودنسی دندان در تهران، دندانپزشک مورد نظر خود را از جدول انتخاب کنید و جهت کسب مشاوره آنلاین و رایگان درباره سوالات خود اقدام فرمایید.

مدت زمان ارتودنسی با براکت سرامیک چقدر است؟

برای اینکه طول درمان این روش را اندازه گیری کنیم، ابتدا باید میزان شلوغی یا نامنظمی دندان را مورد بررسی قرار دهیم. اما به طور میانگین زمانی میان 6 تا 18 ماه و در مواردی حتی تا 36 ماه نیاز است. با این وجود بر اساس پیشرفت و پیشرفت شاخه ارتودنسی و وضعیت خاص هر بیمار تغییر کند.

مراقبت‌های ارتودنسی سرامیکی

بیماریهایی که از این روش برای درمان ناهماهنگی دهان استفاده کنند، بهتر است برای نگهداری و راحتی در دوران درمان به این نکات توجه کنند:

 • از مصرف خوراکی‌ها و مواد غذایی چسبنده و سفت و سخت مانند پاپ کورن، آدامس، پسته در بسته، سیب کامل، شیرینی جات، آبنبات‌ها و … خودداری کنید.
 • از خوردن غذاهای حاوی رنگدانه مانند ، میوه‌ها، نوشیدنی‌ها و موادی مانند الکل، آبمیوه‌های صناعی، توت‌ها، سس گوجه فرنگی و … خودداری کنید.
 • از خمیر دندان‌های سفید کننده برای مسواک زدن  استفاده نکنید.
 • هنگام ورزش، از محافظ دهان استفاده کنید.
 • دندان‌های خود را دو بار در روز، و هر بار به مدت دو دقیقه مسواک بزنید.
 • از نخ دندان به طور مداوم استفاده کنید
 • قبل از استفاده از نخ دندان روش استفاده آن هنگام ارتودنسی را بیاموزید.
 • سیگار نکشید و از هیچ نوع دخانیات استفاده نکنید.
 • الاستیک‌ها و کش‌های ارتودنسی خود را مکرراً تعویض کنید.

ارتودنسی سرامیک بهتر است یا فلزی؟

ارتودنسی سرامیک و  ارتودنسی فلزی هرکدام مزایای خاص خود را دارند و استفاده از آنها بستگی به شرایط بیمار دارد. بنابراین برای انتخاب بهترین درمان بهتر است که با یک متخصص مشورت کنید. اما به طور کلی چنانچه ناهنجاری شدید ندارید و تمایل به این دارید که ارتودنسی شما مشخص نباشد،  این روش برای شما مناسب است و در غیر اینصورت میتوانید از ارتودنسی فلزی استفاده کنید که هزینه کمتری دارد.

هزینه ارتودنسی سرامیک

هزینه این روش  بر اساس تشخیص متخصص و شدت ناهنجاری سنجیده میشود. با این حال درمان ارتودنسی سرامیکی نسبت به ارتودنسی معمولی فلزی گران تر است. در واقع می توان گفت هزینه ارتودنسی ثابت سرامیکی حدود دو برابر هزینه ارتودنسی ثابت سرامیکی خواهد بود.

سخن آخر

استفاده از ارتودنسی سرامیک هزینه بالاتری داشته و استحکام کمتری دارد و یا مدت زمان بیشتری برای ترمیم آن لازم است. اما در برخی از مواقع نمی توان از این روش استفاده کرد. بنابراین قبل از اقدام برای انجام این روش بهتر است با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید.

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای ارتودنسی سرامیک ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل