جستجو
تاثیر سرطان بر دندان ها
بروزرسانی: ۱۴۰۲/۱۰/۲۶ نویسنده : رویا حسینی

تاثیر سرطان بر دندان ها

|103 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

تاثیر سرطان بر دندان ها

سرطان نوعی بیماری است که در آن سلول‌های بدن به طور غیرطبیعی رشد می ‌کنند و تقسیم می ‌شوند. سلول‌های سرطانی می‌ توانند به بافت‌های سالم حمله کنند و آنها را از بین ببرند. تاثیر سرطان بر دندان ها یکی از عوارض ابتلا به سرطان است که بیشتر درمورد آن توضیح خواهیم داد.

تاثیر سرطان بر دندان ها

 

برخی عوارض جانبی تاثیر سرطان بر دندان ها

  • خشک شدن دهان
  • عفونت دندان
  • پوسیدگی دندان
  • استئو نکروز
  • تغییر رنگ دندان ها

خشک شدن دهان

سرطان می تواند از طریق دو مکانیسم اصلی باعث خشکی دهان شود:

تخریب غدد بزاقی

غدد بزاقی مسئول تولید بزاق دهان است و با تخریب آن به وسیله سرطان (با تهاجم مستقیم و یا اثرات جانبی درمان سرطان)، باعث پوسیدگی دندان ها میشود چرا که بزاق دهان علاوه بر اینکه به هضم غذا کمک میکند، به تمیز کردن دندان ها و همچنین محافظت از دندان ها نیز کمک میکند. در واقع سرطان میتواند باعث آسیب و تخریب غدد بزاقی شود که این امر باعث کاش تعداد غدد بزاقی میشود در نتیجه سلامت دهان و دندان به خطر می افتد.

تغییر در جریان خون

وقتی جریان خون به دندان ها کاهش می یابد، دندان ها نمی توانند مواد مغذی و اکسیژن کافی دریافت کنند. این می تواند منجر به مشکلات دندانی مانند عفونت، پوسیدگی و استئو نکروز شود. بیماران مبتلا به سرطان که در معرض خطر تغییر در جریان خون به دندان ها هستند، باید اقداماتی را برای محافظت از سلامت دندان های خود انجام دهند.

تاثیر سرطان بر دندان ها

عفونت دندان

سرطان می تواند به دندان ها آسیب برساند و آنها را مستعد عفونت کند. عفونت دندان می تواند باعث درد، تورم، قرمزی و خونریزی از دندان شود. در موارد شدید، عفونت می تواند به استخوان فک گسترش یابد و باعث استئو نکروز شود.

پوسیدگی دندان

تمامی موارد و توضیحات ذکر شده در بالا به هم مرتبط هستند و تاثیر سرطان بر دندان و پوسیدگی دندان با کاهش بزاق توسط تخریب غدد بزاقی افزایش پیدا میکند.
پوسیدگی دندان می تواند جدی باشد و اگر درمان نشود، می تواند منجر به عوارض جدی مانند از دست دادن دندان شود.

استئو نکروز

استئو نکروز (AVN) نوعی اختلال است که در آن جریان خون به استخوان قطع می شود. این امر باعث می شود که استخوان شروع به مردن کند. استئو نکروز می تواند در هر استخوانی از بدن رخ دهد، استئو نکروز دندان می تواند باعث درد، حساسیت دندان، تورم لثه و از دست دادن دندان شود.

تغییر رنگ دندان ها

این تغییرات می توانند به صورت تیره شدن، زرد شدن، یا تغییر رنگ موضعی دندان ها ظاهر شوند. شیمی درمانی و پرتودرمانی می توانند به دندان ها آسیب برسانند. شیمی درمانی می تواند سلول های سالم را در سراسر بدن از جمله دندان ها را از بین ببرد. این تغییر رنگ معمولا قابل بازگشت است اما ممکن است چندین ماه طول بکشد تا دندان ها رنگ اصلی خود را بازیابند.

تاثیر سرطان بر دندان ها

بیماران مبتلا به سرطان باید برای مراقبت های دندانپزشکی منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنند چرا که تاثیر سرطان بر دندان ها مشهود است. دندانپزشک می تواند به بیماران کمک کند تا از سلامت دندان های خود در طول درمان سرطان محافظت کنند.
اگر دچار بیماری سرطان شده اید، میتوانید به دندانپزشکان شیراز مراجعه کنید تا زیر نظر دندانپزشک به سلامت دندان هایتان رسیدگی کنید.

چگونگی مراقبت از دندان ها

افراد مبتلا به سرطان میتوانند با انجام اقدامات زیر از دندان های خود مراقبت کنند:

استفاده منظم از مسواک و نخ دندان به اینصورت که دوبار در روز مسواک بزنید و یکبار در روز از نخ دندان استفاده کنید.
از دهانشویه بدون الکل استفاده کنید چرا که دهانشویه بدون الکل می تواند به کاهش باکتری ها و پلاک کمک کند.
نوشیدنی های شیرین و اسیدی می توانند باعث پوسیدگی دندان شوند. پس بهتر ست از نوشیدن آنها اجتناب کنید.
اگر خشکی دهان دارید، از مکمل های بزاق یا اسپری بزاق استفاده کنید. چرا که به مرطوب نگه داشتن دهان کمک میکند.
در صورت مشاهده هرگونه درد یا علائم مربوطه، به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

تاثیر سرطان بر دندان ها

همچنین انجام این اقدامات نیز برای مراقبت از دندان ها لازم است:
اگر تحت شیمی درمانی هستید، از دندانپزشک خود بخواهید تا قبل از شروع درمان، دندان های شما را معاینه کند. شیمی درمانی می تواند باعث خشکی دهان و افزایش خطر عفونت دندان شود.
اگر تحت پرتودرمانی هستید، از دندانپزشک خود بخواهید تا دندان های شما را در طول درمان معاینه کند. پرتودرمانی می تواند باعث خشکی دهان، حساسیت دندان و کاهش جریان خون به دندان ها شود.
اگر خشکی دهان دارید، از مکمل های بزاق یا اسپری بزاق استفاده کنید. مکمل های بزاق یا اسپری بزاق می توانند به مرطوب نگه داشتن دهان کمک کنند و خطر ابتلا به مشکلات دندانی را کاهش دهند.
از مصرف غذاهای سفت و چسبناک خودداری کنید. غذاهای سفت و چسبناک می توانند به دندان ها آسیب برسانند.
اگر دچار درد یا ناراحتی در دندان ها هستید، بلافاصله به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

اگر به طور صحیح از دندان های خود مراقبت کنید میتوانید از مشکلات دندانی در طول مدت درمان سرطان جلوگیری کنید

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای تاثیر سرطان بر دندان ها ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل