جستجو
ناهنجاری آندربایت چیست؟
بروزرسانی: ۱۴۰۲/۱۰/۰۲ نویسنده : نسیم امیری

دلایل به وجود آمدن ناهنجاری آندربایت چیست؟

|128 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

در این مقاله از سایت دندانپزشکان ایران در نظر داریم درباره  دلایل به وجود آمدن ناهنجاری آندربایت فک  و بهترین روش اصلاح با شما صحبت کنیم. وقتی دندان های جلویی از فک پایین جلوتر از دندان های جلویی از فک بالا باشند در علم دندانپزشکی به آن آندربایت (Underbite) می گویند به این وضعیت کلاس سوم مال اکلوژن و پروگناتیسم نیز گفته می‌شود. آندربایت میتواند به صورت جزئی یا کلی باشد به طوری که برخی افراد به وسیله این مشکل با مسائل جدی مانند مشکل در تکلم و جویدن روبرو هستند. برخی از عوارض این مشکل عبارتست از:

 • مشکل در گاز زدن و جویدن غذا و خوراکی
 • مشکل و دشواری در سخن گفت (در ادای برخی حروف و کلمات ممکن است به مشکل بر بخورند)
 • بروز درد در دهان و دندان به دلیل مشکل فک

دلایل ایجاد ناهنجاری آندربایت چیست؟

در حالت طبیعی دندان ها به گونه ای رشد میکنند که بخش فوقانی کمی بالاتر از دندان های پایین قرار بگیرد. این مسئله باعث می شود تا عمل جویدن راحت تر صورت گرفته و به نوعی شما را از گاز گرفتن گونه ها، لب ها، یا زبان در هنگام غذا خوردن باز می دارد. دلایل مختلفی باعث به وجود آمدن مشکل آندربایت میشود. در ادامه به بررسی برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

عادات کودکی

برخی از کودکان در دورن کودکی ممکن است عادت هایی مخربی  مانند مکیدن بیش از حد انگشت شست، فشار آوردن به دندان ها توسط زبان، استفاده از پستانک در کودکان بالای 3 سال و تغذیه طولانی مدت و بیش از حد از شیشه شیر می باشد که باعث بروز آندر بایت می شود.

ژنتیک

وراثت و ژنتیک و مشکلات مادرزادی یکی دیگر از دلایل به وجود آمدن آندربایت می باشد. در واقع اگر حتی یک نفر از پدر و مادر شما دارای این مال اکلوژن باشد، این احتمال وجود دارد که شما نیز دچار این مشکل باشید. در زمانی که آندربایت بر اساس ژنتیک به وجود می آید میتوان سریعتران را برطرف کرد.

صدمه و تروما

صدمه های خارجی مانند تصادف و آسیب های از این قبیل در بسیاری از موارد میتواند تراز فک را از بین ببر و مشکلات آندربایت به وجودآید در واقع استخوان های فک همیشه بعد از ترمیم جراحی، به طور صحیح در کنار هم قرار نمی گیرند. بنابراین بروز صدمه و تروما به فک و صورت میتواند باعث آندربایت شود.

تومورها

یکی دیگر از دلایل آندربایت وجود تومورها در ناحیه فک یا دهان است که باعث تغییر موقعیت فک  شده و مشکلاتی را به وجود آورد. تومور های موجود در فک یا دهان می توانند موقعیت دندان ها و در نتیجه فک را بر هم بزنند و باعث کج شدن آن ها شوند. در مواقعی این تومورها حتی می توانند باعث بیرون زدن یکی از فک ها شوند. اگر عملکرد تومور باعث شود که فک تحتانی جلوتر باشد، آنگاه منجر به آندربایت می شود.

نشانه های بروز ناهنجاری آندربایت چیست؟

این عارضه نیز با علائم و نشانه هایی همراه بوده و موجب ناراحتی های بسیاری در ناحیه فک و صورت می شود. علائم و نشانه های بروز آندربایت عبارتند از:

  • عدم قرار گرفتن صحیح دندان های فکین روی هم
 • قرار گرفتن دندان های پایینی روی دندان های بالایی
 • بزرگتر شدن صورت، عدم زیبایی و توازن در صورت
 • اختلالات بلع و جویدن غذا
 • اختلالات گفتاری
 • جلو زدگی و بر هم ریختگی فک پایین و دندان های فک پایین.

روش های درمانی ناهنجاری آندربایت کدام است؟

برای از بین بردن آسیب های ناشی از آندربایت روش های مختلفی وجود دارد که در سنین کودکی یا بزرگسالی انجام میشود. تشخیص روش درمان این مسئله به دست متخصص بوده که بعد از بررسی و عکس برداری های مختلف روش مناسب را پیشنهاد میدهد این روش های درمانی عبارتست از:

ارتودنسی

اگر ناهنجاری آندربایت به صورت جزئی باشد متداول ترین روش از بین بردن  آن ارتودنسی است. این روش در سنین کودکی (۷ تا ۱۲ سالگی) و حتی بزرگسالی انجام می شود. در این روش با استفاده از سیم های مرئی و نامرئی و در جنس های مختلف همراه با تجهیزات کمکی مختلفی انجام دندان ها در سر جای خود عقب نشینی خواهد کرد. اینگونه مشکل اندربایت از بین می رود.

اینویزیلاین

این روش یکی از روش های ظریف و کم دردسر برای اصلاح ناهماهنگی های دهانی است. در این روش برخلافبریس ها یا هدگیرهای اصلاحی دندان، هیچ کس هرگز متوجه نمی شود که شما از یک دستگاه دندانپزشکی استفاده می کنید.

جراحی

چنانچه ناهنجاری آندربایت شدید باشد باید از روش تهاجمی تری استفاده کرد که در این مواقع متخصصین جراحی را پیشنهاد خواهند داد. انجام انی روش زمانی رخ میدهد که سن بیمار از سن رشد گذشته باشد و استخوان فک دیگر رشد نکند. در این روش فک پایینی بعد از شکسته شدن سر جای خود قرار داده شده و با استفاده از پیچ و پلاک مخصوص سر جای خود فیکس می شود.

سایر روش های درمانی

به غیر از دو روش گفته شده روش های دیگری نیز وجود دارد به طور مثال ممکن است قبل از ارتودنسی دندان، یک یا دو دندان به دلیل وضعیت کوچک بودن کشیده شود یا برای زیبایی بیشتر از ونیر کامپوزیت و یا لمینت استفاده شود. در برخی مواقع نیز بعد از جراحی نیز از بریس های مخصوص دندانی استفاده میشود . همچنین اگر دندان پوسیدگی داشته باشد از روش درمانی باندینگ استفاده می کنند.

ناهنجاری آندربایت چیست؟
ناهنجاری آندربایت چیست؟

چنانچه در شیراز زندگی میکنید و میخواهید از خدمات آنلاین دندانپزشکی بهره مند شوید میتوانید به صفحه برترین  متخصص جراحی فک در شیرازمراجعه کرده و به طور آنلاین مشاوره بگیرید همچنین چنانچه در تهران زندگی میکند و نیاز به مشاوره آنلاین دارید می توانید با مراجعه به بخش لیست برترین متخصص فک در رسالت تهران از خدمات آن بهره مند شوید.

رعایت بهداشت دهان و دندان در بیماران مبتلا به آندربایت

مطمئنا ناهنجاری آندربایت میتواند مسائلی در بهداشت دهان و دندان فرد نیز به وجود بیاورد. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن در این شرایط بسیار ضروری است چرا که ناهنجاری میتواند باعث انباشتگی بیشتری از مواد خوارکی در دهان شود. بنابراین به دلیل عدم تقارن دندان ها روی هم، لازم است که بهداشت دندان و لثه جدی تر گرفته شود.

توصیه میشود که فرد روزی دو مرتبه مسواک زده و از نخ دندان استفاده کند و هنگام مسواک زدن، لازم است که به خط لثه، داخل و بیرون دندان ها توجه ویژه شود. همچنین بهتر است هرزگاهی برای جرم گیری به دندانپزشک مراجعه کند.

اهمیت درمان ناهنجارری اندربایت

همانطور که گفته شد آندربایت یک نوع ناهنجاری محسوب می شود که علاوه بر نا زیبا کردن چهره فرد می تواند مشکلاتی در زندگی روزمره، تکلم و جویدن نیز به وجود آورد. درمان این ناهنجاری هرچه سریعتر اتفاق افتد مشکلات ناشی از آن نیز به راحتی برطرف میشود برخی مزایای درمان آندربایت عبارتست از

 • تمیز کردن دندان ها آسان تر می شود.
 • خطر پوسیدگی دندان و بیماری لثه کاهش می‌یابد.
 • فشار کمتری روی دندان ها، فک ها و عضلات صورت خود خواهید داشت
 • خطر شکستن دندان ها کاهش پیدا میکندعلایم اختلال مفصل تمپورومندیبولار را تجربه نخواهید کرد.

 ناهنجاری آندربایت در کودکان

مشکل ناهنجاری آندربایت هرچه زودتر تشخیص داده شود درمان آن راحت تر خواهد بود به طور مثال اگر کودکی دچار اندربایت خفیف باشد بهتر است تا 7 سالگی این ناهنجاری به وسیله بریس برطرف شده و یا بار مدتی از فیس ماسک ارتودنسی استفاده کرد. همچنین در صورتی که کودک دچار آندربایت شدید باشد یا مشکلاتی مانند شکاف لب و کام وجود داشته باشد این مثل هرچه زودتر باید برطرف شود؛ چرا که این ناهنجاری می تواند در سنین بالاتر مشکلات جبران ناپذیری در جسم و روح کودک ایجاد کند.بیمار و توانایی او برای خوردن، حرف زدن و نفس کشیدن تداخل ایجاد کند.

دراین بخش میتوانید درباره انواع جراحی لثه اطلاعات کسب کنید.

سخن آخر

به طور کلی میتوان گفت ناهنجاری اندربایت از جمله مشکلاتی است که درمان های متعدد داشته و دلایال گوناگونی نیز دارد. بنابراین برای برطرف کردن آن بهتر است با یک متخصص در این زمینه مشورت شود تا بهترین نوع درمان در نظر گرفته شود.

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای دلایل به وجود آمدن ناهنجاری آندربایت چیست؟ ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل