جستجو
ماسک دندان
بروزرسانی: ۱۴۰۲/۱۰/۲۰ نویسنده : رویا حسینی

ماسک دندان و چگونگی استفاده از آن

|362 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

همه چیز در مورد ماسک دندان

اگر میخواهید بدون مراجعه به دندانپزشک، دندان هایی سفید و درخشان داشته باشید میتوانید از ماسک سفید کننده دندان استفاده کنید. این ماسک، به دلیل سهولت در استفاده، طرفداران زیادی دارد و همچنین استفاده از آن وقت گیر نخواهد بود و ه سادگی به دندان هایی سفید و درخشان میرسید.

ماسک دندان

ماسک دندان چیست؟

یک محصول سفید کننده دندان است که به صورت ژل یا کرم روی دندان ها مالیده می شود و پس از چند دقیقه باید پاک شود. این محصول حاوی موادی است که می توانند رنگدانه های خارجی روی دندان را از بین ببرند و باعث سفیدتر شدن دندان ها شوند.

انواع ماسک دندان

به طور کلی ماسک دندان را میتوان به دو دسته تقسیم کرد:

ماسک با غلظت بالا

حاوی غلظت بالای مواد سفید کننده مانند پراکسید هیدروژن یا کربوهیدرات پراکسید است و می تواند نتایج قابل توجهی در سفید کردن دندان ها ایجاد کند، با این حال، استفاده از این نوع ماسک ممکن است باعث حساسیت دندان شود.

متخصص ایمپلنت در شیراز

ماسک با غلظت پایین

حاوی غلظت کمتری از مواد سفید کننده مانند پراکسید هیدروژن یا کربوهیدرات پراکسید است. این ماسک با غلظت پایین خطر حساسیت دندان را کاهش می دهد. با این حال، نتایج سفید کنندگی این نوع ماسک نیز کمتر از نوع اول است.

ماسک دندان

چگونگی استفاده از ماسک دندان

ابتدا باید دندان ها را به خوبی مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. سپس، مقداری از ماسک را روی دندانها بمالید و اجازه دهید به مدت چند دقیقه بماند. و بعد ماسک را با آب بشویید. معمولاً باید چند بار در هفته استفاده شود تا نتایج قابل توجهی ایجاد کند.

میزان ماندگاری ماسک دندان

ماندگاری نتایج ماسک سفید کننده دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد:

 • نوع ماسک دندان
 • میزان استفاده از آن
 • رعایت بهداشت دهان و دندان
 • عادات غذایی و نوشیدنی
 • عوامل ژنتیکی

نوع ماسک دندان

این ماسکها با غلظت بالا نتایج سفیدکنندگی بیشتری نسبت به ماسکهایی با غلظت پایین دارد اما نتایج ماندگاری آن کم است. هرچند که استفاده ی بی رویه از آن باعث آسیب به مینای دندان میشود اما میتوانید با استفاده ی به اندازه و مراقبت از دندان ها از این امر جلوگیری کنید.

میزان استفاده از ماسک دندان

استفاده منظم از این ماسک می تواند به ماندگاری نتایج سفید کنندگی آن کمک کند. هرچند که باید به اندازه استفاده شود تا آسیبی به دندان هایتان نرسد و همچنین ماندگاری آنم حفظ شود.

رعایت بهداشت دهان و دندان

رعایت بهداشت دهان و دندانها، می تواند به ماندگاری نتایج ماسک سفید کننده دندان کمک کند و همچنین به جلوگیری از ایجاد لکه های جدید روی دندان ها کمک کند.

ماسک دندان

عادات غذایی و نوشیدنی

مصرف غذاها و نوشیدنی های رنگی مانند قهوه، چای، نوشابه، و توت فرنگی می تواند باعث تیره شدن دندان ها شود. اگر از ماسکهای سفید کننده دندان استفاده می کنید، باید از مصرف غذاها و نوشیدنی های رنگی خودداری کنید یا حداقل مصرف آنها را محدود کنید. این کار می تواند به جلوگیری از ایجاد لکه های جدید روی دندان ها کمک کند و ماندگاری نتایج سفید کنندگی ماسکها را افزایش دهد.

عوامل ژنتیکی

برخی از افراد به طور ژنتیکی دندان های سفید تری نسبت به سایر افراد دارند. همچنین، برخی از افراد دندان هایی با ساختار مینای دندان قوی تر دارند که در برابر مواد سفید کننده مقاوم تر هستند. بنابراین افرادی که دندان های سفیدتر و با ساختار مینای قوی تری دارند، می توانند از ماندگاری بیشتری از نتایج ماسکهای سفید کننده دندانی بهره‌مند شوند.

دندانپزشک در شیراز

مزایای استفاده از ماسک دندان

 • افزایش اعتماد به نفس
 • بهبود سلامت دهان و دندان
 • سفیدی دندان ها

معایب استفاده از ماسک دندان

 • حساسیت دندان
 • آسیب به مینای دندان
 • عدم ماندگاری نتایج

حساسیت دندان

حساسیت یکی از عوارض جانبی احتمالی استفاده از ماسکهای سفید کننده است. مواد سفید کننده موجود در این ماسکها می توانند باعث تحریک عصب های دندانی شوند. این حساسیت معمولاً موقتی است و پس از چند روز از بین می رود. با این حال، اگر دندان های حساسی دارید، باید قبل از استفاده از این ماسکها با دندانپزشک خود مشورت کنید.

آسیب به مینای دندان

مینای دندان لایه خارجی دندان است که از آن در برابر پوسیدگی و آسیب محافظت می کند. مواد سفید کننده موجود در این ماسکها می توانند به مینای دندان آسیب برسانند. این مواد می توانند باعث حل شدن مواد معدنی موجود در مینای دندان شوند. این حل شدن می تواند باعث نازک شدن و شکننده شدن مینای دندان شود. و همچنین باعث حساسیت دندان و افزایش احتمال پوسیدگی دندان شود.

عدم ماندگاری نتایج

نتایج سفید کنندگی این ماسک معمولاً بین 6 ماه تا 1 سال ماندگاری دارند. برای حفظ نتایج سفید کنندگی، باید از مصرف غذاها و نوشیدنی های رنگی خودداری کنید یا حداقل آنها را محدود کنید. همچنین، می توانید از محصولات سفید کننده دندان مانند خمیر دندان سفید کننده یا دهانشویه سفید کننده استفاده کنید.

اگر میخواهید با ماسک دندان، به دندان هایی سفید و درخشان برسید، بهتر از قبل از استفاده، به بهترین دندانپزشکان شیراز مراجعه کنید و با یک پزشک خوب مشورت کنید.

جمع‌بندی درباره ماسک دندان

ماسک دندان یک محافظ دهان و دندان است که برای محافظت از دندان ها، لثه و زبان از آسیب استفاده می شود. ماسک های دندان از مواد مختلفی ساخته می شوند، از جمله پلاستیک، لاستیک و فوم. آنها معمولاً در دندانپزشکی برای محافظت از دندان ها و لثه ها در طول درمان های دندانپزشکی مانند پر کردن، کشیدن دندان و جراحی لثه استفاده می شوند. در این مطلب از سایت دندانپزشکان ایران همه چیز در مورد انواع ماسک دندان را مطالعه کردید.

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای ماسک دندان و چگونگی استفاده از آن ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل