جستجو
ورزش در طول ارتودنسی
بروزرسانی: ۱۴۰۲/۱۰/۲۶ نویسنده : نسیم امیری

ورزش در طول ارتودنسی

|104 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

در این مقاله از سایت دندانپزشکان ایران در نظر داریم پیرامون ورزش در طول در ارتودنسی با شما صحبت کنیم.

یکی از بزرگترین معضل در درمان ارتودنسی برای ورزشکاران محدودیتی است که این روش برای آنها ایجاد میکند؛ چرا که به نظر می رسد انجام برخی تمرینات ورزشی در طول زمان ارتودنسی خطر آفرین است. در برخی موارد استفاده از راهکارهای مناسب می تواند این افراد را از بروز خطر جلوگیری کند. اما بیشتر مواقع لازم است تا از انجام این فعالیت ورزشی دوری کنید.

اینکه چه ورزش هایی در طول درمان می توانند انجام دهند و کدام ها مضر در نظر گرفته می شوند نیاز به بررسی بیشتری دارد.

آیا در حین ارتودنسی امکان ورزش کردن وجود دارد؟

به طور کلی انجام ورزش در طول ارتودنسی باید با دقت و حساسیت بیشتری انجام شد. با این وجود لازم است تا نکاتی را رعایت کنید تا آسیبی به دستگاه های ارتودنسی خود نرسانند. در ادامه این موضوع را بیشتر مورد بررسی قرار می دهیم.

کدام ورزش در طول ارتودنسی مجاز است

از نظر متخصصین برخی ورزش ها در ارتودنسی مجاز نبوده ممکن است باعث بروز مشکلاتی شود این ورزش ها عبارتست از:

 • پیاده‌روی
 • دویدن با سرعت کم
 • دوچرخه‌سواری در سرعت کم یا با شتاب کم
 • شنا
 • بدمینتون
 • پینگ پونگ
 • ورزش‌های هوازی با شدت کم تا متوسط مانند پیلاتس، یوگا، تای چی،
 • بدنسازی آرام و ورزش‌های استراحتی
 • ورزش‌های مقاومتی با وزن بدن یا دستگاه‌های ورزشی
 • بازی‌هایی مانند فوتبال، والیبال و هاکی گری در سطوح آماتور

کدام ورزش در طول ارتودنسی غیر مجاز است

برخلاف آنچه در بالا فته شد، برخی ورزش ها نیز وجود دارد که میتواند ضربات جدی به روند ارتودنسی شما وارد کند. این روز شها یا باید کنار گذاشته شده و یا با احتیاط بسیار زیاد انجام شود این ورزش ها عبارتست از:

 • بوکس و ورزش‌های مشابه
 • فوتبال آمریکایی
 • والیبال با سطوح رقابتی بالا
 • هاکی با سطوح رقابتی بالا
 • بسکتبال
 • راگبی با سطوح رقابتی بالا
 • اسکی، اسکی آبی، اسنوبورد
 • سوارکاری
 • تکواندو
 • کاراته
 • جودو
 • بازی‌های مبارزه‌ای

 اهمیت محافظت از بریس ارتودنسی هنگام ورزش

همانطور که گفته شد در برخی از ورزش ها (به خصوص در حیطه ورزش های رزمی) تمریناتی وجود دارد که میتواند باعث اصابت ضربه شدید به دهان شده و موجب شکستگی یا آسیب دیدگی ساختار ارتودنسی شود. در این صورت علاوه بر اینکه بافت دهان آسیب می بیند برای نصب مجدد براکت ها، نیاز به صرف هزینه های مجدد است. به همین جهت توصیه می شود برای جلوگیری از این مشکلات هنگام روزش به خوبی از بریس و ساختار دیگه ارتودنسی محافظت کنید.

استفاده از محافظ دندان قبل از ورزش در طول ارتودنسی

در برخی موارد چنانچه فرد مجبور به انجام تمرینات ورزشی خطرناک شود، پزشک متخصص توصیه میکند که از محافظ دندان استفاده کنید. این محافظ ها انواع مختلفی دارد که تحت شرایط خاص از هرکدام استفاده می شود در ادامه به بررسی این محافظ ها می پردازیم:

محافظ دهان آماده

محافظ های آماده نوعی پلاک است که آن را  حتی بدون نسخه پزشک می توانید از داروخانه های سطح شهر خریداری کنید. جنس این محافظ ها از پلاستیک نرم بوده و از نظر قیمت نیز مقرون به صرفه است. این محافظ ها در انواع مختلف وجود دارد و شما براساس ساختار فک خود می توانید راحت ترین راه برای خود انتخاب کنید. از این محافظ ها به راحتی می توانید به ورزش در طول ارتودنسی بپردازید.

محافظ دندان بویل اند بایت

این نوع از محافظ ها نیز در داروخانه پیدا میشود. اما مهمترین تفاوتش با نوغ قبل این است که در دمای محیط سفت شده و با قرار دادن آن در آب جوش دوباره به حالت نرم قرار میگیرد. آنگاه شما بعد از سرد شدن این پلاک می توانید داخل دندان خود قرار داده و شکل دندان خود را بدست آورید. یکی از مهمترین مشکلات این نوع محافظ های دهان ضخامت آن ها ست که می تواند در طولانی مدت ناراحت کننده باشد. همچنین به مرور شکل خود را از دست داده و لازم است تا مجدد فرآیند آماده سازی آن انجام گیرد.

محافظ دهان سفارشی

بهترین نوع محافظ دندان، محافظ هایی هستند که توسط پزشک و به کمک قالبگیری ساخته شده باشد. این پلاک ها به خوبی روی دندان شما قرار گرفته و هیچ خللی در جویدن و یا صحبت کردن شما ایجاد نخواهد کرد. همچنین طراحی این پلاک ها از مقاومت خوبی برخوردار بوده و به سختی ساییده می شود. از این رو مدت طولانی تری قابل استفاه می باشد. برای ساخت این نوع محافظ ها ابتدا پزشک متخصص از دندان شما قالب  می گیرد. بعد از اینکه قالب خشک شد به وسیله گچ مایع پر خواهد شد. این کار باعث ایجاد یک مدل سه بعدی  میشود و در نهایت به طور خاص انحنا و شکل داده شده تا به راحتی روی دندان های شما قرار بگیرد.

ورزش در طول ارتودنسی
ورزش در طول ارتودنسی

چنانچه در شیراز زندگی کرده و نیاز به مشاوره آنلاین در زمینه ارتودنسی دارید، می توانید با مراجعه به بخش لیست برترین متخصص ارتودنسی در شیراز مشکل خود را برطرف کنی. همچنین با مراجعه به بخش برترین متخصص ارتودنسی در  مرزداران تهران می توانید از خدمات آنلاین برخوردار باشید.

آیا محافظ دهان نیاز به تعویض دارد؟

مطمئنا محافظ های دندان یک کالای مصرفی به شمار آمده و بعد از متی بر اثر ساییدگی خاصیت خود را از دست میدهد. این مسئله می توان به بافت نرم دهان شما نیز آسیب بزند. از این رو بعد از مدتی لازم است که برای تعویض آن اقدام کنید. چراکه محافظ آسیب دیده قادر به حفاظت از بریس های ارتودنسی شما نخواهد بود.

نحوه استفاده از محافظ دهان در ورزش‌های ارتودنسی

برای استفاده از محافظ برای مراقبت از  دهان هنگام ورزش در طول ارتودنسی، نکات ویژه یا باید رعایت شود. در ادامه به بررسی آن می پردازیم:

 1. قالب‌ها را بردارید:  در مرحله اول قالب‌های محافظ دهان را از بسته خارج کنید.
 2.  قرار دادن محافظ دهان:  بعد از پاک کردن محافظ آن را با دقت و آرامش روی دندان خود قرار دهید. انگشتان خود را به آرامی فشار دهید تا مطمئن شوید که محافظ به درستی روی تمام دندان‌ها قرار گرفته باشد.
 3. تنظیم محافظ دهان: محافظ را آنقدر روی دندانه تنظیم کنید تا بهترین موقعیت را پیدا کرده و در آن احساس آرامش کنید.
 4. بررسی صحت نصب: یک بار دیگر با دقت محافظ را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که به درستی بر روی دندان‌ها قرار گرفته و هیچ قسمتی از دندان‌ها ناپوشیده باقی نمانده است.

اگر این راحل را به طور دقیق انجام داده و در نصب محافظ دقت لازم را داشته باشید تا میزان زیادی می توانید در آسیب زدن به دندان های خود در طول ارتودنسی جلوگیری کنید. همچنین، در صورت لزوم و به توصیه متخصص ارتودنسی خود، می‌توانید از روش‌های دیگر برای نگهداری و استفاده از محافظ دهان آگاهی کسب کنید.

در صورت عدم استفاده از محافظ ارتودنسی دندان در حین ورزش چه اتفاقی می افتد؟

همانطور که گفته شد برخی ورزش های به طور مستقیم میتواند به سیستم ارتودنسی شما آسیب برساند. پزشکان در این شرایط توصیه میکنند از انجام اینگونه فعالیت بدنی جلوگیری کنید. اما در صورت لزوم توصیه می شود که از محافظ استفاده کنید. در صورت عدم استفاده از محافظ ارتودنسی در حین ورزش ممکن است صدمات زیر وارد شود:

 • شکستگی براکت های ارتودنسی
 • شکستن دندان ها
 • خونریزی لثه

سخن اخر

استفاده از روش ارتودنسی با هدف زیباتر شدن  ظاهر دندان ها و اصلاح لبخند انجام می شود. در برخی موارد نیز انجام این عمل بسیار ضروری است تا از بروز مشکلات دیگر جلوگیری کند. مشکل عمده زمانی است که فرد بخواهد ورزش در طول ارتودنسی داشته باشد. در این صورت می تواند از محافظ ها برای جلوگیری از بروز مشکلات دیگر استفاده کند. اما حتی قبل از آن نیز بهتر است بای ک پزشک کمتخصص مشورت کند.

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای ورزش در طول ارتودنسی ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل