جستجو
پالاتال اکسپندر
بروزرسانی: ۱۴۰۲/۱۰/۲۷ نویسنده : نسیم امیری

پالاتال اکسپندر چیست؟

|109 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

در این مقاله از سایت دندانپزشکان ایران قصد داریم درباره وسیع کننده کام دهان یا پالاتال اکسپندر صحبت کنیم.

قبل از  آشنایی با ابزار وسیع کننده دهان، خوب است بدانید که این وسیله بیشتر در سن رشد و بخصوص قبل از بلوغ کاربرد دارد. یعنی زمانی که فک بیمار هنوز به صورت کامل رشد نکرده و امکان تغییر حالت آن وجود دارد.

به طور کلی بعضی از افراد به خاطر کوچک بودن دهان و فک خود دچار مشکلاتی می شوند. از جمله این مشکلات می توان به سخت صحبت کردن، سخت غذا خوردن و نامنظمی دندان ها اشاره کرد.

در این حالت متخصص ارتودنسی در روند درمان ارتودنسی بیمار از وسیع کننده کام یا پالاتال اکسپندر می استفاده میکند.

پالاتال به سقف و یا کام دهان گفته می شود، اکسپندر نیز به معنای وسیع کننده می باشد. همانطور که از معنای آن پیداست این وسیله برای پهن یا وسیع کردن کام و یا سقف دهان مورد استفاده قرار میگیرد. بنابراین اگر کودک شما کراس بایت داشته و یا فک بالای باریکی داشته باشد، برای درمان آن از این وسیله استفاده میکنند.

کاربرد وسیع کننده کام یا پالاتال اکسپندر

همانطور که در بالا گفته شد عمده ترین دلیل استفاده از پالاتال اکسپندر، وسیع کردن کام دهان است و در عارضه های زیر مورد استفاده قرار میگیرد.

کراودینگ

فک برخی از کودکان از حد استاندارد کوچک تر است از این رو ازدحام دندان در دهانشان بیشتر خواهد بود

به صورتی که دندان ها به صورت کامل در فکشان قرار نمی گیرد. به این نوع اختلالات دهانی و دندانی، کراودینگ می گویند، که به معنای شلوغ بودن یا تراکم دندان نیز می باشد. از وسیع کننده کام در این حالت برای گشاد کردن فک بالایی استفاده میکنند تا از این طریق فضای گسترده تری برای رویش دندان های دائمی به وجود آمده و لثه بتواند دندان ها در جایگاه واقعی خود قرار دهدو

 دندان نهفته

یکی دیگر از عوارضی که به وسیله دستگاه وسیع کننده کام درمان می شود، اختلال دندان نهفته است.در این شرایط قبل از تکمیل رشد استخوان فک  دستگاه را به فرد تجویز میکند.  زیرا افرادی که فک کوچکی دارند، ممکن است فضایی برای تراز کردن مناسب دندان ها نداشته باشند. این موضوع می تواند باعث کج شدن، شلوغی و روی هم افتادن دندان ها شود. همچنین چون فک کوچک، فضای لثه را کاهش میدهد. مشکل دندان نهفته در کودک  نیز به همین دلیل بروز پیدا میکند.

 کراس بایت

یکی دیگر از ناهنجاری هایی که ممکن است به وسیله وسیع کننده دهان برطرف شود. جلوزدگی فک پایین یا همان کراس بایت است. این موضوع در درجه اول باعث به هم خوردن تراز بین دندان ها می شود. بنابراین برای تصحیح آن نیاز است که کام وسیع تر باشد. از این رو متخصص ارتودنسی استفاده از پالاتال اکسپندر را پیشنهاد میکند. در صورت عدم درمان کراس بایت فرد ممکن است دچار عوارضی مانند پوسیدگی دندان، درد و آپنه خواب شود.

انواع وسیع کننده کام یا پالاتال اکسپندر

پالاتال اکسپندر و یا وسیع کننده های کام به چند نوع تقسیم می شوند:

اکسپندر متحرک

اگر کام به میزان کمی کوچکتر از حد طبیعی باشد، متخصصین ارتودنسی اکسپندرهای متحرک را تجویز می کنند. در این حالت شما باید کل شبانه روز از این وسیله استفاده کنید بجز مواقعی که غذا می خورید، مسواک می زنید یا ورزش می کنی

وسیع کننده سریع هایرکس

این وسیله دور دندان های آسیاب یا مولر وصل می شود. و باعث گستردگی کام خواهد شد. البته هایرکس ها پیچ تنظیم کننده دارند که بیمار به کمک آن می تواند دستگاه را تنظیم کند.

 ابزار کواد هلیکس

مشابه وسیع کننده سریع هایرکس، این سیستم نیز به دندان های مولر متصل می شود. در ابتدا دستگاه حالت فشرده دارد اما با گذشت زمان به سقف دهان باز شده و باعث افزایش فضای کام خواهد شد.

وسیع کننده هاس

یک وسیع کننده قابل تنظیم است که در کمترین زمان باعث وسیع شدن کام در فضای دهان خواهد شد. از این دستگاه نیز برای برطرف کردن مواردی مانند نهفتگی دندان، ازدحام دندان و کراس بایت استفاده می شود.

معایب وسیع کننده کام

این دستگاه بسیاری از ناهنجاری های دهان را که بر ریشه کوچک بودن کام است بر طرف خواهد کرد. در واقع مسائلی مانند ازدحام دندان، کم بودن فاصله بین فک و کام بالا به وسیله وسیع کننده کام برطرف خواهد شد. اما در ازای این خدمات معایبی نیز دارد که در ادامه به معرفی آن می پردازیم:

  • دستگاه های وسیع کننده کام موجب افزایش آب دهان می شوند.
  • یکی دیگر از معایب آن افزایش بیش از حد فاصله بین دندان ها می باشد.
  • باعث اختلال در گفتار و تکلم می شود.
  • از دیگر معایب آن می توان به ایجاد سر درد در افراد اشاره کرد.

بهترین سن برای استفاده از وسیع کننده کام چیست؟

از دستگاه پالاتال اکسپندر تنها در یک بازه زمانی می توان استفاده کرد و بعد از آن تاثیری در روند درمان نخواهد داشت. در واقع اگر تا قبل از بلوغ مشکلات کوچکی کام با این تفاسیر دوره زمانی طلایی استفاده از وسیع کننده های ارتودنسی برای دختران ۱۲ تا ۱۳ سالگی است و برای پسران نیز ۱۳ تا ۱۴ سالگی است. برای بچه های بزرگتر از این می توان از گسترش دهنده کام استفاده کرد، اما این کار تقریباً دیگر مؤثر نیست. همچنین اگر مشکلات کراس بایت نهفتگی دندان یا ازدحام دندان در این سن حل نشود، ممکن است در آینده مشکلات بیشتری به وجود آید که درمان و اصلاح آن ها نیازمند زمان و هزینه بیشتری خواهد بود.

چگونه با وجود یک پالاتال اکسپندر بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنیم؟

احتمال رشد باکتری در زمانی که یک جسم خارجی داخل دهان باشد بیشتر است. این مسئله درباره دستگاه ارتودنسی نیز صدق میکند. زیرا با حضور وسیله خارجی  تمیز کردن دهان سخت و دشوار است . با این وجود رعایت بهداشت دهان و دندان در این شرایط بسیار اهمیت داشته و فرد باید با دقت این عمل را انجام دهد. بهترین وسیله برای مراقبت بهداشت دهان و دندان استفاده از مسواک نرم  بعد از هر وعده غذایی، نخ دندان و دهانشویه است. همچنین فرد باید تا پایان درمان به طور مرتب به متخصص خود مراجعه کند.

پالاتال اکسپندر
پالاتال اکسپندر

 

چنانچه ساکن شیراز بوده و تمایل به مشاوره آنلاین یا نوبت گیری آنلاین هستید میتوانید از طریق برترین متخصص دندانپزشکی کودکان در شیراز اقدام کنید. همچنین اگر ساکن  منطقه پیروزی تهران بوده و به دنبال یک متخصص مناسب میگردید می توانید.به بخش برترین دندانپزشکان اطفال در پیروزی  تهران مراجعه کنید.

قیمت وسیع کننده کام چقدر است؟

هزینه پالاتال اکسپندر بستگی به مواردی مانند نوع درمان مدت زمان درمان و مکانی است که در آن ارتودنسی انجام میدهند. با این وجود چون بیمه هزینه درمان این عارضه را تحت پوشش قرار میدهد، میتوان با شرایط مناسب اقدام به درمان کرد.

آیا پالاتال اکسپندر درد دارد؟

به نظر میرسد فشاری که این وسیله به سقف دهان و لثه وارد می کند باعث دردناک شدن کام خواهد شد از این رو کودک هنگام استفاده از این دستگاه ناراحت است. اما خوشبختانه بعد از گذشت مدت کمی درد از بین رفته و دهان به دستگاه عادت میکند.

سخن آخر

بسیاری از ناهنجاری های دهانی تا قبل از سن بلوغ می تماد به راحتی درمان شود و درمان برخی از این ناهنجاری ها بعد از بلوغ امکان پذیر نیست. در برخی مواقع اگر  وسعت کام کوچک باشد میتواند باعث بروز مشکلاتی شود. از این رو بهتر است تا قبل از پایان سن بلوغ به وسیله دستگاهی با نام پالاتال اکسپندر این مشکل را برطرف کرده  تا از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنید. برای این کار بهتر است با یک متخصص در این زمینه صحبت کنید.

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای پالاتال اکسپندر چیست؟ ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل