جستجو
بروزرسانی: ۱۴۰۲/۱۱/۰۹ نویسنده : رویا حسینی

دندان شیری و علت در نیامدن دندان بعد از افتادن آن

|55 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

دندان شیری یا دندان کودکی، دندان‌های اولیه‌ای هستند که در دوران کودکی رشد می‌کنند و پس از مدتی با دندان‌های دائمی جایگزین می‌شوند. هر کودک معمولاً ۲۰ دندان کودکی دارد که ۱۰ عدد آن در فک بالا و ۱۰ عدد آن در فک پایین قرار دارد. دندان شیری معمولاً بین ۶ تا ۱۰ ماهگی از لثه خارج می‌شود. دندان های کودکی معمولا تا 3 سالگی کامل در می آیند و در سن 6 تا 12 سالگی شروع به افتادن میکنند.

دندان شیری و علت در نیامدن دندان بعد از افتادن آن

 

علت در نیامدن دندان بعد از افتادن دندان شیری

در برخی مواقع بعد از افتادن برخی از دندانهای شیری، دندانی به جای آن ها رشد نمیکند. از دلایل بروز چنین اتفاقی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کمبود فضا در فک
  • رشد نامناسب دندان دائمی
  • انکیلوز
  • دندان اضافه

کمبود فضا در فک

کمبود فضا در فک یکی از شایع‌ترین دلایل در نیامدن دندان دائمی است. دندان‌های دائمی معمولاً کمی بزرگتر از دندان‌های شیری هستند. به همین دلیل، برای رویش کامل دندان‌های دائمی، به فضای کافی در فک نیاز است. در صورت کمبود فضا در فک، دندان دائمی نمی‌تواند به طور کامل از لثه خارج شود. این مشکل می‌تواند در هر دندان دائمی رخ دهد، اما شایع‌تر است که در دندان‌های آسیاب رخ دهد.

دندان شیری و علت در نیامدن دندان بعد از افتادن آن

رشد نامناسب دندان دائمی

رشد نامناسب دندان دائمی دلایل مختلفی دارد که به برخی این دلایل اشاره میکنیم:

  • ژنتیک
  • بیماری‌های مادرزادی
  • آسیب به دندان‌های شیری

انکیلوز

انکیلوز یک بیماری است که در آن ریشه دندان شیری به استخوان فک جوش می‌خورد. این مشکل می‌تواند باعث شود که دندان دائمی نتواند از لثه خارج شود.

دندان اضافه

دندان اضافه یا سوپرنومر، در کنار دندان‌های طبیعی رشد می‌کند و می‌تواند باعث شود که دندان‌های طبیعی کج شوند یا فضای کافی برای رشد دندان‌های دائمی وجود نداشته باشد. این مشکل می‌تواند باعث در نیامدن دندان دائمی پس از افتادن دندان شیری شود.

 

درمان در نیامدن دندان پس از افتادن دندان شیری

  • کشیدن دندان کودکانه
  • جراحی دندان دائمی
  • ارتودنسی

کشیدن دندان شیری

این عمل میتواند باعث شود که به دلیل بزرگتر بودن دندانهای دائمی از دندانهای شیری فضای کافی برای رشد این دندانها ایجاد شود.

جراحی دندان دائمی

در برخی موارد دندان دائمی ممکن است در زیر لثه گیر کرده باشد که در اینصورت ممکن است نیاز به جراحی باشد تا دندان دائمی از زیر لثه بیرون بیاید و رشد کند. همچنین در برخی موارد دندان دائمی به صورت نامناسبی و در مسیر نادرستی رشد کرده باشد که با انجام عمل جراحی میتوان مسیر رشد دندان دائمی را اصلاح کرد.

ارتودنسی

ارتودنسی می‌تواند به صاف کردن دندان‌ها و ایجاد فضای کافی برای رشد دندان‌های دائمی کمک کند. این روش می‌تواند در مواردی که دندان‌های شیری زودتر از موعد کشیده شده‌اند یا دندان‌های دائمی به طور نامناسب رشد کرده‌اند، مفید باشد.

اگر دچار این مشکل شده اید میتوانید با مراجعه به بهترین دندان پزشک در شیراز به بهبود و درآمدن دندان دائمی خود کمک کنید.

دندان شیری و علت در نیامدن دندان بعد از افتادن آن

 

جمع‌بندی علت در نیامدن دندان پس از افتادن دندان شیری

در برخی موارد ممکن است دندانهای شیری بیافتد اما دندانهای دائمی در زیر آن در نیاید، در صورتی که دندان دائمی در نیاید، ممکن است مشکلاتی مانند کج شدن دندان‌ها، مشکلات جویدن، یا حتی عفونت دندان‌ها ایجاد شود.

مقالات پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای دندان شیری و علت در نیامدن دندان بعد از افتادن آن ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل