هزینه کلیه خدمات دندانپزشکی در شیراز
بروزرسانی: ۱۴۰۳/۰۱/۱۵ نویسنده : علی مختاری

هزینه دندانپزشکی در شیراز در سال 1403

|43140 بازدید
|
26 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

نرخ خدمات دندانپزشکی در سال 1403

بهداشت دهان و دندان یکی از دغدغه‌های مبحث سلامت برای افراد آگاه یک جامعه است. اهمیت به بهداشت و زیبایی دندان‌ها نه‌تنها به سلامت جسمی فرد کمک می‌کند، سبب افزایش اعتمادبه‌نفس و کیفیت ارتباط او با دیگر افراد نیز می‌شود. باوجود اهمیت این امر، چه دلیلی می‌تواند مانع مراجعه افراد به دندانپزشک شود؟ یک بُعد پاسخ به این سؤال به آموزش‌های تربیتی و فرهنگی فرد مربوط می‌شود، اما هزینه خدمات دندانپزشکی نکته‌ای انکارناپذیر در پاسخ به این سؤال است، هزینه‌هایی که گاهی ثبات خاصی ندارند و باوجود اعلام نرخ مشخص، در مطب دندانپزشک در شیراز قیمت‌ها متغیر می‌شود. با ما همراه شوید تا به محدوده هزینه خدمات دندانپزشکی در سال 1403 نگاهی بیندازیم.

دلایل تفاوت میان هزینه خدمات دندانپزشکی

هزینه خدمات دندانپزشکی در کشور ما تعریف ثابتی برای تمام مطب‌ها و درمانگاه‌ها ندارد؛ زیرا بر اساس تعرفه مشخصی که هرساله وزارت بهداشت اعلام می‌کند، قیمت‌ها محدوده‌ای با مرکزیت مقدار تعرفه پیدا می‌کنند. در واقع، درمانگاه‌های دولتی و کلینیک‌های خصوصی، طبق نظارت انجام‌شده، یک ضریب کلی بنابر کیفیت و تجهیزات دندانپزشکی‌شان دریافت می‌کنند. در نهایت، هزینه خدمات دندانپزشکی، به این ضریب و تعرفه وزارت بهداشت مرتبط می‌شود.

به‌طور کلی می‌توان گفت که تفاوت هزینه خدمات دندانپزشکی، برای هر بیمار، به شرایط زیر وابسته است:

– ضریب تعرفه دندانپزشکی یا همان K که برای بخش خصوصی و دولتی در هر سال تعریف می‌شود؛
– ضریب کیفی تعیین‌شده برای هر مرکز دندانپزشکی بعد از نظارت؛
– نوع بیمه‌ دندانپزشکی که هر مرکز دولتی و خصوصی با آن قرارداد دارد؛
– وضعیت پیشرفت معضلات و ناهنجاری‌های دندان که میزان سختی و راحتی کار را تعیین می‌کند؛
– منطقه‌ای که مرکز دندانپزشکی در آن واقع شده است؛
– تشخیص پزشک بعد از معاینه دندان بیمار؛
– جنس و برند مواد اولیه به‌کاربرده‌شده؛
– اجرت دریافتی دندانپزشک؛
– تفاوت تعرفه بخش دولتی و خصوصی؛
– تفاوت تعرفه دندانپزشک عمومی و متخصص: پزشک متخصص در هر مرکز دولتی یا خصوصی، ۵۰ درصد بیشتر از پزشک عمومی دریافت خواهد کرد.

نکته: در ادامه، ارقامی که برای هزینه خدمات دندانپزشکی گفته خواهد شد، مقدار نهایی هزینه پرداختی به مرکز دندانپزشکی نخواهد بود؛ زیرا تمام عوامل گفته‌شده در دلایل تفاوت هزینه، بر آن اعمال می‌شود و میزان پرداختی براساس این عوامل، با ارقام تعرفه متفاوت خواهند شد.

بررسی هزینه مهم‌ترین خدمات دندانپزشکی

باتوجه‌به تمام شرایطی که سبب تفاوت در هزینه خدمات دندانپزشکی می‌شود، ارائه اعداد دقیق برای هریک از خدمات دندانپزشکی امکان‌پذیر نیست و جدول قیمت در هر مرکز به‌طور جداگانه تعریف می‌شود. بعضی از خدمات دندانپزشکی نسبت به سایر خدماتی که شامل زیبایی می‌شود، اهمیت بیشتری دارد. در این بخش از مطلب، به هزینه خدمات دندانپزشکی مهم و رایج می‌پردازیم و در بخش بعد به‌سراغ هزینه خدمات دندانپزشکی زیبایی می‌رویم.

هزینه عصب کشی دندان در سال 1403

عصب کشی برای دندان‌های پوسیده انجام می‌شود تا به‌جای کشیدن دندان، بتوان آن را حفظ کرد. هزینه عصب کشی دندان به تعداد روت کانال هر دندان بستگی دارد. نوع دندان و چندکاناله‌ بودن آن هزینه عصب کشی را تعیین می‌کند. تعداد کانال دندان‌ های دهان با هم متفاوت است. معمولا تعداد کانال‌ها بین یک تا چهار متغیر است همچنین برای عصب کشی و درمان ریشه بسته به نوع آسیب دندان جراحی به صورت عمومی و یا تخصصی باید انجام شود که هزینه های متفاوتی دارد و می توانید این هزینه های عصب کشی در شیراز را در جدول زیر مشاهده کنید.

هزینه درمان ریشه دندان:

هزینه عصب کشی دندان

هزینه عصب کشی دندان

هزینه عصب کشی دندان

هزینه پر کردن دندان در سال 1403

پر کردن دندان یا همان ترمیم دندان یکی از مراحل ترمیم دندان‌های پوسیده است و هزینه آن به عمق پوسیدگی و میزان تراش و نوع مواد استفاده‌ شده بستگی دارد. مواد مورد استفاده در دندان، معمولا از دو نوع کامپوزیت و آمالگام است.  آمالگام برای پوسیدگی‌ رهای عمیق‌تر به‌ کار می‌رود، زیرا باوجود ظاهر نه‌ چندان زیبایی که دارد، مقاوم‌ تر از کامپوزیت عمل می‌کند. انتخاب مواد برای ترمیم دندان، خود یکی از فاکتورهای مهم در تعیین مقدار پرداختی به مرکز دندانپزشکی است. معمولا سه سطح پوسیدگی برای دندان وجود دارد. تعرفۀ ارائه‌ شده قیمت این سه سطح را مشخص کرده است؛ اما گاهی اوقات میزان پوسیدگی دندان به سطح بالاتر هم می‌رسد.

در جدول‌های زیر، هزینه پر کردن دندان در شیراز با مواد کامپوزیت و همچنین ترمیم با مواد آلیاژی آمالگام در سه سطح پوسیدگی را می‌توانید ملاحظه کنید:

هزینه پر کردن دندان

هزینه کشیدن دندان در سال 1403

باید تا حد ممکن از کشیدن دندان خودداری کنیم و با روش‌های عصب کشی و پر کردن دندان، به حفظ آن کمک کنیم؛ اما گاهی شدت پوسیدگی و سهل‌ انگاری بیمار در رعایت بهداشت دهان و دندان به حدی است که کشیدن تنها راه چاره است.

همچنین در مواقعی که دندان‌های نهفته در لثه رشد می‌کنند، برای حفظ سلامت و زیبایی سایر دندان‌ها، حذف و بیرون‌ آوردن این دندان نهفته بهترین روش است.

در جدول زیر به هزینه‌ های کشیدن انواع دندان اشاره شده است:

هزینه کشیدن دندان

دندان قدامی: چهار دندان جلو در فک بالا و چهار دندان جلو در فک پایین.

دندان خلفی: دو دندان کنار نیش در هر فک که به دندان آسیای کوچک نیز شناخته می‌شود.

هزینه جراحی دندان عقل در سال 1403

گاهی اوقات دندان های عقل در فک بالا و فک پایین به صورت نهفته هستند و برای خارج کردن آن ها از دهان نیاز به انجام جراحی می باشد هزینه تقریبی برای جراحی دندان عقل را می توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

هزینه جراحی دندان عقل

هزینه خدمات دندانپزشکی کودکان در سال 1403

هزینه‌ های دندانپزشکی کودکان نیز موارد بسیاری را شامل می‌شود که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد. در دندانپزشکی اطفال علاوه بر هزینه‌ های مشترک با بزرگ‌سال، یک سری تجهیزات و مراقبت‌ های دندانپزشکی نیز محاسبه می‌شود که در جدول زیر به آنها اشاره کرده‌ایم:

هزینه خدمات دندانپزشکی کودکان

هزینه خدمات دندانپزشکی کودکان

توجه: هزینه سایر خدمات دندانپزشکی، برای اطفال 20 درصد بیشتر از بزرگ‌سال محاسبه می‌شود.

اسپیس مینتینر: وسیله‌ای برای حفظ فضای خالی از دندان شیری تا زمان رشد دندان دائمی.

 فلورایدتراپی: استفاده از نوعی ژل برای استحکام مینای دندان کودکان.

فیشور سیلنت: یک لایه محافظ روی شیارهای دندان که مانع از تجمع غذا می‌شود.

هزینه رادیولوژی دندان در سال 1403

برای درمان دندان، اول از همه نیاز به خدمات رادیولوژی در این زمینه دارید و بنا به نوع ناهنجاری و جایگاه دندان، پزشک یکی از خدمات رادیولوژی را به شما پیشنهاد می‌کند.

هزینه رادیولوژی دندان

هزینه خدمات دندانپزشکی زیبایی 1403

دندانپزشکی زیبایی موضوع پر اهمیتی است که امروزه برای بسیاری از افراد جامعه به یک دغدغه تبدیل شده است. زیبایی دندان سبب افزایش اعتمادبه‌نفس می‌شود. در این حالت، هزینه خدمات دندانپزشکی علاوه بر درمان، فاکتورهای دندانپزشکی زیبایی را نیز شامل می‌شود. در ادامه، به هزینه خدمات دندانپزشکی در مبحث زیبایی خواهیم پرداخت.

هزینه جرم گیری دندان در سال 1403

سهل‌انگاری در اهمیت‌دادن به بهداشت دندان، استعمال سیگار و نوشیدن چای و قهوه سبب شکل‌گیری لایه‌های زرد و قهوه‌ای مشمئزکننده روی دندان‌ها می‌شود. تنها چاره کار در این مواقع، جرم گیری دندان و لثه است تا علاوه بر بازگشت زیبایی، سلامت آنها نیز دچار مشکل نشود.

در جدول زیر به هزینه‌های تقریبی جرم گیری اشاره شده است:

هزینه جرم گیری دندان

هزینه بلیچینگ دندان در سال 1403

یکی دیگر از خدمات زیبایی برای دندان ها انجام بلیچینگ دندان می باشد که در این مورد موادی را بر روی دندان قرار می دهند تا رنگ دندان ها از حالت زردی و کدری تغییر کند و روشن و سفید شود این مواد می تواند در مطب دندانپزشکی توسط پزشک برای بیمار انجام شود و یا در خانه توسط خود بیمار با مواد مخصوص خانه انجام شود در جدول زیر می توانید هزینه بلیچینگ در مطب ( آفیس ) و در خانه را نیز مشاهده کنید.

هزینه بلیچینگ دندان

هزینه کامپوزیت دندان در سال 1403

انجام کامپوزیت دندان روشی برای زیبا سازی دندان ها و طراحی لبخند می باشد در این نوع درمان زیبایی مواد کامپوزیت را بر روی دندان های جلو فک بالا و پایین قرار می دهند تا با ایجاد رنگ و مدلی مناسب زیبایی ر به لبخند بیمار هدیه دهند در ادامه قیمت هر واحد دندان برای کامپوزیت را مشاهده خواهید کرد اما باید بدانید که بسته به نوع برند و رنگ قیمت ها متفاوت خواهد بود و قیمت موجود در جدول به صورت تقریبی خواهد بود.

هزینه کامپوزیت دندان

هزینه لمینت دندان در سال 1403

لمینت دندان نیز مانند کامپوزیت ها برای ایجاد لبخند زیبا و فیسینگ استفاده خواهد شد اما این مواد از جنس لمینت های سرامیکی می باشد و هزینه بیشتری نسبت به کامپوزیت دندان دارد و با توجه به جنس و برند این مواد هزینه هر واحد متفاوت خواهد بود در جدول زیر نیز هزینه تقریبی هر واحد را مشاهده خواهید کرد.

هزینه لمینت دندان

اگر قصد انجام درمان های زیبایی دندان را دارید برای مشاهده بهترین دندانپزشک زیبایی در شیراز با اطلاعات تماس و آدرس کلیک کنید.

هزینه ارتودنسی دندان در سال 1403

هزینه پرداختی بیمار به مراکز دندانپزشکی برای ارتودنسی به‌هیچ‌وجه رقم دقیقی ندارد. در واقع، هزینه ارتودنسی به عوامل مهمی بستگی دارد که در افراد متغیر است. برای همین، رقم پرداختی هر شخص می‌تواند با بیمار دیگر بسیار متفاوت باشد. برای روشن‌شدن موضوع، به فاکتورهای مهمی که در هزینه ارتودنسی دندان تأثیرگذار است، اشاره خواهیم کرد.

– تشخیص شدت ناهنجاری دندان بعد از معاینه
– تشخیص پزشک درباره لزوم عمل جراحی دندان
– موقعیت جغرافیایی مرکز دندانپزشکی
– نوع درمان متحرک یا ثابت ارتودنسی
– مقدار استفاده از تجهیزات جانبی موردنیاز ارتودنسی
– افزایش مدت‌زمان درمان تا بهبودی
– نوع روش درمانی در حالت ثابت که شامل انواع ارتودنسی شفاف (نامرئی)، فلزی، سرامیکی و لینگوال (پنهان در پشت دندان) است. هرچه نوع روش انتخابی زیباتر و سختی انجام آن بیشتر باشد، هزینه نیز بیشتر خواهد شد.

اگر بخواهیم بازه تقریبی برای هزینه ارتودنسی در سال 1403 را در اختیار شما قرار دهیم، می توانید به جدول زیر مراجعه کنید. البته باز هم به این نکته اشاره می‌کنیم که به‌هیچ‌ وجه نمی‌شود به این بازه قیمت استناد کرد؛ تمام فاکتورهای مؤثر ـ که به آنها اشاره کردیم ـ شرایط پرداخت را تعیین خواهد کرد.

شما می توانید با کلیک به لیست اصلی بهترین دندانپزشکان ارتودنسی در شیراز مراجعه کنید و جهت اخذ نوبت آنلاین اقدام فرمایید.

هزینه ارتودنسی دندان

هزینه ایمپلنت دندان در سال 1403

هزینه کاشت دندان به عوامل متعددی بستگی دارد. 2 فاکتور اصلی که تعیین‌کننده قیمت پرداختی بیمار به مرکز است، عبارت‌اند از:

– ریشه دندان (ایمپلنت): قیمت ایمپلنت دندان که نقش ریشه را دارد و در استخوان جا می‌گیرد، بسته به نوع برند و کشور سازنده، متغیر است.
– تاج دندان (روکش): بسته به نوع جنس استفاده‌شده و برند و میزان زیبایی آن در نتیجه نهایی، مقدار هزینه روکش متغیر است

– نیاز به پودر استخوان: اگر زمان زیادی از کشیدن دندان بگذرد، استخوان داخل فک از بین می‌رود و نیاز به پیوند دارد.
– پیوند لثه: ازبین‌رفتن لثه به‌دلیل عفونت‌های شدید، سبب می‌شود که قبل از کاشت دندان، دندانپزشک با کمک پیوند، لثه را ترمیم کند.
– لیفت سینوس: در شرایطی انجام می‌شود که آناتومی استخوان فک به شکلی است که نمی‌تواند تمام حجم ایمپلنت را پوشش دهد و انتهای ایمپلنت به ناحیه سینوس نفوذ خواهد کرد.
– کشیدن دندان: در این شرایط اگرچه هزینه کشیدن دندان را باید پرداخت کنید، اما درعوض مجبور به پرداخت هزینه بسیاری از مشکلات و درمان‌های جانبی ـ که به‌خاطر گذشت زمان زیاد از حذف دندان تا کاشت پدید می‌آید ـ نخواهید بود.

بنابراین قیمت کاشت دندان در لیست هزینه خدمات دندانپزشکی، شامل روکش و ایمپلنت است؛ اما اگر دندانپزشک تشخیص دهد که بیمار نیاز به درمان‌های جانبی گفته‌شده دارد، مقدار هزینه این درمان‌ها نیز به پرداخت نهایی اضافه خواهد شد.هزینه های تقربی متخصص ایمپلنت در شیراز را می توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

هزینه ایمپلنت دندان

هزینه پروتز دندان ( ثابت و متحرک ) در سال 1403

پروتز های دندانی به دو دسته پروتز دندان متحرک و پروتز دندان ثابت تقسیم می شوند که منظور از ثابت همان روکش دندان و از متحرک دندان مصنوعی می باشد در جدول زیر می توانید هزینه تقربی پروتز های دندانی را مشاهده کنید.

هزینه پروتز دندان

هزینه جراحی لثه در سال 1403

لثه ها مانند دندان ها ممکن است دچار بیماری، عفونت و تورم شوند در جدول زیر می توانید انواع جراحی های لثه که هر کدام با توجه به تشخیص دندانپزشک می باشد هزینه متفاوتی دارد مشاهده کنید.

هزینه جراحی لثه

در صورتی که به دنبال دندانپزشک ماهر و دارای تجربه برای جراحی لثه هستید به لیست بهترین دندانپزشکان جراحی لثه در شیراز سایت ما سر بزنید.

فراموش نکنید که پیش از اهمیت به هزینه خدمات دندانپزشکی، یافتن دندانپزشک ماهر اولویت دارد. برای دریافت نتیجه مطلوب، حتما به دندانپزشک خوب و متخصص مجرب مراجعه کنید.

توجه !

هزینه هایی که در جدول بالا برای خدمات دندانپزشکی ذکر شده است می تواند با توجه به وضعیت درمانی بیمار، دستمزد دندانپزشک، مطب دندانپزشکی و یا کلینیک ( خصوصی – عمومی ) و وضعیت بیمه بیمار متفاوت باشد.

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای هزینه دندانپزشکی در شیراز در سال 1403 ارسال کنید

26 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل