جستجو
ارتودنسی دیمون
بروزرسانی: ۱۳۹۹/۰۸/۲۴ نویسنده : رکسانا سروش

ارتودنسی دیمون چیست و چرا محبوبیت زیادی در بین افرادی که ارتودنسی انجام می دهند دارد؟

|1182 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

ارتودنسی دیمون چیست ؟

جدیدا سیستم ارتودنسی دیمون بیشتر از روش های دیگر ارتودنسی دندان آن به گوش ما میخورد. چرا این نوع ارتودنسی در بین مردم محبوب شده است؟ اصلا ارتودنسی دیمون چیست و چه فرقی با درمان های دیگر دارد؟ چه مزایایی دارد و چرا باید به آن فکر کنیم؟ پاسخ همه این سوالات را در مقاله کامل زیر پیدا کنید.

ارتودنسی دیمون یعنی چی؟

دیمون انقلابی بزرگ در حوزه ارتودنسی ایجاد کرده و متخصصان معتقدند این سیستم ارتودنسی به نوعی رولز-رویس دنیای بریس های ارتودنسی است. این سیستم براکتی، به گونه ای طراحی شده که طول دوره درمان و صاف شدن دندان ها و مراجعه به متخصص ارتودنسی را کاهش داده. و از طرفی باعث صرفه جویی در زمان، هزینه و همچنین موجبات راحتی بیشتر بیماران را فراهم میکند. براکت دیمون به حفظ بیشتر بهداشت دهان و دندان کمک میکنند و به دلیل اینکه اغلب اوقات خودش، خودش را تنظیم میکند. نیاز به مراجعه مکرر به کلینیک دندانپزشکی را به شدت کاهش میدهد.

نحوه کار ارتودنسی دیمون چیست؟

بر خلاف بریس های سنتی و فلزی مرسوم که در آن سیم های قوس دار ارتودنسی از میان براکت های فلزی عبور کرده و فشار لازم برای صاف شدن دندان ها، توسط متخصص باید مکررا تنظیم شود. در ارتودنسی دیمون، ویژگی براکت دیمون باعث میشود.؛ که یک مکانیزم اسلاید مانند به سیم قوس دار مخصوصی اجازه دهد. تا آزادانه حرکت کرده و فشار وارد شده. به براکت ها و دندان ها را تنظیمم کند.

به عبارتی، به جای اینکه چندین بار به صورت مکرر و تا پایان دوره درمان به متخصص مراجعه کنیم. تا سیم قوس دار را تنظیم کند. براکت دیمون طوری تنظیم میشود، که بعد از حرکت دادن دندان ها به میزان مشخص و از پیش تعیین شده ای، سیم را آزاد گذاشته تا دوباره به طور آزادانه حرکت کرده و با اعمال فشار مشخص دیگری، دوباره دندان ها را کمی بیشتر به سمت صاف شدن سوق دهد. اینکار آنقدر ادامه پیدا میکند تا دندان ها صاف شوند.

تفاوت شاخص بریس معمولی با ارتودنسی دیمون چیست؟

با این تفاسیر احتمالا بتوانید تشخیص دهید که فرق ارتودنسی ثابت معمولی با ارتودنسی دیمون چیست. همانطور که ذکر شد مهمترین تفاوت میتواند کاهش درد ناشی از جابجایی دندان ها باشد. زیرا با براکت دیمون فشار حساب شده ای به دندان ها وارد میشود و درد آن بسیار کمتر میشود.

تفاوت سایر روش های ارتودنسی با ارتودنسی دیمون چیست؟

همانطور که میدانید به در ارتودنسی ثابت ساده به دندان ها براکت متصل میشود. سپس از بین براکت ها سیم قوس دارد عبور داده میشود. برای اینکه سیم بتواند بهتر به براکت ها متصل شده و به اصطلاح به آن ها لنگر شود. از او-رینگ ها یا الاستیک های حلقه مانند کوچکی استفاده میشود.

مشکل حلقه های لاستیکی او-رینگ این است. که آنها اصطکاک زیادی ایجاد می کنند و حرکت دندان را کندتر و دردناک تر می کنند. آنها همچنین رطوبت زیادی در اطراف خود جذب می کنند و باعث افزایش پلاک و تشکیل باکتری می شوند. این امر حفظ بهداشت دهان و دندان را مشکل تر می کند.

خاصیت اسلایدی براکت دیمون

اما سیستم دیمون دارای یک اسلاید داخلی با قابلیت باز و بسته شدن است که سیم ارتودنسی را قفل میکند. و نیاز به این حلقه های لاستیکی O-رینگ ناکارآمد را از بین می برد. از آنجا که از حلقه های لاستیکی او-رنیگ استفاده نمی شود. براکت دیمون اصطکاک و فشار بیشتر به دندان ها را تا حد زیادی کاهش می دهد. از نظر بالینی، این مزیت منجر به سریع تر و راحت تر حرکت کردن دندان می شود.

ارتودنسی دیمون شفاف

سیستم دیمون همچنین از سیمهای پیشرفته استفاده می کند که از فشار اندکی برای حرکت آرام دندانها استفاده می کند. و در نتیجه در دندان ها حرکت راحت تر و کارآمد تری به وجود می آورد. اگرچه براکت دیمون تفاوت زیادی با ارتونسی لینگوال دارند اما هزینه آن ها تقریبا مانند همدیگر است. و البته پر واضح است که براکت دیمون گزینه بسیار مناسبتری برای اصلاح کجی و عدم هماهنگی دندان های شما محسوب میشود.

بزرگسالان و ارتودنسی دیمون شفاف

در مقایسه با سایر سیستم های ارتودنسی ثابت، اگر بپرسید برای بزرگسالان بزرگترین مزیت ارتودنسی دیمون چیست؟ خواهیم گفت: که سیستم ارتودنسی دیمون شفاف نیز در دسترس است و اگر کسی بخواهد یک ارتودنسی نامرئی داشته باشد، دیمون شفاف بهترین گزینه برای او خواهد بود.

فواید و مزایای سیستم ارتودنسی دیمون

جدای از هزینه ارتودنسی دیمون استفاده از روش شفاف از مزایای زیادی برخوردار است. از جمله آن می توان به راحتی بیشتر، کاهش طول دوره درمان و نیاز کمتر به تنظمات. در مطالعه ای که در سال 2006 توسط یکی از مراکز معتبر ارتودنسی آمریکا انجام شد. محققان نتایج 132 بیمار ارتودنسی را با مقایسه کردند. که 66 مورد تحت درمان با Damon Braces و 66 تحت درمان با بریس معمولی قرار گرفتند.

بهترین متخصص ارتودنسی شیراز

مزایای ارتودنسی دیموند نسبت به ارتودنسی معمولی

 • زمان درمان کاهش میابد: بیماران تحت این سیستم به طور متوسط ​​7.2 ماه زودتر از بیمارانی که تحت درمان با بریس های معمولی قرار داشتند. طول دوره درمانشان به اتمام رسید.
 • قرار ملاقات های کمتر: بیماران دیمون به طور متوسط ​​47.8 درصد کمتر از کسانی که بریس معمولی داشتند. نیاز به مراجعه به متخصص ارتودنسی داشتند.
 • نتایج بهتر و سریعتر: مدت زمان مورد نیاز برای تراز کردن دندان ها با بریس های معمولی 6.0 ماه بود، در مقابل، این مدت زمان برای مراجعان تحت دیمون 3.2 ماه بود. که اختلاف آن ها چیزی حدود 46.7 درصد بود.
 • راحتی بیشتر: بیماران تحت دیمون به طور متوسط ​​60 درصد ناراحتی کمتری از بیمارانی که با بریس های معمولی درمان شدند، گزارش کردند.
 • کیفیت نتایج: کیفیت نتایج دیمون به طور مداوم بسیار عالی بود.
 • پاسخ خوب و رضایت بیشتر بیمار: پذیرش و شوق بیمار در مورد تکنیک دیمون استثنایی و بسیار مثبت بود.


علاوه بر این موارد، ارتودنسی دیمون کلیر به سبب سهولت در مسواک زدن موجبات ارتقای بهداشت دهان و دندان بیماران را فراهم میکند و آن ها را گزینه ایده آلی برای کسانی که چندن وقت نمینند مسواک بزنند تبدیل کرده است.

آشنایی کامل با مراحل نصب براکت دیمون شفاف

 1. تصویربرداری
  برای طراحی لبخند بینظیر شما، ما در اولین مرحله از دهان شما عکس برداری میکنیم. عکسبرداری به ما این امکان را میدهد تا موقعیت دقیق قرار گیری دندان ها، میزان کج بودنشان را مشاهده میکنیم و برآورد میکنیم که چه نیرویی و چه سیستمی برای منظم و یکدست کردن دندان های شما نیاز است. سپس از دندان های شما قالب میگیریم تا بهترین براکت های دیمون را بر اساس وضعیت دندان هایتان به صورت سفارشی تهیه کنیم.

پیشرفته ترین فناوری موجود در کلینیک ما، به ما این امکان را می دهد تا جای جای براکت ها را تنظیم کنیم و درمان بیماران را به حدی تنظیم کنیم که قبلاً تا این اندازه امکان پذیر نبوده است. با شخصی سازی براکت ها، ما درمانی سریع، بدون درد برای مشا در نظر میگیریم که زیبایی را به لبخند شما بازگرداند.

 1. متصل کردن براکت دیمون
  به طور معمول تعبیه بریس های شما طی یک قرار ملاقات و تا یک ساعت طول می کشد. این قرار ملاقات شامل تمیز کردن دندان ها، چسباندن براکت ها به دندان ها و سپس تعبیه سیم قوس دار سفارشی و مخصوص است.

این سیم خاص که برای ساخت آن، از فناوری های جدید استفاده شده است، نیروی لازم جهت صاف شدن دندان های شما تامین میکند. بعد از اتمام اتصال بریس ها، به شما توصیه هایی کامل درباره سیستم و نحوه نگهداری و مراقبت از آن میدهیم.

 1. تنظیمات
  بعد از تنظیم اولیه، تنظیمات بعدی شما را برنامه ریزی خواهیم کرد. بریس های دیمون به نسبت بریس های معمولی به تنظیمات کمتری نیاز دارند و قرار ملاقات بعدی شما میماند برای تعویض سیم قوس دار و بررسی میزان پیشرفت صاف شدن دندان هایتان.
 2. برداشتن بریس ها
  ارتودنسی دیمون کلییر برای دستیابی به لبخند کامل نسبت به بریس های معمولی، زمان کمتری میطلبد و طول مدت درمان بستگی به شرایط فردی شما دارد. پس از رسیدن به نتیجه مطلوب، بریس شما برداشته می شود. بعد از برداشتن ارتودنسی دیمون شما باید برای حفظ موقعیت دندان صاف شده خود برای مدت معینی از نگهدارنده ارتودنسی استفاده کنید.
امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای ارتودنسی دیمون چیست و چرا محبوبیت زیادی در بین افرادی که ارتودنسی انجام می دهند دارد؟ ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل