جستجو
ارتودنسی و سیگار
بروزرسانی: ۱۳۹۹/۰۸/۲۱ نویسنده : رکسانا سروش

ارتودنسی و سیگار ، آیا با ارتودنسی میشود سیگار کشید؟

|1160 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

ارتودنسی و سیگار

تاثیر سیگار بر ارتودنسی دندان چیست؟ آیا اصلا سیگار برای ارتودنسی مضر است؟ قلیان چطور؟ آیا قلیان برای ارتودنسی ضرر دارد؟ اگر تحت درمان ارتودنسی باشم میتوانم سیگار و قلیان بکشم؟ در این مقاله به پاسخ همه این سوالات خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید تا تاثیر ارتودنسی و سیگار را با هم بررسی کنیم

چرا مردم دندان های خود را ارتودنسی میکنند؟

اجازه بدهید در ابتدا به فلسفه ارتودنسی دندان بپردازیم. با دانستن اهداف این درمان بهتر میتوانیم رابطه ارتودنسـی و سیگار را درک کنیم. در کل به 3 دلیل اصلی افراد از دستگاه های ارتودنسی استفاده میکنند:

  • برطرف کردن مشکلات ساختاری دندان و فک ها
  • ساختن یک لبخند زیبا
  • بهبود اعتماد بنفس

سیگار برای هر سه هدف ذکر شده یک دشمن بزرگ محسوب میشود. چه شما دستگاه ارتودنسی نداشته باشید و چه مدتی است تحت ارتودنسی باشید، سیگار کیشدن برای شما و سلامتی شما خوب نیست. و اصلا ارتودنسـی و سیگار رابطه خوبی با هم نداند. این رابطه سراسر ضرر و زیان است.

چه سیگار بکشید چه نه، زمانی ه شما ارتودنسی میکنید اهمیت بهداشت دهان و دندان بیشتر میشود

وقتی ارتودنسی میکنید، باید بیشتر به بهداشت دهان و دندان خود برسید. در حالت عادی زمانی که شما هیچ دستگاه ارتودنسی ثابت یا متحرک استفاده نمیکنید، کافی است یک سری از غذاها را نخورید و به طور منظم بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید. حتی اگر بتوانید سالانه یکی دوبار به یک کلینیک دندانپزشکی خوب هم مراجعه کنید خیلی خوب میشود.

اما زمانی که تحت درمان ارتودنسی قرار میگیرید همه چیز متفاوت خواهد بود. شما باید بیشتر مسواک بزنید، بیشتر نخ دندان بکشید، بیشتر در خوردن مواد غذایی دقت کنید و ….

چرا باید بیشتر به فکر حفظ بهداشت باشید

دلیل اینکه شما باید تلاش بیشتری برای حفظ سلامتی دهان و دندان خود کنید این است که، مسواک زدن با وجود دستگاه های ارتودنسی کمی سخت است. اولا که باید خود دستگاه ها را تمیز کنید، در ثانی، باید زیر، کنار، رو و خلاصه تمام دندان ها را تمیز کنید زیرا احتمال گیر افتادن ذرات غذا در اطراف بریس ارتودنسی و سایر دستگاه ها زیاد است.

سیگار و ارتودنسی دندان

اگر شما در تمیز کردن دهان و دندان موفق نباشید، سرعت فرسایش و آسیب وارده به دندان در عین اینکه دندان ها در حال صاف شدن هستند بیشتر میشود. حالا بیایید به اصل قضیه یعنی ارتودنسـی و سیگار برگردیم. آیا به نظر شما با این تفاسیر، اگر سیگار بکشیم روند رسیدگی به بهداشت دهان و دندان در ارتودنسی سخت تر نمیشود؟

آیا سیگار برای ارتودنسی مضر است؟

سیگار زحمت شما برای حفظ سلامتی حین ارتودنسی دندان را 100 برابر میکند! اگر سیگاری هستید و همزمان تحت درمان ارتودنسی قرار درید، همه چیز برایتان سخت تر میشود. زیرا سیگار سموم شیمیایی زیادی دارد که مستقیما اثرشان را روی دندان ها و لثه میگذراند.

بدترین تاثیر سیگار روی دهان و دندان خشک شدن بزاق، زرد شدن دندان ها و بد بو شدن دهان است. که این سه مورد بهداشت دهان و دندان را در حالت عادی هم تهدید میکنند چه برسد به زمانی که شما بریس ارتودنسی داشته باشید. بنابراین در جواب سوال آیا سیگار برای ارتودنسی مضر است؟ قاطعانه میگوییم “بله چه جور هم”

آیا اگر من ارتودنسی کنم همچنان میتوانم سیگار بکشیم؟

بله شما حتی با وجود دستگاه های ارتودنسی همچنان میتوانید سیگار بکشید. اما ما به شما توصیه میکنیم که اکیدا حین ارتودنسی سیگار نکشید. چرا؟ 7 دلیلی زیر میتوانند به اندازه کافی قانع کننده باشند که ارتودنسـی و سیگار رابطه ای مثل کارد و پنیر دارند و اینکه که چرا حین درمان نباید لب به سیگار بزیند.

مشکلات سیگار در رابطه با دهان و دندان

  • بیماری لثه
  • زرد شدن دندان ها
  • تشکیل پلاک و تارتار پشت دندان
  • بوی بد دهان یا بد بو شدن دهان
  • افزایش احتمال ابتلاء به سرطان دهان
  • کند شدن روند ترمیم زخم
  • افزایش نیاز به تمیز کردن یا شستشوی دندان ها


سیگار طول درمان ارتودنسی را افزایش میدهد

ما در ارتودنسی میخواهیم دندان های شما را صف کنیم. آن ها را از موقعیت کجشان به سمت موقعیت مدنظر و صاف حرکت دهیم. در وهله اول باید با کمک دستگاه های ارتودنسی این کار را انجام داد. اما دستگاه ها نیاز به همکاری سیستم گردش خون در لثه ها و استخوان دارند. اگر جریان خون مناسب و ایده آل باشد، حرکت دندان ها سریعتر و درنتیجه دندان ها زودتر صاف میشوند.

از طرفی یکی از مضرات سیگار کاهش جریان خون در لثه ها و استخوان است. سموم موجود در دود سیگار باعث میشوند که گردش خون در دهان به طور کلی کند شود و این یعنی ما در روند صاف شدن دندان ها به مشکل برمیخوریم. برای مثال به جای اینکه مثلا در 1.5 سال دندان ها صاف شوند، اگر سیگار بکشید از آنجایی که گردش خون کند شده، حرکت دندان ها نیز کند شده و طول درمان شما نیز بیشتر میشود. ممکن است به جای آن 1.5 سال شما دو سال تحت درمان باشید. بنابراین ارتودنسـی و سیگار کشیدن با هم تنها طول درمان را افزایش میدهد.

لکه دار شدن دندان و دستگاه های ارتودنسی

فرقی نمیکند که شما تحت درمان ارتودنسی ثابت باشید یا ارتودنسی نامرئی، در هر صورت دود سیگار میتواند باعث لکه دار شدن و تغییر رنگ دستگاه ارتودنسی شما شود. شاید بتوان با تغییر رنگ ارتودنسی ثابت با بریس فلزی کنار آمد، اما نمیتوان به هیچ عنوان با لکه دار شدن براکت سرامیکی یا ارتودنسی سرامیکی کنار آمد. چرا؟

سیگار و ارتودنسی دندان

چون کسی که ارتودنسی نامرئی یا سرامیکی انتخاب کرده دوست ندارد کسی بفهمد که تحت درمان است و یا دستگاه ارتودنسی دارد. حالا اگر همان شخص سیگاری بکشد، نه تنها ظاهر لبخندش خراب میشود بلکه همه میفهمند که براکت ارتودنسی دارد. در ثانی هزینه ارتودنسی نامردی تقریبا زیاد است و با کشیدن سیگار انگار شما پول آن را دور ریخته اید.

آیا قلیان برای ارتودنسی ضرر دارد؟

اساس کار قلیان نیز دود شدن تنباکو است. رابطه ارتودنسی و قلیان نمونه پیشرفته تر رابطه ارتودنسـی و سیگار است. فرقی نمیکند سیگار باشد یا قلیان! زیرا هر دوی آن ها جزء دخانیات هستند و اکیدا استعمال آن ها به هیچکسی مخصوصا کسانی که ارتودنسی شده اند توصیه نمیشود.

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای ارتودنسی و سیگار ، آیا با ارتودنسی میشود سیگار کشید؟ ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل