جستجو
ارتودنسی نامریی دندان با الاینر شفاف چیست؟
بروزرسانی: ۱۴۰۲/۱۲/۲۴ نویسنده : امین روغنیان

ارتودنسی نامریی دندان یا الاینر شفاف چیست؟

|220 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

اگر می خواهید لبخندی زیبا که اعتماد بنفس تان را زیاد کند داشته باشید، ارتودنسی نامریی دندان بهترین روش ارتودنسی برای شماست. در این مقاله از سایت دندانپزشکان ایران به معرفی ارتودنسی نامریی با الاینر شفاف و مزایای آن می پردازیم.

لبخندی بی نقص با ارتودنسی نامریی

یکی از مواردی که همیشه باعث انصراف مراجعین از ارتودنسی می شود، وضعیت ظاهری و فلزهای سیم کشی دندان در طول مدت درمان است. اما دیگر لازم نیست نگران این موضوع باشید زیرا الاینرهای شفاف این مشکل را حل کرده اند. شما با ارتودنسی نامرئی که از الاینر شفاف (اینویزالاین) استفاده می کند می توانید بدون نگرانی از مشکلات ظاهری ارتودنسی فلزی لبخندی بی نقص و دندان های منظم بدست آورید.

ارتودنسی نامریی چیست؟

اینویزالاین یا ارتودنسی نامریی با الاینر شفاف یک روش ارتودنسی است که با استفاده از پلاک های پلاستیکی درجه پزشکی، دندان ها را به تدریج صاف و مرتب می کند. الاینر ها، جایگزین سیم کشی و پلاک های فلزی هستند که در روش های متداول و مرسوم ارتودنسی استفاده می شدند. الاینر ها بصورت اختصاصی و سفارشی، مناسب با دهان و دندان هر فرد طراحی و ساخته می شوند. هدف این نوع پلاک ها، جابجایی دندان طی روندی برنامه ریزی شده از تغییرات پیاپی و سلسله وار است که در نهایت دندان ها را صاف و مرتب می کنند.

توجه! 

در نظر داشته باشید استفاده از این روش برای تمامی افراد توصیه نمی شود، بهتر است درباره اینکه آیا شما گزینه ای مناسب برای ارتودنسی شفاف هستید یا خیر، با دندانپزشکان متخصص ارتودنسی دندان در شیراز سایت ما به صورت آنلاین و رایگان مشاوره شوید.

ارتودنسی نامریی دندان با الاینر شفاف چیست؟

مزایای الاینر شفاف چیست؟

دلایل زیادی برای انتخاب ارتودنسی نامریی با الاینر شفاف وجود دارد. برخی از اصلی ترین مزایای آن موارد زیر هستند:

۱. زیبایی ظاهری

اول از همه، بسیاری از افراد این روش درمانی را بخاطر شفاف و تقریبا نامریی بودن پلاک ها انتخاب می کنند. اغلب مراجعین بزرگسال ترجیح می دهند دهانی پر از سیم و پلاک فلزی نداشته باشند. همچنین الاینر شفاف، گزینه ای زیبا و دلپذیرتر برای منظم کردن دندان ها ارایه می دهد.

۲. راحتی و بهداشت بیشتر پلاک نامرئی

مزیت دیگر این است که الاینرها را می توان هنگام غذا خوردن یا برای بهداشت روزانه دهان خارج کرد. با این که باید از این پلاک ها ۲۲ ساعت در روز استفاده کرد، بیمار می تواند برای وعده های غذایی یا زدن مسواک و نخ دندان آن ها را بیرون بیاورد. این از آن جهت مهم است که بیماران دیگر نیاز به محدود کردن رژیم غذایی ندارند و علاوه بر آن می توانند حین درمان، بهداشت دهان مناسب را رعایت کنند.

از دیگر مزایای ارتودنسی با پلاک نامرئی عدم تشکیل پلاک بعد یا در طول درمان است. در این باره بیشتر بخوانید:

پلاک دندان ارتودنسی ثابت: پلاک دندان چیست و چه عوارض خطرناکی دارد؟

۳. زمان درمان کوتاه تر

همچنین لازم است بدانید که الاینرها در تناسب با دندان های فرد و برای هدایت دندان به وضعیت و نظمی خاص طراحی می شوند. بنابراین زمان درمان نسبت به ارتودنسی متداول کوتاه تر است. معمولا این روش درمانی بین ۱۲ تا ۱۸ ماه طول می کشد، اما گاهی ممکن است بخاطر نیاز جزیی به تغییرات، درمان تنها ۳ تا ۵ ماه زمان ببرد.

حین ارتودنسی نامریی دندان با الاینر، چه اتفاقاتی رخ می دهد؟

اولین قدم برای درمان، قالب برداری از دندان ها توسط دندان پزشک است. با استفاده از قالب ها و عکس های پرونده، برنامه ای مخصوص برای مرتب کردن دندان و ایجاد تغییرات لازم طراحی می شود.

زمانی که برنامه ریزی مراحل درمان انجام شد، دکتر قالب ها و عکس ها را به آزمایشگاه می فرستد تا تعدادی الاینر تولید شود. در این فرآیند، از عکس هایی که توسط برنامه مدلسازی سه بعدی ایجاد می شوند استفاده می شود، پس هر الاینر بطور ویژه و سفارشی طراحی و تولید می شود.

برای بیشتر افراد بین ۱۸ تا ۳۰ پلاک الاینر ساخته می شود. در طول روند درمان، شما از هر الاینر برای حدود دو هفته استفاده می کنید و سپس آن را با الاینر بعدی که در برنامه درمانی شما مشخص می شود جایگزین می کنید.

در حین ارتودنسی نامرئی زمان مراجعه به دندانپزشک نیز هر ۶ هفته یکبار صورت می گیرد.

از همین امروز می توانید نوبت خود را برای تجربه درمانی ایده آل با ارتودنسی نامریی دندان با الاینر شفاف شروع کنید اگر در شهر تهران زندگی می کنید به لیست متخصص ارتودنسی دندان در تهران سایت ما مراجعه نموده و نوبت خود را رزرو نمایید.

منبع: مقالات دندانپزشکی کلینیک Puresmile.co.uk

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای ارتودنسی نامریی دندان یا الاینر شفاف چیست؟ ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل