جستجو
بهترین نوع ارتودنسی کدام است ثابت یا نامرئی؟
بروزرسانی: ۱۴۰۲/۱۰/۰۳ نویسنده : امین روغنیان

بهترین نوع ارتودنسی کدام است ثابت یا نامرئی؟

|222 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

بسیاری از کسانی که قصد ارتودنسی دارند بین انتخاب پلاک های ثابت فلزی و ارتودنسی نامرئی شک و تردید دارند. آیا ظاهر برای شما اهمیت بیشتری دارد یا هزینه و میزان نتیجه؟ در این مقاله دندانپزشکان ایران یکبار برای همیشه این موضوع را برای شما حل می کنیم.

به نظر دندانپزشک بهترین نوع ارتودنسی کدام است؟

طراحی و اثرگذاری ارتودنسی با پلاک فلزی از زمان اختراع آن در اوایل قرن 18 میلادی دچار تغییرات زیادی شده است. خیلی ها تعجب می کنند که با وجود پیشرفت ها و روش های جدیدتر و مناسب تری مانند ارتودنسی نامرئی (با الاینر شفاف) هنوز پلاک فلزی استفاده دارد.

واضح است که استفاده از الاینر های نامرئی اینویزالاین برای بیمار راحت تر و دلپذیرتر است. با این وجود دندانپزشکان هنوز استفاده از ارتودنسی ثابت را توصیه و تجویز می کنند.

با مواردی که گفته شد دندانپزشک بین پلاک فلزی دندان و ارتودنسی نامرئی کدام را ترجیح می دهد؟ و بهترین نوع ارتودنسی از نظر او چیست؟ پاسخ این سوال ساده، بسیار پیچیده تر از چیزی است که تصور می کنید. پیش از توضیح این موضوع، بهتر است بدانیم تفاوت های اساسی ارتودنسی نامرئی و پلاک ثابت برای منظم و مرتب کردن دندان ها چیست.

بهترین نوع ارتودنسی کدام است ثابت یا نامرئی؟

پلاک های فلزی دندان چگونه عمل می کنند؟

ارتودنسی ثابت از پلاک های فلزی تشکیل شده است که با کمک نوعی چسب به سطح دندان ها متصل می شوند. یک سیم فلزی از میان این پلاک ها عبور می کند و حرکت دندان ها را میسر می کند. سیم ارتودنسی توسط لیگاتور که یک بند کشسان کوچک است روی هر پلاک قرار گرفته است.

مجموعه این پلاک ها، سیم ها و لیگاتورها فشاری تدریجی و ملایم روی دندان ها اعمال می کنند تا آن ها را به آهستگی به وضعیت مطلوب برسانند.

الاینرهای شفاف ارتودنسی نامرئی چطور عمل می کنند؟

بر خلاف پلاک های فلزی دندان، ارتودنسی نامرئی توسط تعدادی الاینر شفاف متحرک انجام می شود. هر کدام از این الاینر ها بصورت اختصاصی و با اسکن دیجیتال دهان برای هر بیمار طراحی می شوند. الاینر های متفاوت هر کدام مرحله به مرحله دندان ها را به جایگاه مورد نظر هدایت می کنند.

این الاینر ها از مواد پلاستیکی نرم و راحت و بدون استفاده از ماده BPA مناسب با فک و دندان هر بیمار طراحی و تولید می شوند. ارتودنسی نامرئی شفاف است و به راحتی می توانید آن را هنگام صرف غذا و نوشیدنی یا استفاده از مسواک و نخ دندان از دهان خارج کنید. بنابراین این نوع از ارتودنسی نسبت به پلاک های ثابت فلزی راحتی بیشتری برای بیمار بوجود می آورند.

مزایا و معایب ارتودنسی ثابت

طبق برآورد انجمن ارتودنسی آمریکا در هر بازه انتخابی، نزدیک به چهار میلیون نفر در آمریکا تحت درمان ارتودنسی هستند که بیشتر آن ها پلاک ثابت دارند. از آن جا که این نوع از ارتودنسی مزایای خاص خود را دارد دندانپزشکان هنوز استفاده از آن را توصیه می کنند.

مزایای ارتودنسی ثابت

 1. فارغ از شدت وضعیت و نیاز به سطح کم یا زیادی از درمان و مرتب کردن دندان، ارتودنسی ثابت همه نیازهای شما را برطرف می کند.
 2. زمان استفاده از پلاک های فلزی، دندانپزشک کنترل بیشتری روی تحرکات دندان دارد. بنابراین نتایج دقیق، قابل پیشبینی و مطلوبتری بدست می آید.
 3. از آن جا که این پلاک ها به سطح دندان متصل هستند لازم نیست نگران جا گذاشتن یا گم کردن آن ها باشید. علاوه بر این مدت زمان بیشتری از آن ها استفاده می کنید و نتیجه بهتری می گیرید.

معایب ارتودنسی ثابت

 1. پلاک های ثابت فلزی قابل مشاهده هستند و ظاهری ناخوشایند مخصوصا برای نوجوانان و بزرگسالان دارند.
 2. پلاک ها همچنین باعث درد و کوفتگی دهان می شوند که این درد بعد از هر مراجعه و تنظیم بیشتر حس می شود.
 3. همچنین صرف غذا و استفاده از مسواک و نخ دندان با وجود پلاک ها دشوار است.

البته انواع مسواک مانند اینتردنتال ارتودنسی این مشکل را تا حد زیادی برطرف می کنند.

توجه!

قبل از خواندن اطلاعات بیشتر درباره ارتودنسی های نامرئی می توانید جهت دریافت مشاوره آنلاین و رایگان به لیست متخصص ارتودنسی دندان در شیراز سایت ما مراجعه فرمایید.

مزایا و معایب ارتودنسی نامرئی

از زمان معرفی ارتودنسی نامرئی تا کنون بیش از 14 میلیون نفر در سراسر جهان از این محصول برای مرتب کردن وضعیت دندان های خود بهره برده اند. این روش یکی از محبوب ترین درمان های ارتودنسی برای دندان های نامنظم است.

بهترین نوع ارتودنسی کدام است ثابت یا نامرئی؟

مزایا ارتودنسی نامرئی

 1. به عنوان جایگزین ارتودنسی ثابت، ارتودنسی نامرئی تقریبا نامرئی است. این روش بهترین گزینه برای نوجوانان و کسانی است که به ظاهر خود اهمیت می دهند و نسبت به نگاه دیگران حساس هستند.
 2. الاینر های شفاف از پلاستیک های صاف، نرم و بدون ماده BPA ساخته می شوند که میزان کمتری از درد و کوفتگی را ایجاد می کنند.
 3. در ضمن الاینرهای شفاف متحرک هستند و می توانید هنگام صرف غذا یا استفاده از مسواک و نخ دندان روال معمول خود را داشته باشید.

معایب ارتودنسی نامرئی

 1. ارتودنسی نامرئی به اندازه پلاک های ثابت تاثیر گذار نیست و بنابراین برای همه درمان های ارتودنسی و شرایط پیچیده تنظیم دندان ها کاربرد ندارد.
 2. برای بهترین نتیجه باید 22 ساعت در روز از پلاک های شفاف استفاده کنید که این قضیه برای بسیاری از بیماران سخت و چالش برانگیز است.
 3. معمولا برای بیمار تفاوت هزینه عاملی تعیین کننده و مهم در انتخاب بین این دو درمان ارتودنسی است. الاینر شفاف عموما هزینه بیشتری نسبت به پلاک ثابت دارد.

توجه!

اگر ساکن شهر بزرگ تهران هستید می توانید برای مشاهده لیست کامل دندانپزشکان ارتودنسی دندان در تهران به همراه نمونه کار با کلیک وارد این لیست شوید.

سوالات متداول ارتودنسی

 • طول درمان کدام روش بیشتر است ارتودنسی نامرئی یا ثابت؟

با توجه به سطح به هم ریختگی دندان ها ممکن است لازم باشد حدود 2 تا 3 سال از پلاک های ثابت فلزی استفاده کنید. در طرف مقابل ارتودنسی با الاینر شفاف سریع تر به نتیجه می رسد و در اغلب موارد بین ۱۲ تا ۱۸ ماه زمان می برد.

 • آیا ارتودنسی نامرئی درد دارد؟

با این که ممکن است طی درمان درد و کوفتگی احساس کنید این شرایط موقت است و پس از چند روز یا هفته بهبود پیدا می کند.

 • هزینه ارتودنسی نامرئی و ثابت تفاوتی دارد؟

ارتودنسی با پلاک ثابت فلزی هزینه کمتری نسبت به نوع متحرک نامرئی آن دارد.

 • پس آیا ارتودنسی نامرئی از ثابت بهتر است؟

لزوما اینطور نیست. دندانپزشکان توصیه می کنند درمانی انتخاب کنید که با شرایط و سلایق شما همخوانی داشته باشد. برای بعضی از افراد ارتودنسی ثابت عملکرد و نتیجه بهتری نشان می دهد و برای برخی دیگر ارتودنسی نامرئی گزینه مناسب تری خواهد بود.

با مراجعه حضوری به دندانپزشکان منتخب سایت می توانید معاینه و چک آپ شوید. علاوه بر این درباره وضعیت دندان ها، بهترین روش ارتودنسی و شرایط و زمان درمان مشورت دریافت می‌کنید.

منبع: مقالات دندانپزشکی DentalCareBlog.com

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای بهترین نوع ارتودنسی کدام است ثابت یا نامرئی؟ ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل