جستجو
معایب بلیچینگ یا سفید کردن خانگی دندان
بروزرسانی: ۱۴۰۲/۰۹/۳۰ نویسنده : امین روغنیان

معایب بلیچینگ یا سفید کردن خانگی دندان

|260 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

لبخندی زیبا که دندان های سفید و زیبای شما را نشان دهد ضمن حس دلنشین، پیام های مثبتی به اطرافیان شما دارد. بنابراین، بسیاری از افراد به روش های خانگی بلیچینگ یا سفید کردن دندان روی می آورند. در این مقاله دندانپزشکان ایران بررسی می کنیم بلیچینگ خانگی ممکن است چه ضررهایی داشته باشد و چرا بهتر است این درمان توسط دندانپزشک انجام شود.

معایب بلیچینگ یا سفید کردن دندان خانگی

با این که روش های خانگی بلیچینگ هزینه کمتری دارند و در دسترس ترند، معمولا این روش ها معایبی دارند که ممکن است سلامت دندان شما را به خطر بیاندازند. در ادامه به برخی از این آسیب ها برای آگاهی بیشر شما اشاره خواهیم کرد.

آسیب به مینای دندان

یکی از اصلی ترین نگرانی ها در مورد سفید کردن خانگی احتمال آسیب به مینای دندان است. بسیاری از روش های خانگی از ترکیباتی شامل جوش شیرین یا آب لیمو استفاده می کنند. این مواد بسیار اسیدی هستند و باعث فرسایش تدریجی دندان و از بین رفتن مینای محافظ دندان می شوند. در نتیجه در بلند مدت دندان حساس می شود و در معرض خرابی قرار می گیرد.

افراط در بلیچینگ دندان

علاوه بر این، بدون حضور و نظارت دندانپزشک متخصص به آسانی ممکن است در استفاده از این روش ها زیاده روی کنید. اگر در بلیچینگ دندان افراط کنید ممکن است دچار اختلال بلیچورکسیا شوید – اختلالی که باعث می شود نسبت به سفید و بی نقص بودن دندان ها وسواس شدید و ناسالم داشته باشید. همچنین اگر در سفید کردن دندان زیاده روی کنید دندان ها را در معرض مواد مضر قرار می دهید. در نتیجه لثه ها تحلیل می روند، دندان نیمه شفاف، شکننده و مستعد شکستگی می شود.

ترکیباتی که در روش های خانگی بلیچینگ دندان استفاده می شوند نیز خطرات زیادی ایجاد می کنند. این ترکیبات اغلب غلظت بالایی از هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه دارند که یک عامل سفید کننده قوی است. اگر درست از آب اکسیژنه استفاده نکنید، این ماده لثه ها را می سوزاند و باعث حساسیت موقت یا دائمی دندان ها می شود.

دوام کم نتایج سفید کردن دندان به روش خانگی

علاوه بر همه این ها، روش های خانگی نمی توانند عوامل ریشه ای و اصلی که سبب تغییر رنگ دندان می شوند را درمان کنند. مواردی مانند بهداشت ضعیف دهان یا مشکلات پیش زمینه ای با درمان خانگی رفع نمی شوند. در نتیجه این روش ها اثر کوتاه مدت دارند و چرخه ای ایجاد می شود که افراد حس می کنند باید بطور منظم دندان هایشان را سفید کنند تا به میزان مطلوب سفیدی برسند.

توجه!

اگر تا اینجای مطلب قانع شده اید که برای سفید کردن دندان باید نزد دندانپزشک متخصص بروید با کلیک وارد لیست دندانپزشک بلیچینگ دندان در شیراز سر بزنید تا علاوه بر دریافت مشاوره آنلاین رایگان نوبت خود را ثبت نمایید.

معایب بلیچینگ یا سفید کردن خانگی دندان

هزینه ترمیم و درمان مجدد دندان

در نهایت شاید به نظر برسد که بلیچینگ خانگی جایگزین ارزان تری نسبت به درمان حرفه ای توسط دندان پزشک است. با این وجود هزینه اصلاح هر گونه آسیبی که ممکن است طی این روش رخ دهد چشمگیر و قابل توجه است. احتمالا نه تنها باید هزینه دندانپزشکی زیادی بپردازید بلکه دردی که در نتیجه آسیب به لثه و دندان ها ایجاد می شود روی کیفیت زندگی شما نیز تاثیر می گذارد.

برای این که از طریق مطمئن تر و موثرتری به لبخندی جذاب دست پیدا کنید، بهترین کار مشورت با دندانپزشک است. او کمک می کند درک بهتری از فرآیندهای درمان داشته باشید و روشی اختصاصی که مناسب نیاز شماست انتخاب کنید.

به خاطر داشته باشید که کمی هزینه برای لبخندی زیبا ارزشش را دارد و منجر به فاجعه خانگی هم نمی شود!

مروری کوتاه

برای بدست آوردن لبخندی جذاب، اولویت را روی آسودگی خیال، سلامتی خود و دندان هایتان بگذارید و به دندانپزشک مراجعه کنید. روش های خانگی بلیچینگ دندان خطراتی نظیر آسیب به مینا، نتیجه نامطلوب و … دارند. علاوه بر این نتیجه آن ها کم دوام است و در صورت بروز مشکل هزینه درمان زیادی ایجاد می کنند. بنابراین توصیه ما مراجعه به دندانپزشک و درخواست مشورت از او برای پیدا کردن بهترین گزینه برای شماست.

منبع: مقالات دندانپزشکی SmileGuide.com

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای معایب بلیچینگ یا سفید کردن خانگی دندان ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل