جستجو
تفاوت ارتودنسی با لمینت دندان کدام درمان زیبایی بهتر است؟
بروزرسانی: ۱۴۰۳/۰۱/۲۵ نویسنده : امین روغنیان

تفاوت ارتودنسی با لمینت دندان کدام درمان زیبایی بهتر است؟

|186 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

امروزه پرطرفدارترین راه ها برای زیبایی دندان و لبخند، لمینت سرامیکی و ارتودنسی دندان هستند. با این که این دو روش تفاوت های زیادی دارند، اما هم ارتودنسی و هم لمینت دندان نتایج مطلوبی برای زیبایی دندان و لبخند شما به ارمغان می آورند. در این مقاله دندانپزشکان ایران درباره تفاوت ارتودنسی و لمینت و این که کدام برای شما مناسب تر است صحبت می کنیم.

تفاوت ارتودنسی با لمینت سرامیکی

برای داشتن لبخندی بی نقص که باعث اعتماد بنفس و جلوه شخصیت شما باشد، امکان انتخاب از میان گزینه های مختلف دندانپزشکی زیبایی دارید. اما سوالی که بوجود می آید این است که بهترین درمان دندانپزشکی برای شما کدام است؟

اما تفاوت ارتودنسی با لمینت دندان چیست؟ به نظر دندانپزشکان، تقریبا هیچ روش دیگری قابلیت ها و کاربرد لمینت سرامیکی را ندارد. بطور کلی ارتودنسی یا سیم کشی دندان معمولا برای مرتب کردن دندان های کج یا نامنظم استفاده می شود. این در حالی است که لمینت برای تغییر شکل، اندازه و رنگ دندان ها بکار می رود. البته در موارد خاص ممکن است نیاز به انجام هر دو روش دندانپزشکی وجود داشته باشد.

ارتودنسی دندان چیست؟

ارتودنسی (به انگلیسی Braces) یک روش دندانپزشکی است که به دو روش ثابت و متحرک برای درمان دندان های کج و نامنظم بصورت آرام و تدریجی است. این روش برای تنظیم و مرتب کردن دندان یا مشکلات جلوآمدگی یا روی هم قرار گرفتن فک بالا و پایین مفید است.

زمان درمان برای هر فرد متفاوت است اما بطور متوسط، ارتودنسی دندان بین ۱ تا ۳ سال زمان می برد. در طول مدت ارتودنسی باید بطور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید تا میزان پیشرفت بررسی و تغییرات لازم انجام شوند.

روش معمول ارتودنسی ثابت، از مجموعه ای از براکت ها و سیم های فلزی تشکیل شده است که روی سطح جلو متصل می شوند. همچنین سیم های نازک فلزی یا پلاستیکی براکت ها را به هم وصل می کنند و با فشاری که ایجاد می کنند باعث حرکت دندان ها به وضعیت دلخواه می شوند.

انواع مختلفی از ارتودنسی بسته به نیاز، سلیقه و هزینه مورد نظر بیمار وجود دارد. ار بین ارتودنسی های ثابت، انواع فلزی، سرامیکی، لینگوال و در بین ارتودنسی های متحرک، انواع معمولی و ارتودنسی نامرئی (اینویزالاین) محبوب ترند و بیشترین کاربرد را دارند.

بهترین نوع ارتودنسی کدام است ثابت یا نامرئی؟

ارتودنسی نامرئی با اینویزالاین

مزایای ارتودنسی نسبت به لمینت دندان

اولین و مهمترین مزیت ارتودنسی این است که به دندان ها اصلا صدمه نمی زند. بنابراین ارتودنسی روشی غیرتهاجمی برای زیبایی لبخند شما محسوب می شود. بطور کلی زمانی که وضعیت نامنظمی دندان ها شدید باشد، معمولا تنها گزینه درمان انجام ارتودنسی است.

علاوه بر این، ارتودنسی می تواند برای بهبود وضعیت قرار گرفتن فک ها روی هم نیز مفید باشد. در صورتی که مشکل روی هم قرار گرفتن دندان های بالا و پایین درمان نشود، احتمال اختلال و بیماری های زیر می شود:

 • سردرد
 • التهاب مفاصل فک
 • گوش درد
 • گردن درد
 • تحلیل لثه
 • لق شدن دندان
 • افتادن دندان

بنابراین ارتودنسی علاوه بر زیبایی، مزایای پزشکی بسیاری دارد.

حال که با ارتودنسی دندان و مزایای آن نسبت به لمینت دندان آشنا شده اید، اگر فکر می کنید این روش درمانی می تواند گزینه مناسب تری برای دندان های شما باشد بهتر است همین آنلاین وارد لیست متخصص ارتودنسی دندان در شیراز سایت ما شوید و به صورت آن لاین از آن ها مشاوره دریافت نمایید.

معایب ارتودنسی نسبت به لمینت دندان

مهمترین ایراد ارتودنسی احتمالا طولانی بودن زمان درمان است و البته زمان زیادی که باید صرف نگهداری و رسیدگی به آن ها کرد. همچنین بعد از پایان دوره درمان ارتودنسی، برای جلوگیری از بازگشت دندان ها به وضعیت قبل، باید برای مدتی از نگهدارنده (ریتینر) استفاده کنید.

معمولا بعد از اتمام پروسه درمان ارتودنسی، برای چند ماه اول باید در اغلب ساعات روز، از نگهدارنده استفاده کنید. در مواردی لازم است برای چند سال هنگام خواب نگهدارنده بگذارید.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان (به انگلیسی Veneer) از یک روکش نازک از جنس مواد شبیه به دندان مانند سرامیک یا کامپوزیت است که برای بهبود وضعیت ظاهری، روی سطح جلویی دندان قرار می گیرد.

قرار دادن لمینت سرامیکی دندان

مزایای لمینت سرامیکی: زیبایی دندان و لبخند

در حال حاضر بادوام ترین و بهترین روش لمینت، که ضد لک است و خصوصیاتی شبیه به دندان واقعی دارد، لمینت سرامیکی است. معمولا لمینت سرامیکی برای موارد زیر بکار می رود:

 • درمان دندان های زرد یا جلوگیری از تغییر رنگ دندان

لازم به ذکر است دندان های ما به علت های زیادی دچار تغییر ظاهر و رنگ می شوند. بطور مثال مصرف دارو یا فلوراید زیاد و درمان های دندانپزشکی مانند عصب کشی و پر کردن رنگ یا حالت دندان را عوض می کنند. جالب است بدانید لمینت در برابر تغییر رنگ و لکه بسیار مقاوم است.

 • بازیابی دندان های ضعیف، لب پر یا شکسته
 • رفع مشکل دندان هایی که شکل نامتناسب یا فاصله زیاد دارند

تفاوت باندینگ و لمینت های کامپوزیت یا سرامیکی دندان چیست؟

برای این که بدانید تفاوت ارتودنسی و لمینت سرامیکی دندان چیست و کدام برای شما مناسب تر است، توصیه ما مراجعه به کلینیک های دندانپزشکی معتبر است. همچنین با خواندن این مقاله دندانپزشکان ایران می توانید مزایا و معایب ارتودنسی و لمینت را بررسی کنید و برای سلامت و زیبایی دندان های خود بهترین تصمیم را بگیرید.

مزیت لمینت دندان نسبت به ارتودنسی چیست؟

اولین و بزرگترین مزیت لمینت می توان به رفع مشکلات فاصله یا عدم تناسب اندازه دندان ها بطور همزمان با بهبود شکل و رنگ ظاهری آن اشاره کرد.

 • زمان درمان کوتاه تر: لمینت تنها با چند نوبت مراجعه به دندانپزشک انجام می شود.
 • رنگ ثابت: لمینت های سرامیکی در برابر لکه مقاوم هستند و تغییر رنگ نمی دهند.
 • ظاهر طبیعی: رنگ و شکل لمینت مخصوصا نوع کامپوزیتی کاملا شبیه دندان واقعی است.

معایب و عوارض لمینت دندان

از مهمترین محدودیت های لمینت عدم کاربرد آن برای بهبود وضعیت فک یا نامنظمی شدید دندان است. (در اینباره بیشتر بخوانید: آیا کامپوزیت (لمینت) دندانهای کج ممکن است؟ مراحل کامپوزیت باندینگ)

همچنین برای این که لمینت به بهترین شکل روی دندان قرار گیرد، لازم است که سطح مینای دندان به اندازه کمتر از ۰.۵ میلی متر تراشیده شود. در حالت عادی لمینت دندان عمر بسیار زیادی دارد و اغلب نیاز به ترمیم یا تجدید درمان وجود ندارد. اما از آن جا که مینای دندان قابلیت رشد دوباره ندارد، ممکن است برخی از مراجعین این روش را ترجیح ندهند.

برای دندان های که شدیدا نامنظم هستند، باید از لمینت های ضخیم تر استفاده کرد. دیگر ایراد لمینت دندان نیاز به دقت و مراقبت بهداشتی بیشتر است.

پس از گذشت چندین سال و به دلیل تحلیل لثه، ممکن است سطح دندان اصلی از فاصله بین لثه و لمینت قابل مشاهده باشد.

مراحل اتصال لمینت سرامیکی به دندان

کدام بهتر است ارتودنسی یا لمینت؟

هر دو این روش های دندانپزشکی زیبایی مزایای بسیاری دارند، اما اصلی ترین تفاوت ارتودنسی با لمینت کاربرد آن هاست؛ به شکلی که در برخی موارد جایگزین یکدیگر نمی شوند. بنابراین بطور خلاصه:

چه موقع ارتودنسی بهترین گزینه است؟

 • فاصله زیاد بین دندان
 • مشکل جلو یا عقب رفتگی فک (بالا یا پایین)
 • دندان ها در جلو یا عقب فک به درستی روی هم قرار نمی گیرند
 • مشکلاتی مانند درد یا دشواری جویدن
 • دندان های کج یا شلوغی فک

چه موقع لمینت بهترین گزینه است؟

 • بهبود ظاهر دندان
 • درمان سایش شدید دندان
 • شکستگی یا لب پر شدن دندانها
 • تغییر رنگ دندانها (دچار لکه یا زردی)
 • دندانهای غیر هم اندازه (کوچک و بزرگ بودن دندان)
 • فاصله (کم) دندان

عکس ارتودنسی ثابت فلزی

برای دریافت مشاوره آنلاین از بهترین متخصص لمینت دندان در شیراز می تونید همین حالا کلیک کنید و به صورت آنلاین در هر جای کشور هستید درباره این روش زیبایی به صورت رایگان اطلاعات بیشنری را کسب نمایید.

لمینت چطور انجام می شود؟

 • در مرحله اول برای انجام لمینت، دندانپزشک ابتدا مقدار کمی – کمتر از ۰.۵ میلیمتر – از سطح جلو و کناری دندان را می تراشد. این از آن جهت است که لمینت به شکلی طبیعی جایگزین دندان اصلی شما شود و دندان ها به راحتی، مثل قبل روی هم قرار بگیرند.

دندانپزشک ضمن قالب گیری، درباره رنگی که متناسب با دندان های فعلی و زیبایی بخش لبخند شما باشد تصمیم می گیرد.

 • در مرحله بعد با استفاده از نمونه قالب گیری، لمینت سرامیکی مخصوص دندان شما ایجاد می شود. چون ممکن است ساخت لمینت سفارشی چند روز طول بکشد، نوعی روکش موقت روی دندان قرار می گیرد.
 • بعد از انجام لمینت، دندانپزشک حالت قرارگیری لمینت روی دندان شما را معاینه می کند و در صورت نیاز تغییرات لازم را ایجاد می کند. در آخر دندان تمیز می شود و شما لبخند و دندان هایی زیبا که همیشه آرزویش را داشتید به دست می آورید.

نکاتی که باید قبل از لمینت بدانید!

برای انجام لمینت لازم است که سطح مناسبی از سلامت دندان و لثه داشته باشید. البته نگران نباشید چون دندانپزشک می تواند بیماری ها یا پوسیدگی ها را به سرعت برطرف کند.

ممکن است لمینت برای کسانی که در خواب یا هنگام استرس زیاد دندان هایشان را به هم فشار می دهند مناسب نباشد چون ممکن است لمینت بشکند. بنابراین بهتر است این افراد از محافظ دندان قروچه (نایت گارد) استفاده کنند.

با این که سطح خیلی نازکی از مینای دندان برای انجام لمینت تراشیده می شود، دندان دیگر به وضعیت قبل بر نمی گردد و مینا دوباره رشد نمی کند.
ممکن است بعد از مدتی لمینت لق شود. در چنین شرایطی به ناچار باید دوباره دندان خود را لمینت کنید.

نکات پایانی و توصیه دندانپزشکان ایران

در پایان مانند هر عمل دندانپزشکی زیبایی، مشورت با دندانپزشک درباره انتظارات و نتایج احتمالی معقول ترین گزینه ممکن است. فراموش نکنید که برای دندان هایی سالم یا محافظت از لمینت و ارتودنسی رعایت بهداشت دهان و چک آپ دوره ای ضروری است. پس روزی حداقل دو بار مسواک بزنید و هر ۶ ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید.

اکنون با دانستن این موارد می توانید تصمیم بهتری بگیرید و لبخندی زیبا و اعتماد بنفس بیشتر داشته باشید.

منبع: مقالات کلینیک دندانپزشکی PrestonDentist و کلینیک ارتودنسی SaxeOrtho

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای تفاوت ارتودنسی با لمینت دندان کدام درمان زیبایی بهتر است؟ ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل