جستجو
جراحی وستیبولوپلاستی
بروزرسانی: ۱۴۰۲/۱۱/۱۴ نویسنده : نسیم امیری

جراحی وستیبولوپلاستی چیست؟

|91 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

در این مقاله از سایت دندانپزشکان ایران در نظر داریم درباره اهمیت جراحی وستیبولوپلاستی قبل از جراحی ایمپلنت با شما صحبت کنیم.

به طور کلی به فضای بین لب و دندان وستیبول گفته می شود. چنانچه سالها از بی دندانی فرد گذشته باشد، اگر تصمیم به قرار دادن پروتز یا ایمپلنت داشته باشید، لازم است که فضای خالی دهانتان برای جراحی آماد شود. به این آماده‌سازی جراحی وستیبولوپلاستی می گویند.

در این مقاله از سایت دندانپزشکان ایران در نظر داریم درباره اهمیت جراحی وستیبولوپلاستی قبل از جراحی ایمپلنت با شما صحبت کنیم.

به طور کلی به فضای بین لب و دندان وستیبول گفته می شود. چنانچه سالها از بی دندانی فرد گذشته باشد، اگر تصمیم به قرار دادن پروتز یا ایمپلنت داشته باشید، لازم است که فضای خالی دهانتان برای جراحی آماد شود. به این آماده‌سازی جراحی وستیبولوپلاستی می گویند.

در واقع بسیاری از مواقع به علت بی دندانی در زمان زیاد، استخوانی که دندان روی آن قرار گرفته از بین می رود برای همین  لثه ها دچار مشکل می شود و  نیاز به عمل وستیبولوپلاستی پیدا میکند.

عوارض بی دندانی چیست

همانطور که گفته شد بی دندانی به مدت طولانی میتواند باعث تحلیل رفتن استخوانهای فک شود که علاوه بر از بین رفتن فرم دهان فرم لب ها نیز تغییر کرده و سن افراد را بیشتر نشان میدهد.

نکته مهم دیگر درباره بی دندانی  این است، زمانی که فک  دندان ندارد، فرد برای غذا خوردن به لثه و استخوان فک فشار بیشتری می آورد که آسیب زیادی به سلامت دهان و دندان وارد می کند. و بهداشت لثه ها در این صورت آسیب خواهد دید و حتی ممکن است مشکلات گوارشی نیز به وجود آید.

به طور خلاصه می توان موارد زیر را به عنوان مشکلات اصلی بی دندانی در فک برشمرد:

 •  تغییر فرم لب و فک
 • اختلال در جویدن و بلع
 • لق شدن ایمپلنت در جایی که هیچ دندانی وجود ندارد.
 • چین و چروک دور لب
 • آتروفی استخوان فک
 • تاثیر منفی بر چهره فرد
 • تاثیر منفی گفتار یک فرد

با توجه به آنچه گفته شد بهتر است فرد بعد از بین رفتن دندان هایش به سرعت اقدام به جایگذاری کند.اما اگر از بی دندانی اش زمان زیادی گذشته باشد بهتر است قبل از استفاده از پروتز و ایمپلنت به وسیله جراحی وستیبولوپلاستی مشکلات لثه خود را از بین ببرد تا نتیجه بهتری بگیرد.

جراحی وستیبولوپلاستی
جراحی وستیبولوپلاستی

جراحی وستیبولوپلاستی به چه صورت انجام می شود؟

انجام این عمل دشوار نیست اما مراقبت های بعد از آن از اهمیت زیادی برخوردار است. در این جراحی فاصله بین لثه ها و لب ها به وسیله دو روش درمانی اسکالپل یا لیزر اصلاح می شود. که انتخاب هر روش بر اساس نیاز فرد توسط  متخصص انجام خواهد شد. در این عمل به وسیله  ترمیم استخوان فک فضا را برای قرار دادن پروتزهای ثابت و متحرک  آماده میکند.

در جراحی وستیبولوپلاستی پس از عکس برداری ها و معاینات حضوری در صورتی که نیازمند انجام جراحی وستیبولوپلاستی باشد. پزشک برای انجام از یکی از دو روش سنتی و اسکالپل دارد که بر اساس نیاز استفاده میکند.

درباره ایمپلنت پانچ اطلاعات کسب کنید

این عمل معمولا با بی حسی موضعی انجام  میشود اما بسته به شرایط بیمار ممکن است از بیهوشی نیز  استفاده کنند.

در این روش با توجه به تشخیص جراح نخست بافت لثه باز  شده  و علاوه بر پیوند لثه در برخی مواقع پیوند استخوان نیز انجام میشود. در نهایت تمام اقدامات لازم برای آماده‌سازی فک جهت کاشت ایمپلنت یا دندان مصنوعی انجام می شود.

پس از جراحی مقدماتی برای تکمیل عمل ابتدا لازم است که فرد دوره بهبود و نقاهت عمل را سپری کند. پس از آن جراح برای مراحل بعدی درمان که کاشت ایمپلنت یا دندان مصنوعی است اقدامات ثانویه را انجام می

دهد.

فواید جراحی وستیبولوپلاستی

جراحی وستیبولوپلاستی فواید زیادی دارد که در ادامه به برخی از این فواید اشاره خواهید کرد:

 • دهان برای انجام عمل ایمپلنت آماده می شود
 • ظاهر فرد که به دلیلی تحلیل لثه از بین رفته بازسازی می شود
 • از بالا نشان دادن سن فرد جلوگیری می شود
 • از آتروفی و تغییرات در استخوان فک جلوگیری می کند.
 • سلامت دهان و دندان را به فرد باز می گرداند.
 • از تغییر شکل لب ها و لثه ها جلوگیری می کند.
 • گفتار فرد اصلاح می شود
 • چه افرادی برای جراحی وستیبولوپلاستی مناسب هستند
 • افرادی که وستیبول دهانی آنها عمق کم دارد و میخواهند عمل پروتز یا ایمپلنت انجام شود
 • به دلیلی بیماری بخشی از لثه خود را از دست دادهاند
 • افرادی که به طور مادرزادی مشکل لثه دارند
 • افرادی که به دلیلی مدت زیادی بی دندانی دچار تحلیل لثه شده اند

نکته: چنانچه فرد مصرف سیگار داشته باشد، بهتر است قبل از انجام این عمل حتما با متخصص مشورت کنید.

چه افرادی برای جراحی وستیبولوپلاستی مناسب نیستند

 • افرادی که وضعیت سلامت ضعیفی دارند
 • افرادی که عفونت دندان و هان فعال دارند
 • افرادی که انعقاد خون یا مشکلات سلامتی از این قبیل دارند

روش های جراحی وستیبولوپلاستی

به طور کلی جراحی وستیبولوپلاستی به دور وش انجام می شود که در ادامه به معرفی آن می پردازیم:

روش اسکالپل:

در این روش به وسیله تیغ جراحی برش های برای جدا کردن بافت پیوند و محل اتصال ماهیچه ایجاد میکنند. سپس محل جدید گونه را بخیه زده و در صورت لزوم از پیوند لثه نیز استفاده می کنند تا فضا برای انجام عمل پروتز یا ایمپلنت انجام شود.

 روش  لیزر:

یکی از روش های جراحی وستیبولوپلاستی انجام این عمل با لیزر است.در این جراحی لیزر با طول موج ۸۱۰ نانومتر و با هدف عمق دادن به وستیبول تابیده می شود. این روش بدون خونریزی و بخیه زدن نقاطی از لثه انجام میشود همچنین انجام جراحی وستیبولوپلاستی با لیزر طی یک جلسه تکمیل شده و نسبت به روش سنتی سختی کمتری دارد با مشکلات کمتری برای بیمار همراه است.اکثر متخصصین برای انجام جراحی وستیبولوپلاستی از این روش استفاده میکنند.

استفاده از روش lipswitch برای درمان وستیبولوپلاستی

اگر فرد نیاز به قرار دندان مصنوعی داشته و لثه آن تحلیل رفته باشد از روش lipswitch برای جراحی وستیبولوپلاستی استفاده می شود در این روش همزمان با افزایش عمق دهان پروتز ایمپلنت نیز کاشته می شود، این روش برای بیمارانی که یک یا دو دندان خود را از دست داده اند مقرون به صرفه تر است

بهترین روش جراحی وستیبولوپلاستی چیست؟

امروزه اگرچه روش لیزر پر طرفدار ترین روش جراحی وستیبولوپلاستی است.اما انتخاب روش مناسب برای بیمار به وسیله متخصص و بعد از بررسی کامل دهان انجام میشود. چرا که هر روش مزایا و معایب خودش را دارد.در صورتی که به فرد مجرب و توانمندی مراجعه کنید می توانید کاملا به او اعتماد کنید.

آیا این امکان وجود دارد که کاشت ایمپلنت همزمان با عمل وستیبولو پلاستی انجام شود؟

در برخی مواقع پزشک با بررسی دقیق از طریق عکس برداری  و آزمایشات لازم در صورتی که شرایط را مناسب ببیند. میتواند هر دو عمل وستیبولوپلاستی و پروتز ایمپلنت را بدون برش و یا با کمترین برش در یک زمان انجام دهد. از مزیت های این روش مقرون به صرفه بودن آن نسبت به انجام هر کدام از آن به صورت جدا می باشد.

چنانچه در شیراز زندگی میگنید و نیاز به مشاوره یا نوبت گیری آنلاین دندانپزشکی داردی میتانید به لیست متخصص ایمپلنت در شیراز مراجعه کنید. همچنین اگر ساکن جنوب تهران هستید میتوانید به لیست بهترین دندان پزشک در آزادی تهران مراجعه کرده و به صورت آنلاین نوبت گیری انجام دهید.

سخن آخر

استفاده از جراحی وستیبولوپلاستی علاوه بر فواید زیادی که دارد میتواند به شما کمک کند تا پروتز ایمپلنت خود را به راحتی و با موفقیت روی لثه سوار کنید. بنابراین در بسیاری از مواقع استفاده از این روش قبل از جراحی ایمپلنت ضروری است. با این وجود تشخیص روش و اهمیت این عمل به عهده متخصصین می باشد.

مقالات پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای جراحی وستیبولوپلاستی چیست؟ ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل