جستجو
بلیچینگ دندان
بروزرسانی: ۱۴۰۳/۰۳/۰۲ نویسنده : رویا حسینی

همه چیز در مورد بلیچینگ دندان که باید بدانیم

|104 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

همه چیز در مورد بلیچینگ دندان که باید بدانیم

بلیچینگ دندان یکی از روش های سفید سازی دندان به صورت تخصصی است که کمترین آسیب را به دندان ها میرساند .

بلیچینگ به وسیله ی مواد شیمیایی مخصوص انجام میگیرد. این مواد شیمیایی با تغییر در رنگدانه های دندان های شخص، باعث سفید شدن دندان میشود.

ماده شیمیایی آن حاوی پراکسید هیدروژن  و یا پراکسید کربامید است . هیدروژن پروکساید  یا آب‌اکسیژنه (H2O2 ) یک اکسنده متداول است که به عنوان سفیدکننده استفاده می‌شود. درواقع پروکساید ها ترکیباتی هستند که دارای یک پیوند یگانه اکسیژن-اکسیژن هستند.

تغییر رنگ دندان به دلیل نفوذ رنگ دانه ها به ساختار میانی دندان و تغییر مواد معدنی عاج آن است.

تغییر رنگ دندان ها

عواملی که باعث تغییر رنگ دندان ها میشوند میتوان به موارد زیر اشاره کرد

 • تغییر رنگ دندان به دلیل عدم مراقبت.
 • تغییر رنگ دندان به دلیل استفاده از نوشیدنی های مضر مانند : نوشیدنی های گازدار ، کافئین دار و … .
 • تغییر رنگ دندان به دلیل دخانیات مانند : سیگار ، قلیان.
 • استفاده از برخی دارو های خاص مانند تتراسایکلین در دوران بارداری توسط مادر.
 • قرار گرفتن دندان ها در دوران کودکی در معرض زیاد فلوراید.
 • آسیب دیدن دندان دائمی (دندان اصلی) کودک بر اثر ضربه و یا تصادف.
 • افزایش سن.
 • وضعیت پزشکی نادری وجود دارد به نام استخوان سازی ناقص و ممکن است با آن متولد شده باشید که باعث میشود رنگ دندان خاکستری یا بنفش شود.

اگر در معرض موارد بالا قرار گرفته اید و دندان هایتان رنگ سفید خود را از دست داده اند میتوانید از بلیچینگ دندان بهره بگیرید.

تفاوت بلیچینگ دندان با سفید کردن دندان

سفید کردن دندان ها در واقع به این معناست که با از بین بردن لکه های دندان ، رنگ طبیعی دندان برگردانده شود اما همانطور که پیش‌تر گفته شد بلیچینگ دندان در واقع استفاده از مواد شیمیایی مخصوص است و سفیدی آن فراتر از رنگ طبیعی دندان خواهد بود. برای دریافت مشاوره از بهترین دکترهای بلیچینگ دندان در شیراز از سایت دندانپزشکان ایران کلیک کنید.

بلیچینگ دندان

انواع بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان در کلینیک دندانپزشکی (Office Bleaching): یکی از موثر ترین روش های سفید کردن دندان ها بلیچینگ در کلینیک دندانپزشکی ست چرا که دندان پزشک با قرار دادن ژل سفید کننده که دارای پراکسید میباشد ، روی دندان و فعال کردن آن  تا 2 الی 3 سال دندان های شمارا سفید میکند .انجام کامل بلیچینگ در این روش معمولا سه تا چهار جلسه طول می کشد (وابسته به پزشک مربوطه ممکن است تعداد جلسات متفاوت باشد) و هر جلسه حدود 30 الی 60 دقیقه زمان میبرد.

دوام سفیدی دندان ها وابسته به شیوه ی مراقبت کردن شما است و بعد از از بین رفتن سفیدی و بازگشت به رنگ قبلی دندان ها ، نیاز به تمدید خواهد بود.

بلیچینگ دندان در خانه (Home Bleaching): این روش به نسبت روش قبل کم هزینه تر است اما دوام کمتری دارد و به سرعت دندان ها را مانند بلیچینگ در کلینیک سفید نمیکند بلکه زمان بر است و زیر نظر دکتر به مرور توسط خود فرد انجام میشود برای مثال در این روش میتوان در طول مدت دو هفته رنگ دندان ها را بین 2 تا 4 درجه روشن تر کرد .

افرادی که به دنبال نتیجه گیری سریع از بلیچینگ دندان هستند پیشنهاد میشود با وجود اینکه هزینه ی بیشتری باید پرداخت کنند ، برای بلیچینگ به کلینیک دندان پزشکی در شیراز مراجعه کنند.

بلیچینگ دندان

شیوه ی انجام بلیچینگ دندان

دندان پزشک برای شروع کار تمام لثه ی فرد را با ژل مخصوص ، برای جلوگیری از ایجاد حساسیت ، میپوشاند و همچنین با دهان بازکن مخصوص دهان شخص را باز میکند تا آسیبی به لب بیمار وارد نشود.

سپس ژل پراکسید را روی قسمت بیرونی دندان های شخص میگذارد و با دستگاه مخصوص تولید اشعه ، ژل را فعال میکند که باعث تاثیر سریع آن بر روی دندان ها میشود

مزایای انجام بلیچینگ

سفید و درخشان شدن دندان ها که باعث زیبایی و بیشتر شدن اعتماد بنفس شخص میشود.

داشتن لبخندی زیبا .

عوارض انجام بلیچینگ

با اینکه بلیچینگ دندان روشی امن برای سفید کردن دندان به حساب می آید اما مشکلاتی نیز دارد که در زیر به آن ها اشاره میشود.

حساسیت دندان: هنوز دلیل اصلی حساسیت دندان ها بعد از بلیچینگ مشخص نشده اما میدانیم که پروکساید که اصلی ترین عناصر سازنده ی فرآورده های سفید کننده است باعث تحریک عصب دندان ها و سبب حساسیت میشود. حساسیت ممکن است در روز اول و یا به مرور و بعد از آخرین جلسه ی بلیچینگ رخ دهد که برای درمان آن بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید . این حساسیت درمان پذیر است و رفع میشود.

 • تحریک لثه ها: تماس محصول سفید کننده با لثه ، باعث تحریک لثه ها میشود و در برخی افراد ممکن است باعث ورم لثه شود که پس از چند روز از بین میرود.
 • هزینه ی زیاد بلیچینگ کردن.
 • دائمی نبودن آن.

هزینه بلیچینگ دندان

با توجه به تعداد جلسات بلیچینگ و مواد مورد استفاده پزشک ، هزینه متغیر است.

امتیاز شما به این مطلب:
5/5 - (1 رای)
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای همه چیز در مورد بلیچینگ دندان که باید بدانیم ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل