جستجو
فرق لمینت با روکش دندان چیست: روکش دندان بهتره یا لمینت؟
بروزرسانی: ۱۴۰۲/۱۱/۱۰ نویسنده : امین روغنیان

فرق لمینت با روکش دندان چیست: روکش دندان بهتره یا لمینت؟

|65 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

لمینت و روکش دندان دو مورد از محبوب ترین و پرکاربردترین روش های دندانپزشکی هستند. فرق لمینت با روکش دندان چیست؟ به‌طور خلاصه روکش اغلب برای ترمیم و لمینت بیشتر کاربرد زیبایی دارد اما شاید بپرسید از کجا بدانیم کدام برای ما بهتره؟ پاسخ همه سوالات شما در این مقاله دندانپزشکان ایران درباره تفاوت روکش با لمینت است.

به لطف پیشرفت تکنولوژی، روش های متفاوت دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی وجود دارند که هر کدام کاربردهای مخصوص دارند. با این که لمینت و روکش دندان هر دو باعث زیبایی دندان و لبخند شما می شوند، شرایط و علت استفاده از روکش و لمینت دندان متفاوت است. در ادامه به معرفی هر کدام و بررسی معایب و مزایای لمینت و روکش دندان می پردازیم:

عوارض، مزایا و فرق لمینت با روکش دندان

لمینت دندان چیست؟

ونیر یا لمینت دندان یک لایه نازک مانند روکش است که به‌طور سفارشی برای دندان شما طراحی می شود. معمولا جنس لمینت از سرامیک یا کامپوزیت است. لمینت روی سطح جلویی دندان ها قرار می گیرد و چون ظاهری جذاب دارد اغلب برای زیبایی استفاده می شود.

با این حال لمینت برای ترمیم مشکلاتی مانند زرد شدن، لب پر شدگی یا دندان های کوچک یا بدشکل نیز مزایایی دارد. علاوه بر این اگر دندان ها فاصله دار و نامنظم باشند، می تواند تا حدودی فاصله و کجی دندان ها را بپوشاند و دندان هایی مرتب و زیبا برای شما به ارمغان بیاورد.

اگر ساکن استان فارس و شهر شیراز هستید، بهتر است ابتدا با یک  دندانپزشک در شیراز مشورت کنید تا نظر متخصص درباره بهترین روش را بدانید.

مراحل انجام لمینت دندان

معمولا برای انجام لمینت باید ۳ نوبت مراجعه به دندانپزشک کنید که شامل:

  1. مشاوره درباره هزینه، نیاز بیمار و روش های جایگزین
  2. قالب گیری و ساخت لمینت سرامیکی یا کامپوزیتی
  3. قراردادن ونیر روی دندان

برای مرحله پایانی یعنی گذاشتن لمینت روی دندان، لازم است دندانپزشک ابتدا دندان شما را آماده کند. بنابراین برای جلوگیری از تغییر اندازه دندان و ایجاد مشکل جویدن غذا، دندانپزشک تنها به اندازه ضخامت لمینت سطح مینای دندان را برش می دهد.

معمولا ضخامت لمینت های معمولی خیلی کم و بین ۰.۵ تا ۰.۷ میلی‌متر است. اما برند لومینیرز (Lumineers) که جنس سرامیکی دارد حتی نازکتر است و ضخامتی نزدیک به ۰.۲ میلی‌متر دارد. در مرحله بعد پس از تنظیم و بررسی اندازه، نوع خاصی از چسب برای اتصال ونیر به دندان استفاده می شود.

مزیت لمینت به روکش

یکی از بزرگترین مزایای لمینت به روکش ظاهر طبیعی و زیبای آن است. به‌طور کلی لمینت سرامیکی:

  • ضد لک است
  • دوام بالا دارد (طبق تحقیق عمر مفید لمینت سرامیکی حدود ۲۰ سال است)
  • مشکلی برای سلامت لثه ایجاد نمی کند

مزیت و فرق اصلی لمینت با روکش این است که تغییر کمتری در ساختار و ظاهر دندان اصلی ایجاد می کند. یعنی ونیر کمتر تهاجمی است و نیازی به برش سطح زیادی از دندان طبیعی برای نصب آن نیست.

اگر قصد زیبایی لبخند خود با لمینت را دارید می‌توانید به بهترین متخصص لمینت در شیراز مراجعه کنید.

عوارض، مزایا و فرق روکش دندان با لمینت کدوم بهتره

روکش دندان چیست؟

در طرف مقابل تاج یا روکش دندان یک پوشش به شکل خود دندان است که به‌طور کامل روی دندان اصلی قرار می گیرد. برخلاف لمینت که فقط روی سطح جلو گذاشته می شود. همچنین برعکس لمینت، روکش بیشتر استفاده ترمیمی دارد و برای درمان دندان های که دچار شکستگی یا پوسیدگی شدید می شوند و امکان پر کردن ندارند مناسب است.

برای مثال بعد از عصب کشی دندان تقریبا همیشه نیاز به روکش وجود دارد. فرق دیگر لمینت با روکش دندان تنوع بیشتر جنس روکش است. تاج یا روکش می تواند کامپوزیتی یا از جنس فلز، سرامیک یا هر دو – یعنی فلز و سرامیک (PFM) – انتخاب شود.

انواع روکش دندان: مزایا و معایب روکش فلزی، سرامیکی و PFM

برای انجام روکش دندان فقط ۲ بار مراجعه به دندانپزشک دارید. در نوبت اول دندانپزشک دندان را برای روکش آماده و از آن قالب‌گیری می کند. تا زمانی که روکش آماده شود نوعی روکش موقت (یا اصطلاحا پانسمان) روی دندان قرار می گیرد تا از ریشه و عصب محافظت به عمل آید. در مراجعه دوم که معمولا ۲ تا ۴ هفته بعد است روکش موقت برداشته و روکش اصلی قرار داده می شود.

مزایای روکش نسبت به لمینت چیست؟

برعکس لمینت که بیشتر برای زیبایی استفاده می شود، روکش هم ترمیمی است و هم می تواند زیبایی دندان های جلو را افزایش دهد. مزایای روکش:

  • از دندان های ضعیف در برابر شکستگی یا پوسیدگی محافظت می کند
  • ترمیم دندان های شکسته، پوشاندن یا محافظت از دندان که پرشدگی بزرگ دارد
  • اتصال و استحکام پل دندانی یا به عنوان روکش ایمپلنت

انواع پل دندان و بهترین روش های کاشت دندان بدون ایمپلنت

یکی دیگر از مزایای روکش دندان در مقایسه با لمینت امکان استفاده ضمنی آن برای زیبایی است. از آن جا که سرامیک ظاهری شبیه به دندان واقعی دارد، برای بهبود وضعیت دندان های جلویی که زرد یا خراب هستند نیز مفید است.

روکش بهتر است یا لمینت دندان: فرق دو روش چیست؟

همانطور که خواندید هر دو لمینت و روکش می توانند برای زیبایی دندان استفاده شوند – اما به شکلی متفاوت. اصلی ترین تفاوت لمینت با روکش میزان تغییر در دندان اصلی یا حفظ وضعیت طبیعی آن است. لمینت بیشتر در دندانپزشکی زیبایی کاربرد دارد و اغلب برای دندان های جلویی استفاده می شود که ظاهر اولویت دارد. بر خلاف ونیر، روکش برای درمان اساسی و ترمیم ساختاری دندان شکسته یا پوسیده بکار می رود.

از نظر نحوه انجام، لمینت از روکش کمتر تهاجمی است. برای لمینت دندان بین ۰.۲ تا ۰.۶ میلی‌متر از سطح جلویی دندان اصلی تراشیده می شود. اما برای قرار دادن روکش باید سطح بیشتری از دور تا دور دندان برش داده شود. فرق دیگر در عمر این دو روش است و اصولا دوام روکش (سرامیک یا PFM) بیشتر از لمینت و بین ۱۵ تا ۳۰ سال است. (در مقایسه با عمر ۱۰ تا ۲۰ ساله لمینت سرامیکی)
عمر انواع کامپوزیت لمینت و روکش به مراتب کمتر است. بنابراین می‌توانید با مراجعه به بهترین دندانپزشک برای روکش در شیراز دندان خود را ترمیم کنید.

روکش و لمینت روش زیبایی هستند یا ترمیمی؟

از نظر پوشش بیمه روکش دندان غالبا روشی ترمیمی، و لمینت دندانپزشکی زیبایی حساب می شود. البته هر دو کاربردهای دیگری نیز دارند.

دندانپزشکی ترمیمی اصطلاحی است که طیف بزرگی از روش هایی که باعث بهبود عملکرد و زیبایی دندان می شوند را در بر می گیرد. از پر کردن دندان تا بازسازی کامل فک و دهان، دندانپزشکی ترمیمی نقش مهمی در حفظ سلامت دهان، زیبایی صورت و افزایش اعتماد بنفس دارد.

زمانی که دندان های ما دچار آسیب یا پوسیدگی می شوند عوارض آن محدود به دهان و لبخند ما نیست، بلکه سلامت کل بدن تحت تاثیر منفی قرار می گیرد. هدف روش های ترمیمی دندانپزشکی رفع این مشکلات و تضمین سلامت دندان هاست تا لبخندی زیبا برای شما به ارمغان بیاورد.

روکش و لمینت دندان برای زیبایی و ترمیم لبخند

توصیه دندانپزشکان ایران

اگر هنوز با خواندن تفاوت و مزایا برای تصمیم گیری بین روکش و لمینت شک دارید، بهترین راه مشورت با دندانپزشک متخصص است. اگر تمایل داشته باشید می توانید درباره هدف، بودجه مالی و نگرانی های خود با دندانپزشک صحبت کنید.

دکتر بعد از معاینه وضعیت دندان، بهترین و کم هزینه ترین گزینه برای شرایط خاص شما را پیشنهاد می کند. از آنجا که نیاز و شرایط هر فرد با دیگری فرق دارد، بنابراین بهترین روش درمانی برای هر فرد نیز یکسان نخواهد بود.

در حین ویزیت دندانپزشکی از پرسیدن سوال های خود و کسب اطلاعات نترسید و از پزشک بخواهید تفاوت ها و مزایای هر کدام (لمینت و روکش یا …) را برای شما توضیح دهد. بیمار حق دارد درباره نحوه انجام، هزینه، مزایا و عوارض احتمالی روش درمانی را بداند. هم روکش و هم لمینت دندان گزینه های خوبی برای ترمیم دندان و زیبایی لبخند شما هستند.

مروری کوتاه

لمینت و روکش دندان هر دو از بهترین و رایج ترین روش های دندانپزشکی هستند. اگر بیشتر به دنبال زیبایی ظاهری هستید یعنی دندان هایتان شرایط خوبی دارند اما زرد (تغییر رنگ) یا لب‌پر هستند (ترک یا شکستگی)، لمینت برای شما از روکش بهتر است. در طرف مقابل، اگر دندان هایتان دچار صدمه فیزیکی یا پوسیدگی شدید هستند و به دنبال راه حلی جامع باشید، روکش از لمینت برای شما بهتر است.

به طور حتم مشورت با دندانپزشک یکی از تاثیرگذارترین عوامل برای انتخاب بهترین روش درمان است. متخصص دندانپزشکی تجربه، تخصص و امکان معاینه دندان را دارد، به همین دلیل بهتر می تواند به سوالات و نگرانی های شما پاسخ دهد. مثلا می توانید بپرسید فرق لمینت با روکش دندان چیست؟ یا روکش دندان بهتره یا لمینت؟

همین امروز از بهترین دندانپزشکان ایران آنلاین نوبت بگیرید تا با معاینه، ضمن بررسی مزایا و فرق لمینت با روکش، گزینه بهتر برای زیبایی لبخند و کاهش هزینه های خود را بشناسید.

منبع:

مقالات تفاوت لمینت و روکش دندان DestinDentist و LBFDentistry و دوام آن ها HealthLine

مقالات پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای فرق لمینت با روکش دندان چیست: روکش دندان بهتره یا لمینت؟ ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل