جستجو
چکاپ دندان
بروزرسانی: ۱۳۹۹/۰۸/۰۷ نویسنده : رکسانا سروش

اهمیت چکاپ دندان و نحوه بررسی دندان ها توسط دندانپزشک

|1309 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

اهمیت چکاپ دندان

مراقبت کردن و حفظ سلامت دهان و دندان تأثیر به سزایی در سلامت عمومی بدن دارد. علاوه بر مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه، شما می توانید با مراجعه منظم به متخصص دندان پزشکی برای چکاپ دندان هایتان، به بهداشت و سلامت آن کمک کنید.

توصیه می شود که تمام افراد حداقل هر شش ماه یک بار دندان هایشان را چکاپ کنند، البته دندان پزشک شما ممکن است با توجه به وضعیت دندان هایتان، تعداد دفعات بیشتر یا کمتری را توصیه کند.

چکاپ دندان: چه کارهایی صورت می گیرد. در اکثر موارد، یک متخصص دندانپزشکی چکاپ شما را انجام خواهد داد. همه دندان پزشکان روش یکسانی ندارند ولی معمولاً کارهایی که انجام می شود شامل موارد ذیل می باشد:

تمیز کردن و صیقل دندان ها

متخصص دندانپزشک با استفاده از ابزارهایی، لک ها و پلاک های روی دندان های شما را از بین می برد. و سپس با کمک ابزارهای دیگری، دندان ها را صیقل خواهد داد.

آموزش در حین چکاپ دندان

بعد از تمیز کردن دندان هایتان، متخصص بهداشت یا دندانپزشک مربوطه به شما درباره مشکلات و خطرات بهداشت دهان و دندان و همینطور درباره مشکلاتی که دندان های شما دارند و یا در آینده دچار آن خواهند شد توضیح می دهد و اگر لازم باشد طریقه صحیح مسواک زدن و یا نخ دندان کشیدن را نیز به شما آموزش خواهد داد.

معاینه و بررسی دهان و دندان

متخصص دندان پزشک که به او مراجعه کرده اید دندان ها، لثه ها و دهان شما را معاینه خواهد کرد تا احیاناً اگر تغییرات یا علائمی از بیماری در آن بود به شما اطلاع دهد و برای درمان آن اقدام کند. مثلاً بودن حفره یا شکستگی در دندان، بیماری های لثه و یا وجود علائم اولیه سرطان دهان و از این قبیل مشکلات.

هر کدام از این مشکلات که شناسایی شدند در این موقع دندان پزشک شما یا خودش آن را حل خواهد کرد و یا شما را به یک متخصص، از جمله یک متخصص ارتودنتیست و یا پریودنتیست رجوع خواهد داد تا به صورت تخصصی تری مشکل شما را حل کنند.

چکاپ دندان با عکس اشعه X

در بعضی از ویزیت ها، متخصص دندانپزشک از شما می خواهد که از دندان هایتان یک تصویر اشعه X بگیرید تا از طریق آن بتواند وجود پوسیدگی، بیماری های لثه و یا مشکلات دیگر مرتبط با دندان هایتان را تشخیص دهد. به دلیل اینکه اشعه X شما را در معرض تشعشعات مضری قرار می دهد بهتر است جز در مواقع ضروری عکس نیاندازید و هنگامی که نزد دندان پزشک جدیدی می روید، عکس های قبلی خودتان را ببرید تا دندان پزشک از آن استفاده کند.

نکات کاربردی هنگام چکاپ دندان

از آن جایی که سلامت دندان شما ارتباط مستقیم با سلامت عمومی بدن شما دارد حتماً توجه داشته باشید که هر مشکل یا ناراحتی را که برایتان پیش آمده است به متخصص دندان پزشکتان گزارش دهید و او را در جریان بگذارید. از جمله مواردی که باید انجام دهید:

هر مشکل جدیدی را که از آخرین ویزیتتان تا الان در سلامتیتان به وجود آمده است را به دندانپزشکتان بگویید. مثلاً ممکن است در این فاصله دچار دیابت و یا مریضی قلب شده باشید، حتماً باید این مسئله را به او گزارش دهید.لیستی از دارو ها و مکمل هایی را که مصرف می کنید و مقدار مصرف آن ها را تهیه کرده و حتما آن را به دندان پزشک خود نشان دهید.
اگر از دندانپزشک و یا ابزارهای دندانپزشکی می ترسید و اضطراب دارید، آن را با دندانپزشکان در میان بگذارید. مطمئن باشید او در این کار به شما کمک خواهد کرد و در طول چکاپ احساس بهتر و راحتتری خواهید داشت.

بیشتر بخوانید : ترمیم دندان در شیراز

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای اهمیت چکاپ دندان و نحوه بررسی دندان ها توسط دندانپزشک ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل