جستجو
تفاوت باندینگ و لمینت های کامپوزیت یا سرامیکی دندان چیست؟
بروزرسانی: ۱۴۰۳/۰۲/۲۶ نویسنده : امین روغنیان

تفاوت باندینگ و لمینت های کامپوزیت یا سرامیکی دندان چیست؟

|272 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

باندینگ کامپوزیت در کنار انواع لمینت (سرامیکی یا کامپوزیتی) از روش های ترمیم و دندانپزشکی زیبایی است. در این مقاله دندانپزشکان ایران ما درباره تفاوت، مزیت و معایب باندینگ دندان کامپوزیت و انواع لمینت به شما توضیح می دهیم تا بدانید کدام برای شما مناسب تر است.

تفاوت باندینگ و لمینت کامپوزیت و سرامیکی دندان

باندینگ کامپوزیت و لمینت سرامیکی یا کامپوزیت (ونیر) درمان های ترمیمی دندانپزشکی هستند که زیبایی دندان ها و لبخند شما را بهبود می دهند. این سه روش برای ترمیم و رفع مشکل شکستگی، ترک خوردگی، لب پر شدگی، تغییر رنگ و دیگر مشکلات دندان بکار می روند.

با وجود ویدیوهای تحول وضعیت دندان بیماران و عکس های قبل و بعد سلبریتی ها، واضح است که چرا بعضی درمان های دندانپزشکی مانند باندینگ پرطرفدار هستند. قبل از تصمیم به ترمیم دندان ها بهتر است فرق باندینگ و کامپوزیت را از نظر قیمت، زمان، جنس مواد و تاثیری که روی دندان اصلی می گذارند بدانید. نه تنها سلامت و زیبایی، بلکه هزینه ای که می کنید برای ما در دندانپزشکان ایران مهم است. بنابراین ما ضمن معرفی این روش ها، لیستی از بهترین دندانپزشکان را به شما ارائه می دهیم.

تفاوت باندینگ و لمینت های کامپوزیت یا سرامیکی دندان چیست؟

باندینگ کامپوزیت دندان چیست؟

یکی از جدیدترین روش هایی که به شدت در اینستاگرام مورد توجه قرار گرفته، باندینگ دندان (باندینگ کامپوزیت) است که برای طیف بزرگی از مشکلات دندان استفاده می شود. این روش برای رفع مشکلاتی نظیر ترک خوردگی، زرد شدن و ترمیم شکاف ها و شکستگی های کوچک استفاده می شود.

دندانپزشک در این روش از مواد کامپوزیتی درجه یکی استفاده می کند که دوام زیادی دارند.

باندینگ دندان چگونه انجام می شود؟

در روش باندینگ، دندانپزشک ابتدا دندان شما را جرم گیری می کند و سپس سطح آن را با استفاده از ژل برای چسباندن کامپوزیت آماده می کند. رنگ مواد کامپوزیتی با توجه به وضعیت دهان و دندان های کناری شما انتخاب می شود بنابراین تفاوت ظاهری بین آن ها دیده نمی شود. در ادامه رزین (چسب) روی سطح دندان قرار می گیرد و با استفاده از نور آبی مستحکم می شود.

زمانی که این مراحل به پایان رسید، سطح و گوشه های کامپوزیت پولیش می شود تا فرمی مطابق با دندان اصلی داشته باشد.

آیا کامپوزیت دندانهای کج ممکن است؟ مراحل کامپوزیت باندینگ

مزایا و معایب باندینگ

 • یکی از بزرگترین مزایای باندینگ کامپوزیت سرعت انجام آن است. با این روش شما می توانید همان روزی مراجعه به دندانپزشک، بدون ذره ای درد دندان خود را پر یا ترمیم کنید.
 • نتایج باندینگ بسیار طبیعی هستند و با شکل و رنگ دندان های طبیعی تفاوت قابل مشاهده ای ندارند.
 • در باندینگ کامپوزیت برعکس روش های دیگر ترمیم دندان، ساختار دندان اصلی صدمه نمی بیند و استحکام آن کاملا حفظ می شود.
 • همچنین این درمان برگشت پذیر است و اگر مشکلی بروز کرد به سرعت می شوند.
 • با این که این مواد مقاوم و با دوام هستند، نسبت به لمینت های سرامیکی که مقاوم و ضد لک هستند نیاز به مراقبت بیشتری دارند.

توجه!

حال که درباره مزایا و معایب این روش اطلاعاتی را به شما دادیم در صورتی که قصد انجام این درمان زیبای را دارید و یا سوالات مختلفی در این زمینه ذهن شما را مشغول کرده است می توانید به لیست دندانپزشک زیبایی در شیراز سایت ما جهت مشاوره و نوبت آنلاین و رایگان مراجعه نمایید.

تفاوت باندینگ و لمینت های کامپوزیت یا سرامیکی دندان چیست؟

لمینت کامپوزیتی دندان چیست؟

جنس لمینت کامپوزیتی از نوعی رزین سفارشی ساخته می شود تا ظاهری زیبا و دلخواه برای شما به ارمغان بیاورد. از این روش برای ترمیم نظم و شکل دندان های کج یا بهبود ظاهر دندان هایی که دچار آسیب، لکه یا زردی هستند استفاده می شود. در موارد خاص لمینت کامپوزیتی برای ترمیم دندان های لب پر یا ترک خورده نیز بکار می رود.

لمینت کامپوزیتی چگونه انجام می شود؟

معمولا برای چسباندن لمینت، سطح جلویی دندان به اندازه ۰.۵ تا ۰.۸ میلیمتر تراشیده می شود. دندانپزشک سپس لمینت کامپوزیت را روی سطح دندان قرار می دهد و بعد از تنظیم شکل و اندازه به دندان می چسباند. سپس شکل لمینت برشکاری و پولیش می شود تا شکل نهایی مشخص شود. در صورت لزوم دندانپزشک به راحتی می تواند شکل کامپوزیت را با افزودن یا برش آن در حین درمان یا در مراجعات بعدی تغییر دهد.

مزایا و معایب لمینت کامپوزیتی

 • این نوع لمینت ها در یک نوبت مراجعه دندان ها را پر و ترمیم می کنند.
 • این روش که به میزان اندکی تهاجمی است نیاز چندانی به آماده سازی ندارد. یعنی این که مینای دندان را بطور کامل از بین نمی برد و تغییرات دندان دائمی نیستند.
 • به دلایل بالا، نتایج کاملا طبیعی و مشابه دندان های خودتان به نظر می رسند.
 • همچون باندینگ کامپوزیت، این نوع از لمینت نیز نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به نوع سرامیکی آن دارد. برای بهترین نتیجه، لمینت کامپوزیتی معمولا باید بعد از ۴ تا ۶ سال دوباره انجام شود که در صورت رعایت بهداشت دهان مناسب این زمان طولانی تر می شود.

توجه!

از آنجایی که کامپوزیت دندان یکی از معروف ترین و پرطرفدار ترین روش های زیبایی دندان می باشد، در صورتی که قصد استفاده از این روش را دارید می توانید به لیست دندانپزشک متخصص کامپوزیت دندان در شیراز سایت ما با کلیک سر بزنید.

تفاوت باندینگ و لمینت های کامپوزیت یا سرامیکی دندان چیست؟

لمینت سرامیکی یا پرسلین ونیر چیست؟

لمینت بعد از بلیچینگ دندان، دومین علت مراجعه به دندانپزشک زیبایی است. بطور خلاصه لمینت راه حلی بدون جراحی برای بسیاری از مشکلات دندانپزشکی است. مشکلاتی مانند لکه هایی که با بلیچینگ پاک نمی شوند، فاصله بین دندان ها یا حتی تفاوت اندازه دندان ها با هم، از موارد کاربرد لمینت سرامیکی هستند. بنابراین ضمن ترمیم و بهبود وضعیت دندان ها، لبخندی زیبا و درخشان بدست می آورید که جذابیت شما را دو چندان می کند.

لمینت سرامیکی یا پرسلین ونیر چگونه انجام می شود؟

ونیر یا لمینت دندان از جنس سرامیک دندان با ظاهری شبیه به صدف است که بطور مستقیم روی سطح بیرونی دندان های طبیعی شما قرار می گیرد. برای این که لمینت در جای خود محکم باشد، لایه نازکی از مینای دندان (کمتر از ۱ میلیمتر) بریده می شود. این موضوع ضمن زیبایی بیشتر، باعث می شود بتوانید راحت و بطور طبیعی از دندان هایتان استفاده کنید. پس از اتمام مراحل که نزدیک به ۳ ماه طول می کشد، بیمار می تواند درست مثل قبل غذا را بجود یا گاز بزند.

برای دریافت مشاوره از بهترین دندانپزشک زیبایی در تهران و مشاهده نمونه کارهای دندانپزشکان کلیک کنید.

مزایا و معایب لمینت سرامیکی

 • لمینت های سرامیکی بطور ویژه برای هر بیمار طراحی می شوند بنابراین ظرافت بالایی دارند و تقریبا هیچ فرقی با دندان های طبیعی ندارند. علاوه بر این چون سرامیک دندان ضد لک است، بسیار کمتر از دندان های اصلی دچار لکه چایی، قهوه و سیگار می شوند.
 • برعکس روکش (تاج) دندان، در لمینت قسمت بیشتری از دندان اصلی حفظ می شود و احتمال پوسیدگی و حساسیت نیز کاهش می یابد.
 • لمینت روشی موثر برای رفع اختلالات مانند فواصل دندانی، کج شدن یا روی هم قرار گرفتن دندان بدون نیاز به درمان های پیچیده تر نظیر ارتودنسی هستند.
 • مراقبت و بهداشت نیز ساده است و دقیقا مثل دندان های معمولی، باید بطور منظم (روزی دو بار) لمینت ها را مسواک و نخ دندان کنید تا برای مدت طولانی تری وضعیت مناسب خود را حفظ کنند.
 • از بین سه روش باندینگ، و لمینت های کامپوزیت و سرامیکی، لمینت سرامیکی بیشترین دوام و قیمت را دارد.

توجه!

اگر با مقایسه تمامی روش های بالا انتخاب شما لمینت دندان است با کلیک وارد لیست دندانپزشک متخصص لمینت دندان در شیراز سایت ما شوید تا بتوانید نمونه کار دندانپزشک را ببینید و برای معاینه اولیه نوبت خود را به صورت آنلاین رزرو نمایید.

لمینت های کامپوزیت یا سرامیکی دندان

سخن پایانی دندانپزشکان ایران

امیدواریم این مطلب برای تصمیم گیری و شناخت تفاوت و مزایای لمینت سرامیکی و کامپوزیت باندینگ به شما کمک کند. در ادامه با سوالات متداول مرور و جمع بندی کوتاهی خواهیم داشت:

تفاوت باندینگ دندان و لمینت کامپوزیت چیست؟

باندینگ و لمینت کامپوزیتی از نظر جنس دقیقا یکسان هستند. تفاوت این دو در این است که لمینت کامپوزیتی تمام سطح دندان را می پوشاند ولی باندینگ معمولا قسمت هایی از آن را می پوشاند.

آیا می‌دانستید یکی از بهترین روش های درمان کریزلاین یا ترک مویی دندان، لمینت و مخصوصا کامپوزیت باندینگ است؟

تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی چیست؟

لمینت های کامپوزیتی معمولا در یک مراجعه انجام می شوند و بنابراین تفاوت معناداری در سرعت درمان نسبت به نوع سرامیکی دارند. زیرا نیازمند طراحی سفارشی در آزمایشگاه است و برای ساخت آن زمان زیادی لازم است.

علاوه بر این، بزرگترین مزیت لمینت کامپوزیتی برگشت پذیر بودن آن است. برای سرامیک شکل دندان اصلی باید عوض شود تا فضای لازم برای لمینت ایجاد شود. از طرف دیگر کامپوزیت ها نیاز چندانی به آماده سازی دندان ندارند. به همین دلیل دندان وضعیت غیرقابل برگشتی پیدا نمی کند و امکان جداسازی این مواد در صورت وجود دارد.

در پایان، بهترین راه برای این که بفهمید از بین باندینگ و لمینت (ونیر) کدام برای وضعیت شما مناسب تر است مشورت با دندانپزشک مجرب است. بنابراین همین امروز نوبت بگیرید و برای چک آپ دوره ای یا زیبایی لبخند خود به دندانپزشک مراجعه کنید.

منبع: مقالات دندانپزشکی زیبایی Cheadle Hulme

امتیاز شما به این مطلب:
5/5 - (2 رای)
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای تفاوت باندینگ و لمینت های کامپوزیت یا سرامیکی دندان چیست؟ ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل