جستجو
بیشتر
از عصب کشی دندان ترس دارید؟ ۵ دانستنی تا به ترس خود غلبه کنید
بروزرسانی: ۱۴۰۲/۰۶/۱۵ نویسنده : امین روغنیان

از عصب کشی دندان ترس دارید؟ 5 دانستنی تا به ترس خود غلبه کنید

|84 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

آیا دندان درد دارید و حتی از تصور این که نیاز به عصب کشی داشته باشید ترس دارید؟ ما این موضوع را درک می کنیم و به شما حق می دهیم که حتی از اسم یا هزینه این درمان دندانپزشکی بترسید. در این مقاله از سایت دندانپزشکان ایران ما کمک می کنیم با ترس خود از عصب کشی کنار بیایید. با ما همراه باشید.

5 دانستنی عصب کشی دندان (درمان کانال ریشه) که ترس شما را کم می کند

ترس از عصب کشی بخاطر خاطرات و تعریفاتی که شنیده اید طبیعی است. اما ما به شما اطمینان می دهیم که امروزه با وجود پیشرفت ها در دندانپزشکی مدرن، این عمل سریع، بدون درد و موثر است. نه تنها بخاطر بی حسی موضعی قوی دردی حس نمی کنید، بلکه این درمان کمک می کند از شر درد عفونت دندان خود رها شوید.

در واقع بسیاری از بیماران دندانپزشکی می گویند دردی که قبل از انجام عصب کشی داشتند به مراتب بیشتر از درد هنگام عمل بود. ما با معرفی بهترین و مجربترین دندانپزشکان تهران به شما اطمینان می دهیم لازم نیست نگران درد یا مشکلات دیگر باشید.

از عصب کشی دندان ترس دارید؟ ۵ دانستنی تا به ترس خود غلبه کنید

عصب کشی چیست و چگونه انجام می شود؟

عصب کشی یک عمل درمانی برای رفع عفونت عمقی داخل دندان است. در این عمل عفونت ها و عصب آسیب دیده از ناحیه مغز یا پالپ دندان خارج می شوند تا از آسیب میکروب در آینده جلوگیری شود. بنابراین چیزی که ترس دارد عواقب عصب کشی نکردن است نه خود این عمل.

به همین منظور، دندانپزشک ابتدا وضعیت دندان را معاینه و با عکس مقایسه می کند تا متوجه شود که دندان دچار عفونت است یا خیر. اگر دندان نیاز به عصب کشی داشت، دندانپزشک عمل را با تزریق ماده بی حسی قوی به ناحیه درمان شروع می کند.

در مرحله بعد پزشک پوسیدگی را جدا می کند و حفره ای در دندان ایجاد می کند تا به مغز دندان (پالپ) دسترسی پیدا کند. سپس مواد عفونی داخل پالپ دندان به دقت تخلیه و پاکسازی می شوند. در آخر دندان بطور موقت پر می شود که اصطلاحا به آن پانسمان می گویند.

توجه!

اگر در شهر شیراز زندگی می کنید می توانید با کلیک وارد لیست بهترین دندانپزشکان متخصص عصب کشی در شیراز شوید و با خیالی آسوده نوبت خود را برای معاینه و درمان رزرو نمایید.

برای عصب کشی چند نوبت مراجعه لازم است؟

معمولا برای عصب کشی دو بار مراجعه لازم است تا اطمینان حاصل شود که وضعیت دندان مناسب است و عفونت دوباره صورت نخواهد گرفت. در نوبت دوم مراجعه اگر دندانپزشک تشخیص دهد که مشکل برطرف شده پانسمان موقت باز می شود. با توجه به گزینه های موجود برای جنس مواد پر کردنی، دندان با توجه به نظر پزشک و هزینه مد نظر شما بطور دائم پر یا پوشانده می شود.

اگر رنگ دندان عوض شود یا در قسمت جلویی فک و در معرض دید باشد معمولا از روکش یا تاج – که همرنگ و به شکل دندان شماست – استفاده می شود. این روش هزینه بیشتری دارد ولی بخاطر ظاهر طبیعی لبخند شما را زیباتر می کند. در موارد دیگر دندان با آمالگام (به رنگ نقره ای) یا کامپوزیت سفید پر می شود. عصب کشی یک درمان معمول و بدون پیچیدگی خاصی است که نیازی به ترس و نگرانی ندارد.

نشانه عفونت دندان و نیاز به عصب کشی

بطور طبیعی باید نسبت به علایم عفونت در هر قسمت از بدن حساسیت داشته باشید. علایم عفونت شامل درد دندان، التهاب یا ورم لثه، خروج چرک، تغییر رنگ دندان یا احساس مزه بد در دهان می شود. اگر هر کدام از این علایم را داشتید حتما باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا احتمال عفونت و نیاز به عصب کشی بررسی شود.

اگر این وضعیت به موقع درمان نشود می تواند منجر به عفونت دیگر دندان ها شود. همچنین ممکن است عفونت به اندام های دیگر بدن – مانند مغز – سرایت کند و باعث مشکلات حاد و حتی مرگ شود.

علایم سرایت عفونت دندان به مغز و بدن چیست؟

از عصب کشی دندان ترس دارید؟ ۵ دانستنی تا به ترس خود غلبه کنید

5 دانستنی مهم درباره عصب کشی دندان (درمان کانال ریشه):

حالا که می دانید عصب کشی چیست و چگونه انجام می شود، به حقایقی درباره این روش درمانی می پردازیم تا ترس کمتری از عصب کشی پیدا کنید.

۱. با عصب کشی دندانی که عفونت کرده می توانیم از کشیدن آن جلوگیری کنیم.

در هر حالتی حفظ دندان اصلی بهترین گزینه ممکن برای صرفه جویی در هزینه و زمان درمان است. بنابراین اولویت دندانپزشکان همیشه نجات و حفظ دندان های اصلی شماست. کشیدن دندان باعث بروز مشکلات بزرگی در بلند مدت می شود.

مواردی مانند خرابی نظم دندان ها، افتادگی فک و در موارد خاص تحلیل استخوان فک. با این که روش های ترمیم فک و دندان بی نظیر و پیشرفته هستند هیچگاه عملکرد و زیبایی دندان های طبیعی شما را ندارند. در صورتی که عفونت شدید و طولانی باشد عصب کشی ممکن نیست و به عنوان آخرین گزینه باید دندان را کشید.

در چنین وضعیتی می توانید با دندانپزشک درباره بهترین روش های بازیابی (جایگزینی) دندان های افتاده مشورت کنید.

۲. عصب کشی بدون درد است

بیشترین ترس مراجعین از درد عصب کشی دندان است. اما لازم است بدانید امروزه این روش درمانی سریع و تقریبا بدون هیچ دردی است. با وجود مواد بی حسی قوی، تجهیزات دقیق و تکنولوژی مدرن، این عمل تغییرات زیادی نسبت به گذشته دارد. بنابراین میزان آسیب به ناحیه (و متعاقبا درد) به حداقل می رسد و همچنین زمان کمتری را روی یونیت دندانپزشکی سپری می کنید.

بعد از عمل عصب کشی می توانید درد کمی که حس می کنید را با مصرف مسکن های بدون نسخه کنترل کنید و به سرعت به زندگی روزمره خود برگردید.

از عصب کشی دندان ترس دارید؟ ۵ دانستنی تا به ترس خود غلبه کنید

۳. درصد موفقیت عمل عصب کشی فوق العاده بالاست.

نه تنها تاثیر عصب کشی به عنوان یک روش درمانی قدیمی ثابت شده است بلکه این عمل میزان موفقیت بسیار بالایی دارد. در حقیقت بیش از ۹۵ درصد از دندان هایی که عصب کشی می شوند با مراقبت کافی و چک آپ دوره ای تا مدت طولانی سلامت خود را حفظ می کنند.

همچون هر عمل دیگر، همیشه احتمال اندک عدم موفقیت بخاطر عفونت دوباره، آسیب عصبی یا شکستگی دندان وجود دارد. با این وجود رعایت برنامه و مراقبت های بعد از عمل عصب کشی دندان این احتمال را به حداقل می رساند.

۴. عصب کشی در مقایسه با کشیدن دندان مقرون به صرفه تر است.

عصب کشی راهی مطمئن برای حفظ دندان طبیعی است و نسبت به کشیدن در دراز مدت هزینه و مشکلات کمتری را ایجاد می کند. روش های بازیابی دندان از دست رفته مانند روکش، پروتز، پل دندان و ایمپلنت هزینه زیادی دارند و نیاز به زمان زیادی برای انجام دارند.

با نجات دندان اصلی با عصب کشی می توانید از پرداخت هزینه بیشتر روش های جایگزین و مراقبت های ویژه ای که در مقایسه با دندان های معمولی نیاز دارند جلوگیری کنید. بطور معمول دندانپزشک همیشه سعی می کند دندان طبیعی را حفظ کند و تمام گزینه های ممکن را در اولویت بگذارد تا مجبور به کشیدن دندان نشوید.

۵. عصب کشی از چیزی که فکر می کنید متداول تر است.

آیا می دانستید که سالانه بیش از ۱ میلیون عمل عصب کشی موفقیت آمیز در انگلیس انجام می شود؟ (جمعیت انگلیس ۷۰ میلیون است) این یعنی بیش از ۱ میلیون دندان از خطر عفونت شدید و کشیده شدن نجات پیدا می کنند.

از عصب کشی دندان ترس دارید؟ ۵ دانستنی تا به ترس خود غلبه کنید

عصب کشی دندان با دندانپزشکان ایران

در صورتی که نگران عفونت دندان و نیاز به عصب کشی هستید، با مشاهده اولین نشانه های عفونت به دندانپزشک مراجعه کنید. این تنها راه حفظ سلامتی دهان و نجات دندان و لبخند زیبای شما از خطرات بزرگتر و ترسناک تر است.

ما درک می کنیم که چقدر ممکن است سرتان بخاطر کار و خانواده شلوغ باشد و فرصت مراجعه یا تعیین نوبت نداشته باشید.

به همین دلیل ما لیست کاملی از دندانپزشکان متخصص درمان ریشه در شیراز  با تجربه و معتمد برای شما آماده کرده ایم که تداخلی با برنامه زندگی شما پیش نیاید. بنابراین همین امروز نوبت بگیرید و برای سلامتی دهان و لبخند خود در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه کنید.

سخن پایانی دندانپزشکان ایران

  • عصب کشی یک درمان متداول و بدون درد برای نجات دندان طبیعی شما و جایگزین کشیدن آن است.
  • ترس از عمل های دندانپزشکی مانند عصب کشی دندان منطقی است، اما باید بدانید که این عمل درد یا عوارضی ندارد و بهترین راه حل در بلند مدت برای سلامت شما و دندان هایتان است.
  • هزینه ای که برای عصب کشی می کنید با توجه به پیشگیری از بیماری (مانند ورود عفونت به خون) یا روش های بازیابی (ایمپلنت و پروتز) به نسبت منطقی تر است.

منبع: مقالات دندانپزشکی 92Dental

مقالات پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای از عصب کشی دندان ترس دارید؟ 5 دانستنی تا به ترس خود غلبه کنید ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :

واتساپ پیامک تلگرام ایمیل