جستجو
ایمپلنت های فوری
بروزرسانی: ۱۴۰۲/۰۷/۱۸ نویسنده : نسیم امیری

ایمپلنت فوری چیست؟|تفاوت ایمپلنت فوری با ایمپلنت معمولی چیست؟

|209 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

در سایت دندانپزشکان ایران می خواهیم به سوال پر تکرار بسیاری از کاربران درباره اینکه ایمپلنت فوری بهتر است یا ایمپلنت معمولی؟ پاسخ دهیم در ادامه همراه ما باشید.

امروزه یکی از پرکاربردترین روش ها برای بازیابی دندانهای از دست رفته ایمپلنت است.چرا که مزایای مختلفی دارد.  به طور کلی در درمان ایمپلنت ابتدا یک پایه فلزی وارد لثه شده تا روی استخوان فک جوش بخورد. بعد تاج دندان روی پایه قرار گرفته و دندان بازیابی می شود. بر اساس همین ساختار طول درمان ایمپلنت کمی طولانی به نظر می رسد چون ابتدا لازم است پایه روی لثه جوش بخورد. اما به تازگی روش جدیدی ابداع شده که به آن ایمپلنت فوری می گویند و در این مقاله قصد داریم درباره آن صحبت کنیم.

تفاوت ایمپلنت فوری با ایمپلنت دندان معمولی

مهمترین تفاوت ایمپلنت های فوری و ایمپلنت های معمولی در روش جایگذاری آنهاست. در ایمپلنت فوری اگر طول، عرض و تراکم استخوان فک مناسب باشد، کاشت پروتز به محض خارج کردن دندان طبیعی در همان روز جراحی نصب خواهد شد.  اما در ایمپلنت های معمولی این موضوع حدود 3 ماه طول خواهد کشید.

تفاوت دیگر ایمپلنت های فوری با معمولی در جنس آنهاست . ایمپلنت فوری از جنس پلاستیک بسیار سبک است.  معمولا  ایمپلنت ها از سطح دندان های دیگر و سطح جونده کمی کوتاه تر ساخته می شود. از این طریق  فشار کمتری هنگام جویدن به آن وارد خواهد شد.اما جنس ایمپلنت های معمولی تیتانیوم است.

مدت زمان کاشت ایمپلنت فوری

همانطور که میدانید مدت زمان ایمپلنت معمولی بر اساس نوع جراحی 3 تا 6 ماه می باشد. اما روش فوری درست بعد از کشیدن دندان و قرار گرفتن پایه روی فک داخل دهان قرار میگیرد. در نتیجه برای داشتن آن نیاز به گذشت زمان بوده  و طول درمان آن یک روز است.

 در این صفحه میتوانید درباره مزایا و معایب ایمپلنت معمولی اطلاعات کسب کنید.

مزایای ایمپلنت فوری

ایمپلنت های فوری نیز مانند ایمپلنت معمولی مزایایی دارند که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم:

 • کاهش زمان دوره درمان ایمپلنت

ایمپلنت های فوری معمولا در همان روز کشیدن دندان و یا بعد از ترمیم محل جراحی انجام می شود. در حالی که طول درمان ایمپلنت معمولی بین 3 تا 6 ماه است.

 • کمتر بودن تعداد جراحی

کاشت دندان فوری معمولا به وسیله یک جراحی دندان نصب می شود. این عمل در ایمپلنت معمولی با حداقل دو جراحی انجام خواهد شد.

 • جایگیری مناسب تر پروتز تاج دندان

در کاشت دندان فوری لثه با تاج دندان در همان لحظه جایگذاری شکل میگیرد. این عمل در ایمپلنت معمولی  به وسیله هیلینگ گپ استوانه ای انجام می شود.

 • خالی نبودن جای دندان برای چند مدت

در ایمپلنت های معمولی ب فرد برای مدتی بدون دندان است. در حالیکه در ایمپلنت های فوری چنین چیزی وجود ندارد.

 •  درد و تورم و خونریزی کمتر

 به دلیل اینکه در روش  فوری تعداد جراحی پایین تر است درد ، تورم و دوره نقاهت کمتری نیز خواهد داشت.  این در حالیست که دوره نقاهت  ایمپلنت  های معمولی کمی بیشتر است.

ایمپلنت فوری چیست؟

معایب ایمپلنت فوری

به طور کلی ایمپلنت های فوری معایب زیادی ندارد. اما از برخی موارد آن میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  ممکن است به میزان کمی حدود 10 درصد شانس انجام موفقیت آمیز ایمپلنت دائم را کاهش دهد.
 • برای افرادی مفید است که شرایط ایده آل استخوانی دارند.
 • هزینه آن نسبت به ایمپلنت معمولی بیشتر است

عوارض ایمپلنت فوری

ایمپلنت های فوری نیز مانند سایر جراحی ها می تواند عوارضی داشته باشد. در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

 • عفونت در ایمپلنت فوری

اثر از ایمپلنت به درستی محافظت نشود، میتواند باعث عفونت شده و عوارض جبران ناپذیری به بار آورد.  در این صورت جراحی ایمپلنت شما موفقیت آمیز نبوده است.

 • جوش پایه ایمپلنت با استخوان فک در ایمپلنت فوری

اگر استخوان فک به هر دلیلی به پایه ایمپلنت جوش بخورد جراحی ایمپلنت با شکست روبرو خواهد شد. این مسئله از عوارض رایج ناشی از جراحیکاشت دندان فوری به شمار می آید.

 شکستگی تاج دندان مصنوعی

 احتمال شکستگی تاج دندان در این فوری به علت استفاده از پروتز دندانی بعد از جراحی، بیشتر است. چراکه پروتز های فوری کیفیت پروتزهای معمولی را ندارد.

این که بدانید  برای ترمیم دندان از دست رفته خود از چه درمانی استفاده کنید، یا ایمگلنت درمان مناسبی برای شما هست یا نه نیاز به مشورت با یک پزشک متخصص دارد. اگر به دنبال مشاروه آنلاین یا نوبت دهی در این زمینه بوده و در شهر شیراز زندگی میکنید، پیشنهاد میکنیم به صفحه پزشکان متخصص ایمپلنت در شیراز سری بزنید. و چنانچه نیاز به درمان ایمپلنت در تهران دارید صفحه پزشک متخصص ایمپلنت در تهران میتواند به شما کمک کند.

کاربرد ایمپلنت فوری

مهمترین کاربرد ایمپلنت های فوری برای ترمیم دندان های جلو است. چرا که بی دندانی در این ردیف از دندان ها علاوه بر اختلال در گویش، چهره فرد را نازیبا میکند.  همچنین دندان های جلو نسبت به دندان های عقب هنگام جویدن فشار کمتری را متحمل می شوند. بنابراین معمولا برای ترمیم دندان های جلو از ایمپلنت های فوری استفاده میکنند.

آیا ایمپلنت فوری خوب است

ایمپلنت های فوری نیز مانند ایمپلنت معمولی روش مناسبی برای جایگذاری دندان از دست رفته می باشد. استحکام و طول عمر این نوع  از ایمپلنت ها بالا بوده و با سرعت   دندان از دست رفته را به شما برمیگردانند. بنابراین نسبت به جراحی های دیگر مانند روکش و بریج یا دندان مصنوعی از ارزش بالاتری برخوردار هستند. هرچند برای انجام این روش باید وضعیت استخوان و لثه معاینه و بررسی شود.

شرایط انجام ایمپلنت فوری

انجام ایمپلنت های فوری نیز نیاز به فراهم شدن شرایطی دارد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. وجود عفونت باعث پس زدگی ایمپلنت خواهد شد بنابراین اگر عفونت، تورم و التهابی در فک و لثه وجود داشته باشد ابتدا باید این التهابات از بین برود
 2. مهمترین نکته در موفق بودن جراحی ایمپلنت تراکم مناسب استخوان است.  چراکه  باید امکان دریل کردن و قرار دادن پیچ ایمپلنت داخل استخوان فک وجود داشته باشد. در صورتی که تراکم استخوان کافی نباشد از پیوند استخوان استفاده می شود.
 3. چون استخوان فک در کودکان هنوز رشد نکرده  و با توجه به اینکه ایمپلنت باید با استخوان فک جوش بخورد امکان انجام این روش برای کودکان وجود ندارد   
 4. .عواملی چون دیابت، مصرف سیگار و یا الکل شانس موفقیت سازگار شدن ایمپلنت با فک را کاهش خواهد داد و سرعت بهبود زخم را کندتر خواهد کرد.
 1. رعایت بهداشت دهان و دندان به طور مرتب احتمال عفونت و زخمها را کم کرده و در موفقیت جراحی ایمپلنت تاثیر گذار است.
 2. .مراجعه کننده بعد از جراحی نباید از غذاهای سفت که نیاز به جویدن با قدرت زیاد دارد استفاده کند. فشردن دندان به روی هم باعث می شود شانس موفقیت کاشت دندان کاهش یابد.
 1. وجود حداقل 5 دندان در فک بالا و فک پایین و همچنین حداقل عرض استخوان باید 6 میلیمتر و حداقل طول آن نیز باید 13 میلیمتر باشد.

ایمپلنت فوری با لیزر

جراحی ایمپلنت از گذشته تا امروز تکامل زیادی پیدا   کرده  و همه روزه روش های جدیدی در این زمینه وارد عرصه دندان پزشکی می شود تا عمل گذشته را تکمیل کند. یکی از این روش ها ایمپلنت های فوری به وسیله لیزر است. در این نوع درمان عوارض ناشی از ایمپلنت به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کرده و درد کمتری دارد. اما مسائلی مانند هزینه بالا ی این نوع جراحی اشاره کرد.

نتیجه

استفاده از روش یکی از بهترین  روشهای بازیابی است. اما قبل از اتنجام ان بهتر است با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید تا از داشتن شرایط  ایمپلنت مطلع  باشید.

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای ایمپلنت فوری چیست؟|تفاوت ایمپلنت فوری با ایمپلنت معمولی چیست؟ ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل