جستجو
درمان ریشه
بروزرسانی: ۱۴۰۲/۰۷/۳۰ نویسنده : نسیم امیری

تفاوت درمان ریشه دندان و عصب کشی چیست؟

|258 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

در این مقاله از سایت  دندانپزشکان ایران قصد داریم درباره تفاوت درمان ریشه دندان و عصب کشی صحبت کنیم، شما می توانید با خواندن این مقاله اطلاعات کاملی درباره درمان ریشه دندان و عصب کشی داشته باشید.

درمان ریشه دندان

یکی از روش های درمانی دندانپزشکی، درمان ریشه است. در این روش عفونت و باکتری های ایجاد شده از کانال های ریشه دندان حذف شده و از آسیب بیشتر به دندان جلوگیری خواهد شد. این روش یکی از رایج ترین روش های برای حفظ دندان می باشد.

واقعیت این است که یک دندان بدون پالپ یا ریشه نیز کارایی دارد. بنابراین اگر قسمت پالپ یا ریشه آن دچار عفونت شده باشد، با برداشتن آن قسمت و ضدعفونی کردن دندان می تواند در حفظ دندان بالغ موثر بود. این عمل توسط دندانپزشک انجام شده پس از جراحی دندان مهروموم می شود تا آسیب دیگر جلوگیری کند.

این عمل اصلا سخت و حساس نیست و درجه سختی آن به اندازه پر کردن دندان می باشد. تسکین درد بعد از جراحی نیز در کمترین زمان به وجود خواهد آمد. بنابراین اگر دندان شما دچار عفونت شد باید در زمان کوتاهی به دندانپزشک مراجعه کنید تا آن را قبل از تخریب صد در صد درمان کنید.

تفاوت درمان ریشه و عصب کشی چیست؟

در عمل درمان ریشه دندانپزشک بافت همبندی عفونی واقع در کانال‌های ریشه را خارج کرده و جای آن را با مواد مناسب دندانپزشکی پر می‌کند. این درمان شامل تخلیه پالپ و قطع عروق عصبی موجود در این ناحیه می باشد. در واقع می توان گفت که عصب کشی جزیی از فرایند درمان ریشه است  که جز حساس ترین مرحله ریشه درمان می باشد.

دندان پوسیده چه علائمی دارد؟

علائمی وجود دارد که به واسطه آن می توان تشخیص داد دندان نیاز به درمان ریشه دارد یا نه. در ادامه به این علائم اشاره خواهیم  کرد:

 درد شدید دندان:

اولین و رایج ترین نشانه های خراب شدن ریشه دندان درد شدید دندان است. البته دندان درد میتواند دلایل دیگری نیز داشته باشد. بنابراین در صورت بروز این درد باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

تورم لثه‌ها

در برخی موارد لثه ها به دلیل عفونت پالپ ورم کرده و ملتهب می شود. زیرا لثه ها کانال‌های ریشه را از دیدرس ما خارج است را نگه میدارد.

لق شدن دندان:

اگر بافت عفونی پالپ استخوان دندانتان را نرم کرده باشد، دندان شما لق میشود. در این صورت فورا باید به دندانپزشک  مراجعه کنید.

علائم دیگر دندان پوسیده عبارتست از:

 • اگر درد ممتد دارید
 • اگر هنگام غذا خوردن احساس درد دارید
 •  اگر هنگام نوشیدن مایعات گرو و سرد احساس درد دارید
 • اگر قسمتی از دندان شما لب پر شده
 • اگر دندان شما تیره و کدر شده
 • اگر در لثه آبسه یا تورم دارید
 •  اگر از کناره دندان و لثه چرک بیرون می آید.

روش‌های درمان ریشه دندان

به طور کلی سه روش برای درمان ریشه دندان وجود دارد:

درمان ریشه بدون جراحی:

از جمله مرسوم ترین روش های درمان ریشه، درمان بدون جراحی است.  این روش برای اکثر بیماران، مخصوصاً کسانی که به موقع برای ترمیم کانال ریشه‌شان اقدام کرده‌اند، مفید است.

اپیکو کتومی یا درمان ریشه میکروسکوپی:

در برخی مواقع بعد از عصب کشی همچنان بافت عفونی پالپ روی کانال باقی میماند. در این مواقع با اپیکو کتومی، بافت پالپ باقیمانده را از دندان خارج می‌کنند.

این روش تقریب روش سنگینی است. به طوری که نیاز به بیهوشی دارد. همچنین دوران نقاهت آن بیشتر از روش معمولی طول می‌کشد.

پالپوتومی و پالپکتومی:

هر دو روش برای درمان دندان کودک مناسب است. در پالپوتومی ابتدا عفونت پالپ برداشته می‌شود؛ اما پالپوتومی زمانی انجام میشود که عفونت به تمام پالپ دندان سرایت کرده باشد و تمامی بافت پالپ با یک جراحی کوچک برداشته می‌شود.

اگر میخواهید درباره عصب کشی اطلاعات کسب کنید میتوانید به مقاله عصب کشی چگونه انجام میشود سری بزنید

مراحل درمان ریشه دندان

درمان ریشه مراحلی دارد که در ادامه به شرح آن می پردازیم:

 •  بی‌حسی: ابتدا منطقه تحت درمان به وسیله دارو بی حس می شود. البته در صورتی که دچار فشار خون هستید، باید دندانپزشک خود را مطلع کنید تا داروی مخصوص به شما را تزریق کند.
 • قرار دادن رابردم: رابردم وسیله‌ی پلاستیکی است که برای ایزوله کردن دندان استفاده می‌شود. پس از بی‌حسی ای وسیله را داخل دهان قرار می‌دهد.
 • ایجاد دسترسی به کانال: در این مرحله عاج دندان را سوراخ می کنند. از این طریق به پالپ ریشه می رسند.
 • خارج کردن پالپ: بعد از آنکه پالپ های دندان نمایان شد، دندانپزشک به دقت بافت عفونی را از درون کانال تخلیه کرده و آن را تمیز میکند. برای این کار به وسیله یک محلول ضد عفونی برای از بین بردن باکتری ها و عفونت های واقع در آن استفاده میشود.
 • شکل دادن به کانال‌ های ریشه:در این مرحله دندانپزشک به وسیله ابزار های مناسب، کانال های تخلیه شده را شکل داده و دوباره آن را ضد عفونی میکند.
 • آبچوریشن: در این مرحله معمولا کانال با ماده خمیری پانسمان می شود. اگر پانسمان موقت باشد درمان به جلسه بعد موکول خواهد شد. در مرحله بعد کانال‌های پالپ را با موادی زیست سازگار به نام گوتا پرکا و سیلر پر می‌کند.
 • قرار دادن روکش: هر زمان که دندانپزشک مطمئن شود که راه دسترسی به ریشه کاملا مسدود شده است و به وسیله روکش و مهروموم کردن دندان تمامی راه های منتهی به کانال را از بین برده و مسدود میکند تا از عفونت دوباره آن جلوگیری کند. اگر دندان به شدت آسیب دیده باشد، ممکن است پایه‌هایی را برای استحکام بیشتر درون دندان قرار دهد.

درمان ریشه

مراقبت‌های پس از درمان ریشه

 • پس از عصب کشی بهتر است دهان و دندان همواره تمیز نگه داشته شود تا از عفونت مجدد آن جلوگیری شود. برای این کار از مسواک و نخ دندان و دهانشویه استفاده کنید.
 • مسواک زدن و نخ دندان کشیدن باعث آسیب زدن به دندان شود.
 • از غذاهای نرم استفاده کنید.
 • با جویدن غذاهای سفت و گاز زدن اشیا به دندانتان فشار وارد نکنید.
 • بهتر است تا سه روز پس از عصب کشی دهان خود را با محلول آب نمک بشویید .
 • حساسیت دندانی تا چند روز پس از درمان ریشه طبیعی است.  برای این کار میتوانید از مسکن هایی که دکتر تجویز میکند استفاده کنید
 • اگر این حساسیت‌ها و دردها بیشتر از چند روز طول کشید، حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید.
 • از جویدن با دندان عصب کشی شده جداً خودداری کند
 • هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بسیار محتاط باشید.
 • قرارهای ملاقات منظمی را با دندانپزشک خود تنظیم کنید.

چنانچه ساکن شیراز بوده و نیز به مشاور آنلاین یا نوبت دهی آنلاین هستید و نیاز به درمان ریشه دارید میتوانید به لیست برترین متخصص درمان ریشه در شیراز مراجعه کنید و چنانچه ساکن  شمال تهران هستید و نیاز به درمان ریشه دارید نیز میتوانید به لیست برترین متخصص ریشه در قلهک تهران مراجعه کنید.

درمان ریشه دندان و عصب کشی دندان چقدر زمان نیاز دارد؟

به طور کلی درمان ریشه در دو جلسه اتفاق می افتد. در واقع میتوان گفت درمان  با عصب کشی در حقیقت یکی است و تفاوتی با هم ندارد، مگر اینکه  منظور از درمان ریشه دندان خارج نمودن ریشه های پوسیده باشد. در اینصورت جراحی سنگین اتفاق می افتد.

اگر دندان را عصب کشی نکنیم چه می‌شود؟

در برخی شرایط دندان دردی که به دلیلی پوسیدگی اتفاق می افتد، بعد از مدتی از بین می رود. در این مرحله فرد معمولا از درمان خودداری میکند و یا آن را به تاخیر می اندازد.

از بین رفتن درد در این مواقع کاملا موقتی است، زیرا در این هنگام عفونت تمام قسمت های کانال دندان را پوشش می‌دهد و به انتهای پالپ  دندان خواهد رسید. بعد به وسیله آبسه دندان دوباره با درد بیشتر  عود میکند. در این مواقع درمان دندان همراه با تخلیه آبسه است. برخی موارد آبسه تخلیه نمی شود. در این صورت دندان از دهان خارج خواهد شد. بنابراین دردهای دندانی را باید جدی بگیرید.

تا چه زمانی بعد از درمان ریشه نباید چیزی بخوریم؟

به توصیه متخصصان تا یک ساعت بعد از عصب کشی نباید چیزی  بخورید. بعد از آن از خوردن غذاهای سفت و سخت خودداری کنید.

همچنین تا زمانی که وقت دندانپزشکی برای پر کردن کامل دندان دارید، از دندان های سمت مقابل برای جویدن غذا استفاده  کنید. اما زمانی که دندان را به طور کامل پر کردید، دیگر نگرانی وجود ندارد و با خیال آسوده می توانید غذاهای مورد نظر خود را بخورید.

نتیجه

جراحی درمان ریشه در بسیاری از مواقع میتواند تاج دندان را برای سالها حفظ کرده و فرد را از عواقب بی دندانی دور کند. این  جراحی تقریبا با عصب کشی یکی است و میتوان گفت عصب کشی بخشی از این عمل می باشد. برای انجام این عمل بهترین کار این است که به یک متخصص رجوع کنید تا بهترین نتیجه را داشته باشید.

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای تفاوت درمان ریشه دندان و عصب کشی چیست؟ ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل