جستجو
لمینت دندان برای چه افرادی مناسب است؟
بروزرسانی: ۱۴۰۲/۰۷/۲۶ نویسنده : نسیم امیری

لمینت دندان برای چه افرادی مناسب است؟

|315 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

در سایت دندانپزشکان ایران به این سوال جواب خواهیم داد که لمینت دندان برای چه افرادی مناسب است، اگر جز افرادی هستید که این روش را برای زیبایی دندان های خود انتخاب کرده اید در ادامه همراه ما باشید تا با دریافت اطلاعات در این زمینi بدانید این روش برای شما مناسب است یا خیر.

ترکیباتی شبیه به دندان که برای پنهان کردن آسیب های دندانی مورد استفاده قرار می گیرد لمینت نام دارد. در واقع از لمینت برای آسیب هایی مانند، لکه و تغییر رنگ، ناهمواری ‌ها و فرورفتگی ‌ها، پوسیدگی، کج بودن و شکاف بین دندان‌ ها  استفاده میشود.

عملکرد قرار دادن لمینت به گونه است که  ابتدا مقدار کمی از مینای دندان را برداشته و لمینت را روی آن قرار میدهند. از این رو لمینت ها روی دندان ثابت مانده و به راحتی خارج نمی شوند. در این مقاله قصد داریم درباره اینکه لمنیت دندان برای چه کسانی مناسب است صحبت کنیم.

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

لمینت دندان برای افرادی با شرایط  ویژه مناسب است که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

1. افرادی که دندان هایی بد رنگ و زرد دارند

برخی مواقع استفاده از سیگار، چایی یا قهوه باعث تغییر رنگ و زرد شدن دندان می شود و زیبایی دندان را خواهد گرفت. در این مواقع استفاده از لمینت می تواند زیبایی دندان را بازیابی کند.

2.دندان شکسته یا لب پر

برخی مواقع حوادث باعث لب پر شدن یا شکستن دندان میشود که علاوه بر زیبایی سلامت دهان را تحت تاثیر قرار میدهد و استفاده از لمینت میتواند این مشکل را از بین ببرد.

3.دندان ترک خورده

>ترک خوردن دندان ها باعث ایجاد مشکلات بهداشت دهان و دندان می شود. حتی در مواقعی خاص دندان های ترک خورده می تواند باعث بیماری لثه نیز شود. برای همین برای پیشگیری از این مشکلات هنگامی که دندان شما ترک میخورد می توانید از بروز بیماری جلوگیری کنید.

4.دندان های کج

اگر کجی دندان ها بیش از اندازه باشد. بهترین روش برای آن ارتودنسی است. اما در شرایطی که دندان ایراد جزئی داشته باشد، می توان به وسیله لمینت مشکل را برطرف کرد.

5.ساییدگی دندان

دندان قروچه در خواب، افزایش سن یا ساختار ضعیف دندان‌ها باعث سایش روی سطح دندان می شود. به وسیله لمینت می توان مشکلات ساییدگی را برطرف کرد. هرچند که در مواردی که فرد دچار عادت دندان قروچه است، خطر شکستن لمینت نیز وجود دارد. بنابراین بهتر است قبل از انجام لمینت این مشکل برطرف شود.
6.فاصله بین دندانی کم

پوسیدگی و ساییدگی دندان از جمله مشکلات ناشی از فاصله کم بین دندان است. چرا که باکتری ها و پلانگ دندانی در این شرایط می تواند به راحتی تجمع پیدا کرده و باعث عفونت شود.  همچنین در برخی موارد که فرد نمیتواند از ارتودنسی استفاده کند لمینت میتواند برای برطرف کردن این مشکل کمک کند.

7.دندان های کوتاه یا کوچک

برخی افراد به صورت ژنتیکی دندان هایی کوتاه تر از حد معمول دارند به وسیله این عمل میتوان این مشکل را برطرف کرد.

با توجه به آنچه گفته شد چنانچه نیاز به مشاروه و یا نوبت گیری  از متخصصین لمینت در شیراز هستید به صفحه دندانپزشکان لمنیت مراجعه کنید. همچنین در صورتی که به دنبال انجام لمنیت درشهر تهران نیز هستنید میتوانید به صفحه لیست متخصص لمینت دندان در سعادت آباد تهران مراجعه کنید.

لمینت های ‏سرامیکی

لمینت های سرامیکی پوشش نازکی هستند که روی بخش بالایی دندان قرار می گیرند. نکته ای که درباره لمینیت سرامیکی وجود دارد تراشیدن مینای دندان است. بنابراین نیاز به ظرافت و دقت فراوان دارد. رنگ لمینت های سرامیکی شبیه رنگ دندان های طبیعی است. برای همین برخی صرفا برای زیباتر کردن لبخندخود از لمینت استفاده می کنند.

لمینت دندان در چه شرایطی انجام می شود؟

بر اساس شواهدی که وجود دارد لمینت ها در بسیاری مواقع میتواند درمان مفیدی برای بازیابی دندان باشد. اما انجام آن نیاز به شرایطی دارد. در ادامه به بررسی شرایط این درمان پردازیم

مینای دندان ضخیم

برای نصب لمینت نیاز است که مقداری مینای دندان تراشیده شود. بنابراین اگر مینای دندان نازک باشد عمل لمینت امکان پذیر نیست.

نداشتن مشکلات دهان و دندان

هرگونه پوسیدگی، عفونت و خرابی دندان یا لثه می تواند باعث ناموفق شدن عمل لمینت شده بنابراین. قبل  از لمینت باید مشکلات دهان و دندان برطرف شود.

دندان های ردیف و مرتب

بهترین نتیجه عمل برای دندان های است که مرتب و منظم باشد. دندان های کج که می تواند به لمینت فشار آورد.این فشار میتواند باعث شکستگی دندان شود. بنابراین اگر دندان مرتبی دارید یا کجی دندان به صورت جزئی  است. میتوانید از لمینت استفاده کنید.

عادات دهانی نامناسب

افرادی که دچار دندان قروچه یا جویدن ناخن هستند و یا در برخی موارد عادت به فرو بردن شی خارجی به داخل دندان و فک هستند نباید از این عمل استافده کنند.چراکه  معمولا در دراز مدت  این عادات باعث آسیب زدن به لمینت ها خواهند شد.  بنابراین لمینـت دندان برای این افراد گزینه مناسبی نمی باشد.

پرکنندگی وسیع

 افرادی که دارای پر کرده وسیع در سطح دندان هستند نیز بهتر است از لمینت برای بازیابی دندن خود استفاده نکنند.

لمینت دندان برای چه افرادی مناسب است؟

 

مراقبت‌های بعد از لمینت دندان

 قبل از استفاده از جراحی دندانها باید بدانید که مراقبت بعد از  عمل از اهمیت زیادی برخوردار است که باید به دقت آن ها را انجام دهید:

  1. .اصولا بعد از قرار دادن روکش ها  روی دندان های خود باید دوباره به پزشک مراجعه کنید. زیرا باید  مطمئن شود که  لمینت ها سر جای خود قرار دارد. چون در غیر این صورت موجب ناراحتی فرد خواهد شد.
  2. بعد از استفاده از لمینت باید سعی  کنید از مواد غذایی که باعث تغییر رنگ دندانها می شود کمتر استفاده کنید یا بلافاصله بعد از استفاده دندان های خود را مسواک بزنید
  3. هنگام انجام لمینت از مواردی مانند گاز گرفتن اجسام سخت جویدن ناخن  خودداری کنید. همچنین استفاده از محافظ دهان برای جلوگیری از دندان قروچه انجام دهید.  اجتناب از جویدن غذاهای بسیار سفت  یا باز کردن وسایل با دندان نیز بسیار مهم است.
  4. ممکن است بعد از  عمل فرد متوجه لکه های ناهمواری روی لمینت ها شود.اگر در طول زمان برطرف نشد فرد می تواند از دندانپزشک خود بخواهد که آن را با ابزار مخصوص برطرف کند.
  5. گاهی به دلیل باقی ماندن مواد چسبنده اضافی روی روکش‌ها، بخش‌هایی از سطح لمینت ‏زبر می‌شوند. گاهی هم ممکن است حفره هایی روی آن ایجاد شود. بعد از  این عمل، بهداشت دهان و دندانها از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و در این شرایط می تواند به بالای 10 سال برسد.

قیمت و هزینه لمینت دندان به چه عواملی بستگی دارد

بر اساس تعداد واحد هایی که لمینت ها انجام می شود قیمت لمینت تعیین می شود. با این وجود قیمت لمینت ها در دندانپزشکی ها  متفاوت خواهد بود البته ای تفاوت ها دلایلی دارد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم:

  • کیفیت تجهیزات دندانپزشکی
  • مهارت و تبحر دندانپزشک
  • موقعیت کلینیک دندانپزشکی
  • کیفیت مواد مصرفی

نتیجه

عمل لمینت راه خوبی برای ترمیم دندان است. همچنین میتواند به زیبایی دندانها کمک شایانی داشته باشد. اما قبل از انجامآن باید شرایط دهان و دندانهای خود رابسنجید. باید مطمئن باشید که از این عمل نتیجه مطلوبی میگیرد. همچنین باید در نظر بگیرید که مراقبت بعد از عمل لمینت از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین بهتر است قبل از انجام آن حتما با یک مشاور صحبت کنید.

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای لمینت دندان برای چه افرادی مناسب است؟ ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل