جستجو
حساسیت بعد از بلیچینگ
بروزرسانی: ۱۴۰۲/۰۸/۱۳ نویسنده : نسیم امیری

حساسیت های بعد از بلیچینگ را چطور درمان کنیم؟

|136 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

در این مقاله از سایت دندانپزشکان ایران در نظر داریم درباره روش های برطرف کردن حساسیت های بعد از بلیچینگ با شما صحبت کنیم، اگر به تازگی دندان های خود را بلیچینگ کرده اید این مقاله می تواند به درمان حساسیت های شما کمک زیادی کند.

بلیچینگ یک روش درمانی است که به سفید شدن دندان کمک می کند. همچنین می تواند لکه های روی دندان را نیز از بین ببرد. بنابراین اگر دندان شما به دلایل مختلف مانند سیگار، قهوه یا عدم رعایت صحیح بهداشت دندان تغییر رنگ داده باشد.  بلیچینگ بنا به صلاح دید دندانپزشک میتواند یک گزینه مناسب برای برطرف کردن این مشکلات باشد. اما عمده ترین مشکلی که بعد از بلیچینگ به وجود می آید، حساسیت دندانی است که دلایلی مختلفی داشته و راه حل های متفاوتی نیز  برای برطرف کردن آن وجود خواهد داشت. برخی از علائم حساسیت های بعد زا بلیچینگ به شرح زیر است:

 • درد های ناگهانی که گاهی تا ریشه کشیده می شود.
 • درد ناگهانی وقتی دندان به یکباره سرد یا گرم میشود.
 • خوردن غذاهای شیرین، ترش یا اسیدی باعث درد میشود.
 • هنگام مسواک زدن درد دارید.

حساسیت های بعد از بلیچینگ را چطور درمان کنیم؟

بر اساس آمارهای بدست آمده بیش از هفتاد درصد افرادی که برای سفیدی دندان خود از درمان بلیچینگ استفاده می کنند. دچار حساسیت عاج دندان می شوند. در واقع به نظر میرسد استفاده از عنصر کربامید و پروکساید میتواند عمده ترین دلیل این حساسیت ها باشد. این عناصر باعث تحریک عصب دندان و و التهاب لثه شده و سنسور های درد را تقویت میکند. بنابراین میتوان گفت حساسیت های بلیچینگ برای بسیاری از افراد اجتناب ناپذیر است. اما در ازای آن راه حل هایی وجود دارد که میتواند به برطرف کردن این حساسیت ها کمک کننده باشد. در ادامه این روش ها را بررسی خواهیم کرد:

مراجعه به دندانپزشک یا کسب مشاوره آنلاین از سایت دندانپزشکان ایران

به طور کلی حساسیت های بلیچینگ تا 48 ساعت بعد کاهش پیدا خواهد کرد. در غیر این صورت حتما مسئله را با دندانپزشک معالج خود در میان بگذارید.

تلاش برای مقاوم سازی دندان در برابر حساسیت

برای آنکه بتوانیم مقاومت دندان در برابر حساسیت را بالا ببریم، باید حداقل یک هفته قبل از درمان، مسواک زدن با خمیردندان یا ژل های ضد حساسیت را شروع کنیم. این روش اگرچه حساسیت را کاملا از بین نمی برد، اما تا میزان زیادی می تواند اندازه این حساسیت را کاهش دهد.

همچنین می توانید پس از درمان (حداقل تا 48 ساعت) نیز از  خمیر دندان های مخصوص استفاده کنید. بعد از آن به انتخاب خود میتوانید از خمیر دندان های ضد حساسیت یا خمیر دندان معمولی استفاده کنید.
یادتان باشد که برای این کار از مسواک نرم استفاده کره یا به آرامی مسواک بزنید. همچنین برای شستشو  از آب ولرم استفاده کنید.

همچنین هنگام مسواک زدن بگذارید خمیر دندان به مدت چند دقیقه روی دندان شما باقی بماند. اثر گذاری  خمیر دندان در این حالت بیشتر است.

استفاده نکردن از نوشیدنی های خیلی گرم یا خیلی سرد

بعد از انجام عمل بلیچینگ به هیچ عنوان از نوشیدنی  خیلی سرد یا  خیلی گرم استفاده نکنید. دندانپزشک استفاده از قهوه یا چای را تا چند روز ممنوع میکند؛ چرا که این نوشیدنی ها علاوه بر افزایش حساسیت میتواند روی دندان شما لکه های زرد رنگ به جای بگذارد.

 مسکن های تجویز شده را استفاده کنید.

اگرچه حساسیت های بعد از بلیچینگ با رعایت نکات بالا قابل تحمل خواهد بود، اما در برخی مواقع اگر این مسئله شما را آزار داد، میتوانید از مسکن های ضد التهابی مانند ایبوپروفن استفاده کنید. البتاه قبل از انجام این کار حتما موضوع را با پزشک معالج خود در میان بگذارید

 استفاده از درمان های عصبی

گاهی حساسیت های بعد از بلیچینگ به حدی می رسد که برای برطرف کردن آن نیاز دارید درمان های مانند لایه بندی دندان یا درمان ریشه انجام دهید. در این درمان ها دندان پزشک با نفوذ به کانال ریشه عصب آسیب دیده را برداشته و درد را کاهش میدهد. در درمان لایه بندی نیز با اضافه کردن یک رزین همرنگ دندان از عصب آن دندان محافظت می کنند تا حساسیت آن کاهش یابد.

حساسیت بعد از بلیچینگ حساسیت بعد از بلیچینگ

چنانچه در شیراز زندگی میکنید و به دنبال مشاور آنلاین و یا نوبت گیری هستید میتوانید به متخصص بلیچینگ در شیراز مراجعه کنید.

روش های دیگر برای برطرف کردن حساسیت های بعد بلیچینگ دندان

روش هایی که در بالا گفته شد عمده ترین راه حل های برطرف کردن التهابات و حساسیت های بعد از بلیچینگ است. در ادامه به چند روش دیگر اشاره خواهیم کرد:

  • استفاده از نخ دندان
  • نوشیدن های رنگ دار را با نی بنوشید.
  • بعد از خوردن هر غذا بلافاصله دندانتان را بشویید.
  • عدم استفاده از دخانیات سیگار و الکل تا چند روز.
  • قبل از عمل بلیچینگ از قرص ادویل یا آلیو  استفاده کنید تا به کاهش نشانه های بعد از بلیچینگ کمک کند.
 • استفاده بیش از حد روش های سفید کردن دندان خانگی می تواند در افزایش حساسیت بلیچینگ موثر باشد. بنابراین باید حد و اندازه را در این زمینه فراهم کنید.
 • دهانشویه های حاوی فلوراید  نیز مانند خمیر دندانهای ضد حساسیت بهترین درمان برای برطرف کردن حساسیت های بعد از بلیچینگ  است.
 • استفاده از خمیر دندان های حاوی نیترات پتاسیم  به مدت 1 تا 2 هفته میتواند این حساسیت را از بین ببرد. نیترات پتاسیم نوعی نمک است که با نفوذ به عاج دندان  اعصاب دندان را آرام می سازد. بنابراین باعث کاهش درد میشود.
 • استفاده از کاور های سفت از جنس اکریلیک و کاور های نرم که از جنس سیلیکون هستند نیز میتواند به کاهش درد کمک کند.
 • در بلیچینگ های خانگی به غلظت ماده توجه داشته باشید. چرا که هرچه غلظت ماده بیشتر باشد میتواند حساسیت بیشتری برای شما به ارمغان بیاورد.

تورم لثه بعد از بلیچینگ دندان به چه علت است؟

در برخی مواقع بافت لثه به علت استفاده از مواد بلیچینگ دچار تورم و حساسیت می شود. در این شرایط معمولا پزشک معالج شما از ژل مخصوص محافظت برای  لثه استفاده کرده و آن را روی لثه میکشد. بعد از عمل بلیچینگ این ژل ها را پاک میکنند و بیمار باید برای بهتر تمیز شدن لثه ها آن ها را با آب و نمک بشوید.

عوارض بلیچینگ دندان

اگر عمل بلیچینگ توسط یک متخصص در این زمینه انجام شود، قطعا عوارضی در پی نخواهد شد. اما اگر این کار به صورت حرفه ای انجام نشود، عوارضی مانند آسیب به مینای دندان، حساسیت زیاد از حد دندان ودرد و التهاب لثه وجود دارد.

از بلیچینگ دندان استفاده کنیم یا خیر؟

به طور کلی می توان گفت بلیچینگ یک راه بی خطر برای سفید کردن دندان است و طبق نظر انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) سفید کردن به دو شیوه انجام می‌شود: استفاده از محصولات مخصوص بلیچینگ و محصولات غیر بلیچینگ.  اما اگر توقع شما از سفید کردن دندان  چیزی غیر از رنگ اصلی دندانتان است، مطمئنا بلیچینگ در این زمینه نمی تواند به شما کمک کند و باید از روش های دیگر استفاده کنید. در واقع بلیچینگ می تواند تنها دو تا سه درجه زردی دندان شما را از بین ببرد. پس اگر به طور ژنتیکی زنگ دندان شما زرد باشد امکان اینکه بتوانید به وسیله بلیچینگ دندان صدفی داشته باشید وجود نخواهد داشت و بهتر است روش های دیگری را برای این کار انتخاب کنید.

همچنین در این مقاله میتوانید درباره معایب بلیچینگ در خانه بدانید.

نتیجه

بلیچینگ یک روش درمانی مفید برای سفید کردن است.  البته قبل از آن باید حتما با پزشک معالج خود مشورت ک کنید.  این نکته را در نظر داشته باشید که انتظار نابه جا نباید از این روش درمانی داشته باشید.

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای حساسیت های بعد از بلیچینگ را چطور درمان کنیم؟ ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل