جستجو
لیفت سینوس
بروزرسانی: ۱۴۰۲/۰۸/۰۹ نویسنده : نسیم امیری

مقایسه جراحی لیفت سینوس بسته و باز

|166 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

در این مقاله از سایت دندانپزشکان در نظر داریم به مقایسه روش لیفت سینوس بسته و باز بپردازیم در ادامه می توانید. اطلاعات مفیدی از تفاوت و ها و تشابه بین این دو نوع جراحی زا بخوانید پس همراه ما باشید.

جراحی لیفت سینوس یک جراحی معمول قبل از عمل ایمپلنت است که برای نتیجه بهتر ایمپلنت  در برخی افراد انجام می شود. اینکه چه افرادی به این نوع جراحی احتیاج دارند یا کدام روش برای آنها مفید تر است نیز به تشخیص دندانپزشک متخصص انجام می شود.

مقایسه جراحی لیفت سینوس بسته و باز

در عمل لیفت سینوس مواد پیوند استخوان به حفره سینوس اضافه میشود تا از این طریق ارتفاع استخوان فک بالا افزایش یابد. همچنین این عمل باعث میشود هنگام جراحی ایمپلنت، پایه دندانی وارد فضای سینوسی نشود.  اصولا این عمل به دو روش جراحی لیفت باز و جراحی لیفت بسته انجام می شود. در ادامه به بررسی هر کدام از این نوع جراحی لیفت می پردازیم.

جراحی لیفت سینوس باز

یکی از رایج ترین روش های  لیفت سینوس روش لیفت باز است که تمامی مراحلی آن تحت بی حسی موضعی یا بی هوشی عمومی انجام میشود. در این روش ابتدا بافت لثه برش زده شده و بعد به اندازه ایمپلنت سوراخ میشود. سپس با ابزارهای مخصوص، غشای کف سینوس را به  سمت بالا می کشانیم. بعد از اتمام پیوند استخوان با قرار دادن غشای کلاژن و بخیه زدن برش های باز شده پیوند استخوان صورت میگیرد.

معایب لیفت سینوس باز چیست؟

مهمترین مشکل این روش جراحت و عوارض پس از جراحی مانند کبودی و ورم زیاد در ناحیه زیر چشم، چانه یا ناحیه گردن است. بنابراین بعد از جراحی نیاز است که تا مدتی از مسکن یا آنتی بیوتیک استفاده کنید.

شرایط لازم برای جراحی لیفت سینوس باز

معمولا از این نوع جراحی لیفت سینوس برای افرادی استفاده می شود که بافت استخوان مناسبی ندارند و در نتیجه ایمپلنت به خوبی روی فک قرار نمی گیرد.

مراقبت های بعد از عمل لیفت سینوس باز

بعد از انجام عمل لیفت سینوس باز باید نکاتی رعایت شود که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد:

 • به مدت 24 ساعت از مایعات استفاده کنید.
 • از نوشیدنی های الکل دار استفاده نکنید.
 • استفاده از غذاهای نرم بعد از گذشت یک روز از عمل که این رژیم باید به مدت سه روز انجام شود.
 • عدم پرواز با وسیله هوایی.
 • استراحت و دوری از ورزش سنگین.
 • استفاده به موقع از دارو های تجویز شده.

دوره درمان عمل لیفت سینوس باز

دوره درمان جراحی لیفت سینوس باز تا زمانی طول میکشد که استخوان طبیعی ساخته شده و پودر استخوان جایگزین استخوان طبیعی فرد شود. اما به طور کلی این روند چیزی حدود شش ماه طول می کشد. پس از این مدت فرد می تواند جراحی ایمپلنت خود را آغاز کن.

جراحی لیفت سینوس بسته

این روش نسبت به روش باز بسیار کم تهاجمی تر است؛ چرا که در این روش نیازی به برش در بافت لثه نیست و معمولا از مواد سیمانی پیوند استخوان از طریق یک سوراخ کوچک در استخوان فک انجام میشود. بعد از این عمل پایه ایمپلنت روی فک قرار داده میشود. البته قبل از پر کردن حفره با مواد استخوانی، غشای کف سینوس بالا و بالشتک باید داخل آن به وسیله ابزار های جراحی بالا کشیده میشود، تا از پارگی غشا جلوگیر شود و بعد سوراخ پر شود.

معایب لیفت سینوس بسته چیست؟

تشخیص اینکه لثه شما نیاز به جراحی باز یا بسته دارد، صرفا از طریق متخصص ماهر قابل تشخیص است.  در نظر داشته باشید تا پزشک معالج شما در زمینه جراحی لیفت بسته نیز تخصص لازم را داشته باشد زیرا تشخیص نادرست یا استفاده بی جا از این نوع جراحی می تواند عواقب زیادی در پی داشته باشد. در چنین شرایطی پس از بهبودی بیمار، عملیات سینوس لیفت باید مجددا انجام شود که هم درد مضاعف و هم هزینه بالاتری در پی خواهد داشت.

مراقبت های بعد از  جراحی چگونه است؟

به طور کلی مراقبت های بعد از لیفت سینوس بسته نسبت به لیفت سینوس باز کمتر است. اما با این حال نکاتی وجود دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد:

 • برای کاهش میزان تورم تا 48 ساعت می توانید از کمپرس آب سرد استفاده کنید.  بعد از 48 ساعت نیز باید از کمپرس آب گرم استفاده کنید.
 • ممکن است بعد از جراحی خونریزی از بینی داشته باشید. برای درمان آن می توانید از قطره های مخصوص استفاده کنید.
 • استعمال سیگار و دخانیات بعد از جراحی تا مدت دو هفته ممنوع است.
 • هنگام عطسه و سرفه سعی کنید این عمل با فشار کمتری انجام شود.
 • در بهداشت دهان و دندان های خود دقت بیشتری داشته و برای تمیز نگه داشتن دهان از دهانشویه استفاده کنید.
 • دارو های تجویز شده توسط پزشک به صورت مرتب مصرف شوند.
 • داروهایی مانند قطره فنیل آفلین، قطره سدیم کلراید و دهان شویه کلرهگزیدین برای بیمار مفید است.  معمولا این دارو ها باید تا مدت یک هفته استفاده شوند.

در صورتی که تمامی این مراقبت ها با دقت انجام گردند، مدت زمان بهبودی بیمار کاهش پیدا می کند و سرعت بهبودی افزایش می یابد.

لیفت سینوس لیفت سینوس

چنانچه در شیراز زندگی مینید و نیاز به مشاوره یا نوبت دهی آنلاین در زمینه ایمپلنت دارید میتوانید به لیست برترین دندانپزشک ایمپلنت در شیراز مراجعه فرمایید. همچنین چنانچه ساکن تهران هستید و نیاز به جراحی ایمپلنت دارید میتوانید به لیست متخصص ایمپلنت در تهران مراجعه فرمایید.

درصد موفقیت جراحی چقدر است  ؟

بنابر آنچه گفته شد، تشخیص اینکه شما نیاز به جراحی لیفت سینوس بسته دارید یا باز، به عهده پزشک معالج است. اما به طور کلی در انجام جراحی افزایش قطر استخوان به 4 میلی متر بالای 95 درصد قطر های بیشتر از 4 میلیمتر حدود 87 درصد احتمال موفقیت وجود دارد. بنابراین می توان گفت درصد موفقیت این جراحی بالا بوده و جای نگرانی نیست.

پیوند استخوان در جراحی لیفت سینوس ایمپلنت چگونه است؟

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که پیوند استخوان در هر دو نوع جراحی باز و بسته چگونه صورت میگیرد.

همانطور که میدانید برای افرادی که استخوان فک شان استحکام لازم نداشته باشد، قبل از عمل ایمپلنت از جراحی لیفت سینوس برای برطرف کردن این مشکل استفاده میکنند. به طور کلی چهار نوع رایج استخوان مورد استفاده در لیفت سینوس عبارتند از:

 •  استخوان اتوژنوسکه از بدن خودتان تعیین میشود.
 • استخوان آلوژنیک از بدن فرد دیگر.
 • استخوان گرفته‌شده از گاو.
 • یک ماده مصنوعی استخوان‌مانند

ارزیابی اینکه چه نوع پودر استخوانی برای این پیوند مناسب است نیز به وسیله متخصص انجام میشود. در نظر داشته باشید که جراحی لیفت سینوس برای افراد واجد شرایط بسیار ضروری و حیاتی است. چرا که در غیر این صورت بعد از انجام ایمپلنت ممکن است بعد از مدتی دوباره نیاز به جراحی داشته باشید.

همچنین در این مقاله میتوانید درباره مزایا و معایب ایمپلنت اطلاعات کسب کنید.

نتیجه

جراحی لیفت سینوس بسته و باز هرکدام یک روش موثر برای بالابردن درجه موفقیت عمل ایمپلنت می باشد. اما اینکه بدانیم از کدام روش برای این کار استفاده کنیم نیاز به مشورت با متخصص فک خواهد داشت. یادتان باشد که قبل از انجام این عمل حتما درباره پزشک خود تحقیقات لازم را انجام دهید. چرا که این عمل بسیار حساس بوده و پزشک باید در انجام هر دونو جراحی لیفت سینس بسته و باز تخصص لازم را داشته باشد.

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای مقایسه جراحی لیفت سینوس بسته و باز ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل