جستجو
کانتورینگ لثه
بروزرسانی: ۱۴۰۲/۱۰/۰۲ نویسنده : نسیم امیری

کانتورینگ لثه چیست؟

|157 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

در این مقاله از سایت دندانپزشکان یاران در نظر داریم درباره کانتورینگ یا لیفت لثه با شما صحبت کنیم.

یکی از روش های برطرف کردن ناهمواری ها و بلندی لثه لیفت لثه یا کانتورینگ می باشد. در واقع چنانچه اطراف دندان لثه ها پسروی کرده باشند و یا دارای بافتی اضافی باشند، از طریق این روش اصلاح خواهند شد. همچنین از طریق این روش میتوان لثه های ناصافی که بافت میان دندان ندارند را اصلاح کرد. این روش یکی از روش های ساده و کم خطر است که بازگشتی ندارد.

دلایل انجام جراحی کانتورینگ لثه

پزشکان به دلایل مختلف عمل کانتورینگ را انجام میدهد که در ادامه به معرفی آن می پردازیم:

عفونت لثه

اگر لثه ها دچار عفونت شوند از این روش استفاده می شود تا از گسترش عفونت جلوگیری شود. چرا که پاکت های تولید شده در لثه به مرور زمان می تواند جاذب غذا و آب شده و لثه را ملتهب نمای.د

لبخند لثه‌ای

لثه برخی افراد هنگام خندیدن بیش از حد طبیعی نمایش داده میشود که به وسیله کانتورینگ میتوانند میزان زیاد آن را برداشته و به قولی لبخند را اصلاح نمایند.

عقب رفتن لثه‌ها

در برخی افراد با گذشت زمان لثه ها پسروی دارند و باعث میشود که مقدار بیشتری از سطح دندان نشان داده شود که در آن صورت نیز به وسیله کانتورینگ لثه این مشکل برطرف خواهد شد.

زیاد بودن بافت لثه

دلایل مختلفی وجود دارد که فرد دارای مقدار زیادی بافت لثه باشد مشکلی که این مسئله به وجود می آورد. خطر ابتلا به بیماری های لثه است. بنابراین با برداشتن بافت اضافی لثه میتواند به سلامت لثه و دندان ها کمک کند.

کانتورینگ لثه به چند صورت انجام می گیرد؟

به طور کلی کانتورینگ لثه به دو صورت انجام میشود. در اولین روش از تیغ جراحی استفاده شده و در روش دوم بدون عمل جراحی و از طریق لیزر این جراحی انجام میشود. مناسب بودن هر کدام از این دو روش برای فرد توسط متخصص تشخیص داده خواهد شد. در ادامه به بررسی هر کدام از این دو روش خواهیم پرداخت:

کانتورینگ لثه به وسیله جراحی

در این روش قبل از شروع، از بی حسی موضعی استفاده کرده و معمولا سقف دهان را بی حس میکنند تا بیمار توانایی لبخند زدن داشته باشد. سپس به وسیله چاقوی جراحی بافت اضافه لثه را جدا کرده و بعد آن را بخیه میزننند تا سر جای خود قرار بگیرد. همچنین اگر لثه عقب نشینی کرده باشد بافت پیوندی قسمت های دیگر دهان مانند کام دهان یا لثه مجاور دندان آسیب دیده برداشته می شود. این جراحی حدود یک تا دو ساعت ادامه خواهد داشت.

لیفت لثه با لیزر

در روش لیفت لثه با لیزر نیز ابتدا لثه بی حس شده سپس توسط پرتو لیزر برش های لازم برای بالا یا پایین بردن لثه ها ایجاد می شود.در این بین رگ های خونی به صورت خودکار با لیزر مهروموم خواهد شد. این روش همدرد کمتری داشته و هم خونریزی آن کمتر است بر همین اساس میتان گفت نسبت به روش جراحی راحت تر انجام می شود.

لیفت لثه با جراحی بهتر است یا لیزر؟

نجام هر کدام از این دو روش با تشخیص متخصص صورت میگیرد. اما به طور کلی در صورتی که لیفت لثه تنها در بافت نرم لثه انجام شود، می‌توان هم با تیغ جراحی و هم با لیزر انجام شود. اما اکثر متخصصین معمولا از روش لیزر استفاده میکنند؛ چرا که هم درد کمتری داشته و هم سریعتر بهبود پیدا میکند. هرچند که هزینه آن نسبت ب روش جراحی بیشتر است.

کانتورینگ لثه
کانتورینگ لثه

چنانچه در شیراز زندگی می کنید و نیاز به مشاوره و نوبت گیری آنلاین دارید، می توانید با مراجعه به لیست برترین کلینیک دندانپزشکی در شیراز مراجعه کنید. همچنین چنانچه شرق تهران زندگی می کنید و به دنبال دندانپزشک متخصص میگردید می توانید با مراجعه به لیست برترین کلینیک دندانپزشکی در مطهری تهران ، متخصص مناسب خود را پیدا کنید.

مزایای لیفت لثه

این روش یکی از مرسوم ترین روش های بهبود مشکلات لثه است که مزایای زیادی دارد در ادامه به بررسی برخی از این مزایا می پردازیم:

 • این روش یکی از روش های دائی است ه تنها با یک بار تمام معایب لثه را برطرف میکند. به گونه ای که برگشت شرایط بد اتفاق نخواهد افتاد
 • در برخی مواقع ناهمواری و مشکلات لثه می تواند باعث تخریب دندان ها نیز شود. بنابراین اگر عمل لیفت لثه به درستی انجام شود. علاوه بر اینکه زیبایی دندان را دوچندان میکند از برخی مشکلات دندانی نیز جلوگیری خواهد کرد.
 • برخی بیماری های لثه مانند پریودنتال به روش کانتورینگ از بین خواهد عمل کانتورینگ لثه باعث می شود تا تاج دندان ها بلند شوند. همین بلند شدن تاج دندان سبب می شود که برخی از بیماری های لثه کاهش پیدا کند.

معایب کانتورینگ لثه

کانتورینگ لثه معایبی نیز دارد. در ادامه به بررسی  این معایب می پردازیم:

 • خونریزی لثه می تواند تا دو روز بعد از انجام جراحی ادامه پیدا کند.
 • احتمال بروز عفونت در لثه ها بعد از انجام کانتورینگ لثه وجود دارد.
 • ممکن است پس از عمل جراحی تا چند روز درد شدید در لثه ها داشته باشید که البته با قرص مسکن برطرف خواهد شد.

مراقبت ها بعد از انجام کانتورینگ لثه

اگر در نظر دارید از این عمل نتیجه بهتری بگیرید،. پس از عمل مراقبت های ویژه ای داشته باشید. در ادامه به روش های مراقبت بعد از جراحی می پردازیم:

 1. باید تا 10 روز از توصیه هایی که دندان پزشکان کرده است، پیروی کنید تا از نتیجه کار خود رضایت داشته باشید.
 2.  از خوردن غذای سفت تا حداقل 5 روز خود داری کنید.
 3. انواع سوپ، انواع ژله، فرنی، شله زرد و… از جمله غذاهایی هستند که باید تا 10 روز از آن ها در وعده های غذایی خود استفاده کنید.
 4. بعد از جراحی به طور مرتب با پزشک خود دیدار داشته باشید تا از نتیجه عمل مطمئن شوید
 5. برای جلوگیری از عفونت هر روز دهانتان را با دهانشوبه بشویید
 6. اگر با علائمی همچون خروج ترشح از لثه و همچنین افزایش درد و یا تورم در لثه ها رو به رو شدید، سریعا به دندانپزشک مراجعه نمایید؛ چرا که این علائم می تواند زنگ خطری برای ابتلا به عفونت باشد.

 چه کسانی باید از انجام دادن کانتورینگ لثه دوری کنند؟

محدودیت خاصی برای کانتورینگ لثه وجود ندارد.  اما به گفته متخصصین کودکان زیر 10 سال از انجام این کار اجتناب نمایند؛  همچنین افرادی که لثه هایشان ملتهب است و یا عفونت کرده است، گزینه های مناسب برای انجام کانتورینگ نمی باشد.

کانتورینگ لثه قبل از کامپوزیت چیست و چه افرادی می توانند آن را انجام دهند؟

اگر افراد علاوه بر ناهمگونی دندان بافت زیادی از لثه هایشان نیز در طرح لبخند مشخص است پزشکان توصیه میکنند تا قبل از انجام کامپوزیت به روش کانتورینگ لثه این بافت اضافی را از بین ببرند. همین امر باعث می شود که طرح لبخند این افراد جذاب تر شود. البته این عمل برای تمام افرادی که از روش کامپوزیت استفاده میکنند لازم نیست.

نتیجه

کانتورینگ یا لیفت لثه عمل جراحی دردناک است. با این وجود جز جراحی های شاده محسوب می شود.  برای انجام این روش بهتر  است .حتما با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید و روش مناسب خود را انتخاب نمایید. برخی مواقع مشکلات دندانی فرد تنها با لیفت لثه برطرف نخواهد شد و نیاز به روش های جانبی دیگری نیز می باشد.

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای کانتورینگ لثه چیست؟ ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل