جستجو
پروتز ثابت دندان
بروزرسانی: ۱۴۰۲/۱۰/۰۲ نویسنده : نسیم امیری

پروتز ثابت دندان چیست؟

|150 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

در این مطلب از سایت دندانپزشکان ایران سعی داریم درباره پروتز ثابت دندان به شما اطلاعات بدهیم.

پروتز های ثابت ابزاری هستند که به وسیله آن می توان دندان های از دست رفته را بازیابی و به مشکل بی دندانی کمک کرد. این ابزار که شبیه دندان است روی یک بافت لثه ای قرار گرفته و به صورت قالبی روی لثه سوار می شود. پروتز ها معمولا توسط پایه های ایمپلنتی به لثه فرد متصل خواهند شد و این عمده ترین تفاوتشان با پروتزهای متحرک است.  خوردن و آشامیدن با پروتز های ثابت راحت تر است. از طرفی   مشکلاتی مانند شل شدن و ایجاد لقی در آن بوجود نخواهد آمد.

تفاوت دندان مصنوعی و پروتز ثابت دندان

معمولا پروتزهای ثابت پل های دندانی هستند که با چسباندن دندان های مصنوعی به دندان های طبیعی مجاور یا ایمپلنت های دندانی جایگزین دندان های از دست رفته می شوند. در صورتی که دندان مصنوعی نوعی پروتز متحرک است که به صورت مستقل روی لثه قرار میگیرد. بنابراین می توان گفت ساختار و عملکرد پروتز های ثابت کاملا متفاوت از دندان مصنوعی خواهد بود و انجام آن نیز نیاز به شرایط خاص دارد.

انواع پروتز ثابت دندان کدامند؟

به طور کلی پروتز های ثابت به دو دسته روکش و بریج تقسیم می شوند که در ادامه به بررسی هر کدام میپردازیم

روکش دندان

این نوع پروتز ثابت دندان به صورت محافظ برای شرایط موجود دندان محسوب می شود و به حفظ و نگهداری دندان طبیعی مراقبت از دندان آسیب دیده کمک به فرآیند خوردن و آشامیدن، مراقبت از دندان های تحت درمان و … کمک میکند. به طور مثال در دورانی که نیاز داریم تا پایه ایمپلنت دندان جوش بخورد، معمولا به طور موقت از این نوع پروتز استفاده ه میکنند تا مشکل جویدن و نازیبایی از بین برود.معمولا انی روکش ها به سه دسته سرامیکی، زیرکونیا و PMFتقسیم می شود.

روکش سرامیکی: یکی از مستحکم ترین پروتز های دندان است که علاوه بر استحکام بالا ظاهری بسیار شبیه به دندان واقعی دارند چرا که در آن هیچ گونه فلزی به کار نرفته است.

روکش زیرکونیا: این روکش از جنس فلز ساخته شده و معمولا برای دندان های میانی یا انتهایی مورد استفاده قرار میگیرد. اگرچه ظاهری شبیه به دندان ندارد اما نسبت به روکش های سرامیکی از استحکام بیشتری برخوردار است.

روکش PFM: در این روکش ترکیبی از پرسلن و فلز وجود دارد برای همین بالاترین استحکام ممکن را نسبت به دو روکش قبل خواهد داشت. با این حال زیبایی این نوع ورکش نسبت به دو نوع قبلی بسیار کمتر است.

 بریج دندان

در مواردی که بین دو دندان سالم، یک یا چند دندان از بین رفته و این فاصله توسط دو دندان محدود شود، از بریج استفاده می کنند. برای استفاده از بریج از دو دندان سالم کمک گرفته و با انجام تغییراتی امکان ایجاد پل بین آن دو دندان فراهم می شود. سپس به وسیله این پل ناحیه خالی پر خواهد شد. بریج ها خود به چند دسته تقسیم میشوند که عبارتست از بریج سنتی یا معمولی، بریج مریلند، بریج کانتی لور و بریج بر پایه ایمپلنت. بریج بر پایه ایمپلنت یکی از پرمصرف ترین نوع پروتز ثابت دندان است.

نکات مهم درباره پروتز ثابت دندان

نکات مهمی که بهتر است درباره پروتز ثابت دندان بدانید عبارتست از:

 • پروتز های ثابت یک درمان دائمی به حساب آمده و جنس مستحکمی دارند.
 • پروتز ثابت دندان نسبت به پروتز متحرک راحت تر است.
 • مراقبت از پروتز های ثابت از اهمیت زیادی برخوردار بوده و باید به دقت انجام شود.
 • پروتز ثابت دندان بیشترین شباهت به دندان را دارند.

مزایای پروتز ثابت دندان

استفاده از پروتز های ثابت مزایای دارند. این مزیت ها عبارتند از:

 • دوام و استحکام بالا
 • ماندگاری بالا تا حدود 20 سال
 • عدم ساییدگی و تحلیل لثه
 • عملکرد مشابه دندان طبیعی و عدم محدودیت خاص

معایب پروتز ثابت دندان

همچنین استفاده از این پروتز ها دارای معایبی است. این معایب عبارتند از:

 • درد و تورم در روزهای اول.
 • هزینه بیشتر نسبت به پروتز متحرک.
 • ایجاد بوی بد دهان در صورت عدم توجه به بهداشت دهان و دندان.

دوام پروتز های ثابت دندان چند سال است؟

پروتز های ثابت یک درمان دائمی است واگر دقیق از آن نگهداری شود می تواند عملکردی مادام العمر داشته باشد. با این حال جنس و ترکیب پروتز ها نیز در عمر مفیدشان دخیل است؛ به طور کلی می توان گفت عمر پروتزهای کامل حدود 5 تا 10 سال است. در حالی که پروتز های جزئی در بدترین حالت حدود 15 سال ماندگار هستند. با این وجود چنانچه میخواهید عمر مفید پروتز های خود را افزایش دهید این نکات را رعایت کنید:

 • رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان
 • حداقل دو بار مسواک زدن در روز
 • استفاده از نخ دندان بعد از هر وعده غذایی
 • استفاده از دهانشویه و فلوراید های مخصوص
 • عدم گاز زدن و جویدن اشیا و خوراکی های سخت
 • مراجعه منظم و حداقل 6 ماه یکبار به دندانپزشک

پرتز ثابت دندان

 

چنانچه ساکن شیراز بوده و به دنبال وقت دهی اینترنتی و یا مشاوره میگردید، می توانید به مراجعه به لیست برترین متخصص ایمپلنت در شیراز از خدمات آن استفاده کنید . همچنین چنانچه ساکن منطقه پونک تهران هستید نیز می توانید با مراجعه به لیست برترین متخصص ایمپلنت در منطقه آزادی از خدمات آن بهره مند شوید.

مراقبت و اقدامات لازم بعد از انجام پروتز ثابت دندان

به طور کلی بعد از آنکه از انواع پروتز های ثبات در دهان خود استفاده کردید مواردی را برای نگهداری از آنها باید رعایت کنید:

 • بعد از چسباندن بریج یا روکش تا 24 ساعت نباید عمل جویدن انجام دهید .
 • در صورت احساس هر گونه غیر عادی بودن پروتز مانند بلند بودن به متخصص مراجعه کنید
 • حداقل روزی دوبار مسواک بزنید
 • برای تمیزی بهتر از نخ دندان استفاده کنید همچنین استفاده از نخ دندان مخصوص به نام زیر بریج (سوپر فلاس) برای ناحیه پروتز الزامی است.
 • اگر پروتز شما به طور موقت با چسب فیکس شده حتما سر زمان بعدی برای چکاب و اتصال دائم به متخصص مراجعه کنید.
 • مراجعه مرتب به دندانپزشک برای بررسی پروتز ضروری است.

از چه سنی می توان از دندان مصنوعی ثابت استفاده کرد؟

بسته به سلامت دهان پروتز های ثابت را یمتوان برای سنسن مختلف بزرگسالی تجویز کرد اما قبل از آن وضعیت لثه ها وسلامت دهان شما باید توسط متخصص بررسی شود. تا مشخص شود این پروتز ها ر برخی مواقع میتواند برای جوانان نیز تجویز شود بخصوص برای افرادی که دندن های خود را در اثر حادثه از دست داده و یا عیوبی مادر زادی داشته باشند.

پروتزهای ثابت ایمپلنتی هیبریدی چیست؟

اگر بیمار تعداد زیادی دندان از دست داده باشد و امکان گذاشتن پروتز های ثابت دندانی یا ایمپلنت وجود نداشته باشد، از این نوع پروتز ها استفاده میکنند.

به طور مثال بیمارانی که کل دندانهای فکین خود را از دست داده اند و امکان گذاشتن تعداد زیادی ایمپلنت برای جایگزین پروتز ثابت نیست بهترین گزینه برای استفاده از پروتز های هیبریدی می باشند و دسته دیگر از پروتزهای ثابت ایمپلنت هیبریدی برای بیماران ساخته می‌شوداین روتز ها شکل متحرک بوده و بر روی پایه‌های ایمپلنت ثابت می‌شود بنابراین و دندانپزشک برای معاینات بعد به راحتی می تواند آن را باز کرده و دوباره سر جای خود بگذارد.

همچنین در این مقاله میتوانید درباره فیکسچر ایمپلنت اطلاعات کسب کنید

سخن آخر

استفاده از پروتز های ثابت میتواند به شما کمک کند تا نواقص دندان خود را برطرف کنید، عمل جویدن را به راحتی انجام دهید زیبایی دندان خود را بدست آورده و دندان خود را بازیابی کنید. این درمان یک درمان مادام العمر بوده و چنانچه از پروتز های ثابت به خوبی نگهداری شود میتواند تا سالهای زیادی برای شما باقی بماند. با این حال برای انجام و استفاده از روش کاشت پروتز حتما باید با متخصص در این زمینه صحبت کنید.

 

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای پروتز ثابت دندان چیست؟ ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل