جستجو
کریزلاین یا ترک مویی دندان چیست؟ علت درمان و تفاوت با ترک دندان
بروزرسانی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۶ نویسنده : امین روغنیان

کریزلاین یا ترک مویی دندان چیست؟ + علت و درمان‌ها

|279 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

کریزلاین نوعی شکاف یا ترک ریز عمودی در مینای دندان است که باعث درد نمی شود اما ظاهر ناخوشایندی دارد. خود کریز لاین یا ترک مویی خطری ندارد اما علت بروز آن یا حالت مشابهی مانند ترک دندان خطرناک هستند. در این مقاله دندانپزشکان ایران درباره اینکه کریزلاین چیست و چه تفاوتی با ترک‌خوردگی دندان دارد و روش درمان آن می خوانید. با ما تا پایان همراه باشید و اگر سوالی دارید در بخش نظرات مطرح کنید.

تفاوت ترک ریز و خطوط مویی (کریز) با ترک‌خوردگی دندان

کریزلاین دندان چیست و چرا ایجاد می شود؟

کریزلاین (Craze line) به خطوط عمودی و ترک ریز دندان در لایه بیرونی یعنی مینای دندان گفته می شود. با اینکه کریزلاین خطرناک نیست و معمولا نیاز به درمان هم ندارد، به علت نقص زیبایی و احتمال بروز عوارض سلامتی، بهتر است توسط دندانپزشک معاینه شود.

زمانی که عبارت سلامت دهان و دندان را می شنویم، معمولا تمرکز همه به دلایل واضح، پیشگیری از پوسیدگی دندان و بیماری های لثه است. با این وجود برخی از مشکلات زیبایی دندان نه تنها بر زیبایی دندان و لبخند، بلکه بر عملکرد دندان و حس ما نسبت به خودمان تاثیر منفی می گذارند.

کریزلاین یا ترک مویی دندان یکی از همین موارد است که اهمیت زیادی در سلامت دهان و دندان دارد. اگر شما هم سوالات مشابه موارد زیر دارید، با ما همراه باشید تا پاسخ آنها را پیدا کنید: آیا اینها علائم کریزلاین دندان هستند یا ترک خوردگی و مشکلات دیگر دندانپزشکی؟ تفاوت کریزلاین و ترک دندان چیست؟ متخصصان دندانپزشکی برای درمان کریزلاین چه روش هایی انجام می دهند؟

علت ایجاد کریز لاین دندان چیست؟

خبر خوب این که کریزلاین دندان خطرناک نیست و باعث شرایط اضطراری دندانپزشکی نمی شود. به‌طور کلی کریزلاین یک شکاف عمودی یا ترک مویی در لایه بیرونی (مینای) دندان های دائمی است.

با اینکه معمولا وجود کریزلاین باعث دندان درد نمی شود، معمولا این عارضه با علائمی مانند حساسیت دندانی همراه است. حتی ترک های نازک و مویی در مینای دندان باعث می شوند لایه حساس زیرین (عاج یا dentin) در معرض غذا و نوشیدنی های سرد یا داغ قرار بگیرند.

حساسیت دندان باعث می شود هنگام تماس با محرک هایی مانند سرما و گرما احساس درد یا ناخوشایندی به شما دست بدهد. بنابراین اگر هنگامی که غذا یا نوشیدنی میل می کنید احساس درد شدید ناگهانی در دندان خود حس کردید شاید کریزلاین یا ترک مویی دندان دارید.

با این حال خود شکاف های ناشی از کریز لاین ها خطر خاصی برای سلامت دهان و دندان ایجاد نمی کند. بنابراین ترک مویی دندان در رده درمان های دندانپزشکی زیبایی قرار می گیرد.

اما نباید تصور کنید که این موضوع باعث کاهش اهمیت کریزلاین می شود چون زیبایی لبخند شما برای ما در دندانپزشکان ایران، فوق‌العاده حائز اهمیت است. در صورتی که از دیده شدن این شکاف‌ها ناراحت و نگران هستید، چندین روش دندانپزشکی برای شما وجود دارد.

شما می توانید از طریق این لیست اطلاعات صدها متخصص و دندانپزشک در شیراز را به دست بیاورید و نوبت آنلاین بگیرید.

خطوط عمودی و شکاف یا ترک ظریف دندان

علت ایجاد کریزلاین (ترک مویی) دندان

همچنین دقت کنید که ممکن است کریزلاین به علت برخی مشکلات جدی و خطرناک که سلامت دهان و دندان را تهدید می کنند بروز کند. گاهی این خطوط و ترک‌ها به‌طور طبیعی با مرور زمان و افزایش سن روی دندان ایجاد می شوند. اما موارد دیگر که می توانند علت بروز کریزلاین باشند شامل:

 • مصدومیت فیزیکی یا ضربه محکم به فک
 • تغییر ناگهانی دمای دندان (غذای داغ و نوشیدنی سرد)
 • فرسایش و تحلیل تدریجی دندان بخاطر مصرف زیاد غذا و نوشیدنی های اسیدی
 • نامنظم بودن دندانها
 • بدجفتی یا بد قرار گرفتن دندان ها فک بالا و پایین روی هم (بَدهمایی)
 • جویدن ناخن یا اجسام سفت مثل خودکار، مداد، قالب یخ و …
 • استعمال سیگار و دخانیات
 • دندان قروچه کردن (bruxism)

کریزلاین با ترک دندان چه فرقی دارد؟

چندین تفاوت برای تشخیص کریزلاین از ترک دندان وجود دارد:

 1. معمولا کریزلاین بسیار ظریف است (ترک مویی) هرچند ممکن است به مرور زمان با تغییر رنگ یا لک شدن دندان خطوط واضح‌تر و قابل مشاهده شوند. در طرف مقابل، شکاف دندان ترک خورده به وضوح قابل تشخیص است.
 2. کریزلاین ها فقط در قسمت مینای دندان که بیرونی ترین و مقاوم ترین لایه دندان است بروز می کنند. در صورتی که در مورد ترک خوردگی دندان، همه قسمت ها از سطح (مینا) تا داخلی ترین لایه یعنی پالپ و عصب ترک می خورند و آسیب می بینند.
 3. ترک مویی یا کریزلاین باعث ضعیف شدن دندان یا پوسیدگی دندان نمی شوند. اما ترک دندان به استحکام و انسجام دندان لطمه می زند و ترک یا شکاف بزرگ باعث می شود دندان در معرض صدمه بیشتر و عفونت قرار بگیرد.
 4. اگر جنبه زیبایی برای شما مهم نباشد می توانید کریزلاین خود را بدون درمان رها کنید. از طرف دیگر ترک دندان بسیار خطرناک است و دندان ترک خورده در صورت عدم درمان سریع بدتر می شوند.

پیشگیری: چطور از ایجاد کریزلاین جلوگیری کنیم؟

برای این که از ایجاد کریزلاین جلوگیری کنید بهتر است ابتدا با مراجعه به دندانپزشک در تهران علت این عارضه را پیدا کنید. اما به طور کلی دندانپزشکان موارد زیر را برای کاهش خطر ابتلا به کریزلاین دندان توصیه می کنند: رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان جلوگیری از عوامل دندان قروچه یا استفاده از نایت گارد (محافظ دندان) مراجعه منظم به مطب دندانپزشکی برای چک آپ

تغییر عادات اشتباهی که در بالا به عنوان علت ترک مویی دندان (کریزلاین) مطرح شدند. علت هایی مانند:

 • جویدن اجسام سخت
 • مصرف سیگار و تنباکو
 • دندان قروچه کردن
 • مصرف غذا و نوشیدنی ها اسیدی مانند نوشابه، سرکه، ترشی و …

اگر دچار کریزلاین هستید اما قصد درمان ندارید، بهتر است حداقل به دندانپزشک مراجعه کنید تا سلامت دندان شما معاینه شود. چون وضیعت مشابهی مانند ترک دندان، باعث نفوذ باکتری و عفونت به عصب دندان می شود که بسیار خطرناک است. همچنین تعلل در درمان ترک خوردگی باعث افزایش هزینه و درد شما می شود.

شکستن یا جویدن غذای سفت و علت کریزلاین

با این که درمان ترک مویی دندان ضروری و الزامی نیست، بهتر است برای اطمینان نظر متخصص دندان را جویا شوید تا احتمال علت های پیش زمینه خطرناک رد شوند. معمولا دکتر دندانپزشک برای درمان کریزلاین ابتدا علت اصلی را برطرف و سپس توصیه به انجام روش های زیبایی مانند لمینت می کند.

لکه های سفید روی دندان نشانه چیست؟ + علت ها و درمان

درمان: چطور کریزلاین دندان را برطرف کنیم؟

معمولا متخصصان دندانپزشکی از ۴ روش زیر برای درمان کریزلاین استفاده می کنند. در ادامه با کاربرد هرکدام آشنا می شوید:

 1. کامپوزیت باندینگ
 2. انجام لمینت
 3. بلیچینگ
 4. ارتودنسی دندان

کامپوزیت باندینگ (Composite Bonding)

بهترین و کم هزینه ترین گزینه برای درمان کریزلاین باندینگ دندان با مواد کامپوزیتی است. در این روش موادی از جنس رزین کامپوزیتی روی دندان قرار می گیرند که این خطوط و ترک‌های مویی را می پوشانند و زیبایی را به لبخند شما باز می گردانند.

لمینت دندان (Veneers)

روش دیگر برطرف کردن خطوط یا ترک‌های ریز دندان (کریزلاین) لمینت است. لمینت ها (Veneers) که می توانند سرامیکی یا کامپوزیتی باشند یک لایه بسیار نازک روکش هستند که فقط روی سطح جلویی دندان قرار می گیرند. لمینت های سرامیکی علاوه بر ظاهر طبیعی معمولا دوام بسیار زیاد دارند و ضد لک هستند. البته لمینت کامپوزیتی هزینه کمتری دارد اما شاید عمر آن نیز کمتر باشد.

تفاوت کامپوزیت باندینگ و لمینت سرامیکی دندان چیست؟

بلیچینگ یا سفید کردن (Bleaching)

همچنین در موارد خفیف، روش های بلیچینگ دندان باعث بهبود ظاهر کریزلاین‌ها و کمتر دیده شدن آنها می شوند. بلیچینگ تخصصی توسط دندانپزشک باعث می شودرنگ دندان سفیدتر شود و خطوط عمودی ترک مویی کمتر در معرض دید باشند. البته اگر ترک کریزلاین عمیق یا طولانی باشد انتظار بهبود چندانی از بلیچینگ نمی توان داشت.

دندانپزشک بلیچینگ دندان در شیراز

ارتودنسی دندان (Dental Braces)

از طرفی دندانپزشکان به افرادی که بخاطر بد جفتی و جلو یا عقب بودن فک بالا یا پایین (اوربایت و آندربایت) دچار کریزلاین می شوند توصیه به انجام ارتودنسی دندان می کنند. درمان ارتودنسی با بهبود وضعیت روی هم قرارگرفتن دندان ها و فک، به کاهش فشار دندان ها به سطح یکدیگر کمک می کند.

متخصص ارتودنسی دندان در شیراز

مروری و توصیه پایانی دندانپزشکان ایران

در صورتی که نگران کریزلاین دندان‌هایتان هستید، با دندانپزشکان ایران می توانید به راحتی و آنلاین از بهترین دندانپزشکان شهر خود نوبت ویزیت بگیرید. دکتر دندانپزشک با معاینه دندان تشخیص می دهد که دندان شما دچار شکستگی است یا کریزلاین و سپس راه‌هایی برای درمان آن به شما ارائه می کند.

دندانپزشک با توجه به وضعیت و عمق ترک مویی دندان درمان مناسب و مخصوص به وضعیت شما یعن لمینت، بلیچینگ یا ارتودنسی را توصیه می کند. اما در صورتی که دندان شما ترک خورده باشد و سلامت کل دندان در خطر باشد، دندانپزشک درمان های دیگر مانند عصب کشی یا روکش دندان را پیشنهاد و اجرا می کند.

فارغ از نوع خدمات درمانی که نیاز دارید، در دندانپزشکان ایران می توانید متخصص‌ترین دکتر و بهترین قیمت خدمات دندانپزشکی را پیدا کنید.

منبع: مقالات دندانپزشکی درباره کریزلاین و ترک مویی دندان WebMD و PeNNDentalMedicine

امتیاز شما به این مطلب:
5/5 - (3 رای)
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای کریزلاین یا ترک مویی دندان چیست؟ + علت و درمان‌ها ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل