جستجو
۸ ترندهای دندانپزشکی در سال 2024: تکنولوژی و AI
بروزرسانی: ۱۴۰۲/۱۱/۲۳ نویسنده : امین روغنیان

۸ ترندهای دندانپزشکی در سال 2024: تکنولوژی و AI

|58 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

همه ما انتظار داریم ترند های دندانپزشکی در سال ۲۰۲۴ به سرعت همراه با پیشرفت تکنولوژی و هوش مصنوعی AI متحول شوند. اما متخصصان این صنعت بزرگ چه تصوری از آینده دندانپزشکی در سال ۱۴۰۳ دارند؟ با دندانپزشکان ایران همراه باشید تا مهمترین ترندهای دندانپزشکی در سال ۲۰۲۴ از هوش مصنوعی، تا پرینت 3D پروتز دندان را بررسی کنیم.

هوش مصنوعی: مهمترین ترند دندانپزشکی 2024

۱. هوش مصنوعی: مهمترین ترند دندانپزشکی 2024

هوش مصنوعی (AI) به سرعت در حال ورود به عرصه‌های مختلف از جمله سلامت و دندانپزشکی است. احتمالا تاثیرگذارترین ترند دندانپزشکی در سال ۲۰۲۴، کاربرد الگوریتم‌های هوشمند برای موارد زیر است:

  • تشخیص مشکات دهان و دندان: تصاویر رادیوگرافی مانند سی تی اسکن است. این کار به دندانپزشکان در تشخیص دقیق و سریع‌تر بیماری‌های دهان و دندان مانند پوسیدگی، بیماری‌های لثه و حتی سرطان کمک می کنند.

علاوه بر این – حداقل برای ثروتمندان – در ۲۰۲۴ امکان تحلیل داده ژنتیکی و سابقه خانوادگی مریضی برای درمان پیشگیرانه بیماری ها بوجود می‌آید.

  • برنامه ریزی درمان: همچنین، در برنامه‌ریزی و انجام درمان‌های پیچیده مانند جراحی ایمپلنت و ارتودنسی نقش هوش مصنوعی پررنگتر می‌شود. دندانپزشک با استفاده از داده‌های دقیق و شبیه‌سازی های پیشرفته، می تواند تصمیم بهتری بگیرد و نتایج مناسب‌تری برای بیماران رقم بزنند.

بیشتر بخوانید: هوش مصنوعی در دندانپزشکی: ۹ مورد از کاربردها و تاثیرات

ترند دندانپزشکی دیجیتال: اسکن 3D فک و دندان

۲. دندانپزشکی دیجیتال: اسکن 3D فک و دندان

در سال های اخیر دندانپزشکی دیجیتال با معرفی اسکنرهای سه بعدی مورد استفاده قرار گرفت. امروزه فناوری دیجیتال نقش مهمی در قالبگیری و طراحی کامپیوتری (CAD) یا ساخت (CAM) تجهیزات دندانپزشکی ایفا می کنند.

طراحی و ساخت کامپیوتری (CAD/CAM): این فناوری‌ها امکان طراحی و ساخت انواع روکش، بریج و ایمپلنت دندانی با ظرافت و کیفیت بالا، متناسب با وضعیت منحصر به فرد بیمار فراهم می کند. متخصصان معتقدند ترند دندانپزشکی دیجیتال در سال ۲۰۲۴ فراگیرتر می‌شود و افراد بیشتری بتوانند از لبخندی با فناوری دیجیتال استفاده کنند.

بنابراین امیدواریم سرعت و هزینه درمان دندانپزشکی بهبود قابل توجهی پیدا کند. و سال ۱۴۰۳ (۲۰۲۴) تجربه‌ای موفق و کم استرس برای بیماران به ارمغان بیاورد.

لیست مجهزترین کلینیک دندانپزشکی دیجیتال در شیراز که از تکنولوژی CAD/CAM استفاده میکند.

ترند پرینت ۳ بعدی تجهیزات و پروتز های دندانپزشکی

۳. پرینت سه بعدی تجهیزات دندانپزشکی

علاوه بر اسکن ۳ بعدی دهان، ترند دیگر دندانپزشکی در سال ۲۰۲۴ استفاده از پرینترهای سه بعدی در کلینیک های دندانپزشکی خواهد بود. البته شاید هزینه پرینت 3D پروتز های دندان مانند روکش، ایمپلنت و لمینت استفاده از آن را محدود به افراد خاص یا پولدار کند. اما دیگر لازم نیست بیماران چند هفته برای ساخت روکش دندان منتظر لابراتوار دندانپزشکی بماند.

شاید با فرآیند ارتودنسی نامرئی (اینویزالاین) و روند طولانی ساخت پلاک متحرک دندانپزشکی آشنا باشید. پس بهتر درک می کنید که پرینت 3D چه تاثیر بزرگی در راحتی و سرعت ارتودنسی می‌گذارد.

شرکت های بزرگ دندانپزشکی سرمایه گذاری زیادی در زمینه تحقق چاپ سه بعدی و رفع محدودیت های آن انجام می دهند. بنابراین تولید تجهیزات و پروتز دندانپزشکی در مطب در سال های آینده چندان دور از ذهن نیست.

۴. پیشرفت مواد دندانپزشکی: بهبود دوام و طول عمر

تحقیقات و توسعه در حوزه مواد دندانپزشکی منجر به تولید مواد با ترکیبات جدیدی شده که مقاومت و استحکام بالاتری در برابر سایش و شکستگی دارند. این مواد همچنین از نظر خاصیت ضدباکتری، زیبایی و تطابق با رنگ دندان‌های طبیعی نیز پیشرفت چشمگیری داشته‌اند.

استفاده از این مواد جدید به افزایش طول عمر دندان های پر شده و انواع لمینت و روکش دندان خواهد داشت و نهایتا به افزایش رضایت بیماران منجر می‌شود. هر چند انتظار پیشرفت مواد دندانپزشکی در سال ۲۰۲۴ برای ما که هر سال شاهد افت کیفیت هستیم شاید باورپذیر نباشد.

برای اطمینان از کیفیت مواد و پروتز به بهترین دندانپزشک در شیراز مراجعه کنید.

۵. واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR)

تکنولوژی واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) امروزه با هدست های جدید اپل ترند روز هستند. جدا از کاربرد این فناوری برای سرگرمی، متخصصان منتظر ورود AR/VR به عرصه آموزش دندانپزشکی هستند.

واقعیت مجازی و افزوده می توانند به عنوان روش‌های نوینی برای آموزش و تمرین دندانپزشکان باشد. این فناوری‌ها امکان تمرین روش‌های درمانی در محیط‌های شبیه‌سازی شده را می‌دهند و به یادگیری سریع‌تر و موثرتر تکنیک‌های جدید کمک می‌کنند.

همچنین، واقعیت مجازی می‌تواند برای معرفی انواع درمان یا کاهش اضطراب بیماران در حین درمان‌های دندانپزشکی استفاده شود. بسیاری از پزشکان و افراد عادی مشتاق به‌کارگیری این ترند جذاب دندانپزشکی در ۲۰۲۴ و سال های آینده هستند.

تله دنتیستری: دندانپزشکی از راه دور آنلاین غیرحضوری

۶. تله دنتیستری: ترند دندانپزشکی از راه دور

در سال ۲۰۲۴، شاهد تلاش‌هایی برای بهبود دسترسی و کاهش هزینه درمان‌های دندانپزشکی با معاینه و درمان غیرحضوری خواهیم بود. بنابراین استفاده از تکنولوژی دندانپزشکی اینترنتی و هوش مصنوعی برای نوبت دهی و ویزیت آنلاین متداول‌تر می شوند.

علاوه بر این امکان ارائه خدمات از راه دور به مناطق محروم، مدیریت و اختصاص بهتر منابع انسانی و مالی نیز بوجود می آید. احتمالا یکی از مهمترین ترندهای دندانپزشکی در ۲۰۲۴ این باشد که افراد بیشتری بتوانند از خدمات باکیفیت دندانپزشکی بهره‌مند شوند.

از بهترین دندانپزشک در تهران نوبت مشاوره آنلاین بگیرید تا نگران ترافیک نباشید.

۷. تمرکز بر پیشگیری ترند دندانپزشکی هزینه و درد کمتر

حتما موافقید که پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. بنابراین ممکن است در سال 2024، شاهد یک ترند و روند جدی برای افزایش آگاهی در تمرکز بر پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان باشیم. این شامل ارائه نکات آموزشی بهداشت دهان و دندان به زبانی ساده و معرفی روش‌های جدید جلوگیری از پوسیدگی دندان است.

گسترش استفاده از درمان‌های پیشگیرانه مانند فلورایدتراپی، فیشورسیلانت برای کودکان توسط دندانپزشک اطفال است. با پیشگیری به موقع و از سنین پایین افراد می‌توانند از بروز مشکلات جدی دهان و دندان در آینده جلوگیری کنند و در هزینه‌های درمان نیز صرفه جویی نمایند.

شاید این ترند دندانپزشکی در سال ۲۰۲۴/۱۴۰۳ بیشترین تاثیر را در بلندمدت بگذارد.

دندانپزشک خوب دیجیتال شیراز بهترین دندانپزشک تهران با دندانپزشکان ایران

۸. ترند شخصی سازی روند درمان یا تجهیزات دندانپزشکی

دهان و دندان هر بیمار مثل خود او، ویژگی‌های منحصر به فردی دارد. بنابراین نیاز و سلیقه او نیز در زمینه سلامت دهان و دندان نیز متفاوت است. در سال 2024، شاهد روندی رو به افزایش در شخصی سازی درمان‌های دندانپزشکی خواهیم بود.

بنابراین انتظار داریم پروتز های دندانپزشکی به شکلی ویژه طراحی و تولید شوند که کوچکترین جزئیات دهان و دندان شما را در نظر بگیرند. این شخصی سازی شامل:

  • تاج یا روکش دندان
  • بریج یا پل
  • بریس ثابت و پلاک متحرک ارتودنسی
  • و انواع ایمپلنت و دندان مصنوعی می‌شود.

همچنین دندانپزشکان ممکن است در آینده نزدیک از تحلیل سابقه بیماری ژنتیکی، داده‌های زیستی و معاینات با ابزار دقیق استفاده کنند. این یعنی توانایی طراحی درمان‌هایی که به طور اختصاصی برای هر بیمار بیشترین فایده و کاربرد را دارد.

جمع‌بندی و توصیه دندانپزشکان ایران

ترندهای دندانپزشکی 2024 باعث می شوند سال هیجان انگیزی در حوزه سلامت و دندان پیش رو باشد. احتمالا روندهای نوآورانه تحول و تغییرات بزرگی در این صنعت ایجاد خواهند کرد.

متخصصان انتظار پیشرفت‌های متعددی در زمینه هوش مصنوعی (AI)، دندانپزشکی دیجیتال، اسکن و پرینت سه بعدی طی چند سال آینده دارند.

بنابراین شاهد افزایش دقت و کارایی درمان ها، بهبود کیفیت رضایت بیماران از نتایج خواهیم بود. همچنین امیدواریم دسترسی به خدمات با کیفیت حتی از مناطق دور و محروم افزایش پیدا کند تا همه افراد امکان لبخندی سالم و زیبا با هزینه و زمان کمتر بدست بیاورند.

منبع مقالات ترندهای دندانپزشکی در سال ۲۰۲۴ (۱۴۰۳) 3Shape و AvantDental

مقالات پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای ۸ ترندهای دندانپزشکی در سال 2024: تکنولوژی و AI ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل