جستجو
ایمپلنت و دیابت
بروزرسانی: ۱۴۰۳/۰۳/۱۵ نویسنده : نسیم امیری

ایمپلنت دندان و دیابت – جراحی ایمپلنت برای دیابتی ها

|86 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

در این مقاله از سایت دندانپزشکان ایران قصد داریم درباره شرایط ایمپلنت بیمارانی که مبتلا به دیابت هستند با شما صحبت کنیم. 

همانطور که میدانید، یکی از بهترین روش های بازیابی دندان از دست رفته دهان، استفاده از روش ایمپلنت است. اگر چه این روش یکی از موثر ترین روش ها شناخته شده، اما در شرایط خاص می تواند حتی خطر آفرین نیز باشد. یکی از این موارد استفاده از روش ایمپلنت برای افراد دیابتی است.

 همانطور که میدانید در این افراد به دلیل بالا بودن سطح قند خون بهبودی زخم ها در مدت زمان بیشتری انجام می شود. از طرفی در حالت عادی ایمپلنت‌های دندانی حداقل به ۶ ماه زمان نیاز دارند، تا پایه‌های تیتانیومی در استخوان فک جای بگیرد و کاملا بهبود یابد. این مسئله می تواند در افراد دیابتی زمان زیادی را صرف کند. بنابراین استفاده روش ایمپلنت برای افراد دیابتی شرایط خاصی داشته و با محدودیت هایی همراه است.

دلیل ناسازگاری ایمپلنت و دیابت چیست؟

همانطور که گفته شد عمل ایمپلنت همراه با ایجاد زخم است و در افرادی که دچار بیماری دیابت هستند مدت زمان بهبود زخم بیشتر از حالت عادی است.

در واقع افراد دیابتی با افزایش میزان گلوکز در خون فعالیت گلبول های سفید دچار اختلال می شوند. گلبول های سفید عامل ایمنی و ترمیم بدن می باشند. با اختلال در عملکرد آنها سیستم ایمنی بدن از انجام وظایف خود باز می ماند. وقتی باکتری ها در محیط زخم ترمیم نشده فعالیت بیشتری می کنند و محل زخم به خوبی درمان نمی شود.

 از عوامل دیگری که در افراد دیابتی مانع از ترمیم زخم یکی کند شدن گردش خون و نرسیدن مواد مغذی به محل زخم و دیگری ایجاد آسیب در عصب ها و بی حس شدن محل زخم است. بنابراین چنانچه این روند نادیده گرفته شده و رسیدگی انجام نشود، می تواند دردسر آفرین باشد. به علاوه کاهش سرعت بهبود زخم و اعمال فشار بر اثر بی حسی به ناحیه جراحی ایمپلنت، باعث عفونت در این ناحیه خواهد شد.

متخصص ایمپلنت چه مواردی را قبل از ایمپلنت دندان افراد دیابتی بررسی می‌کند؟

قبل از انجام ایمپلنت برای افراد دیابتی متخصص موظف به بررسی این مسائل است: 

 • سطح قند خون (اگر بالا باشد ممکن است حراجی به تعویق بیفتد)
 • هموگلوبین ای وان سی (HbA1C) (برای اطمینان از کنترل بلند مدت قند خون)
 • آزمایش خون کامل (برای اطمینان از نبودن عفونت و مواردی از این قبیل)
 • بررسی کامل دندان برای تعیین روش ایمپلنت
 • ارجاع بیمار به پزشک متخصص برای تعدیل داروها و انسولین
 • ارجاع بیمار به متخصص تغذیه برای تنظیم رژیم غذایی
 • مشاوره برای قطع برخی از داروها قبل از ایمپلنت

برای یافتن دندانپزشک ایمپلنت خوب می توانید از دوستان یا آشنایان بپرسید یا با مراجعه به صفحه بهترین متخصص ایمپلنت دندان در شیراز یا تهران سایت ما که دارای تخصص و تجربه در زمینه کاشت دندان هستند مراجعه نمایید.

روشهای مختلف کاشت ایمپلنت برای افراد دیابتی

علیرغم آنچه گفته شد، بسیاری از افراد تمایل به انجام روش ایمپلنت برای بازیابی دندان های خود دارند. در این صورت با مدیریت خود بیمار و استفاده از روش های مختلف، همچنین با رعایت رژیم غذایی مناسب میتوان یک عمل موفقیت آمیز حتی تا پایان عمر داشت. در ادامه به معرفی چند روش ایمپلنت برای افراد دیابتی ها اشاره خواهیم کرد که بهتر است قبل از انتخاب هر کدام حتما با پزشک متخصص خود مشورت کنید:

کاشت دندان با تکنیک all on4         

این تکنیک برای بیمارانی مناسب است که تقریبا همه دندان های خود را از دست داده اند. در این حالت ابتدا 4 دندان را به عنوان پایه ایمپلنت با ارتفاع زیاد کاشته شده و سپس تاج های دندانهای دیگر به آن متصل می شوند.

استفاده از پل و پروتز 

این روش که به آن پل های بریج دندان نیز گفته می شود میتواند به صورت موقتی جای دندان خالی را برای شما پر کند. همچنین بریج ها می توانند همراه با ایمپلنت مورد استفاده قرار بگیرند. اما برای دیابتی ها بهتر است به تنهایی از بریج ها برای پر کردن جای خالی دندان استفاده کرد.

ایمپلنت و دیابت

ایمپلنت و دیابت

همچنین اگر احساس می کنید علائم اولیه که در بالا بیان شد را دارید همین حالا وارد لیست متخصص ایمپلنت دندان تهران شوید و به صورت مستقیم از دندانپزشکان متخصص مشاوره آنلاین و ایگان دریافت نمایید.

مراقبت های پیش از کاشت ایمپلنت برای افراد دیابتی

قبل از انجام جراحی ایمپلنت بهتر است این نکات رعایت شود:

 1. چند هفته قبل از جراحی و کاشت ایمپلنت میزان قند خون و دیابت خود را کنترل کنید.
 2. دندانپزشک معالج را از نوع داروهای دیابت و نحوه مصرف آنها مطلع سازید. تا در صورت لزوم و بنا به تجویز دندانپزشک برای اصلاح نوع دارو یا نحوه مصرف آن به متخصص دیابت و تغذیه ارجاع داده شوید.
 3. از مصرف داروهای کنترل کننده دیابت و میزان گلوکز خون تا ۴۸ ساعت قبل از جراحی و کاشت ایمپلنت خودداری کنید.
 4. در صورتی که انسولین مصرف می کنید، برای تعیین میزان دُز انسولین روز جراحی با دندانپزشک صحبت کرده و سپس اقدام به استفاده از انسولین نمایید.
 5. برای کنترل سریع تر قند خون می توانید به متخصص تغذیه مراجعه کنید. تا گلوکز خون خود را کاهش دهید

مراقبتهای بعد از ایمپلنت برای افراد دیابتی

افراد دیابتی بعد از ایمپلنت موظف به رعایت این نکات هستند:

 1.  در مورد زخم ایمپلنت خود صبور باشید و بدانید که طول درمان شما زیاد است.
 2.  کنترل مرتب و منظم قند خون  داشته باشید چرا که امکان ایجاد تغییر سطح قند خون با توجه به عوامل گسترده ای مانند مصرف دارو، تغذیه، استرس، درد و … وجود دارد.
 3. یه صورت مرتب به متخصص خود مراجعه کنید تا وضعیت ایمپلنت معاینه شود
 4. عفونت، داغی، تورم، درد یا بی حسی را فورا به پزشک اطلاع دهید
 5. یک برنامه تغذیه مناسب و کنترل شده داشته باشید
 6. بهداشت و نظافت محیط ایمپلنت را حفظ کنید.
 7. از خوردن خوراکی های سفت و خشک که ممکن است به لثه و اطراف ایمپلنت آسیب وارد کند خودداری کنید

عوارض ایمپلنت در افراد دیابتی

بنابر آنچه گفته شد ایمپلنت برای افراد دیابتی چنانچه همراه با مراقبت دقیق نبوده و دندانپزشک تخصص لازم را نداشته باشد، شاید عوارض احتمالی در پی داشته باشد. در ادامه به برخی از این عوارض اشاره خواهیم کرد:

 1.  مهمترین عوارضی که در پی ایمپلنت برای افراد دیابتی در پی خواهد بود عفونت است . که باید با دقت مراقبت شود عفونت میتواند تحت تاثیر کاهش مواد غذایی، طولانی شدن ترمیم زخم، رشد باکتری ها و … ایجاد شده و با سرعت بالایی گسترش می باید. البته آنچه با دقت از ایمپلنت مراقبت شود امکان این مسئله به حداقل می رسد.
 2. اگر نکات مراقبتی قبل و بعد از درمان به همراه معاینات تخصصی انجام نشده باشد، ممکن است پیوند ایمپلنت با استخوان فک صورت نگیرد و در جای خود محکم نشود. در پی این مسئله ایمپلنت توانایی نگهداری تاج دندان را نداشته و در واقع عمل موفقیت آمیز نخواهد بود.

مهمترین دلایل افتادن روکش ایمپلنت چیست؟ برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

دلایل شکست ایمپلنت دندان برای افراد دیابتی چیست؟

احتمال شکست ایمپلنت در افراد دیابتی به طور کلی بیشتر از افراد سالم است. این مسئله دلایل مختلفی دارد از جمله این دلایل عبارتست از:

عوارض میکروواسکولار

 از جمله عوارض میکروواسکولار تاخیر در بهبودی اطراف ایمپلنت‌ها و در نتیجه شکست زودرس است این مسئله در افراد دیابتی به دلیل مشکلات قند خون بیشتر است.

تاخیر در درمان زخم

زخم های بیماران دیابتی به سختی درمان می شود، از طرفی جراحی ایمپلنت توام با زخم و خونریزی در لثه است. این زمان طولانی احتمال پس زدن ایمپلنت و همچنین عفونت را زیاد کرده و به شکست ایمپلنت کمک می­‌کند.

عفونت

 به دلیل اینکه در بیماران دیابتی قند خون بالایی وجود دارد روی بافت لثه شاهد کاهش جریان خون و اختلال در عملکرد گلبول های سفید هستیم. از این رو احتمال عفونت در این افراد بیشتر است.

سخن آخر

اینکه یک فرد دیابتی بخواهد از روش ترمیمی ایمپلنت برای بازیابی دندان خود استفاده کند، بد نیست. اما باید یاداو.ر بشیم که این بیماری شرایط خاصی را در جراحی ایمپلنت به وجود خواهد آورد . بنابراین بهتر است با دقت بیشتر و تحت نظر یک متخصص مجرب انجام شود.

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای ایمپلنت دندان و دیابت – جراحی ایمپلنت برای دیابتی ها ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل