جستجو
درمان پوسیدگی دندان جلو
بروزرسانی: ۱۴۰۲/۱۱/۰۸ نویسنده : نسیم امیری

درمان پوسیدگی دندان جلو

|67 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

در این مقاله از سایت دندان پزشکان یاران قصد داریم درباره روش های درمان پوسیدگی دندان جلو با شما صحبت کنیم.

پوسیدگی دندان می تواند مشکلات زیادی را برای فرد به وجود آورد. اما پوسیدگی دندان جلو یک مشکل مهم تر نسبت به دندان های عقب ایجاد می کند؛ و آن هم تاثیر این مسئله بر زیبایی فرد است. همچنین نحوه ترمیم این دندون پوسیده نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که لازم است درمان با چنان ظرافتی انجام شود که نزدیکترین باهت به دندان های دیگر را داشته باشد. متخصصین برای ترمیم دندان های پوسیده جلو روش های مختلفی را ارائه میدهند که در ادامه به بررسی این روش های می پردازیم.

انواع پوسیدگی دندان جلو

به طور کلی پوسیدگی دندان جلو نیز مانند دندان های دیگر می توان انواع مختلف داشته باشد:

پوسیدگی اولیه در دندان جلو

این مرحله از پوسیدگی دندان حاد نبوده و به راحتی قابل پیشگیری است. در این مرحله دمینرالیزاسیون مینای دندان تخریب می شود.بنابراین با درمان های سطحی قابل بازیابی است و نیاز به تخریب مینا یا کشیدن دندان نیست.

دندانپزشک در شیراز

پوسیدگی حفره دندان جلو

 در این مرحله معمولا پوسیدگی در شیارهای عمیق (حفره ها و شقاق) دندان های جلویی رخ می دهد و حفره های آسیب پذیر به وجود می آید. درمان این نوع پوسیدگی به نوع قبل کمی سخت تر است.

 پوسیدگی سطح صاف دندان جلو

 در این مرحله سطح صاف دندان های جلویی بخصوص در امتداد ختهع لثه یان پوسیدگی به وجود می آید.

پوسیدگی ریشه دندان جلو

اگر لثه دندان جلو تحلیل رفته و ریشه دندان در معرض دید قرار گیرد، پوسیدگی حاد ریشه دندان به وجود آمده است.

پوسیدگی پیشرفته

در این سطح از پوسیدگی، حفره های عمیقی در روی سطح به وجود آمده و گسترده می شود. این مسئله یکی از پیشرفته ترین نوع پوسیدگی محسوب می شود.

انواع روش های ترمیم دندان جلو

روش های ترمیم پوسیدگی دندان جلو متفاوت است و هر کدام مزایا و معایب خاص خود را خواهد داشت. این روش ها عبارتست از:

باندینگ دندان 

در این روش پزشک یک واحد رزین کامپوزیت همرنگ دندان را روی دندان آسیب دیده قرار میدهد. سپس به شکل دلخواه می تراشد. در نهایت به وسیله اشعه آن را به سطح دندان می چسباند. این روش سریع و مقرون به صرفه بوده و اغلب برای مشکلات جزئی مانند ترک و شکاف و یا تغییر رنگ استفاده می شود.از طرفی چون می توان کامپوزیتی همرنگ دندان بدست آورد، پر کردن دندان جلو با کامپوزیت یکی از بهترین روش های درمانی است.

 با این وجود از معایب ترمیم دندان جلو با کامپوزیت می‌توان به چسبندگی کمتر این مواد نسبت به سایر مواد ترمیم و احتمال رنگ پذیری کامپوزیت در طول زمان اشاره کرد.

دندانپزشک در تهران

استفاده از ونیر چینی

اگر نوع پوسیدگی دندان جلو پیشرفته باشد، برای ترمیم این دهان بعد از حذف حداقل مینای دندان ونیرهای چینی از جنس پرسلن سفارشی به جلوی دندان ها چسبانده می شود.  این ونیر ها ظاهری زیبا و کاملا طبیعی داشته و یکی از گزینه های مناسب برای درمان پوسیدگی دندان جلو است.  از جمله مزایا و نیر میتوان به ظریف و بادوام بودن آن اشاره کرده که برای بهبود ظاهر دندان های جلویی بسیار مناسب است. همچنین به راحتی می تواند لکه های روی دندان را بپوشاند دربرابر تغییر رنگ ولک شدن  نیز مقاوم است. از معایب ترمیم دندان جلو با ونیر های چینی، به هزینه بالای آنها نسبت به سایر انواع  روش های ترمیم دندان و طولانی تر بودن فرایند درمان اشاره کرد.

روکش دندان 

یکی از روش های مقبول ترمیم دندان جلو استفاده از روکش است.روکشهای دندانی محافظان و ترمیم کنندگان خوبی برای دندان هایی است که به شدت آسیب دیده . این روش نسبت به ونیر ارزان تر بوده و نتیجه قابل قبولی نیز ارائه خواهد داد. اما از معایب این روش می توان به برداشتن بخش زیادی از مینای دندان اشاره کرد.

ایمپلنت دندانی

اگر پوسیدگی دندان جلو به اندازه ای باشد که با ترمیم به نتیجه ندهد؛ استفاده از ایمپلنت می تواند بهترین گزینه باشد. در این شرایط ابتدا دندان جلو کشیده شده و بعد با قرار دادن یک پایه ایمپلنت به صورت جداگانه در استخوان فک قرار میگیرد. بعد از حدود شش ماه که پایه در استخوان جوش خورد، تاج سفارشی همرنگ دندان روی آن قرار گرفته و دندان بازیابی خواهد شد.  این روش راه حلی دائمی برای جایگزینی دندان های از دست رفته جلویی است و از مهمترین مزایای آن ظاهر طبیعی دندان بازیافت شده است. اما از معایب آن می توان به جراحی گران بودن و طولانی بودن فرایند بازیابی اشاره کرد.

متخصص ایمپلنت در شیراز

درمان پوسیدگی دندان جلو

درمان پوسیدگی دندان جلو

 

چنانچه در شیراز زندگی میکند و در نظر دارید تا از خدمات نوبت گیری یا مشاوره آنلاین استفاده کنید میتوانید به لیست برترین متخصص لمینت شیراز مراجعه کنید. همچنین اگر در جهانشهر البرز زندگی میکنید میتوانید به وسیله لیست برترین متخصص لمینت در جهانشهر کرج پزشک متخصص خود را پیدا کنید.

پیشگیری از پوسیدگی دندان

 اگرچه امروزه با پیشرفت علم روش های خوب برای بازیابی دندان وجود داشته و تقریبا بی دندانی برای همیشه از بین رفته است؛ اما بهتر آن است که از پوسیدگی دندان حدالمقدور جلوگیری شود. روش های مراقبت خانگی مانند مراجعه به پزشک استفاده مداوم از خمیر دندان و نخ دندان وجود دارد. از طرفی راه هایی وجود دارد که به وسیله آن می توان مینای دندان را محکم کرد. اما علیرغم این راه ها مسائلی است که با بررسی آن میتواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کرد.

علل پوسیدگی دندان

پیش از آنکه روش هایی برای پیشگیری از پوسیدگی را بشناسیم، بهتر است درباره علل پوسیدگی دندان اطلاعات داشته باشید. در ادامه به برخی از این دلایل اشاره خواهیم کرد:

حساسیت به دما

 بعضی از دندانها نسبت به دما حساسند. به گونه ای که با تغییر ناگهانی دمای دهان مانند خوردن بستنی یا چای واکنش نشان میدهد و دچار درد شدید می شود. این درد ها معمولا به دلیل ایراداتی است که داخل عصب دندان به وجود آمده است می تواند از دلایل پوسیدگی دندان نیز باشد.

برگشت لثه

 اگر فرد در مسواک زدن زیاده روی کند و یا به شیوه غلط این کار را انجام دهد، دندان باعث ایراداتی شده و عارضه برگشت لثه به وجود می آید. بنابراین برای جلوگیری از این مسئله بهتر است به اندازه و به شیوه صحیح مسواک بزنید.

عفونت کردن لثه دندان

عفونت لثه  یکی از مهمترین دلایلی است که باعث از بین رفتن دندان می شود. بنابراین چنانچه کوچکترین علائمی از عفونت لثه را مشاهده کردید فورا با پزشک خود چرا که در غیر این صورت رفته رفته دندان های شما دچار پوسیدگی شده و از بین می روند.

متخصص ایمپلنت در تهران

بهترین زمان ترمیم دندان جلو

بهترین زمان برای ترمیم دندان جلو بلافاصله بعد از آسیبی است که به دندان وارد می شود مواردی مانند شکسته شدن ترک خوردن و پوسیدگی دندان تا قبل از آنکه دچار تغییر رنگ شود باید برطرف شود. در این حالت باید به پزشک خود مراجعه کنید و بعد از بررسی اقدامات لازم برای درمان آن را انجام دهید. یادتان باشد که حفظ دندان جلو میتوان علاوه بر سلامتی به زیبایی شما نیز کمک کرده و در نهایت کیفیت زندگی شما را بهبود ببخشد.

 سخن آخر

 پوسیدگی و تخریب دندان جلو علاوه بر اینکه سلامتی دهان و دندان را به وجود می آورد ، می تواند باعث از بین رفتن زیبایی ظاهری فرد نیز باشد. بنابراین بعد از پوسیدگی دندان جلو باید سریعا برای ترمیم و اصلاح آن اقدام کنید.از طرفی ترمیم دندان جلو نیز باید با ظرافت و حساسیت خاصی انجام شود و ترجیحا از روش های طبیعی برای بازیابی دندان استفاده کنید. بنابراین چنانچه این مشکل برای شما به وجود آمد بهتر، است سریعا با یک متخصص متبحر مشورت کرده و بهترین روش را انتخاب کنید.

مقالات پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای درمان پوسیدگی دندان جلو ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل