جستجو
عفونت دندان عصب کشی شده را چگونه درمان کنیم
بروزرسانی: ۱۴۰۲/۱۰/۲۶ نویسنده : رویا حسینی

عفونت دندان عصب کشی شده را چگونه درمان کنیم؟

|133 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

در این مقاله به چگونگی ایجاد و درمان عفونت دندان عصب کشی شده میپردازیم.

عصب کشی دندان

عصب کشی دندان، که به آن درمان کانال ریشه نیز گفته می‌شود، یک روش درمانی دندانپزشکی است که برای از بین بردن عفونت و پوسیدگی دندان استفاده می‌شود. در این روش، پالپ دندان، که شامل اعصاب و رگ‌های خونی است، برداشته می‌شود و کانال‌های ریشه دندان با مواد پرکننده محکم می‌شوند.

عفونت دندان عصب کشی شده را چگونه درمان کنیم

عفونت دندان عصب کشی شده

عفونت دندانهای عصب کشی شده یک اتفاق نادر است که باعث درد در دندان عصب کشی شده میشود. بعد از عصب کشی دندان، درد داشتن دندان طبیعی است، اما اگر این درد تا 10 روز طول بکشد به این معناست که دچار عفونت شده اید.

عوامل تاثیرگذار بر عفونت دندان عصب کشی شده

عوامل متعددی می‌توانند بر احتمال عفونت دندان عصب کشی شده تأثیر بگذارند. برخی از این عوامل عبارتند از:

 • کیفیت عصب کشی
 • وجود ترک یا لب پر شدن دندان
 • وجود آبسه
 • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
 • وجود بیماری‌های زمینه‌ای
 • سن بیمار
 • جنسیت بیمار

عفونت دندان عصب کشی شده را چگونه درمان کنیم

کیفیت عصب کشی

اگر عصب کشی به درستی انجام نشود، ممکن است کانال‌های ریشه به طور کامل پاکسازی نشوند و باکتری‌ها در آن باقی بمانند. این امر می‌تواند منجر به عفونت مجدد دندان شود.

وجود ترک یا لب پر شدن دندان

ترک یا لب پر شدن دندان می‌تواند باعث شود که باکتری‌ها از طریق این ترک‌ها وارد دندان شوند و باعث عفونت شوند.

وجود آبسه

آبسه یک کیسه پر از چرک است که در اطراف دندان ایجاد می‌شود. آبسه می‌تواند باعث عفونت ریشه دندان شود و حتی منجر به از دست رفتن دندان شود.

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می‌تواند باعث تجمع پلاک و جرم روی دندان‌ها شود. این پلاک و جرم می‌توانند باعث پوسیدگی دندان و عفونت ریشه دندان شوند.

وجود بیماری های زمینه ای

برخی از بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی می‌توانند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کنند. در نتیجه، این افراد در برابر عفونت‌ها، از جمله عفونت دندان، آسیب‌پذیرتر هستند.

سن بیمار

در عصب کشی، پالپ دندان، که شامل اعصاب و رگ‌های خونی است، برداشته می‌شود. این امر باعث می‌شود که دندان نسبت به عفونت آسیب‌پذیرتر شود. اگر فردی مسن باشد، جریان خون در دندان او کمتر است که می‌تواند باعث شود که بدن او به عفونت دندان به طور مؤثر پاسخ ندهد و منجر به عفونت شدید دندان و حتی از دست رفتن دندان شود.

جنسیت بیمار

زنان نسبت به مردان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت دندان عصب کشی شده هستند. این امر ممکن است به دلیل عوامل مختلفی مانند هورمون‌ها، سبک زندگی و عادات بهداشتی باشد.

درمان عفونت دندان عصب کشی شده

درمان عفونت دندان عصب کشی شده به شدت عفونت بستگی دارد. اگر عفونت خفیف باشد، ممکن است درمان با آنتی بیوتیک کافی باشد. با این حال، اگر عفونت شدید باشد، ممکن است نیاز به درمان‌های تهاجمی‌ تری مانند جراحی باشد. بهتر است برای تشخیص به یکی از بهترین دندانپزشک عصب کشی دندان شیراز مراجعه کنید

عفونت دندان عصب کشی شده را چگونه درمان کنیم

درمان با آنتی بیوتیک

درمان با آنتی بیوتیک معمولاً اولین خط درمان برای عفونت دندانهای عصب کشی شده است. آنتی بیوتیک‌ها به از بین بردن باکتری‌های مسئول عفونت کمک می ‌کنند. این آنتی بیوتیک ها معمولا به صورت قرص و دارو هستند اما در برخی موارد ممکن است تزریق آنتی بیوتیک تجویز شود.

درمان با جراحی

جراحی کردن دندان عصب کشی شده که دچار عفونت شده است روش هایی دارد که عبارتند از:

 • درآوردن دندان: عفونت به نوک ریشه دندان رسیده باشد، ممکن است نیاز به کشیدن دندان باشد.
 • تمیز کردن مجدد کانال‌های ریشه: در صورتی که عفونت در کانال‌های ریشه دندان باقی مانده باشد، ممکن است نیاز به تمیز کردن مجدد کانال‌های ریشه دندان باشد.
 • درمان جراحی آپیکسیلکتومی: در صورتی که عفونت به نوک ریشه دندان رسیده باشد، ممکن است نیاز به جراحی آپیکسیلکتومی باشد. در این روش، نوک ریشه دندان برداشته می‌ شود.

مراقبت های پس از درمان

پس از درمان عفونت مجدد دندان عصب کشی شده، لازم است که از دندانپزشک خود بخواهید تا به شما بگوید چگونه از دندانهایتان مراقبت کنید و چه اصول بهداشتی ای در مقابل آن رعایت کنید. برخی از این توصیه ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • مصرف آنتی بیوتیک‌ها طبق دستور پزشک
 • استفاده از مسکن‌ها برای تسکین درد
 • رعایت بهداشت دهان و دندان

جمع‌بندی عفونت دندانهای عصب کشی شده

عفونت دندانهای عصب کشی شده یک اتفاق جدی است که می‌تواند منجر به از دست رفتن دندانها شود. در صورت بروز درد تا 10 روز پس از عصب کشی، دندان شما ممکن است دچار عفونت باشد. در این صورت بهتر است که به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا میزان وخامت آن را بررسی کند و اقدامات لازم را انجام دهد.

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای عفونت دندان عصب کشی شده را چگونه درمان کنیم؟ ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل