جستجو
کامپوزیت ماکروفیل
بروزرسانی: ۱۴۰۲/۱۱/۰۴ نویسنده : عسل ریحانی

همه چیز درباره کامپوزیت ماکروفیل

|55 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

از کامپوزیت به عنوان نوعی لمینت یاد می‌شود که انواع مختلفی دارد. اولین روکشی که وارد بازار شد، نوع ماکروفیل بود که از آن تحت عنوان درشت دانه نیز یاد می‌شود. این دسته از روکش‌ها با مزایای مختلفی همراه هستند و این امکان را در اختیار دندانپزشک قرار می‌دهند تا با کمک آن مشکلات دندانی بسیاری را برطرف کنند. همچنین برای اینکه بتوان از این روش برای سال‌ها بهره برد، نیاز است به نکات مراقبتی گوناگونی توجه داشت. در این مطلب به صورت کامل‌تر این دسته از روکش‌ها را تشریح خواهیم کرد؛ پس تا انتهای مقاله دنبال‌کننده ما باشید.

همه چیز درباره کامپوزیت ماکروفیل

از روکش‌ ماکروفیل با نام درشت دانه نیز یاد می‌شود. ذرات تشکیل‌دهنده این روکش‌ها می‌توانند اندازه‌ای در حدود 10 تا 50 میکرومتر داشته باشند. اگر بخواهیم این دسته از روکش‌های قدیمی را با نوع جدید مقایسه کنیم، باید بگوییم اندازه درشت‌تری دارند. مقاومت و دوام بالا از جمله مزایایی به شمار می‌روند که می‌توانید از این محصولات مشاهده کنید. البته این روکش‌ها با معایبی نیز همراه هستند. به عنوان مثال فرایند ترمیم و پولیش کردن آن‌ها با سختی‌های زیادی همراه هستند؛ ازاین‌رو برخی افراد ترجیح می‌دهند از مدل‌های دیگری بهره ببرند. این روکش‌ها ویژگی‌های مختلفی دارند که از جمله آن‌ها می‌توانیم به گزینه‌های زیر اشاره داشته باشیم:

 1. این روکش‌ها شباهت زیادی به دندان‌های طبیعی دارند؛ به همین علت به انتخاب افرادی بسیاری تبدیل شده‌اند.
 2. روی این روکش‌ها پلاکت و جرم به سختی جمع می‌شوند؛ اما با این وجود باید حتماً در رعایت بهداشت نهایت تلاش خود را به کار بگیرید.
 3. برای دندان‌های پوسیده نیز می‌توان از این روکش‌ها بهره برد؛ اما با این حال توصیه می‌شود در ابتدا مشکلات دندانی خود را رفع کنید و سپس نسبت به روکش کردن گام بردارید.
 4. همچنین اگر از بهترین متخصصان در راستای روکش کردن بهره ببرید، می‌توانید شاهد کیفیت و ظاهر خوبی باشید.

همه چیز درباره کامپوزیت ماکروفیل

چگونه از روکش‌های ماکروفیل نگهداری کنیم؟

بهره‌مندی از طول عمر طولانی در گرو نگهداری درست و رعایت نکات مراقبتی است. در بحث کامپوزیت ماکروفیل نیز به همین صورت است. مهم‌ترین و اصلی‌ترین نکته این بوده که به بهداشت دهان و دندان خود توجه داشته باشید. شما باید بعد از هر بار مصرف غذا دندان‌های خود را مسواک بزنید و سپس از نخ دندان استفاده کنید. همچنین به این نکته توجه داشته باشید که مصرف دهان‌شویه می‌تواند احتمال ابتلا به انواع عفونت را کاهش دهد. مواد این روکش‌ها به گونه‌ای هستند که به سرعت رنگ می‌گیرند؛ به همین علت باید از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های دارای رنگ‌دانه خودداری کنید یا بعد از هر بار استفاده دندان‌های خود را مسواک بزنید. لازم به ذکر است گاز زدن خوراکی‌ها و اجسام سفت نیز می‌تواند باعث وارد شدن آسیب به این روکش‌ها شود؛ پس از انجام آن به طور جدی خودداری کنید.

یکی از مهم ترین اقداماتی که می توانید برای نگهداری از کامپوزیت انجام دهید چکاپ چند ماه یکبار توسط دندانپزشک می باشد. برای دریافت نوبت ویزیت از دندانپزشک تهران به صفحه دندانپزشکان مراجعه نمایید.

کاندیدهای مناسب و نامناسب برای انجام کامپوزیت ماکروفیل

اگر به دنبال کامپوزیت دندان‌های خود هستید، اول باید ببینید کاندید مناسبی برای این امر خواهید بود یا نه؟ زمانی که به کلینیک مراجعه می‌کنید، دندانپزشک به خوبی وضعیت دندان‌های شما را بررسی خواهد کرد و سپس می‌گوید آیا می‌توانید در راستای روکش ماکروفیل گام بردارید یا خیر؟ در لیست زیر می‌توانید با ایده‌آل‌ترین کاندیدها آشنا شوید:

 1. اگر دارای دندان‌های فاصله‌دار هستید، می‌توانید از این روش برای پوشاندن آن‌ها بهره ببرید.
 2. اگر دندان‌های ترک‌خورده و شکسته دارید، این روش می‌تواند بسیار ایده‌آل باشد.
 3. برای دندان‌های کج نیز می‌توان از این روش استفاده کرد.
 4. اگر دندان‌های شما دچار تغییر رنگ شده‌اند، می‌توانید از این روش برای رسیدن به ظاهری دلخواه بهره ببرید.
 5. اگر دندان‌هایتان کوتاه و یا کوچک هستند، روکش‌های ماکروفیل انتخاب خوبی خواهند بود.

اگر جزو افرادی قرار می‌گیرید که به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت نمی‌دهید و یا رژیم غذایی مناسبی ندارید، روکش ماکروفیل به هیچ عنوان مناسب شما نخواهد بود. همچنین افراد زیر نیز نمی‌توانند از این روش برای دندان‌های خود بهره ببرند:

 1. آن دسته از افرادی که به دندان‌های خود فشار زیادی وارد می‌کنند.
 2. آن دسته از افرادی که مبتلا به بیماری‌های لثه هستند.
 3. آن دسته از افرادی که پوسیدگی‌های بسیار شدید دندانی دارند.
 4. آن دسته از افرادی که دندان‌هایشان به صورت برجسته هستند.
 5.  آن دسته از افرادی که به دخانیات اعتیاد شدیدی دارند.

برای دریافت نوبت ویزیت جهت انجام کامپوزیت دندان به مطلب کامپوزیت دندان شیراز مراجعه کنید.

همه چیز درباره کامپوزیت ماکروفیل

آیا می‌توان در سن پایین از روکش‌های ماکروفیل بهره برد؟

به‌طورکلی خانم‌ها و آقایان تا سن مشخصی استخوان‌ دندان‌هایشان رشد می‌کنند. این سن برای خانم‌ها هفده و برای آقایان بیست است؛ به همین علت تا قبل از این بازه سنی نمی‌توان نسبت به روکش ماکروفیل اقدام کرد. اگر به این موضوع توجهی نشود، ونیرها به مرور زمان زیبایی اولیه خود را از دست خواهند داد و باعث بروز مشکلاتی می‌شوند. از جمله این مشکلات می‌توانیم به گزینه‌های زیر اشاره داشته باشیم:

 1. تغییر رنگ با سرعت بیشتری رخ خواهد داد.
 2. احتمال وارد شدن آسیب بر اثر ضربه بسیار بیشتر است.
 3. ممکن است افراد التهابات بیشتری را در ناحیه لثه تجربه کنند.
 4. همچنین به دلیل تغییر استخوان‌ها، فاصله موجود بین ونیر و لثه به مرور زمان بیشتر خواهد شد.

اگر به دنبال بهترین متخصص روکش دندان هستید که مشاوره دریافت کنید؛ پیشنهاد میکنیم مطلب روکش دندان در شیراز را از سایت دندانپزشکان ایران مشاهده کنید.

شرایط داشتن روکش ماکروفیل موفق چیست؟

گاهی اوقات ممکن است افرادی که دندان‌هایشان را کامپوزیت کرده‌اند، نتوانند نتایج ایده‌آلی را تجربه کنند. دلایل و شرایط مختلفی ممکن است باعث ایجاد این مشکل شوند که یکی از آن‌ها عدم مهارت دندانپزشک است. متخصصی که بدین منظور انتخاب می‌کنید باید مهارت‌های لازم را برای روکش کردن داشته باشد. در غیر این صورت بعد از مدتی شاهد افتادن روکش‌ها خواهید بود. همچنین اگر مینای دندان شما کافی نباشد نیز نتایج نهایی چنگی به دل نمی‌زنند.

بیشتر بخوانید: کامپوزیت نانو سرامیکی زنیت

همه چیز درباره کامپوزیت ماکروفیل

سخن آخر درباره کامپوزیت ماکروفیل

کامپوزیت یکی از ایده‌آل‌ترین روش‌ها برای زیبایی دندان‌ها است که انواع مختلفی دارد. ونیر ماکروفیل از جمله این روش‌ها به شمار می‌رود و از آن تحت عنوان درشت دانه نیز یاد می‌شود. افراد مختلفی کاندید انجام این روش هستند که سعی کردیم به بررسی مهم‌ترین آن‌ها بپردازیم. متخصص می‌تواند متوجه شود آیا شما کاندید مناسبی هستید یا خیر. همچنین بعد از ونیر نیاز است به اصول مراقبتی پایبند باشید تا از دوام و استحکام بالاتر بهره ببرید. اگر به دنبال بهترین متخصص کامپوزیت دندان هستید، می‌توانید سری به سایت دندانپزشکان ایران بزنید و یک وقت مشاوره رایگان رزرو کنید.

مقالات پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای همه چیز درباره کامپوزیت ماکروفیل ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل