جستجو
خطرناکترین محل نگهداری مسواک کجاست؟ مسواک را کجا نگه داریم؟
بروزرسانی: ۱۴۰۳/۰۲/۲۶ نویسنده : امین روغنیان

خطرناکترین محل نگهداری مسواک کجاست؟ مسواک را کجا نگه داریم؟

|68 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

مکان و جای نگهداری مسواک اهمیت زیادی برای بهداشت دندان و سلامت لثه های ما دارد. برای جلوگیری از پلاک دندان و بیماری لثه، باید مسواک را زود به زود (هر ۳ ماه) عوض کنیم و در جای مناسب نگهداری کنیم. آیا مسواک خود را در دستشویی نگهداری می کنید؟ آیا می دانستید خطرناکترین محل نگهداری مسواک دستشویی است؟ در این مقاله بهترین جا برای گذاشتن مسواک در خانه یا سفر برای لبخندی زیبا و لثه ای سالم آشنا می شویم.

بهترین جا برای گذاشتن مسواک کجاست دستشویی یا حمام؟ خطرناکترین مکان نگهداری مسواک

بهترین جا برای گذاشتن مسواک کجاست دستشویی یا حمام؟

بهترین مکان برای نگهداری مسواک جایی است که خشک، تمیز و دور از منابع آلودگی باشد. کابینت یا کمد دارو در حمام یا دستشویی و جامسواکی دیواری از بهترین مکان ها برای نگهداری مسواک هستند. البته به شرطی که کابینت یا کمد، تهویه خوب داشته باشد و بخاطر رطوبت محیطی برای رشد باکتری و قارچ روی الیاف نشوند.

دانشمندان و دندانپزشکان معتقدند بهترین جای نگهداری مسواک و جا مسواکی دور از سینک و دستشویی است. آیا می دانستید که سیفون دستشویی ذرات ریزی (آئروسل) میکروب و آلودگی را تا ۲ متر در هوا پخش می کند؟ بنابراین بدترین و خطرناک‌ترین جای نگهداری مسواک در خانه دستشویی و نزدیک به توالت است.

با مراجعه به دندانپزشک خوب در شیراز از بیماری و عفونت لثه پیشگیری کنید.

آیا دستشویی جای مسواک است؟

اغلب افراد مسواک را در دستشویی و کنار سینک می گذارند. از نظر محققان جای مسواک دستشویی و کنار سینک روشویی نیست. با اینکه هرچه فاصله جا مسواکی از دستشویی بیشتر باشد میکروب کمتری روی آن می نشیند ولی وقتی مسواک را کنار سینک می گذارید آب، باکتری و صابون روی آن می ریزد.

بهترین مکان برای نگهداری مسواک در دستشویی خانه داخل جا مسواکی دیواری با درپوش مناسب به صورت ایستاده دور از سینک و توالت است. به شرط تهویه هوای خوب و خشک شدن سریع الیاف داخل کشو یا کمد کابینت دارو نیز از بهترین جا ها برای گذاشتن مسواک هستند.

نگهداری مسواک در حمام خطرناکترین جای مسواک دستشویی

نگهداری مسواک در حمام

حمام به دلیل وجود رطوبت دائمی بخار آب گرم حتی از دستشویی هم برای نگهداری مسواک بدتر و نامناسب تر است. ترکیب رطوبت و دمای مکانی ایده آل برای رشد باکتری و قارچ های خطرناک ایجاد می کند. ضمن اینکه در محیط حمام الیاف مسواک هیچوقت خشک خشک نمی شوند.

نکات مهم نگهداری و مراقبت از مسواک

علاوه بر اینکه مهم است مسواک را کجا نگه داریم، نکات زیر کمک می کنند مسواک از خطر باکتری و عفونت تمیز بماند و عمر آن بیشتر شود.

  • بعد از اینکه مسواک زدید آن را خوب زیر آب بشویید
  • مسواک را ایستاده و در معرض هوا نگه دارید تا خشک و ضد عفونی شود
  • مسواک وسیله ای شخصی است پس نه آن را به کسی بدهید و نه از مسواک دیگران استفاده کنید.
  • جا مسواکی را تمیز کنید (بخاطر آلودگی خاک و ذرات گرد و غبار)
  • هر ۳ یا ۴ ماه یکبار مسواک خود را تعویض کنید

همچنین برای دندان و لثه سالم توصیه می کنیم روزی دو بار مسواک و یک بار نخ دندان بکشید. البته آیا مهم است قبل یا بعد مسواک نخ دندان بکشیم؟

استفاده از جا مسواکی در سفر

بهترین مکان برای نگهداری مسواک در خانه یا سفر جامسواکی مخصوص است. بنابراین نباید هنگام مسافرت مسواک را در کیسه فریز پلاستیکی، دستمال کاغذی یا فویل آلومینیومی بگذاریم. جا مسواکی منافذی دارد که باعث می شود مسواک به درستی خشک شود و مو یا الیاف برس آن کج یا خراب نشوند.

بگذارید مسواک کامل خشک شود

برای جلوگیری از رشد باکتری لازم است که مسواک در تماس با هوا خشک شود. شاید تصور کنید که گذاشتن مسواک داخل کیف یا کشو کابینت و کمد آن را از آلودگی و باکتری محافظت می کند. در صورتی که جاهای تاریک و مرطوب بخاطر افزایش رشد باکتری و قارچ از خطرناک ترین مکان های نگهداری مسواک هستند.

البته اگر مسواک را داخل دستشویی نگهداری می کنید احتمال آلودگی بخاطر شستشوی دست، صابون یا سیفون دستشویی وجود دارد. در این صورت بهتر است آن را داخل کشو یا کابینت بگذارید تا هم کثیف نشود هم به آرامی هوا بخورد و خشک شود.

استفاده از جا مسواکی دیواری بهترین جا برای گذاشتن مسواک و مراقبت از آن

در سفر مسواک را کجا نگه داریم؟

قبل از اینکه به مسافرت بروید جا مسواکی یا سری تهیه کنید تا مسواک به وسایل دیگر داخل کیف نخورد و کثیف نشود. دقت کنید که مسواک نباید به مدت طولانی در فضای بسته کیف نگهداری شود. حتی اگر مداوم از مسواک استفاده نکنید باکتری و میکروبها روی آن رشد می کنند.

بنابراین حتی اگر از مسواک مسافرتی خود استفاده نمی کنید باید هر ۳ ماه یکبار آن را عوض کنید.

چند وقت یکبار مسواک خود را عوض کنیم؟ خطر عوض نکردن مسواک

خلاصه و توصیه دندانپزشکان ایران برای مراقبت از مسواک

  • تمیز نگه داشتن و تعویض به موقع مسواک اهمیت زیادی برای بهداشت دهان و جلوگیری از عفونت یا بیماری لثه دارد.
  • بهترین جا برای گذاشتن مسواک مکانی دور از توالت، سینک دستشویی و سردوش حمام در محیطی خشک است.
  • استفاده از جا مسواکی از خطر آلودگی با میکروب دستشویی یا کج و خراب شدن الیاف مسواک جلوگیری می کند.
  • مسواک را به حالت ایستاده، دور از رطوبت نگه دارید و آن را هر ۳ تا ۴ ماه یکبار عوض کنید.

سوالات متداول مراقبت و نگهداری از مسواک

در ادامه به برخی از سوالات شما درباره بهترین جای مسواک در خانه جواب می دهیم. اما اگر می خواهید بدانید بهترین نوع مسواک چیست، توصیه می کنیم مطلب انواع مسواک سافت،‌ مدیوم و هارد چیست و چه کاربردی دارند؟ را بخوانید.

آیا مسواک زدن در سینک ظرفشویی آشپزخانه خطرناک است؟

خیر، مسواک زدن در سینک ظرفشویی خطری ندارد اما نگهداری مسواک کنار سینک آشپزخانه خطرناک است. سینک آشپزخانه منبع باکتری و آلودگی است که برای سلامت دهان و لثه ما مضر هستند.

نگهداری مسواک در یخچال درست یا اشتباه است؟

شاید فکر کنید نگهداری مسواک در یخچال باعث استریل شدن و بهداشت بیشتر می‌شود. اما این باور بسیار اشتباه است و یخچال جای مناسبی برای گذاشتن مسواک نیست چون بخاطر رطوبت الیاف خشک نمی شوند.

دمای پایین یخچال باعث سفت شدن الیاف و در نتیجه صدمه به لثه یا حساسیت دندان به سرما می شوند. ضمن اینکه مسواک دیرتر خشک می شود و احتمال رشد باکتری و عفونت دهان افزایش می یابد.

نگهداری خمیر دندان در یخچال

نگهداری خمیر دندان در یخچال نیز ضرورتی ندارد. خمیر دندان ها برای نگهداری در دمای اتاق طراحی می شوند. اگر در مناطق با آب و هوای بسیار گرم زندگی می‌کنید و نگران خراب شدن خمیر دندان هستید، می توانید خمیر دندان را در کابینت خنک و تاریک نگهداری کنید. اما لازم نیست آن را در یخچال بگذارید.

منبع مقالات دندانپزشکی بهترین و بدترین جا برای نگهداری مسواک Colgate و ApartmentTherapy

امتیاز شما به این مطلب:
5/5 - (4 رای)
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای خطرناکترین محل نگهداری مسواک کجاست؟ مسواک را کجا نگه داریم؟ ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل