جستجو
فواید ارتودنسی
بروزرسانی: ۱۴۰۲/۰۹/۳۰ نویسنده : رکسانا سروش

فواید ارتودنسی چیست ؟ با مزایای ارتودنسی دندان بیشتر آشنا شوید

|1086 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

فواید ارتودنسی

به احتمال زیاد واژه ارتودنسی برای شما چندان بیگانه و نا آشنا نیست. احتمالا از تلوزیون، شبکه‌های اجتماعی، آشنایان و یا تبلیغات آنلاین با ارتودنسی آشنا شده اید. اما دوست دارد که بیشتر درباره آن بدانید؟ اصلا شما تا چه حد با این تخصص دندانپزشکی آشنایی دارید؟ با فواید ارتودنسی دندان و معایب آن چقدر آشنا هستید؟ با ما همراه باشید تا در این مقاله به صورت کوتاه و مختصر به معرفی این رشته تخصصی و فواید ثابت شده آن بپردازیم.

ارتودنسی چیست و فواید ارتودنسی دندان کدامند؟

ارتودنسی در واقع یک تخصص دندانپزشکی است که به تشخیص و معالجه ناهنجاری‌ها و عدم هماهنگی دندان ها و همچنین موقعیت فک های فوقانی و تحتانی می‌پردازد. دندان ها در حالت نرمال و از نظر زیبایی شناختی باید با هم همتراز و هماهنگ باشند. علاوه بر هماهنگی دندان ها با یکدیگر، به طور طبیعی باید هماهنگی خاصی بین دندان ها و ساختار فک های بالا و پایین وجود داشته باشد. وجود هرگونه ناهماهنگی در دندان ها و یا فک ها میتواند باعث بروز مشکلاتی شود. که هم استانداردهای زیبایی شناختی صورت را از بین میبرد؛ و هم در عملکرد انسان تاثیر می‌گذارد.

متخصص ارتودنسی کیست؟

متخصص ارتودنسی در واقع دندانپزشکی است. که شاید بیشتر او را به خاطر نصب بریس های ارتودنسی که شامل سیم قوس دار، براکت و باندها میشوند بشناسیم. اما آیا کار او واقعا تنها تجویز و نصب بریس برای افراد مختلف است؟ قطعا این کار تنها جزء کوچکی از کار یک ارتودنتیست است. پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه اطلاعات بیشتری درباره ارتودنسی و فواید ارتودنسی به دست بیاورید. حتما این مقاله را تا انتها مطالعه بفرمایید

متخصص ارتودنسی و دندانپزشک عمومی چه تفاوتی با هم دارند؟

هرچند که هر دوی این افراد دندانپزشک هستند و مشترکات بسیار زیادی با هم دارند. اما تفاوت های بزرگی نیز بین آن ها وجود دارد. از بسیاری جهات متخصص ارتودنسی یک سر و گردن از دندانپزشک عمومی بالاتر می‌ایستد. زیرا برای چند سال آموزش های اضافی را دریافت کرده و به یک متخصص تبدیل شده است.

متخصصان ارتودنسی هر چند که می‌توانند کارهای معمول یک دندانپزشک عمومی مانند تمیز کردن دندان ها، پرکردن آن ها، دندان درد و موارد معمولی دیگر را انجام دهند. اما تنها به انجام کارهای تخصصی می‌پردازند.

دلیل اهمیت خود این رشته و فواید ارتودنسی چیست؟

وقتی دندان‌ها و فک ها به خوبی تراز و هماهنگ شوند، میتوان گفت که از نظر ظاهری سالم هستند. ما نمیتوانیم تنها به بخشی از دندان که قابل مشاهده است توجه کنیم. و به طور معمول دندان‌هایی که کج هستند و یا در موقعیت نادرستی قرار دارند به احتمال زیاد دچار مشکلات ریز و درشتی در زیر خط لثه هستند. اکثر این مشکلات نیازمند سوراخ کردن، عصب کشی، کشیدن و یا حتی جراحی دندان هستند.

حتی اگر مشکلی متوجه دندان های شما نباشد. عدم هماهنگی دندان ها میتواند در آینده باعث بروز مشکلاتی در دهان و دندان شما شود. در واقع ارتودنسی را می توان به عنوان نوعی شیوه درمانی پیشگیرانه نیز تلقی کرد. زیرا پیش از بروز مشکلات ناشی از عدم هماهنگی دندان ها یک ارتودنتیست میتواند. ظهور آن ها را متوقف کند.

فواید ارتودنسی دندان : درمان ارتودنسی به چه کسانی کمک می‌کند؟

متاسفانه اغلب مردم فکر می‌کنند که ارتودنسی و درمان های آن تنها برای کودکان و مخصوصا نوجوانان است. البته این افراد حق دارند که چنین تصوری داشته باشند. زیرا به طور معمول بیشتر کسانی که بریس ارتودنسی دارند و یا به متخصصان ارتودنتیست مراجعه میکنند معمولا نوجوانان هستند.

متاسفانه بیشتر مردم آنچنان که باید درک درستی از دندانپزشکی و تخصص های آن ندارند و بهتر بگوییم. آن ها کمتر به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت میدهند. برآوردهای مختلف نشان میدهند مردم از در هر سنی که باشند برای ارزیابی باید به متخصصین دندانپزشکی مراجعه کنند. هر کسی که مشکلات مربوط به عدم هماهنگی دندان دارد بهتر است که تحت درمان های ارتودنسی قرار بگیرد. تا علاوه بر حفظ سلامتی، ظاهر بهتری داشته باشند.

با این حساب نه تنها نوجوانان بلکه بزرگسالان نیز به درمان ها و ابزارهای ارتودنسی نیاز دارند. اما بین درمان های کودکان با بزرگسالان تفاوت های زیادی وجود دارد. و قرار نیست عین درمانی که برای بچه ها استفاده میشود برای افراد بزرگسال نیز در نظر گرفته شود.

مشاوره ارتودنسی

اکثر افرادی که به دنبال مشاوره ارتودنسی هستند به توصیه دندانپزشک اصلی خود این کار را انجام می دهند. با این وجود، اگر مشکلی در رابطه با عدم هماهنگی و تراز دندان های خود دارید. میتوانید مستقیما به یک متخصص ارتودنتیست مراجعه کنید تا به شما مشاوره درمانی ارائه دهد. و به موقع از فواید ارتودنسی بهره مند شوید.

بیشتر متخصصان خوبی که در بهترین کلینیک های ارتودنسی به شما مشاوره میدهند. پیش از هرچیزی آن ها دندان های شما را معاینه میکنند. و درباره گزینه های درمانی موجود با شما صحبت می‌کنند. این متخصصان همچنین درباره مزایا و معایب متدهای مختلف درمانی اطلاعات کاملی به شما ارائه خواهند داد. به احتمال زیاد در همان جلسه مشاوره عکس هایی از بیماران و مراجعان قبلی خود که مشکلاتی مشابه شما داشته اند. به شما نشان خواهند داد تا پروسه های درمانی برای شما قابل تجسم باشد.

مزایای و فواید ارتودنسی چیست؟

مزایا و فواید ارتودنسی متنوع است و از بیماری تا بیمار دیگر متفاوت است. برخی از رایج ترین فواید ارتودنسی عبارتند است:

  • بهبود ظاهر صورت
  • ملموس تر شدن جذابیت لبخند
  • بهبود و ارتقاء سلامت دهان و دندان
  • افزایش اعتماد به نفس
  • همکاری طولانی مدت با دندانپزشک عمومی شما
  • در هر سنی و در هر وضعیت سلامتی به شما کمک میکند

به طور کلی ارتودنسی یک بخش و تخصص هیجان انگیز از دندانپزشکی است و هنوز هم در حال رشد و تغییر است. این بدان معناست که حتی بیمارانی که تا چند سال پیش فکر میکردند هیچ راه حلی برای حل مشکل آن ها وجود ندارد، میتوانند امروزه از پروسه های درمانی جدیدتر ارتودنسی کمک بگیرند. پس همین امروز و تا دیر نشده است برای رسیدگی به مشکلات دهان و دندان خود به متخصصان مجرب ارتودنتیست مراجعه کنید زیرا هر چه زودتر برای درمان اقدام کنید، هزینه ها و مدت زمان درمان کاهش پیدا خواهد کرد.

بیشتر بخوانید : بهترین متخصص ارتودنسی شیراز

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای فواید ارتودنسی چیست ؟ با مزایای ارتودنسی دندان بیشتر آشنا شوید ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل