جستجو
ایمپلنت زیگوماتیک چیست و برای چه کسانی مناسب است؟
بروزرسانی: ۱۴۰۳/۰۴/۱۳ نویسنده : امین روغنیان

ایمپلنت زیگوماتیک چیست و برای چه کسانی مناسب است؟

|292 بازدید
|
2 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که نیاز به ایمپلنت دندان دارید اما این عمل دندانپزشکی بخاطر حجم کم استخوان فک بالا برایتان مقدور نیست پس با این مقاله دندانپزشکان ایران درباره ایمپلنت زیگوماتیک همراه باشید. این روش برای کاشت دندان های فوقانی، مخصوصا زمانی که استخوان فک بالا در اثر تحلیل حجم و استحکام کافی برای ایمپلنت اندواستیل را ندارد بکار می رود.

ایمپلنت زیگوماتیک در استخوان گونه

چرا ایمپلنت زیگوماتیک انجام دهیم؟

ایمپلنت زیگوماتیک یا زیگوما (به انگلیسی Zygomatic Implant) یکی از پیچیده‌ترین و جدیدترین روش های ایمپلنت دندان است. انجام این روش دندانپزشکی برای افرادی که نیاز به ایمپلنت دندان دارند اما به علت تحلیل استخوان فک بالا امکان آن را ندارند مناسب است.

این نوع از ایمپلنت دندان نیازی به پیوند استخوان ندارد. ایمپلنت زیگوماتیک دندان برخلاف ایمپلنت معمولی (اندواستیل) که داخل استخوان فک قرار می گیرد، داخل استخوان گونه (زیگوما) گذاشته می شود. این کار باعث می شود حمایت لازم از فک بالا، دندان ها و پروتز ها صورت بگیرد.

در صورتی که می خواهید درباره این نوع ایمپلنت از یک متخصص مشاوره بگیرید همین حالا وارد لیست دندانپزشک ایمپلنت دندان در شیراز سایت ما شوید و با کلیک بر روی گزینه مشاوره آنلاین به صورت رایگان سوالات خود را بپرسید.

چرا ایمپلنت زیگوماتیک به‌جای ایمپلنت معمولی اندواستیل انجام می شود؟

این روش دندانپزشکی برعکس روش های معمول ایمپلنت، نیازی به پیوند بافت در موارد تحلیل استخوان ندارد. تحلیل استخوان یک پدیده طبیعی است که بعد از کشیدن دندان یا به علت بیماری لثه رخ می دهد. متاسفانه معمولا روند تحلیل استخوان با استفاده مداوم از دندان مصنوعی، به علت عدم تحریک استخوان تسریع می شود.

زمانی که ارتفاع استخوان فک بالا به کمتر از ۱۰ میلی‌متر برسد، انجام ایمپلنت اندواستیل دندان نیازمند پیوند استخوان می باشد. این کار برای افزایش شانس موفقیت و دوام ایمپلنت ضروری است.

با این که پیوند استخوان در اغلب موارد موفقیت آمیز است، اما از معایب آن می توان به طولانی شدن روند درمان اشاره کرد. این یعنی مراحل بیشتر، زمان لازم برای بهبود و تثبیت و در پایان انجام ایمپلنت.

ناگفته نماند که در طول مدتی که پیوند جوش می خورد (۳ تا ۴ ماه) باید از دندان مصنوعی استفاده کنید. این در حالی است که ایمپلنت زیگوماتیک در یک روز می تواند ظاهر طبیعی دندان های تان را به شما برگرداند.

علاوه بر این امکان ایمپلنت برای افرادی که بیماری لثه (پریودنتال) دارند وجود ندارد.

انواع ایمپلنت ایندواستیل و ساب پریو استیل: آنچه در مورد ایمپلنت دندان باید بدانید

مراحل ایمپلنت دندان

ایمپلنت زیگوماتیک چیست؟

یکی از پیچیده‌ترین و جدیدترین انواع ایمپلنت، ایمپلنت زیگوماتیک است که به‌جای استخوان فک، داخل استخوان گونه (زیگوما) قرار می گیرد. ایمپلنت زیگوماتیک طول بیشتری نسبت به ایمپلنت های معمولی دارد و بنابراین کسانی که دچار تحلیل استخوان فک بالا هستند از حمایت بیشتری برخوردار می شوند.

این نوع از ایمپلنت طوری طراحی می شود تا پروتز (پل یا دندان مصنوعی) را در فک بالا جای دهد. این نوع از ایمپلنت طی عمل دندانپزشکی داخل استخوان گونه که استحکام و تراکم بیشتری نسبت به فک دارد قرار می گیرد و به خوبی وزن پروتز را تحمل می کند.

دندان مصنوعی با پایه ایمپلنت چیست؟ | تفاوت ایمپلنت ثابت و متحرک

مزایای ایمپلنت زیگوماتیک

جدا از این که امکان این نوع از ایمپلنت برای افرادی که دچار تحلیل استخوان فک بالا هستند وجود دارد، ایمپلنت زیگوماتیک مزایای زیر را دارد.

 • مناسب برای افرادی که دچار تحلیل شدید استخوان فک هستند:

در صورتی که ضخامت، تراکم یا ارتفاع استخوان فک در اثر تحلیل کم باشد، امکان ایمپلنت معمولی بدون پیوند استخوان وجود ندارد. در صورتی که ایمپلنت زیگوماتیک نیازی به پیوند ندارد.

گزینه دیگر برای افرادی که تراکم استخوان کمی دارند، مینی ایپملنت دندانی است. با مزایا و قیمت این روش مدرن آشنا شوید.

 • یک اساس محکم برای بازیابی و ترمیم دندان ها:

ایمپلنت زیگوماتیک یک اساس و زیر سازی قوی برای روش های بازیابی دیگر مانند پل یا دندان مصنوعی است. مجموعه این موارد باعث می شود بیمار بتواند توانایی جویدن غذا و صحبت کردن طبیعی را دوباره بدست آورد.

 • بهبود سریع و کاهش طول درمان:

زمان بهبودی که برای ایمپلنت زیگوماتیک لازم دارید بسیار کمتر از ایمپلنت اندواستیل است و بعد از چند روز می توانید به زندگی و فعالیت عادی خود برگردید.

به دلیل استحکام زیاد استخوان گونه امکان کاشت فوری ایمپلنت و پروتز در همان روز مراجعه وجود دارد. از آن جا که نیازی به پیوند استخوان نیز وجود ندارد زمان کوتاه درمان احتمالا بزرگترین مزیت ایمپلنت زیگوماتیک است.

 • دوام بالای ایمپلنت زیگوماتیک:

در صورت رعایت بهداشت و مراقبت های لازم این نوع از ایمپلنت دوام بسیار بالایی دارد و درمانی دائمی حساب می شود.

 • زیبایی ظاهری:

کاشت ایمپلنت زیگوماتیک دندان های افتاده را با حفظ ظاهری طبیعی بازیابی می کند که باعث زیبایی لبخند و افزایش اعتماد بنفس بیمار می شود.

عمل جراحی دندانپزشکی ایمپلنت زیگوماتیک

روند عمل جراحی ایمپلنت زیگوماتیک

برخلاف ایمپلنت های معمولی که داخل استخوان فک بالا یا پایین قرار می گیرند این نوع از ایمپلنت با قرار گرفتن در استخوان گونه باعث تقویت فک می شود.

مراحل کاشت ایمپلنت زیگوماتیک

ویزیت و مشاوره اولین مرحله برای درمان، مشورت با جراح دندانپزشک یا متخصص ایمپلنت است. در اولین نوبت مراجعه وضعیت سلامتی دهان شما معاینه می شود و کارایی این روش برای شما تشخیص داده می شود.

فاز برنامه ریزی: اگر تشخیص پزشک مثبت بود، با استفاده از تکنولوژی های دیجیتال و سی تی اسکن برنامه اختصاصی درمان شما طراحی می شود. این برنامه مکان دقیق ایمپلنت ها و جهت درست دندان پروتزی را تعیین می کند.

اعمال بی حسی موضعی: قبل از شروع عمل، ناحیه مورد نظر به‌طور موضعی یا روش های مشابه بی حس می شود.

عمل جراحی دندانپزشکی: جراح با ایجاد برش های ریز در لثه دسترسی به استخوان گونه را فراهم می کند. ایمپلنت ها مستقیما روی استخوان قرار می گیرند و اساسی محکم برای پروتز دندان می شوند.

اتصال: زمانی که ایمپلنت درست در جای خود تثبیت شد، دندانپزشک پایه را روی آن قرار می دهد. این پایه ها نقش اتصال دهنده بین ایمپلنت و پروتز دندان را دارند.

بهبود: بعد از عمل ایمپلنت زیگوماتیک، بیمار باید به ایمپلنت و استخوان زمانی برای استراحت و جوش خوردن بدهد. معمولا این مرحله چند ماه طول می کشد و نیازمند رعایت بهداشت و چک آپ منظم دندانپزشکی است.

پروتز دندان (پل یا دندان مصنوعی) پس از بهبود کامل استخوان و لثه، روی ایمپلنت قرار می گیرد. این دندان ها به‌صورت اختصاصی و سفارشی متناسب با دهان بیمار ساخته می شوند و از بهترین و طبیعی ترین گزینه ها برای درمان دندان های از دست رفته است.

توجه!

حال که با روند این جراحی آشنایی پیدا کرده اید اگر در شهر تهران زندگی می کنید می توانید برای اخذ نوبت و حتی مشاوره آنلاین و رایگان وارد لیست متخصص ایمپلنت دندان در تهران شوید.

ایمپلنت معمولی دندان

آیا نوع زیگماتیک ایمپلنت مرسوم و متداول است؟

هرچند این روش دندانپزشکی یکی از گزینه های موجود است، همچنان ایمپلنت اندواستیل متداول ترین نوع ایمپلنت و کاشت دندان افتاده است. بنابراین می توان گفت ایمپلنت زیگماتیک نوعی درمان تخصصی و ویژه است که به عوامل زیادی بستگی دارد.

معایب: هزینه ایمپلنت زیگوماتیک

بدلیل پیچیدگی زیاد و نیاز به تجربه و تخصص کافی دندانپزشک، معمولا هزینه ایمپلنت زیگوماتیک بیشتر از انواع دیگر ایمپلنت (اندواستیل و پریواستیل) بیشتر است.

البته با این که ممکن است هزینه ایمپلنت زیگوماتیک بیشتر باشد، باید مزایای آن مانند دوام بالا و عدم نیاز به پیوند استخوان را در نظر بگیرید. در طرف مقابل ایمپلنت معمولی نیازمند پیوند استخوان یا لیفت سینوس برای بیماران دچار تحلیل شدید استخوان فک است.

سوالات متداول درباره ایمپلنت زیگوماتیک

آیا هنوز برای کاشت دندان با ایمپلنت زیگوماتیک شک و تردید دارید؟ ما با پاسخ به متداول ترین سوالات مراجعین سعی می کنیم شما را برای بهترین تصمیم برای سلامتی و زیبایی لبخندتان راهنمایی کنیم:

ایمپلنت زیگوماتیک چقدر دوام دارد؟

با توجه به جنس مرغوب این نوع ایمپلنت، اگر مراقبت های لازم را انجام دهید، ایمپلنت دائمی خواهد بود. البته به خاطر داشته باشید که مانند ایمپلنت معمولی، عمر ایمپلنت زیگوماتیک در بیماران و با توجه به سلامت عمومی و بهداشت دهان و دندان تفاوت دارد.

خطرات و عوارض ایمپلنت زیگوماتیک چیست؟

همچون هر عمل جراحی دیگر، عوارض احتمالی برای این نوع از ایمپلنت وجود دارد. به‌طور مثال:

 • عفونت
 • آسیب عصبی
 • بروز مشکل برای خود ایمپلنت (لق یا کنده شود)

لازم به ذکر است که احتمال بروز عوارض زمانی که عمل جراحی ایمپلنت زیگوماتیک توسط دندانپزشک مجرب و متخصص انجام شود نزدیک به صفر است.

طول درمان و روند بهبود چقدر طول می کشد؟

خود عمل یک روز طول می کشد ولی زمانی که طول می کشد تا بهبود کامل حاصل شود برای هر بیمار متفاوت است. به‌طور کلی اغلب افراد طی چتد روز تا یک هفته به روند زندگی معمول باز می گردند. اما بهبود کامل و جوش خوردن ایمپلنت به استخوان چند ماه طول می کشد و بعد از آن امکان اتصال روکش یا پروتز روی ایمپلنت به‌وجود بیاید.

سخن پایانی دندانپزشکان ایران

یکی از جدیدترین و پیچیده‌ترین روش های ایمپلنت و کاشت دندان، ایمپلنت زیگوماتیک است. این روش بسیار سریعتر (کاشت فوری یک روزه) ایمپلنت های معمولی صورت می گیرد. همچنین انجام آن زمانی که استخوان فک بالا تحلیل رفته یا تراکم و ارتفاع کافی را نداشته باشد، برای جلوگیری از هزینه بیشتر برای پیوند استخوان و لیفت سینوس امکان‌پذیر است.

منابع: سایت های تخصصی ایمپلنت دندانپزشکی AestheticDental و GoldCoastImplant

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای ایمپلنت زیگوماتیک چیست و برای چه کسانی مناسب است؟ ارسال کنید

2 کاربر تا الان نظر داده اند

 • profile avatar سارا فضلی گفت:

  قیمت ایمپلنت زیگوماتیک حدودا چنده؟

  • profile avatar رکسانا سروش گفت:

   سلام وقت بخیر
   قیمت ایمپلنت زیگوماتیک بین 10 تا 20 میلیون تومان متغییر خواهد بود این هزینه بسته به شرایط ارزی و انتخاب ایمپلنت های اقتصادی و یا بروز دنیا متفاوت خواهد بود بهتر است با وارد شدن به لیست متخصص ایمپلنت دندان در شیراز به صورت مستقیم مشاوره آنلاین دریافت نمایید.

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل