جستجو
ایمپلنت All on 4 چیست چه تفاوت هایی با ایمپلنت معمولی دارد؟
بروزرسانی: ۱۴۰۳/۰۴/۱۳ نویسنده : امین روغنیان

ایمپلنت All on 4 چیست چه تفاوت هایی با ایمپلنت معمولی دارد؟

|328 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

ایمپلنت All on 4 یک روش ایمپلنت دندان است که در آن دندان های فک بالا یا پایین، با تنها 4 ایمپلنت و بدون نیاز به پیوند استخوان جایگزین می شوند. این 4 ایمپلنت به عنوان پایه ای برای اتصال پروتز کل فک همراه با دندان های ثابت روی آن بکار می رود. در این مقاله دندانپزشکان ایران به معرفی روش نوین ایمپلنت All on 4 دندان و مزایای آن می پردازیم.

تصویرسازی ایمپلنت All on 4 دندان

امروزه ایمپلنت All on 4 بطور گسترده به عنوان بهترین گزینه برای بازیابی قوس کامل دندان شناخته می شود.

در این روش ایمپلنت ها زاویه 45 درجه با انتهای فک می سازند. چون ایمپلنت All on 4 در قسمتی از استخوان فک قرار می گیرند که تراکم زیادی دارد، نیازی به پیوند استخوان نیز وجود ندارد. علاوه بر این، مزیت دیگر عدم نیاز به شرایط خاص یا تراکم استخوان بالا برای استحکام ایمپلنت است.

همچنین برای اطلاعات بیشتر: ایمپلنت دندان چیست؟ آنچه در مورد ایمپلنت دندان باید بدانید

تفاوت All on 4 با ایمپلنت معمولی چیست؟

خود ایمپلنت دندان یک قطعه پیچ کوچک تیتانیومی است که داخل استخوان فک قرار می گیرد و دندان تکی یا یک پل دندان روی آن قرار می گیرد. این ایمپلنت تیتانیومی نقش زیرساخت و پایه را دارد که پروتز دندان را در جای خود محکم نگه می دارد.

 • برای انجام ایمپلنت معمولی، بازیابی قوس کامل نیاز به ۶ تا ۸ ایمپلنت دارد تا بتواند مقاومت کافی برای پل دندانی پروتز کامل را داشته باشد. اما تفاوت ایمپلنت All on 4 این است که تنها با دو ایمپلنت در جلو و دو ایمپلنت با زاویه ۴۵ درجه در عقب دهان، پروتز قوس کامل فک در جای خود محکم می شود.
 • بزرگترین عیب ایمپلنت معمولی برای پروتز کامل فک زمانی بروز می کند که ایمپلنت های عقبی باید درون نواحی با تراکم استخوان پایین قرار بگیرند. روش جدید با ایجاد زاویه ۴۵ درجه مشکل پایین بودن تراکم استخوان را برطرف می کند.
 • از آن جا که ایمپلنت All on 4 حداقل تهاجم و آسیب کمی به بدن دارد، بنابراین به زمان کمتری برای استراحت و بهبود نیاز دارد. همچنین چون تعداد ایمپلنت های کمتری به کار می رود، امکان طراحی و تنظیم پروتز دندان بیشتر است.

دندان مصنوعی با پایه ایمپلنت چیست؟ | تفاوت ایمپلنت ثابت و متحرک

ایمپلنت تیتانیومی با روکش سرامیکی

مزایای ایمپلنت All on 4

احتمالا اصلی ترین مزیت این نوع از ایمپلنت، امکان انجام آن برای افراد با مشکلات استخوان است. علاوه بر این، از مزایای ایمپلنت آل آن فور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرعت درمان: ایمپلنت All on 4 در دو مرحله انجام می شود و نهایت ۴ تا ۶ ماه زمان می برد. البته مرحله دوم یعنی اتصال ایمپلنت، معمولا برای هر فک حدود ۲ ساعت زمان می برد. نکته قابل توجه این است که همه دندان های فک با یک درمان بازیابی می شوند پس نیازی به چند ایمپلنت یا انتظار برای پیوند استخوان ندارید.
 • عملکرد عالی: شما امکان مصرف غذاهای مورد علاقه خود را دوباره بدست می آورید.
 • ظاهر طبیعی و زیبا: ظاهر پروتز کاملا شبیه دندان های اصلی شما می باشد.
 • عدم نیاز به پیوند استخوان
 • عمر دائمی: به علت تراکم بالای استخوان فک، احتمال لق یا کج شدن ایمپلنت ناچیز است.
 • مراقبت و بهداشت آسان
 • جلوگیری از تحلیل استخوان فک

حال که با مزایا و معایب این ایمپلنت آشنا شده اید می توانید جهت کسب مشاوره آنلاین جهت اطلاعات بیشتر به لیست متخصص ایمپلنت دندان در شیراز سایت ما مراجعه نمایید.

امکان ایمپلنت برای افراد با مشکلات استخوان

یکی از اصلی ترین مزایای روش ایمپلنت All on 4 ایجاد امکان ایمپلنت برای افراد با مشکلات سلامتی استخوان فک است. در گذشته به علت تراکم پایین استخوان فک بالا (به دلایل اختلالات سینوسی یا تحلیل استخوان) امکان انجام ایمپلنت برای بعضی از بیماران وجود نداشت. در نتیجه افراد باید هزینه و زمان زیادی را صرف پیوند استخوان برای بهبود تراکم و اتصال ۶ یا ۸ ایمپلنت به روش معمولی می کردند.

بیشتر بیماران پوکی استخوان تصور می کنند که بخاطر تراکم پایین بافت فک، شرایط ایمپلنت دندان را ندارند. اکنون اغلب افرادی که قبلا شرایط انجام ایمپلنت و پروتز کامل را نداشتند می توانند برای روش های جدید اقدام کنند.

با پیشرفت های دندانپزشکی مانند ایمپلنت به روش All on 4 و زیگوماتیک همه چیز تغییر کرده است. این خبر خوبی برای افرادی است که دچار پوکی استخوان یا مشکلاتی مانند تحلیل استخوان فک هستند.

گزینه مناسب دیگر برای افرادی که با پوکی یا تحلیل شدید استخوان مواجه هستند ایمپلنت زیگوماتیک است. ایمپلنت های بلندتری که در این روش بکار می روند در قسمت بالایی استخوان گونه (زیگوما) قرار می گیرند و برای ایجاد استحکام کافی تنها به استخوان فک متکی نیستند.

در روش های جدید سعی می شود تا حد ممکن نیاز به پیوند استخوان و طولانی شدن روند درمان از بین برود.

ایمپلنت زیگوماتیک چیست و برای چه کسانی مناسب است؟

نحوه انجام ایمپلنت آل آن فور

اولین مرحله برای عمل جراحی معاینه و مشاوره است. یعنی جراح دندانپزشک وضعیت دندان ها و تراکم استخوان فک شما را بررسی می کند و درباره نحوه انجام و انتظاراتی که می توانید از نتیجه ایمپلنت All on 4 داشته باشید با شما صحبت می کند.

بطور کلی امکان یا طول درمان به تخصص جراح دندانپزشک و وضعیت فک شما بستگی دارد. بعد از معاینه و اسکن دیجیتال فک، یک برنامه درمان و جدول زمانبندی به شما ارائه می شود.

انجام ایمپلنت All on 4 در دو مرحله جراحی ایمپلنت و اتصال انجام می شود.

مرحله جراحی ایمپلنت

پیش از شروع جراحی، ناحیه مورد نظر تحت بی حسی موضعی قرار می گیرد. سپس جراح با ایجاد برش های کوچک در لثه، ۴ ایمپلنت را  داخل استخوان فک قرار می دهد (۲ در جلو و ۲ در عقب با زاویه ۴۵ درجه) و در آخر زخم ها بخیه می شوند. بعد از این مرحله باید ۴ تا ۶ ماه برای بهبود وضعیت و جوش خوردن ایمپلنت منتظر بمانید که در این مدت پروتز موقت نیاز های شما را برطرف می کند.

معاینه بعد از اتصال ایمپلنت آل آن فور

مرحله اتصال

زمانی که ایمپلنت کامل بهبود پیدا کرد و پروتز دائم آماده شد، دندان های جدید شما روی ایمپلنت قرار می گیرند و تغییرات لازم برای راحتی بیشتر شما اعمال می شوند. اکنون با دندان هایی با ظاهر طبیعی می توانید به راحتی غذا بخورید و با لبخندی جذاب اعتماد بنفس خود را به نمایش بگذارید.

اگر در شهر تهران زندگی می کنید می توانید برای اخذ نوبت و دریافت مشاوره آنلاین نیز به لیست دندانپزشک متخصص ایمپلنت دندان در شیراز سایت ما سر بزنید.

قیمت ایمپلنت All on 4

عوامل زیادی در تعیین قیمت All on 4 و هزینه تمام شده برای مراجع نقش دارند. در کل این ایمپلنت یک جراحی گران قیمت حساب می شود و معمولا هزینه All on 4 از ۳۵ تا ۴۰ میلیون تومان شروع می شود. عوامل تاثیرگذار در هزینه نهایی:

 • میزان تخصص جراح یا دندانپزشک زیبایی
 • جنس و کشور سازنده ایمپلنت و کیفیت ابزار مورد استفاده
 • وضعیت لثه و دندان های بیمار ( با توجه به نیاز به درمان بیماری لثه یا کشیدن دندان)
 • این که ایمپلنت در فک بالا یا پایین قرار می گیرد

سوالات متداول

در ادامه به سوالاتی که برای اغلب مراجعین درباره این روش نوین ایمپلنت بوجود می آید می پردازیم تا با خیالی راحت به انجام ایمپلنت آل آن فور فکر کنید.

آیا برای ایمپلنت All on 4 بیهوشی لازم است؟

مانند بسیاری از عمل های دندانپزشکی، بیهوشی اول از همه به نظر جراح، سن بیمار و امکانات مرکز درمانی بستگی دارد. احتمالا می دانید که بیهوشی برای افراد بالای ۵۰ سال دارای خطراتی است.

با این حال برای افرادی که از عمل دندانپزشکی ترس دارند، بیهوشی با تزریق دارو یکی از گزینه های مطلوب است. برای این کار متخصص بیهوشی میزان و نوع دارو را مشخص و به عمل نظارت می کند تا بدون درد و عوارض عملی امن داشته باشید.

آیا ایمپلنت All on 4 عوارض دارد؟

بدون شک بزرگترین نگرانی مراجعین برای هر گونه ایمپلنت میزان موفقیت و عوارض احتمالی آن است.

در صورتی که به بهترین جراحان دندانپزشک مراجعه می کنید، احتمال موفقیت ایمپلنت فوق العاده بالا است و جای هیچ نگرانی وجود ندارد. با این حال باید در نظر داشته باشید که همچون هر عمل جراحی دیگر، عمل ایمپلنت All on 4 نیز عاری از خطر نیست.

سخن پایانی دندانپزشکان ایران

در بین روش های نوین دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی، ایمپلنت All on 4 از آن جا که سریع، آسان

منبع: مقالات دندانپزشکی Bexly و InnovativeOralSurgery

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای ایمپلنت All on 4 چیست چه تفاوت هایی با ایمپلنت معمولی دارد؟ ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل