جستجو
فیشور سیلانت چیست؟ تصویر سازی شیار پوش یا سیلانت دندان
بروزرسانی: ۱۴۰۲/۱۰/۱۰ نویسنده : امین روغنیان

فیشور سیلانت یا شیار پوش دندان چیست | پیشگیری از پوسیدگی

|227 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

فیشور سیلانت (Dental Sealant) یا شیارپوش، یک پوشش نازک محافظتی است که با پوشاندن شیار روی دندان های عقبی، از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند. در این مقاله دندانپزشکان ایران درباره سیلانت دندان و فواید آن صحبت می کنیم. با ما همراه باشید.

تصویر سازی عملکرد فیشور سیلانت دندان برای محافظت از پوسیدگی و باکتری

معمولا فیشور سیلانت برای پیشگیری از خرابی دندان بچه ها که شکلات و شیرینی زیادی می خورند اما خوب مسواک نمی زنند و حتی بزرگسالانی که مستعد پوسیدگی دندان هستند مفید است.

شیار پوش یا سیلانت دندان روی دندان های آسیاب یا آسیاب کوچک (پیش آسیا) قرار می گیرند. بسیاری از دندان های آسیاب شیار و حفره عمیق دارند که غذا و باکتری در آن گیر می کند و به راحتی با مسواک پاک نمی شود.

سیلانت دندان چیست؟

فیشور سیلانت یک لایه روکش نازک مایع است که روی سطح بالایی دندان های عقب که برای جویدن غذا به کار می روند قرار می گیرد. بعد از این دندانپزشک به مایع شکل می دهد و سپس با تاباندن نور خاص آن را محکم می کند تا یک لایه محافظتی در برابر پوسیدگی روی دندان های شما شکل گیرد.

جنس سیلانت دندان از چیست؟

شرکت ها از مواد و ترکیبات مختلفی برای ساخت فیشور سیلانت استفاده می کنند. معمولا جنس سیلانت دندان از ترکیبات زیر است:

 1. رزین گیاهی یا کامپوزیت
 2. یونومر گلاس (ترکیب پودر شیشه با یک اسید محلول در آب)

فواید سیلانت دندان چیست؟

از اصلی ترین فواید سیلانت می توان به جلوگیری از پوسیدگی دندان و آسیب باکتری (میکروب) اشاره کرد. دندان های آسیاب دارای شیار هایی هستند که به جویدن غذا کمک می کنند. بدلیل بهداشت نامناسب دهان (مسواک نزدن کودکان) یا عدم دسترسی با مسواک، ممکن است غذا و باکتری در عمق شیار گیر کند و به مرور موجب خرابی یا پوسیدگی دندان شود. سیلانت این شیار ها را می پوشاند تا از نفوذ باکتری جلوگیری کند.

سیلانت برای چه کسانی مناسب است؟

متخصصان معمولا استفاده از شیار پوش دندان را برای کودکان و نوجوانان توصیه می کنند. اما بزرگسالانی که دندان های سالم و بدون پرکردنی یا پوسیدگی دارند نیز می توانند از مزایای فیشور سیلانت دندان بهره ببرند. به‌طور کلی، اغلب افراد مستعد پوسیدگی دندان های عقب می توانند از این درمان پیشگیری دندانپزشکی استفاده کنند.

معمولا دندانپزشک توصیه می کند به محض این که دندان های آسیاب دائمی کودکان رشد کرد برای افزایش دوام، آن ها را سیلانت کنید. معمولا دندان های کودکان بخاطر انتخاب غذا و بهداشت ضعیف دهان در سنین ۶ تا ۱۴ سال بیشتر در معرض پوسیدگی و خرابی هستند.

این روش در موارد خاص حتی برای دندان های شیری کودکان نیز مفید است. به‌طور مثال کودکانی که دندان های شیری با شیار های عمیق دارند می توانند از فواید سیلانت دندان برای پیشگیری از پوسیدگی بهره ببرند. از آن جا که دندان های شیری نقش مهمی در حالت رشد دندان های دائمی دارند بهتر است تا حد ممکن از این دندان ها محافظت کرد تا نظم و عمر دندان های دائمی بیشتر شود.

اگر قصد دریافت مشاوره آنلاین درباره این روش درمانی برای فرزند خود هستید می توانید به لیست دندانپزشک اطفال در شیراز سایت ما وارد شوید و اگر در شهر تهران زندگی می کنید با کلیک به لیست دندانپزشک اطفال در تهران مراجعه نمایید.

عکس واقعی فیشور سیلانت دندان پیشگیری از پوسیدگی

استفاده از شیار پوش دندان چقدر شایع است؟

امروزه فیشور سیلانت یک از متداول ترین درمان های پیشگیری دندانپزشکی محسوب می شود. در آمریکا نزدیک به ۴۲٪ از کودکان ۶ تا ۱۱ سال و ۴۸٪ از نوجوانان ۱۲ تا ۱۹ سال از شیار پوش برای دندان های دائمی خود بهره می برند.

مراحل انجام فیشور سیلانت

بسیاری از مراجعین سوال می پرسند که آیا قبل از انجام فیشور سیلانت اقدام خاصی لازم است؟

برای این درمان دندانپزشکی نیاز به هیچ کار خاصی ندارید. در واقع امکان انجام سیلانت دندان هنگام ویزیت یا معاینه دوره ای نیز وجود دارد.

قبل از قرار دادن فیشور سیلانت دندانپزشک شروع به جرم گیری می کند و دهان را به دقت تمیز می کند. این کار برای جلوگیری از گیر کردن یا مخفی شدن باکتری بین دندان و شیار پوش و ایجاد پوسیدگی ضروری است.

شیارپوش چطور اعمال می شود؟

انجام فیشور سیلانت به راحتی و بدون درد است و برای هر دندان تنها چند دقیقه طول می کشد. مراحل انجام سیلانت دندان:

 1. تمیز کردن دقیق دندان ها
 2. خشک کردن دندان با گاز استریل پزشکی
 3. اعمال یک ماده روی سطح رویی دندان (اچینگ) برای ترکیب بهتر با شیار پوش
 4. آبکشی و خشک کردن دندان
 5. قرار دادن فیشور سیلانت و ترکیب آن با مینای دندان

در پایان تابش یک اشعه باعث می شود مواد به خوبی محکم شوند.

عوارض و فواید فیشور

با وجود مزایای بسیار بهتر است همه شرایط این درمان پیشگیرانه دندانپزشکی را بهتر بشناسیم و درست تصمیم بگیریم، بنابراین:

سیلانت دندان چه فوایدی دارد؟

با این که رعایت بهداشت مناسب دهان پلاک و باقی مانده غذا را از بین می برد گاهی مسواک و نخ دندان نمی توانند همه سطوح را تمیز کنند. فیشور سیلانت نواحی آسیب پذیر را می پوشاند و از ورود میکروب، پلاک و در نتیجه پوسیدگی دندان جلوگیری می کند.

آیا شیار پوش عوارض هم دارد؟

به طور کلی سیلانت دندان عوارض خاصی ندارد و فواید آن بسیار بیشتر است، اما بهتر است قبل از انجام این عوارض یا معایب را در نظر داشته باشید:

 • دوام و عمر شیار پوش تقریبا ۵ تا ۱۰ سال است و بعد از مدتی نیاز به تعویض آن وجود دارد.
 • امکان اعمال فیشور سیلانت روی دندان های پوسیده یا پر شده وجود ندارد.
 • در صورتی که دندانپزشک این درمان را به درستی انجام ندهد باکتری زیر پوشش قرار می گیرد و باعث پوسیدگی می شود.

بنابراین توصیه می کنیم به مجربترین و بهترین دندانپزشکان مراجعه کنید و درباره انجام فیشور سیلانت مشورت بگیرید.

روند بهبود و نتیجه دلخواه:

 • استراحت یا خوب شدن بعد درمان چقدر طول می کشد؟

انجام فیشور سیلانت تنها چند دقیقه زمان می برد و بعد از آن نیز نیاز به استراحت نخواهید داشت. بنابراین بلافاصله می توانید فعالیت های معمول را از سر بگیرید.

عمر یا دوام سیلانت دندان چقدر است؟

این درمان به نوعی نیمه دائمی حساب می شود یعنی دوام فیشور معمولا بین ۵ تا ۱۰ سال است. البته برای بهترین میزان محافظت، باید آن را بعد از چند سال تعویض کرد.

بعد از چه مدت می توانم غذا و نوشیدنی بخورم؟

نیازی به عادات غذایی مخصوص یا صبر کردن نیست و بلافاصله بعد از درمان می توانید به راحتی غذا بخورید. البته به خاطر داشته باشید که غذاهای خیلی سفت یا چسبناک می توانند باعث شوند سیلانت لب پر یا ساییده شود. بهتر است از این دسته مواد خوراکی کمتر مصرف کنید.

 • چک آپ دوره ای و مراجعه به دندانپزشک

طبق معمول حداقل یک یا دوبار در سال باید به دندانپزشک مراجعه کنید. هنگام ویزیت دندانپزشک وضعیت سلامت دندان، لثه و فیشور سیلانت را معاینه می کند و در صورت نیاز درمان های لازم را پیشنهاد یا اجرا می کند. اگر تمایل به انجام این روش پیشگیری دندانپزشکی دارید بهتر است با دکتر در این باره مشورت کنید و بپرسید که شرایط آن را دارید یا خیر.

روش دیگر پیشگیری از پوسیدگی یعنی وارنیش دندان یا فلوراید تراپی را بشناسید.

رضایت بیمار از سیلانت دندان و ۳ برابر پیشگیری از پوسیدگی

آیا سیلانت دندان ضروری است؟

به طور خلاصه این موضوع به چند عامل بستگی دارد.

فیشور سیلانت یک روش ایمن و موثر برای کاهش احتمال پوسیدگی دندان کودکان و بزرگسالان است. کودکان ۶ تا ۱۱ ساله که شیار پوش ندارند تا ۳ برابر بیشتر در خطر پوسیدگی دندان می باشند. در اغلب موارد این درمان پیشگیری یک سرمایه گذاری برای سلامت دندان های دائمی در تمام طول عمر است.

به خاطر داشته باشید که به غیر از جلوگیری از پوسیدگی و تحمل درد، هزینه این روش دندانپزشکی از روش های تهاجمی تر مانند پر کردن دندان یا عصب کشی بسیار کمتر است.

البته ممکن است همه افراد شرایط سیلانت دندان را نداشته باشند چون امکان انجام این روش روی دندان های روکش یا پر شده وجود ندارد. در مورد امکان انجام و فواید فیشور سیلانت می توانید با دندانپزشک خود مشورت کنید.

مروری کوتاه و توصیه های دندانپزشکان ایران

فیشور سیلانت دندان مانند یک سپر است که روی سطح جویدنی دندان قرار می گیرد و از ورود میکروب و عوامل پوسیدگی جلوگیری می کند.

شیار پوش بدون نقص نیست اما می تواند از خرابی یا پوسیدگی دندان جلوگیری و عمر دندان های دائمی کودکان (یا بزرگسالان) را چندین برابر کند.

منابع: مقالات دندانپزشکی MyClevelandClinic و سازمان CDC

امتیاز شما به این مطلب:
5/5 - (1 رای)
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای فیشور سیلانت یا شیار پوش دندان چیست | پیشگیری از پوسیدگی ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل