جستجو
بهترین زمان ها برای مسواک زدن - چندبار و قبل یا بعد غذا؟
بروزرسانی: ۱۴۰۳/۰۲/۲۰ نویسنده : امین روغنیان

بهترین زمان ها برای مسواک زدن – چندبار و قبل یا بعد غذا؟

|175 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

بسیاری از افراد طبق توصیه دندانپزشک دو بار در روز مسواک می‌زنند اما ممکن است همچنان دچار پوسیدگی دندان شوند. شاید علت این موضوع ندانستن اهمیت بهترین زمان ها برای مسواک زدن یا عادات اشتباه بهداشتی است. ما می‌دانیم که بهترین زمان ها برای مسواک زدن صبح و شب است اما حتما این مقاله دندانپزشکان ایران را بخوانید تا بدانید مسواک قبل از صبحانه بهتر است یا بعد غذا.

به توصیه بهترین دندانپزشکان چه زمان ها و روزی چند بار مسواک بزنیم؟

مسواک زدن مواد قندی و غذایی را از سطح و بین دندان‌ها تمیز می کند. حتی اگر دو بار در روز مسواک بزنیم و غذا یا نوشیدنی قندی کمتر بخوریم باز هم امکان پوسیدگی دندان وجود دارد. دندانپزشکان توصیه هایی برای بهبود عادات بهداشت دهان و دندان مانند بهترین زمان ها و دفعات مسواک دارند:

به توصیه بهترین دندانپزشکان روزی چند بار مسواک بزنیم؟

انجمن دندانپزشکان ایران (ADA) توصیه می کند روزی دو مرتبه – یعنی یک بار صبح و یک بار شب – مسواک بزنید. دندانپزشکان معتقدند هر دو زمان مسواک زدن برای سلامت دهان و دندان بسیار مهم هستند. با این حال مسواک زدن در شب و قبل خواب چون به پاکسازی پلاک باکتری که در طول روز ایجاد می‌شود کمک می کند ضرورت بیشتری دارد.

شاید دوست داشته باشید بدانید انواع مسواک سافت،‌ مدیوم و هارد چیست و چه کاربردی دارند؟

به قول یک دندانپزشک: «مسواک زدن در شب برای حفظ دندان ها مهم است و مسواک صبح برای حفظ رابطه با دوستان و همکاران. البته درست است که مسواک زدن به دفعات بیشتر باعث نابودی باکتری و پلاک می‌شود. اما اگر صبح و شب برای حداقل دو دقیقه دندان هایتان را مسواک کنید لازم نیست نگران پوسیدگی دندان یا بیماری لثه باشید.»

همین حالا از بهترین دندانپزشک در شیراز نوبت آنلاین بگیرید و زیبایی لبخندتان را تضمین کنید.

بهترین زمان ها برای مسواک زدن

به‌طور خلاصه، بهترین زمان ها برای مسواک زدن اول صبح و آخر شب است. شاید سوال کنید مسواک زدن قبل از صبحانه بهتر است یا بعد آن یا چقدر بعد از غذا مسواک بزنیم؟

به طور کلی دو بار مسواک زدن در روز، هر بار حداقل به مدت دو دقیقه توصیه می شود. بهترین زمان ها برای این کار عبارتند از:

  • صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب: پاکسازی پلاک و باکتری هایی که در طول شب در دهان رشد کردند، بوی بد دهان را برطرف می کند.
  • شب قبل از خواب: حذف باقی مانده غذا و نوشیدنی در روز مصرف می کنیم به محافظت از دندان ها در برابر باکتری ها و اسیدها در طول شب کمک می کند. اما باید حداقل ۳۰ تا ۶۰ دقیقه از صرف شام گذشته باشد.

مسواک زدن قبل از صبحانه بهتره یا بعدش؟ چقدر بعد از غذا مسواک بزنیم؟

مسواک زدن قبل از صبحانه بهتر است یا بعد صبحانه؟

به‌نظر دندانپزشکان بهترین زمان مسواک صبح بلافاصله بعد از اینکه بیدار شدیم و قبل از صبحانه است. زیرا چند ساعتی که خواب هستیم ترشح بزاق کمتر است، پس باکتری و پلاک در طول شب روی دندان ایجاد می‌شود.

مسواک قبل صبحانه میکروب ها را از بین می‌برد و لایه محافظ فلوراید روی دندان قرار می دهد که در برابر مواد اسیدی صبحانه از مینای دندان محافظت می‌کند. ضرر مسواک بعد صبحانه حاوی خوراکی‌های اسیدی بیشتر از نفع آن است چون مینای دندان را از بین می برد.

بهترین زمان مسواک زدن در شب هم ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت بعد از شام یا مصرف نوشیدنی – به استثنای آب – است. هر چیزی که شب می‌خوریم به دندان‌هایمان می چسبد و چون در خواب شب بزاق کمتری داریم، رشد باکتری و پوسیدگی شدیدتر است.بزاق نقش مهمی در پاکسازی میکروب و تنظیم اسیدیته pH دهان دارد. اگر دهان به مدت طولانی اسیدی بماند (مسواک نزنید) احتمال آسیب و تحلیل لثه نیز وجود دارد.

بیشتر درباره انواع و علائم بیماری لثه و تفاوت التهاب لثه با پریودنتیت بخوانید.

چقدر بعد از غذا مسواک بزنیم؟ بهترین زمان مسواک زدن بعد غذا

قاعده کلی دندانپزشکان این است:

«اگر هنگام صرف وعده شام یا صبحانه غذا یا نوشیدنی اسیدی (مثل چای، قهوه و نوشابه) نوش جان کردید باید ۳۰ تا ۶۰ دقیقه بعد غذا صبر کنید و سپس مسواک بزنید. غذا و نوشیدنی اسیدی مینای دندان (لایه بیرونی و مقاوم دندان) را نرم و مستعد پوسیدگی می‌کند. چون مسواک زدن بلافاصله بعد غذا باعث صدمه بیشتر و سایش مینای سطح دندان می شود، متخصصان دندانپزشکی آن را توصیه نمی کنند.»

در چنین مواقعی بهتر است  بجای مسواک از آدامس بدون قند یا دهانشویه برای جلوگیری از پوسیدگی دندان استفاده کنید.

برای معاینه سلامتی دندان خود حتما با بهترین دندانپزشک در نزدیکی خود مشورت کنید.

بهترین زمان مسواک کردن در صبح

آیا همیشه بهترین زمان برای مسواک زدن قبل صبحانه است نه بعد آن؟ به‌طور خلاصه اگر صبح غذای اسیدی که مینای دندان را ضعیف می‌کند نمی‌خورید، می‌توانید بعد صبحانه مسواک بزنید تا دهانی خوشبو داشته باشید. اما اگر صبح‌ها چای، قهوه یا غذاهای اسیدی میل می‌کنید حتما باید قبل صبحانه مسواک بزنید یا حداقل ۳۰ دقیقه برای شست و شوی دهان صبر کنید.

مضرات مسواک زدن در شب بهترین زمان مسواک کردن در صبح

مضرات مسواک زدن در شب

اغلب ما بعد از ورزش دوش می‌گیریم تا تمیز و خوشبو شویم. بسیاری از افراد تصور می کنند مسواک زدن بعد از غذا هم باعث پاکسازی دهان و سلامت دندان می‌شود. اما این دو اصلا قابل مقایسه نیستند.

نوشیدنی و غذایی که هنگام شام می‌خوریم معمولا میزان قابل توجهی قند، شکر و مواد اسیدی دارد. اسید دشمن اصلی لایه مقاوم و محافظ دندان یعنی مینای دندان است و آن را در مقابل باکتری های پوسیدگی ضعیف و آسیب پذیر می کند. در حالت عادی بزاق به آرامی (۳۰ تا ۹۰ دقیقه) بعد از غذا، میزان اسیدیته یا pH محیط دهان را تنظیم می کند و مینا دوباره محکم می‌شود.

یکی از مضرات مسواک زدن در شب مخصوصا بعد از شام سنگین، از بین بردن مینای دندان است. به همین دلیل متخصصان دندانپزشکی توصیه می کنند تا حداقل یک ساعت بعد از غذا مسواک نزنید تا دچار دمینرالیزاسیون مینای دندان نشوید.

جمع‌بندی و توصیه دندانپزشکان ایران

اگر به مدت طولانی یا به دفعات کافی مسواک نزنیم دچار پوسیدگی و خرابی دندان می‌شویم. اما آیا می دانستید اگر بد موقع (مثلا بلافاصله بعد غذا) مسواک بزنیم هم در معرض پوسیدگی و خرابی دندان هستیم؟ با توجه به این موارد، چه زمانی برای مسواک زدن بهتر است؟ به‌طور کلی بهترین زمان ها برای مسواک صبح ها قبل از صبحانه و شب ها ۳۰ تا ۹۰ دقیقه بعد از صرف شام است.

دندان‌هایتان زود به زود خراب می‌شوند؟ توصیه می کنیم ضمن رعایت نکات بالا، به راحتی با دندانپزشکان ایران از بهترین متخصصان دندانپزشکی شیراز یا شهر خود نوبت آنلاین بگیرید.

مقالات دندانپزشکی پیشگیری از پوسیدگی: بهترین زمان ها برای مسواک Fortune و HealthLine

امتیاز شما به این مطلب:
5/5 - (2 رای)
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای بهترین زمان ها برای مسواک زدن – چندبار و قبل یا بعد غذا؟ ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل